Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Bakan Fakıbaba ‘Türkiye, tarımsal üretimde dünyada yedinci, Avrupa da birinci sıraya yükselmiştir’

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinin ev sahipliğinde Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi öncülüğünde başlayan ‘Türkiye’de Tarım Politikaları ve Ülke Ekonomisine Katkıları’ konulu uluslararası sempozyuma  katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Şu açıklamalarda bulundu.  
“Türkiye tarımsal dış ticarette net ihracatçı bir ülke konumuna gelmiştir”
Bakan Fakıbaba, bakanlık olarak tarım alanında yaptıkları çalışmaları anlattı. Tarımı, stratejik ve iktisadi bir sektör olarak ele aldıklarını, çiftçiyi de bu stratejinin merkezine alarak projeler belirlediklerini dile getiren Bakan Fakıbaba, “AK Parti Hükumetlerimizin yapmış olduğu çalışmalar sonucu Türkiye, tarımsal üretimde dünyada yedinci, Avrupa da birinci sıraya yükselmiştir. Türk tarımına ve Türk çiftçisine hak ettiği değeri ve desteği biz verdik. 20 milyon insanımızın, tarımda istihdam edilen 5 buçuk milyon vatandaşımızın daha iyi şartlarda üretmesi ve daha çok kazanması için büyük reformlar yaptık. Tarım ve gıda ürünleri ihracatımız 2002-2016 döneminde 4 kat artmış 3.7 milyar dolardan 16.2 milyar dolara çıktı. Türkiye tarımsal dış ticarette net ihracatçı bir ülke konumuna gelmiştir” dedi.
 Son günlerin tartışma konusu olan et fiyatlarına da değinen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, hayvansal ürünler ithalatını bitireceklerini söyleyerek, “Her zaman ve her yerde söylüyorum, ana olmadan dana olmaz, dana olmadan da et olmaz. İşte bu bilinç ve şiarla 250 bin damızlık düve projesi, 300 damızlık koyun projesi. Birlikte yürüttüğümüz müşterek diğer proje ve çalışmalarımızla orta ve uzun vadede inanıyoruz ki hayvan ithal eden değil ihraç eden ülke konumuna geleceğiz” diye konuştu.

 
 

Tarım ve Kırsal Kalkınmaya 18,5 Milyon Liralık Destek

GAP Kalkınma İdaresi Başkanlığı, geçen yıl Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yürütülen tarım ve kırsal kalkınma projelerine 18,5 milyon liralık kaynak sağladı.
GAP Kalkınma İdaresi Başkanlığı 2017 Yılı Faaliyet Raporu'ndan derlenen bilgilere göre, geçen yıl kurum, bölgedeki üniversitelerle iş birliği yaptığı birçok tarımsal projeye finansal destek sağladı.
Bu kapsamda Dicle, Harran, Siirt ve Şırnak üniversiteleri ile Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü'nün projelerine destek veren İdare, söz konusu kuruluşların geliştirdiği projelere 1,1 milyon liralık kaynak aktardı.
Söz konusu destekler çerçevesinde kaynak sağlanan projeler ve miktarlar şöyle:
Dicle Üniversitesi'nin "Kuzu ile Oğlaklar Ölmesin Projesi"ne 270 bin lira, Harran Üniversitesi'nin "Urfa Menengiç Sakızından Uçucu Yağın Üretilmesi Projesi"ne 141 bin 300 lira, Siirt Üniversitesi'nin "Siirt İli Zivzik Narı Üretim Alanlarında Bulunan Zararlı Böcek Türlerinin Tespit ve Önemli Türlerin Mücadelesi" ile "Farklı Susam Genotiplerinin Siirt İli Koşullarında Yetiştirme Olanaklarının Araştırılması" projelerine 250 bin 200 lira, Şırnak Üniversitesi'nin "Modern Bağcılık ve Meyveciliği Geliştirme Ve Benimsetmeye Yönelik Koleksiyon Bahçesi Tesisi Projesi"ne 199 bin 500 lira, Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü'nün "Ar-Ge Serası Projesi"ne 270 bin lira.
Ayrıca, "Sulama Dışı Alanlarda Halkın Gelir Düzeyinin Artırılması Projesi" kapsamında arıcılık, ceviz yetiştiriciliği, çilek yetiştiriciliği, badem üretiminin de aralarında bulunduğu 13 proje için 2 milyon 343 bin liralık destek verildi.
GAP Kalkınma İdaresi Başkanlığı, tarım ve tarım dışı faaliyetlerin çeşitlendirilmesi adına geçen yıl 5 projeyi desteklerken, bu projeler için 1 milyon lira kaynak aktardı. İdare ayrıca organik tarımın desteklenmesi adına 962 bin lira, hayvancılık altyapısının geliştirilmesi için de 734 bin lira kaynak sağladı.
GAP İdaresi, Entegre Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında bölgedeki 9 ilin 28 ilçesinde yürütülen projelere de 12 milyon 359 bin 151 liralık destek verdi.