Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Rusya'ya Domates İhracatı Başladı

Rusya'nın Türkiye'den alımını 2 yıl boyunca durdurduğu tarım ürünlerinden biri olan domateste yasağın kalkmasının ardından onay alan iki firma daha Rusya'ya ilk ihracatını bugün gerçekleştirdi. Manisa Salihli'de yer alan iki serada üretilen domatesler özel ambalajlar ile Rusya'ya gönderildi.
Manisa’nın Salihli ilçesinde topraksız iki serada üretilen domateslerin Rusya’ya ihracatı başladı.
Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi’nin, Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı garantisi altında Rusya’ya domates gönderme iznini vermesinin ardından, Salihli’deki topraksız serada domates üreten Lider Gıda ve Bostan Tarım, domates ihracatına başladı.
Salihli’den, Rusya’ya domates ihracatının başladığını ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Demir, "Rusya Federasyonu’na domates ihracatı konusunda Bakanlığımız ve Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi yetkililerince daha önce Lider Gıda ve Bostan Tarım’a ait ilçemizdeki domates seralarında yapılan denetimlerin ardından, iki seraya Türkiye Cumhuriyeti’nden Rusya Federasyonu’na domates ihracatına izni verilmiş olup, Müdürlüğümüz İnspektörlerince kontrol ve denetimleri yapılan domateslerin Rusya Federasyonu’na ihracatları başlamıştır. İhracat başta Salihli olmak üzere, tüm ülkemize hayırlı olsun" dedi.
 

Sıcaklar Sebze ve Meyveyi Olumsuz Etkiledi

Afrika sıcakları, karpuz, domates, biber ve salatalığı etkiledi. TÜMESKOM Başkan Vekili Öztürk, “Sıcağın etkisiyle ürün oranı yarı yarıya azalacak” dedi.

Türkiye genelinde etkisini gösteren Kuzey Afrika sıcaklarının meyve ve sebze üretimini de etkilemesiyle bazı ürünler sıcaktan kavruldu, bazı ürünler ise zorunlu olarak erken hasat edildi. Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM) Başkanı Burhan Er, tarlada bulunan birçok ürününün sıcak havalardan olumsuz etkilendiğini söyledi.

Ürünlerin tamamı etkilendi

Özelikle geçen hafta sonu etkili sıcak hava dolayısıyla bazı ürünlerin erken hasat edildiğini belirten Er, “Sıcak hava dolayısıyla Adana karpuzu bitmeden Ege Bölgesi’nin karpuzu devreye giriyor. Bunun sonucu da yığılma söz konusu” dedi.

Depolardaki yığılmayla fiyatların bir süre tüketici lehine düşeceğine işaret eden Er, ürünlerin tükenmesi ve üretimin azalması sonucu yeni ürün gelmediği için yaklaşık bir ay sonra da fiyatların normalin üzerine çıkacağını bildirdi. Er, Türkiye’nin her yerinden üreticilerle temas halinde olduklarını kaydederek şöyle devam etti:

“Şu anda meyve ve sebzelerin birçoğu etkilenmiş durumda. Karpuz, domates, biber çeşitleri, salatalık bunların tamamı etkilenmiş durumda. ”

‘Doğal afet’

Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları Federasyonu (TÜSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk de ülke genelinde etkisini arttıran sıcak havanın tarım ürünlerinde önemli zararlara yol açtığını, bunun ‘doğal afet’ olarak değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Öztürk şunları söyledi:

“Karpuzda ciddi oranda yanık söz konusu. Bunun etkisi tüketiciye fiyat olarak yansıyacak. Bugün Denizli Toptancı Hali’nde 50 kuruştan işlem gören karpuzun arz talep ilişkisi içinde üretimin yanmadan dolayı eksilmesinden dolayı önümüzdeki dönemlerde fiyatların ciddi oranda yükseldiğini göreceğiz.”

Domatesi Rusya Almadı, Hangi Ülkelere İhracat Yapıldı ?

Rusya'nın ekonomik yaptırım uyguladığı ürünlerden domatesin yeni pazarı, Belarus ve Ukrayna oldu. Belarus'a domates ihracatı geçen yıl bir önceki yıla göre yaklaşık 5 kat artarak 7,9 milyon dolardan 42,4 milyon dolara yükseldi.

Rusya, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinden sonra, 1 Ocak 2016 itibarıyla bazı ekonomik yaptırımlara gitti. Söz konusu yaptırımlar kapsamında Türkiye'den domates, portakal, elma, kayısı, lahana, tuz, brokoli, mandalina, salatalık, armut, şeftali, erik, üzüm, çilek, kuru soğan, karanfil ile tavuk ve hindi eti ithalatına yasak getirdi.

Bu süreçte başta domates olmak üzere Rusya'ya ihracatı yapılamayan bazı ürünlerin Belarus ve Ukrayna'ya satışında artış görüldü.
Söz konusu dönemde Belarus'a yapılan domates ihracatı ise yaklaşık 5 kat artarak 7,9 milyon dolardan 42,4 milyon dolara çıktı.
 Ukrayna'ya domates ihracatı geçen yıl bir önceki yıla göre yaklaşık 2 kat artış göstererek 8,3 milyon dolardan 17 milyon dolar çıktı. Üzüm ihracatı ise söz konusu dönemde 4,5 milyon dolardan 11 milyon dolara yükseldi.