Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

300 Koyun Projesinde Start Verildi

Kamuoyunda  “300 Koyun Projesi olarak bilinen “Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi’ kapsamında TÜDKİYEB tarafından tedariki gerçekleştirilecek olan koyun ve koçların yetiştiricilere temin ve teslimi için 18 Ekim 2018 tarihinde Ankara’da bir hayvancılık işletmesinde start verildi.
Proje için Aksaray ili Eskil ilçesinden başvuru yapan Orbay Tarhan ve Ercan Çekinmez adlı yetiştiricilere, seçim heyetince teknik şartlara uygunluğunu tespit edildikten sonra seçilen damızlık hayvanları teslim edildi.  
Seçim sonrası bir açıklama yapan TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik şunları söyledi. ‘’ Başta yetiştiricilerimiz olmak üzere ülkemiz hayvancılığına hayırlı olmasını dilerim. Tarım ve Orman Bakanlığımızın start verdiği, ülkemiz hayvancılığı için çok önemli olan bu proje Ziraat Bankası, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Tarım Sigortaları Havuzu arasında yapılan protokol ile hayata geçirilmiştir.
Bu proje için Merkez Birliğimize duydukları güvenden dolayı Başta Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli olmak üzere TİGEM Genel Müdürü Sayın Ayşe Ayşin IŞIKGECE ve ekibine, Ziraat Bankası Genel Müdürü Sayın Hüseyin Aydın ve TARSİM Genel Müdürü Sayın Yusuf Cemil Satoğlu’na teşekkür ediyorum.
Bu proje çerçevesinde 300 baş hayvan ağılına sahip yetiştiricilere 300 başa kadar yerli ırklardan damızlık koyun ve koç tedariki yapılarak teslim edilecek ve yetiştiriciler proje şartları çerçevesinde kredilendirilecektir. Projenin finansman kısmını Ziraat Bankası, tedarik kısmını TİGEM ve tarımsal sigorta kısmını da TARSİM üstlenmiştir.
Tedarik kısmını üstlenen TİGEM ile Merkez Birliğimiz arasında ise damızlık koyun – koç tedariki sözleşmesi imzalanmıştır. Bu sözleşmeye göre bütün Türkiye’de proje kapsamında talep edilen hayvanların tedarik ve teslimi Merkez Birliğimiz tarafından yapılacaktır.
Bu proje çerçevesinde ilk etapta 50.000 koyun koç tedariki sağlanacak olup önümüzdeki günlerde küçükbaş hayvan teslimatları başlayacak, Merkez Birliğimiz tarafından tedariki yapılacak hayvanlar talep sahibi yetiştiricilere teslim edilecektir.
Projenin temel amacı küçükbaş hayvancılığı geliştirmek ve kırsala dönüşümü sağlamaktır. Bu projenin hayata geçirilmesi ve sürdürülmesi ile ülkemiz hayvanlığı büyük ivme kazanacaktır. Dolayısıyla bu projenin uygulanmasında başta üreticilerimiz çok kazançlı çıkacaklar ve ülke hayvancılığımız gelişecektir.
Tekrar başta yetiştiricilerimiz olmak üzere ülkemiz hayvancılığına hayırlı olmasını dilerim.’’
Hayvanlarını teslim alan yetiştiriciler Orbay Tarhan ve Ercan Çekinmez ise memnuniyetlerini ifade ederek bu projede katkısı olan kuruluşlar ile Genel Başkan Nihat Çelik’e teşekkür ettiler.
 

Merkez Birliğinde Sular Durulmuyor mu?

Merkez Birliğinde Sular Durulmuyor mu?
1998 yılında büyük emek ve zahmetlerle kurulan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği bugün 20.yılında kazanımlarını kaybediyor mu? 20 yıl önce temelleri atılan TDSYMB ıslah konusunda üreticinin ve yetiştiricinin vizyonu, misyonu olmuştur. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Hayvancılık ’ta Türkiye’nin en büyük ve güçlü sivil toplum örgütü iken bugün gelinen noktada her geçen gün geriye doğru gitmektedir.
Bu konuda Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan ne gibi çalışmalar yapar?
TDSYMB ‘nin Ankara’da güzel bir misafirhanesi var. Genel Başkan Kamil Özcan Ankara’ya geldiğinde bu misafirhane de kalır mı? Yoksa otelde mi konaklama yapar? Otel giderlerini kendimi karşılar? Yoksa Merkez Birliğinden mi karşılanır?
2018 yılında yönetim kurulunun günlük harcırahı 150 TL dir.  Hem harcırah alıp hem de Merkez Birliği yemek giderlerinizi karşılıyor mu?
Merkez Birliğinizin 06 TMB 48 plakalı Mercedes marka aracın 2018 yılı trafik cezaları var mıdır? Bu trafik cezaları ne şekilde ödenmektedir?
Merkez Birliğinizde hali hazırda yönetim kurulu üyesi olup hapiste veya yargılanan yönetim kurulu üyeniz var mıdır?
Merkez Birliğinde yönetim kurulu üyesi olup İl Birliğine haciz giden yönetim kurulu üyeniz var mıdır?
Merkez Birliği Genel Başkanı siyasi emelleri için Merkez Birliğini kullanıyor mu? İhmal mi ediyor? Öğrenmek istiyoruz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili denetim birimlerini ve kontrolörlerini incelemeye yapmaya davet ediyor ve  bekliyoruz.

Kamuoyunun merak ettiği bu sorular ve buna benzer soruların açığa çıkması açısından muhataplarına sorumlu yayıncılık anlayışı gereği buradan sorulmak zorunda kalınmıştır. Eli nasırlı üreticiler, yetiştiriciler ve kamuoyu adına Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan’dan bu soruların ve bir önceki soruların cevaplarını beklemekteyiz.
 

Burdur Birlikte ve Merkez Birliğinde Talan mı?

Burdur Birlikte ve Merkez Birliği’nde Talan mı Var?
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü döl kontrol projesi yeterli boğa ve kaliteli ve sağlıklı boğa olmadığı için proje çalışmıyor mu?
Burdur’dan gelen muhtarlar ağırlama, konaklama, yiyecek ve yemek giderleri Merkez Birliği bütçesinden mi karşılanıyor? Nereden karşılandı?
Ankara Kızılay da Starton Otelde 2018’in Ocak ayından beri Merkez Birliği adına kimler konaklama yapıyor? Ayıca Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan’ın şoförü Mahmut Bey Starton otelde mi kalıyor? Şoför Mahmut beyin Otel ödemeleri Merkez Birliğinden mi karşılanıyor?
Merkez Birliğinin 20. yıl toplantısı Ankara’da düzenlenirken teklif veya ihale yapılmadan hangi kişi yada kişilere verildi? Kaça verildi? Merkez Birliğine faturası kaça patladı?
Merkez Birliği yönetimi 2018 yılının ocak ayından beri denetleme kurulu üyelerini çalıştırmıyor’ mu?
Yönetim kurulunda üyelik vasfını kaybeden üyemi var yoksa?
Merkez birliği yönetimi yerli ve milli olan Gen Türk markasını yeterli kullanmıyor mu? Üreticiyi ithal spermaya mahkûm mu ediyor? Burdur Birliğinin spermacılara ne kadar borcu var?
Burdur birliğinden son iki yılda işten çıkarılan personellere ne kadar tazminat ödendi?
Burdur Birliğinin arsası 2015 yılında ihalesiz teknik şartnamesiz hazırlanmadan hangi müteahhit’e hangi şartlarla verildi. Birlik zarara uğratıldı mı? Burdur Birliğin eski yöneticisi Ahmet beyden bilgi alınabilir.
Burdur’da buzağı yarışması düzenleniyor. Ülkemizin yerli ve mili sperması olan Gen Türk markalı buzağılar yarışmaya giriyor mu?
Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan kişisel harcamalarını ve çiçek paralarını merkez birliğine mi karşılatıyor? Bu hafta Burdur’da gerçekleşen tarım ve hayvancılık fuarına bakan bu yüzden ‘mi gitmiyor?
Yeni dönemde aday adayı olan Kâmil Özcan aday adaylık giderlerini Merkez Birliği ve Burdur birliğinden mi karşılayacak?
2015 yılı öncesi Merkez Birliğinin alacakları avukat vasıtası ile icra takibi başlatılacakken; Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil ÖZCAN tarafından bu takip durduruluyor mu?
Bu tür soruları ve buna benzer birçok soruları eli nasırlı üreticilerimiz,  yetiştiricilerimiz hem de yaklaşık 1 milyona yakın üyeyi ve kamuoyunu merak içerisinde bırakan bu soruların cevaplarını sorumlu yayıncılık anlayışı gereği bu işlerin açığa kavuşmasını istiyoruz.