Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

ÇKS Süresi Uzatıldı

Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kaydını yaptıramayan çiftçiler için müracaat süresi 31 Aralık 2017'ye uzatıldı.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, "Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak, 30 Haziran'dan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.Buna göre, 2017 üretim yılı ÇKS kaydını 30 Haziran'a kadar yaptıramayan çiftçiler için süre 31 Aralık 2017'ye kadar uzatıldı.Bakanlıktan konuya ilişkin yapılan açıklamada, ÇKS'nin çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal veri tabanı olarak hazırlandığı hatırlatıldı.ÇKS Yönetmeliği'ne göre, üretim yılına ilişkin çiftçi başvurularının 30 Haziran'da sona erdiği belirtilen açıklamada, "Çiftçilerin bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç ÇKS'ye yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılmamaktadır." ifadesi kullanıldı.
 
 

Gıda Ürünlerine Etiket Ayarı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıdaların etiket, tanım, reklam ve sunumunda kullanılan ifadelerin tüketiciyi doğru bilgilendirmesi için kısa süre önce gıda etiketlenmesine yönelik bir yönetmeliği açıkladı.

Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, Tarım Bakanlığı’nın hazırladığı yeni kılavuza göre etiketlerde “gerçek” ve “hakiki” terimleri yasak olacak. “Hakiki bal”, “gerçek meyve”, “hakiki Maraş dondurması” ifadeleri yasaklanacak. Ayrıca yüzde 100 doğal ifadesi olmayacak. Ambalajlı ürünlerde “bahçeden taze”, “fırından taze” ifadelerine yer verilmeyecek.

'Ev Yapımı' Kalkıyor, 'Anne Eli Değmiş Gibi' Kalıyor

Endüstriyel gıdalarda “ev yapımı” ifadesi kullanılamayacak. Ancak, “anne eli değmiş gibi”, “ev yapımı tadında” gibi ifadeler kullanılacak. Hazır ambalajlı ürünlerde, örneğin bisküvide “fırından taze” ifadesi kullanılmayacak. “Mutfaktan taze”, “denizden taze”, “bahçeden taze”, “taze sıkılmış”, “taze toplanmış” denilmeyecek. Taze ifadesi sadece hasattan kısa süre içinde satılan ürünler için geçerli olacak. Taze meyve ve sebzelerden üretilen salatalar, raf ömrü kısa olan süt ürünlerinde ise serbest olacak.

Okul Sütünde Geri Sayım Başladı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAYGEM), 2017 Yılı Okul Sütü Programı Uygulama Rehberi’ni yayımladı.

Ana sınıfı ve ilkokul çağındaki öğrencilere süt içme alışkanlığı kazandırmak, yeterli ve dengeli beslenmelerine katkıda bulunarak sağlıklı büyüme ve gelişmelerini sağlamak amacıyla bu yıl 6’ıncı kez uygulanacak Okul Sütü Programı kapsamında, 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nın ikinci döneminin başlayacağı 6 Şubat 2016 tarihinden itibaren yaklaşık 34 bin okulda, 6 milyon öğrenciye haftada üç gün 200 ml yağlı sade UHT içme sütü dağıtılacak. Program kapsamında dağıtılacak yaklaşık 290 milyon adet kutu süt alımı ihalesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda, Türkiye geneli 4 kısım halinde 27 Ekim 2017 tarihinde yapılmıştı.
 

Okul Sütü Programı kapsamında dağıtımı yapılacak 200 ml UHT, sade, yağlı, ambalajlı içme sütlerinin taşınması, okul idarelerine teslimi, depolanması ve öğrencilere dağıtımı ile ilgili kayıt ve izlenebilirliği sağlamak, programın değerlendirmesini yapmak, ilgili bakanlıkların taşra birimlerinin eşgüdüm içerisinde çalışmalarını sağlamak amacıyla, Sağlık Bakanlığı ve Millî Eğitim Bakanlığının uygun görüşleriyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan 2017 Yılı Okul Sütü Programı Uygulama Rehberi, HAYGEM’in internet sayfasında yayımlandı.

Buna göre, UHT içme sütü; Gıda İşletmelerinin Kayıt ve Onay İşlemlerine Dair Yönetmelik kapsamında, ülke içinde UHT içme sütü üretimi yapan gıda işletmelerinden, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca temin edilecek.