Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Ahır ve Ağıl İçin Yüzde Elli Hibeden Faydalanacak İşte İller

Hayvancılıkta modern ahır veya ağıl projeler için verilen yüzde 50 hibe desteğine başvuruları başladı.

Edinilen bilgiye göre , modern ahır ve ağıl projeleri için sağlanan yüzde 50 hibe desteği için başvuruların 2-31 Ocak 2018 tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüklerine başvuru yapabilecekler. Ahır veya ağıl için destek alabilecek iller ise şöyle
 Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Hakkari, Iğdır,Kars, Malatya, Muş, Sivas, Tunceli, Van, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin , Siirt, Şırnak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir,Konya Nevşehir, Niğde, Yozgat, Artvin, Bayburt, Giresun, Samsun, Gümüşhane, Ordu, Rize,Tokat, Trabzon

Başvuru yapanlarda, öncelikle en az 1 yıl öncesine dayanan Hayvancılık Bilgi Sistemine kayıt yaptırmış olma şartı aranacak. Bu ön koşula sahip en az 10, en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100, en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan yetiştiricilerin başvuruda bulunabileceği aktarıldı.
 

Tarımsal Teşvikler Pamuğa da Yaradı!

Türkiye'nin ürettiği en önemli tarım ürünlerinden biri olan pamuk, son yıllarda kaybettiği popülerliği yeniden kazanmaya başladı. Tarımsal teşviklerin pamuk üreticisine de kanalize edilmesiyle, Ege Bölgesi başta olmak üzere, daha önce terk edilen pamuk üretimi yurt genelinde yeniden canlanmaya başladı.

Iğdır'da da bu konuda yapılan çalışmalar dikkat çekiyor. Sahip olduğu mikroiklimi ile bölge illerinden ayrılan Iğdır'da, yaklaşık 30 yıl aradan sonra geçen yıl Tarım İşletme Genel Müdürlüğünün (TİGEM) bin dönümlük arazisinde pamuk ekimi yapıldı. Bu yıl ise Iğdır İl Tarım Müdürlüğünce 6 bin dönümde deneme ekimi gerçekleştirdi.

Kentte yeniden pamuk üretimine dönmek için yürüttükleri çalışmalara ilişkin bilgi veren Iğdır İl Tarım Hayvancılık Müdürü Özkan Yolcu, uygun pamuk türünü bulmak için deneme ekimleri yapmayı sürdürdüklerini söyledi.

TİGEM'in geçen yıl bin dönümde yaptığı deneme ekimini kendilerinin bu sene 6 bin dönümde gerçekleştirdiği bilgisini paylaşan Yolcu, "Hangi pamuk tohumu bölgemize daha uygun bu noktada çalışma yürütüyoruz. Geçen yıl TİGEM'in elde ettiği ürün kalitesi oldukça iyiydi. Bu sezon yaklaşık 15 çeşit pamuk türü ekimi yaptık. Sonuçları yıl sonunda almış oluruz. Hangi türden daha çok ve kaliteli pamuk elde edersek önümüzdeki yıllarda onun ekimini yapacağız" diye konuştu.

"Üretimin artması sanayiyi de geliştirir"

Yaklaşık 30 yıl önce ağırlıklı olarak pamuk tarımı yapılan kentte şu anda neredeyse hiç ekim yapılmadığını ifade eden Yolcu, bu ürünün yerini şeker pancarı, yonca gibi alternatiflerin aldığını söyledi.

Yolcu, "Cazibe Merkezleri programı ile bölgeye ilgi arttıkça vatandaş ürününü satabileceğine inanacak, yeniden pamuk üretimine dönecektir." dedi.

Iğdır'da daha önce çırçır fabrikası olduğunu da kaydeden Yolcu, üretimin artmasıyla pamuğa dayalı sanayinin bölgede gelişeceğini belirtti.

"Pamuğa geri dönmek istiyoruz"

Öte yandan "Iğdır Tekstil-Hazır Giyimde Yatırım Fırsatları ve Tanıtım Günleri" etkinliğinde bu konuya değinen Iğdır Valisi Turgay Akman, sulu tarıma geçilmesiyle alternatif ürünlerin tercih edilir hale geldiğini, ancak pamuk tarımına geri dönmek istediklerini bildirdi. 

Iğdır AK Parti Milletvekili Nurettin Aras da söz konusu etkinlikteki konuşmasında, "Sulu tarımdan önce burada pamuk tarımı yapılıyordu. Şimdi yeniden pamuğa dönmek, çırçır ve iplik fabrikalarıyla tekstil sektörüne girmek istiyoruz" ifadelerini kullandı