Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Rusya'ya Domates İhracatı Başladı

Rusya'nın Türkiye'den alımını 2 yıl boyunca durdurduğu tarım ürünlerinden biri olan domateste yasağın kalkmasının ardından onay alan iki firma daha Rusya'ya ilk ihracatını bugün gerçekleştirdi. Manisa Salihli'de yer alan iki serada üretilen domatesler özel ambalajlar ile Rusya'ya gönderildi.
Manisa’nın Salihli ilçesinde topraksız iki serada üretilen domateslerin Rusya’ya ihracatı başladı.
Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi’nin, Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı garantisi altında Rusya’ya domates gönderme iznini vermesinin ardından, Salihli’deki topraksız serada domates üreten Lider Gıda ve Bostan Tarım, domates ihracatına başladı.
Salihli’den, Rusya’ya domates ihracatının başladığını ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Ali Demir, "Rusya Federasyonu’na domates ihracatı konusunda Bakanlığımız ve Rusya Federasyonu Federal Veterinerlik ve Bitki Karantina Servisi yetkililerince daha önce Lider Gıda ve Bostan Tarım’a ait ilçemizdeki domates seralarında yapılan denetimlerin ardından, iki seraya Türkiye Cumhuriyeti’nden Rusya Federasyonu’na domates ihracatına izni verilmiş olup, Müdürlüğümüz İnspektörlerince kontrol ve denetimleri yapılan domateslerin Rusya Federasyonu’na ihracatları başlamıştır. İhracat başta Salihli olmak üzere, tüm ülkemize hayırlı olsun" dedi.
 

Peskov, Putin ve Erdoğan, Türk Tarım Ürünlerinin Sevkiyatını Konuştu

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ankara'daki görüşmeleri sırasında Türk tarım ürünleri sevkiyatını konuştuğunu söyledi.
Peskov, gazetecilerin Putin'le Erdoğan arasındaki görüşmede Türkiye'den domates sevkiyatının ele alınıp alınmadığı sorusuna 'liderlerin Türk tarım ürünleri sevkiyatını masaya yatırdığı' yanıtını verdi.
Peskov, "Liderler, tarım alanındaki ilişkiler de dahil hızla gelişen ikili ticari-ekonomik ilişkilerin farklı boyutlarını daha geniş bir bağlamda istişare etti" dedi.
Putin ve Erdoğan'ın görüşmesi sonrası Rusya Tarım Ürünleri Denetim Ajansı (Rosselhoznadzor), Rusya'ya domates ihracatı için bir Türk şirketine daha izin vermiş, Rusya'ya domates ihraç etme izni alan Türk şirketlerin sayısı 15'e çıkmıştı.
1 Ocak 2016'da Türkiye'den domates sevkiyatına yasak getiren Rusya, bu yasağı 1 Kasım 2017'de kaldırmıştı.
 

Uzlaşma İki Hafta İçinde Netlik Kazanacak

Türkiye ile Rusya arasında günlerdir devam eden tarım ürünleri ile ilgili gerginlik, Rusya Tarım Aleksandr Tkaçev’in bu konu ile ilgili bir uzlaşmanın olacağını söylemesi ile olumlu bir havaya büründü.

Tkaçev, Türkiye ile Rusya'yı memnun edecek bir anlaşmanın içerisinde olduklarını belirtti. Bu anlaşmanın iki hafta sonra neticeleneceğini sözlerine ekledi.

Moskova'da gazetecilere açıklama yapan Tkaçev, “tarım ürünleri ile ilgili konuların Türk yetkililerle görüşüldü. İki hafta içerisinde bir sonuca ulaşılacağını umut ediyorum” dedi.

Türkiye'nin Rusya'dan ithal ettiği tarım ürünlerine yönelik kısıtlama koyduğu yeni vergi düzenlemesine ilişkin resmi bilginin Rusya Tarım Bakanlığı'nın elinde olduğu iddia edilmişti.

Bu bilgilere göre Türkiye'nin Rusya'dan ithal edilen Buğday ve mısıra yüzde 130, pirince yüzde 45, ayçiçeği yağına yüzde 36, ayçiçeği küpesine 13.5 ve bakliyat ürünlerine 9.7 vergi artışı öngören düzenlemeye geçtiğini öne sürmüştü.

Rus federal gümrük servisi verilerine göre 2016 yılında Türkiye'ye 4.7 milyon tarım ürünü ihraç edildi. Rusya'nın Türkiye'den tavuk eti, hindi eti, domates, salatalık, turşu, üzüm, elma, armut, Çilek gibi ihraç ettiği ürünlere ithalat yasağı sürüyor.

KAYNAK: AA