Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

TMO Nohut Alacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı  Ahmet Eşref Fakıbaba, nohut alımlarıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Fakıbaba “Üretimdeki artıştan kaynaklı ortaya çıkacak piyasa fiyatlarındaki düşüşün üreticilerimizi mağdur etmemesi için Hükümet olarak TMO’nun nohut alımı yapmasına karar verdik.
Piyasa düzenleyici kurumumuz olan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü bu kapsamda 2 Temmuz 2018 Pazartesi gününden itibaren nohut alımına başlayacak.”dedi. Fakıbaba yazılı açıklamasında şunlara yer verdi.
 
 “Ülkemiz bakliyat üretiminde önemli bir yeri olan nohut üretiminin bu sene geçen seneye oranla % 17 artarak 550 bin ton olacağı tahmin ediliyor.
Üretimdeki artıştan kaynaklı ortaya çıkacak piyasa fiyatlarındaki düşüşün üreticilerimizi mağdur etmemesi için Hükümet olarak TMO’nun nohut alımı yapmasına karar verdik.
Piyasa düzenleyici kurumumuz olan Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü bu kapsamda 2 Temmuz 2018 Pazartesi gününden itibaren nohut alımına başlayacak.
2018 yılı için nohut alım fiyatını ton başına 3.250 TL olarak belirledik. Alım fiyatına ilaveten ton başına prim, mazot, gübre ve sertifikalı tohum desteği olarak verilen toplam 792 TL ile birlikte nohut üreticimizin eline ton başına 4.040 TL geçecek.
Üreticilerimiz, Çifti Kayıt Sisteminde kayıtlı olan tüm ürününü Toprak Mahsulleri Ofisi’ne satabilecekler. Ürün bedelleri 10 gün içerisinde üretici hesaplarına aktarılacak.
Üreticilerimiz, her zaman Hükümetimizin ve Bakanlığımızın baş tacı olmuştur. Bugüne kadar üreticilerimize sağladığımız destekleri, önümüzdeki yeni dönemde geliştirerek ve artırarak vermeye devam edeceğiz. 
TMO tarafından yapılacak olan 2018 yılı nohut alımlarının ülkemize ve tüm nohut üreticilerimize hayırlı olmasını dilerim.” Dedi.
 
 

Bakliyat İthalatı Artacak mı?

Tarımda planlı üretim olmadığını ifade eden Ankara Ticaret Borsası Bakliyat Meslek Grubu Başkanı Başar, bakliyat ithalatında yüzde 20 artış beklediklerini ifade etti.

Ankara Ticaret Borsası Bakliyat Komitesi olağan toplantısında konuşan Bakliyat Meslek Grubu Başkanı Murat Başar, bu yıl bakliyat ithalatının yüzde 20 artacağını öngördüklerini söyledi. Planlı üretimin yapılamamasının sektördeki en büyük sorun olduğunu ifade eden Başar, üretimin ülke içinde yetmediğini belirtti. Planlı üretimle toprağın daha elverişli kullanılacağını kaydeden Başar, "Çiftçinin ne ekeceğini, ne kadar ekeceğini, nerede nasıl ürün elde edileceğini bilmesi için üretimin planlı olması şart" dedi.

Ankara Ticaret Borsası tarafından her ay düzenlenen Bakliyat Komitesi olağan toplantısı yapıldı. Bakliyatta ithalatın gittikçe arttığına dikkat çeken Başar, üretim planlamasıyla bakliyat sektörünün toparlanacağını söyledi. Fasulye, nohut ve mercimekte ithalatın daha da artacağı uyarasında bulunan Başar, 2017'de ithalatın yüzde 20 artmasının öngörüldüğünü kaydetti. Türkiye'nin yakın zamana kadar tarım alanları kendine yeten ülke olduğunu belirten Başar, "Şimdi maalesef aynı şeyi düşünemiyoruz ithalata bağlandık. Neden şimdi kullanamıyoruz bu tarım alanlarımızı kullanamadığımızın üzerine bakanlığın düşmesi lazım" diye konuştu.