Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Örnek Köy Projesi" Tanıtıldı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, hayvancılık ve bitkisel üretimin geliştirilmesini amaçlayan "Örnek Köy Projesi" Altunhisar ilçesine bağlı Yeşilyurt köyü sakinlerine anlatıldı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, hayvancılık ve bitkisel üretimin geliştirilmesini amaçlayan "Örnek Köy Projesi" Altunhisar ilçesine bağlı Yeşilyurt köyü sakinlerine anlatıldı.
Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, beraberindeki İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, İl Genel Meclis Başkanı Bülent Küçüktuna, Ak Parti İl Başkanı Mahmut Peşin ve ilgili kurum müdürleriyle Kınık Höyüğü kazı çalışmaları başta olmak üzere ilçenin tarihi ve tarımsal alanlarını inceledi.
Ziyaret kapsamında Sıra Çakıl Hanı, Han Köprüsü, Belediye Kültür Evi, Osman Gözcü Evi, Ömerli deresi ve Zindan Vadisine gezen Vali Şimşek ve beraberindekiler, Yeşilyurt köyünde düzenlenen toplantıya katıldı.
Gıda, Tarım ve hayvancılık İl Müdürü Asım Baş, toplantıda proje hakkında bilgi verdi.
Vali Şimşek, yaptığı konuşmada, birlikte üretimin önemine değinerek "Örnek Köy Projesi'ne hayvansal ve bitkisel üretim yapan çiftçilerimiz dahil olacak. Proje toplu hayvancılık ve bitkisel üretim alanlarının oluşturulması için büyük bir fırsat olarak görülüyor." dedi.
Daha sonra Vali Şimşek, köy sakinlerinin sorun, görüş ve taleplerini dinledi, çözüme kavuşturulması noktasında ilgili korum müdürlerine talimat verdi.
 

Üreticinin Umudu Sözleşmeli Tarım

Tarım Bakanı Fakıbaba’nın sözleşmeli tarıma geçileceği açıklaması patates üreticisini umutlandırdı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın, Niğde  ziyareti sırasında ülke genelinde sözleşmeli tarıma geçileceği yönündeki açıklamaları patates üreticilerini umutlandırdı. Sözleşmeli olarak üretilecek ürünler, alım ve fiyat garantisi olacağı için çiftçi herhangi bir sıkıntı yaşamadan emeğinin karşılığını alacak. Bu sayede patatesin depolarda çürümesinin de önüne geçilecek.
Uygulamaya Geçmeli
Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, sözleşmeli tarımın, çiftçinin geleceğe umutla bakması anlamına geldiğini belirterek, "Sözleşmeli tarımda bölgelerin kendine has yetiştirdiği ürünler var. Her bölgede bu uygulama sanırım birkaç üründe yapılacak. Örneğin Niğde Türkiye'nin en fazla patates üreten illerinin başında geliyor. Ürün bir yıl çiftinin yüzünü güldürse birkaç yıl sıkıntı yaşatıyor. Bu yıl da sıkıntılı. Bunları yaşamamak için sözleşmeli tarımın bir an önce uygulamaya geçirilmesini bekliyoruz" dedi. Üreticilere fiyat ve alım garantisi verilmesinin tarımda önemli bir gelişme olduğunu dile getiren üretici ve tüccar Ünal Topal de şunları söyledi: "Patates üreticisi neredeyse her yıl aynı sıkıntıyı yaşıyor. Binlerce ton patates, pazarlanamadığı için depolarda bekliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref Fakıbaba'nın açıkladığı uygulama hayata geçirildiğinde üretici açısından çok önemli bir adım atılmış olarak. Sözleşmeli tarım bir an önce hayata geçsin ve yaygınlaştırılsın. Biz üretici olarak bunu istiyoruz."
Her Yerde Ortak Olmalı
Kentte 18 yıldır patates üretimi ve tüccarlık yapan Serdar Baştürk ise sözleşmeli tarım uygulaması hakkında tereddütleri olduğunu söyledi. Baştürk, "Geçtiğimiz yıllarda yemeklik patatesi üç yılda bir ekmemiz önerildi. Ama Ödemiş yılda iki kez ürün aldı. Her kente farklı uygulama olursa başarılı olamaz. Ulusal anlamda her ürünün aynı şekilde değerlendirilmesi gerekir" şeklinde konuştu.
 

Niğde'de Patates Endişesi !

Türkiye'de patates üretiminde yaklaşık 1 milyon ton ile birinci sırada yer alan Niğde'de, üretici ve ihracatçılar, depolarda bekletilen 400 bin ton patatesin elde kalmasından endişe ediyor.

Geçen yıl tarlada ve depoda kilogramı 30-40 kuruştan satılan patatesin, bu yıl maliyetlerin yükselmesine rağmen fiyatının aynı kalması ve bazı ülkelerde başlayan gümrük vergisi uygulaması, üreticileri endişelendirdi.
 

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, ihracatın başlamasıyla depolarda bulunan 400 bin ton patatesin satılacağını, havanın ısınması nedeniyle meydana gelecek filizlenme riskinin de ortadan kalkacağını söyledi.

Kenar, Türkiye'nin patates ambarı Niğde'de yaklaşık 1 milyon ton üretim yapıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Depolarda 400 bin ton patates bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıl patates ihracatı ve iç piyasa satışı biraz daha hızlı olmuştu. Bu yıl ise daha düşük olduğunu görüyoruz. Önümüzde yaklaşık 2 aydan daha az bir süre var. Pazar bulamadığımız takdirde patatesler nisan ayının ortasında filizlenmeye başlar. Sorunun aşılması için ihracatın canlanmasını bekliyoruz. Adana'da taze patates çıktığı zaman bölgedeki patatesimizi pazar değeri kalmadığı için satamayız. Çiftçilerimizin de mağdur olması kaçınılmaz oluyor. Bunun da aşılması için ihracatın canlandırılması gerekmektedir."

Kenar, depodan 40-50 kuruş civarında satılan patatesin pazarda ve marketlerde 1,5-3 liradan satılmasının hem çiftçiyi hem de tüketiciyi üzdüğünü ifade etti.