Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

TAGYAD’tan Dergimize Ödül

(TAGYAD) Tarım Gazetecileri Yazarları Derneğinin düzenlemiş olduğu iftar yemeği ve ödül gecesinde Anadolu İzlenimleri ’ne Tarım ve Gıda sektörüne yapmış olduğu katkılardan dolayı ödüle layık görüldü. Ödülü Dergimiz Genel Yayın Yönetmeni Muhammet Oluklu TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz’dan aldı.Gecede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Güldal yanı sıra çok sayıda sivil toplum örgütünün temsilcileri, üniversitelerin ziraat ve veteriner fakültelerin öğretim üyeleri ve çok sayıda Tarım medya sektöründe görsel ve yazılı yayın yapan gazetecilerde programa eşlik etti.
İftar yemeği ve ödül gecesinde bir açılış konuşması yapan TAGYAD Başkanı İsmail Uğural Tarım Gazetecileri Yazarları Derneğinin çalışmalarından bahsederken şu sözlere yer verdi. “ TAGYAD olarak 7 yılı geride bıraktık. Sektör her geçen gün gelişerek büyüyor. Tarım ve gıda olmazsa olmazlarımızdandır. Böylesine stratejik bir durumda olan tarım ve gıda, sektörün her kesimi ile ortak çalışmalarımız var. Bu çalışmaları önümüzdeki günlerde daha da geliştirerek hızlandıracağız.” Dedi. Gecede ödüller dağıtıldıktan sonra hatıra fotoğrafı ile son buldu.
 

Nihat Çelik: Sistematik Projeler Ortaya Koyacağız

Anadolu İzlenimleri Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Muhammet Oluklu, Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği ( TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik’i, yeni Genel Merkez binasındaki makamında ziyaret etti.

Sohbet toplantısı havasında geçen ziyarette Genel Başkan Nihat Çelik, yeni Genel Merkez binasının ihtiyaçlara cevap verecek şekilde düşünüldüğünü belirterek,” Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak İl Birliklerimizin de desteği ile her geçen gün gelişim gösteriyoruz. Merkez birliği olarak gösterdiğimiz bu gelişim, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi için yeni projeler üretmemizi de zorunlu kılıyor. Bu anlamda önümüzdeki dönemler için belirli planlar oluşturuyoruz. Bu planlar dâhilinde, küçükbaş hayvancılığın geliştirilmesi için Merkez Birliği olarak, Genel Merkezimizde oluşturacağımız teknik birimler olacak. Bu birimler, küçükbaş hayvancılığın sistematik bir şekilde yapılması için Türkiye genelindeki yetiştiricilerimize destek verecek” dedi.

Türkiye Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği olarak belirlenen projeleri gerçekleştirmek üzere çalışmalar yürütüldüğünü söyleyen Çelik” TÜDKİYEB’in Genel Başkanlık görevine geldiğimde belirli hedefler ortaya koydum. Bu hedeflerim her zaman gerçekçi, yapılması mümkün olan şeylerdi. Genel başkanlık görevime başladığım günden itibaren ortaya koyduğumuz bazı hedeflerimizi gerçekleştirdik, hala da gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Gerçekleşmesinden mutluk duyduğumuz projelerimiz gün geçtikçe artıyor. Bu projelere cevap verebilmek adına kolektif çalışmalar yürütmemiz gerekiyor. Dolayısıyla mekânsal anlamda da ihtiyaçlarımız artıyor. Bu nedenle Genel Merkezimizi çalışmaya daha elverişli bir mekâna taşıdık.  Yeni Genel Merkez binamızın bütün birliklerimize ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Ziyaretin ardından TÜDKİYEB Genel Merkez binasını gezen Anadolu İzlenimleri Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Muhammet Oluklu, TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik’e hayırlı olsun temennisinde bulundu.
 

 
 

"Birlik ve Beraberlik İçinde Güçlü Hayvancılık Projeleri İçin Adayım"

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı 17 Ağustos 2017 perşembe günü yapılacak. Olağan Genel Kurul Toplantısı kapsamında Genel Başkan adaylardan öne çıkan Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci projelerini açıkladı. Göreve geldikten sonra öncelikli hedeflerinin, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliğini kurumsal bir yapıya kavuşturmak olduğunu söyleyen Dermenci "Merkez Birliğimizi; Güvenilir, şeffaf, kontrol edilebilen ve hesap verebilen, görev sorumluluklarını tam anlamıyla yerine getiren bir Birlik haline getirmek. Böylelikle, güçlü Türkiyemiz'de güçlü Birliklerle hayvancılıkta ileri yürüyeceğiz" diye konuştu.

Yaklaşık 7 yıldır Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanlığı görevini yürüten Ali Dermenci, görevi süresince Birlik faaliyetlerine ilişkin bir çok çalışması ile başarılar elde etmiş, vizyon sahibi bir yönetici olarak üyelerinden büyük destek almıştır.
Göreve geldikten sonra birlik bünyesinde yaşanan olumlu gelişmeleri, hayata geçirdikleri projeleri ve birliği nasıl büyüttüklerini anlatan Dermenci,  "Bizler göreve geldiğimizden bu yana, yaptığımız özverili çalışmalar sayesinde, Birliğimize kazandırdığımız, mülkiyeti Birliğimize ait olan geniş, modern, şeffaf ve kaliteli hizmet binamızla, daha modern ve kolay ulaşılabilir hale getirdiğimiz 7 şubemiz, 40 personelimiz ve 22 aracımızla; suni tohumlamadan, kayıt ve küpelemeye, hayvanların tırnak bakımından, kaba yem tohumu satışlarımıza, merkez ve şubelerimizde oluşturduğumuz tarım marketlerimizden, sağım sistemleri ve yem karma makinalarına, damızlık gebe düve satışlarımızdan hayvan hastanemize kadar, üyelerimizin, her ihtiyacını karşılayan, Damızlık birlikleri adına, Türkiye’de ilk Düve İhracatını yapan, Kurumsal kimliğe bürünmüş bir Birlik olarak; İlimizdeki hayvancılık alanında faaliyet gösteren en büyük sivil toplum kurumu haline geldik" dedi.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ile işbirliği içerisinde bir ilki gerçekleştirdiklerini belirten Dermenci, "Türkiye’de damızlık birlikleri adına bir ilki başararak, Merkez Birliğimizle “Bizim Holstain”  Projemiz kapsamında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye 80 baş damızlık gebe düve ihracatını gerçekleştirdik" ifadelerini kullandı.

Kırklareli İlinde yaptıkları tohumlama, küpeleme ve kayıt işlemleri ile Türkiye’nin çeşitli yerlerine 3000’e yakın damızlık gebe düve temini gerçekleştirdiklerini belirten Dermenci’nin Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda delegelere ithafen yapacağı konuşmada şunları söyleyeceği ögrenildi:

"Birçok İl Birlik Başkanlarının istek ve telkinleri doğrultusunda Merkez Birliğimizin 17 Ağustos ta gerçekleştireceği genel kurulda Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine talip oldum. 1995 yılında büyük zorluk ve zahmetlerle kurulan il birliklerimiz ve 1998 yılında kurulan Merkez Birliğimiz, daha önce yönetimdeki arkadaşlarımızın yoğun çalışmaları ve çabalarıyla belirli bir seviyeye gelmiştir. Birliklerimiz Yıllardır ülke hayvancılığının ıslahında, soykütüğü, ön soykütüğü, döl kontrolü- genomik seleksiyon ve Gentürk gibi birçok önemli projeleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile birlikte hayata geçirmiştir. Maalesef ki yapılan hükümet değişikliğinde dönemin Tarım Bakanımız ve bürokratlarını, bazı danışmalar ve bazı sivil toplum örgütlerinin yanlış yönlendirmesiyle destekler Birlikler üzerinden alınarak direkt yetiştiricilerin hesabına aktarılmaya başlanmıştır. 2 yıl sonra gelinen bu noktada, Birliklerimiz sıkıntılı bir dönem içerisine girmiş, üyelerine hizmet götüremeyen, üyelerinin ihtiyaçlarını karşılayamayan, yeni çalışmalar ve politikalar üretemeyen bir konuma gelmiş, hatta birçok birliğimiz ciddi bir şekilde personel sayısını azaltarak küçülmeye gitmek zorunda kalmıştır. Bizler tüm il birlik başkanlarımızla gerek yüz yüze gerekse telefonla görüşerek, sorunları ve çözüm önerileni dinleyerek fikir alış verişinde bulunduk. Genelde sorunlar aynı. Bizler de sorunlara çözüm üretmeye, sesinizi her platformda duyurmaya hazırız."

Ali Dermenci Projelerini Açıkladı!

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin 7. Olağan Genel Kurul Toplantısı neticesinde, Merkez birliği Başkanlığına seçilmesi durumunda neler yapmak istediğini açıklayan Ali Dermenci, projelerini şu şekilde sıraladı:

"Yeni Tarım Bakanımız ve bürokratlarıyla görüşerek, daha önce olduğu gibi Bakanlığımızla yaptığımız ortak projeler ve çalışmalara devam ederek, desteklerin tekrar Birliklerimiz üzerinden ödenmesini sağlayacağız.

Özellikle sonradan kurulan küçük, ekonomik olarak yeterli güce ve konuma gelememiş Birliklerimizin, kendi bölgelerinde daha aktif hale gelmeleri, üyelerine daha iyi hizmet verebilmeleri, kurumsal ve şeffaf bir konuma gelebilmeleri için Merkez Birliğimiz tarafından maddi ve eğitim destekleri sağlayacağız.

Yine tüm Birliklerimizin kurumsallaşması, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışıyla hareket edebilmesi için eğitim çalışmalarına ağırlık vereceğiz.

Bundan sonra Birliklerimizin et ve süt piyasasında daha etkin rol olması için çalışacağız.

Üyelerimizin ürettiği sütün işlenmesi ve pazarlanması konusunda etkin rol oynayacağız. Gerekli şartlar ve ekonomik koşullar oluştuğunda da süt tozu fabrikası kurmak için çalışmalar yapacağız.

Damızlık Birliklerinin en önemli görevlerinden biri ülkenin damızlık ihtiyacını karşılamaktır. Bunun içinde yaptığımız suni tohumlama, küpeleme ve kayıt işlemlerinin artırılmasını ve Bakanlığımızın damızlık gebe düve desteğini tekrar geri getirmesini sağlayıp, Birliklerimizi birer düve üretim merkezi haline getirerek, ülkemizin düve ihtiyacını karşılamayı planlamaktayız.

Hayvan hastalıklarının önlenmesi konusunda Bakanlığımızla ciddi çalışmalar yapacağız. (Şap, brusella, tüberküloz vb.)

Meraların birliklere tahsisi için Bakanlığımızla ortaklaşa çalışmalar yapacağız.

Trakya Bölgemizden başlayarak, Marmara ve ege bölgelerini 3-5 yıl içerisinde tam arîlik statüsüne kavuşturmak için Bakanlığımızla çalışmalar yapacağız."  

Haber: Ali Suzi Doğan