Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Arıcılara 60 Milyon liralık Destek

Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çiftçi, Türkiye genelinde yaklaşık 47 bin üreticiye 60 milyon lira destekleme ödemesi yapılacağını söyledi.Çiftçi, birlik binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, arıcılara ilk defa 2003 yılında "ana arı" adı altında yapılan destekleme ödemesinin 2008 yılından sonra kovan başı verilen destekle devam ettiğini, bu tarihten itibaren arıcılara kovan başına 10 lira verildiğini belirtti. Türkiye genelinde yaklaşık 47 bin üreticiye 60 milyon lira destekleme ödemesi yapılacağına işaret eden Çiftçi, "Bu para arıcılarımız için son derece önemli. Ocak ayının son haftası ya da şubat ayının ilk haftasında yapılacak bu ödemeyle üreticilerimiz arılarının bakımlarını gerçekleştirebilecek ve genel ihtiyaçlarını karşılayabilecek." dedi.
Çiftçi, arıcıların destekleme parasının çoğunu kovan bakımında kullanacağını kaydederek, "Önümüz ilkbahar. Dolayısıyla arıların da ilkbahar bakımları geliyor. Arıcılarımız arılarının daha fazla beslenmesi için şeker alacak. Kırılan ve bozulan kovanlarını değiştirecek. Bunun için arıcılara bu para ilaç gibi gelecek." diye konuştu.Destekleme ödemesinden Ordu'ya girecek paranın piyasayı da rahatlatacağına işaret eden Çiftçi, başta Ordu ve Muğla olmak üzere birçok ile destekleme sayesinde sıcak para gireceğini, bundan esnafın da fazlasıyla yararlanacağını dile getirdi.
Çiftçi, ilgili bakanlığın çalışması sonucu bu yıl ana arıya destekleme ödemesi yapılacağını da ifade ederek, üreticilerin ana arı başına 15 lira alacağını, bunun da arıcılar adına son derece önemli olduğunu söyledi. Arıcılara nakliye desteği konusunda da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının çalışması olduğunu belirten Çiftçi, arıcıları yalnız bırakmayan hükümete tüm üyeleri adına teşekkür etti.
 
 

Hasat Yapıldı Dönüş Başladı

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi, "Genel olarak baktığımızda arıcılarımız sezondan çok memnun değil. Geçen sezona oranla yüzde 25 bir düşüş söz konusu. Bunun başında ise hava şartları geliyor" dedi.

İlkbaharda yaylalara göç eden Karadenizli arıcılar, bal hasadını tamamlamalarının ardından memleketlerine dönmeye başladı.

Ordu Arıcılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi, yaptığı açıklamada, 2 bin 500 Ordulu arıcının, mayıs ayında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine göç ettiğini söyledi.

Arıcıların yaklaşık 45 ilin yaylalarına giderek sezonu buralarda geçirdiğini dile getiren Çiftçi, sezonun bittiğini, birçok arıcının hasatlarını tamamlayarak memleketlerine dönmeye başladığını belirtti.

Çiftçi, dönüşlerin eylül sonuna kadar tamamlanmasını beklediklerini ifade ederek, "Genel olarak baktığımızda arıcılarımız sezondan çok memnun değil. Geçen sezona oranla yüzde 25 düşüş söz konusu. Bunun nedenlerinin başında hava şartları geliyor. Arıcılar için ilkbahar çok soğuk, yaz ise çok kurak geçti." dedi.

Dengesiz iklim şartlarının bal rekoltesine olumsuz etkilediğini kaydeden Çiftçi, hasadı tamamlayan arıcıların ballarının satışını yaptığını söyledi.

Çiftçi, toptan satışta süzme balın kilogramının 13 liradan alıcı bulduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Bal rekoltesinin düşmesi sonucu fiyatlarda da artış var ancak bu, arıcılarımızı memnun etmemektedir. Çünkü binlerce arıcımız yaylalara göç ederken bankalardan kredi kullanmıştı. Şimdi arıcılarımız bu kredilerini kapatmak için ballarını en iyi fiyattan satışa sunmak isteyecektir."

Sahte balın arıcıları mağdur ettiğine dikkati çeken Çiftçi, yetkililerin denetimlerini daha da sıklaştırmasını istedi.

Bal üreticisi Şerafettin Yıldırım ise sezonu 300 kovanla Erzurum'da geçirdiğini belirterek, "Bal hasadını tamamladıktan sonra memleketimize döndük. Açıkçası sezon bizim adımıza çok iyi geçti diyemeyiz. Çünkü olumsuz hava şartları arılarımızı olumsuz etkiledi. Bundan dolayı istediğimiz bal hasadını yapamadık" dedi.