Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Mahsul Sular Altında

Mersin’in Tarsus ilçesindeki seralar sağanak yağmur nedeniyle sular altında kaldı. Yağmur suları binlerce dönümlük arazideki seralarda ekili sebzelere zarar verdi.
Özel Bahşiş Mahallesi’nde çiftçilik yapan Hüseyin Özer (28) gece başlayan sağanak yağışın ardından sabah saatlerinde ekili ürünlerini kontrol etmek için seralarının bulunduğu bölgeye gidince, seraların arazilerin sular altından kaldığını gördü.
Her sağanak yağışta ekili alanlarını yağmur sularının bastığını ifade eden Özer, "Bir günde seraların içine bu kadar su doldu, Allah bilir yarına kadar ne seviyeye çıkacak. Çiftçi gırtlağa kadar borçlu, çiftçi bitti arkadaşlar. Ben nasıl evimi geçindireceğim, benim 150 bin lira borcum var. Geçen senede aynı bu şekilde seraları sel aldı, motopomplar çalışıyor ama yetersiz kalıyor. Gördüğünüz gibi arazi sular altında kabaklar sabaha kadar her yer dolacak. Şu anda 3 tane motopomp çalışıyor, ihaleyi yapmışlar daha motopomp gelmemiş. Bu çiftçinin hali ne olacak bilmiyorum. Türkiye kabağı bir liraya yiyecekse on gün sonra sel aldıktan sonra on liraya yiyecek. Marulun tanesini beş liraya alacaklar. Şu an çiftçi bitti. Mazot olmuş beş lira, işçi olmuş altmış lira, gübre olmuş bir buçuk milyon, bu çiftçi nereden kazanacak. Her sene sel alıyor seraları" dedi.
Yağışlar devam ettiği sürece buradaki su seviyesinin bir buçuk metreyi bulacağını söyleyen Özer, "Yarına kadar biz buraya gelemeyiz, şimdi bile zor şekilde geldik, diğer günler kayık ile gelmemiz lazım. Bize bu ürünler neden pazar pahalı diyorlar işte bu yüzden pahalı, ben ufak çiftçiyim benim yüz elli bin lira borcum var gerisini siz düşünün. Bu ürünler ziyan oldu artık, yağmur durup sular çekildikten sonra köklerini söküp ondan sonra arkalarından sadece bakacaksın. Çiftçi artık öldü" diye konuştu.
Seraları sular altından kalan diğer çiftçiler ise kendi imkanlarıyla iş makinelerinin yardımı ile suları derelere akıtmak için gayret gösterirken yetkililerden motopomp sorununa bir an önce el atmalarını istedi.
 

Nisan Yağmuru Çiftçiye Moral Verdi

Bu yıl kurak geçen şubat ayına bakıldığında çiftçiler ürünleri için kara kara düşünüyordu. Ancak mart ayında düşen yağış miktarının uzun yıllar ortalamasının üstünde gerçekleşmesinin, tarım arazileri için son derece faydalı olacağı muhakkaktı.

Nisan ayının ilk yarısında gerçekleşen yağışların gelişim aşamasındaki bitkilerin toparlanmasına oldukça yardımcı olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak, olumsuzluk yaşanmaması halinde bu durumun buğday rekoltesine olumlu katkı sağlayacak

Bu nedenle mart ve nisan aylarında etkili olan yağmurun üreticiyi sevindirdiğini söylemek mümkün. Son yağmurlar tarım arazilerine can suyu, çiftçimize ise moral kaynağı oldu. Mayıs ayında beklenen yağmurlarında alınması durumunda bu sene ülkemiz tarımsal üretimde bir problem yaşanmayacağı öngörülüyor.

Ulusal Hububat Konseyi tarafından da konuya İlişkin değerlendirme yapılmıştı. Raporda, ülke genelinde şu an itibariyle bitki gelişiminde bir olumsuzluğun olmadığı belirterek, mayısta beklenen yağmurların yağması durumundaysa üretimde problem yaşanmayacağını da bildirilmişti. Buna bağlı olarak Güneydoğu Anadolu Bölgesi için rapor hazırlanarak, bundan sonraki yıllarda milli tarım politikası ve buna bağlı ürün tavsiye listelerinden kaynaklı hububat ekim alanlarında artış beklendiğini ifade edilmişti.