Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Genç Çiftçide Son Başvurular 30 Nisan

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesi hakkındaki tebliğin Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından 2 Nisan’da başlayan başvurular, 30 Nisan 2018 tarihinde bitecek.
18-40 yaş arasındaki kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelerden, başvurusu kabul edilip onaylanan genç çiftçilere 30 bin TL'ye kadar hibe ödeme yapılacak.
1milyar lira yakın hibe 31bin Genç çiftçiye verildi
 
Başvurular ilçe müdürlüklerinde kurulan genç çiftçi proje yürütme birimi tarafından kabul edilecek.
Genç Çiftçi Projesi ile tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amaçlanıyor. 


 
 

Taşeron İşçilerin Kadro Başvurularında Yarın Son Gün

Kadroya geçme şartlarını karşılayan taşeron işçilerin 2 Ocak'ta başlayan 10 günlük yasal başvuru süresi yarın sona erecek. Başvurmayanların kadroya geçiş hakları yanacak.Kamudaki 450 bin ile belediyeler ve il özel idarelerdeki 400 bin taşeron işcisisisini ilgilendiren taşerona kadro düzenlemesiyle ilgili takvim işliyor.

Olağanüstü hal kapsamında 24 Aralık'ta yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ayrıntıları ortaya çıkan düzenleme kapsamında, taşeron işçilerin kadroya geçiş başvuruları için resmi süreç 2 Ocak'ta başlatıldı.

BAŞVURMAYANIN KADRO HAKKI YANACAK

Yurdun dört bir yanında kadroya geçme şartlarını karşılayan binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren 10 günlük yasal başvuru süresi yarın sona erecek. Düzenlemenin kapsadığı taşeron işçilerin, yarın mesai bitimine kadar çalıştıkları iş yerlerinin ilgili birimlerine başvuru formu ve dilekçeyle müracaat etmesi gerekecek. Kadroya geçme şartlarını karşılamalarına rağmen söz konusu süre içerisinde başvurmayanların kadroya geçiş hakları yanacak.

SINAVLAR 3-22 MART'TA YAPILACAK

Başvuruların ardından, tespit komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanının 12 Ocak-20 Şubat, ilana itirazların 21-23 Şubat, itirazların incelenmesi ve kesin listenin ilanının 24 Şubat-2 Mart, sınavın yapılmasının 3-22 Mart, sınav kuruluna itirazın 23-26 Mart, itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanının ise 27-31 Mart tarihlerinde yapılması yönündeki tavsiye niteliğindeki takvim işletilecek. Tüm bu aşamaların ardından, hak sahipleri 2 Nisan'a kadar topluca işçi kadrolarına geçirilecek.

Taşeron işçilerin kurumlarda kadroya geçiş süreçlerini yürütecek tespit komisyonu en az üç kişiden oluşacak, iki yedek üyesi olacak. 

EN AZ 50 PUAN ŞARTI

Yapılacak sınavların yeri, günü ve saatine ilişkin bilgiler ilgili idarenin internet sayfasında ilan edilecek. Kadroya geçişin önemli aşamalarından olan yazılı sınav, sınav kurulu tarafından 100 puan üzerinden değerlendirilip, tutanağa geçirilecek. Sınavda başarılı sayılmak için en az 50 puan almak şartı aranacak.

KADROYA GEÇİŞ EN GEÇ 2 NİSAN'DA

Tüm bu sürecin ardından aranan şartları karşılayıp, sınavda başarı gösterenler en geç 2 Nisan'a kadar topluca kadroya geçirilecek.
Kaynak: A.A
 

2017 Kamp Başvuruları Başladı!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2017 yılı eğitim ve dinlenme tesisi kamp başvuruları başladı. Başvuru sürecine ilişkin başvuru detaylarına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın web sitesinden ulaşmak mümkün.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı resmi sitesinde yayımlanan duyuru ile 2017 kamp başvurularının başladığını duyurdu. 
Başvurular için başvuru formu doldurularak 28 Nisan 2017'ye kadar ilgili birimlere teslim edilecek.

 Konuya ilişkin yayımlanan duyuruda:

"Bakanlığımız Merkez ve Taşra Teşkilatı, Bağlı ve İlgili Kuruluş çalışanları, emeklileri ile bunların alt ve üst soylarının faydalanmaları amacıyla, İzmir Foça, İzmir Urla ve Mersin Alata Eğitim ve Dinlenme Tesisleri, 19 Haziran 2017 tarihinden itibaren dönemler halinde kamp amaçlı olarak hizmete açılacaktır. Eğitim ve Dinlenme Tesisleri Talimatına uygun olarak doldurulan onaylı Kamp Başvuru Formlarının, ilgili birimlerce en geç 28 Nisan 2017 Cuma gününe kadar Başkanlığımızda olacak şekilde gönderilmesi gerekmektedir.”
 

Buzağı Destekleri İçin Son Başvuru Tarihi 1 Haziran 2017!

Hayvancılık Desteklemeleri Hakkında Uygulama Esasları Tebliği kapsamında İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından yürütülen 2016 yılı 3'üncü ve son dönem buzağı destekleme başvuruları başladı. Son başvurular 1 Haziran 2017 tarihinde sona erecek.

Desteklemeden yararlanmak üreticilerin dikkat etmesi gereken temel şartlar;

Buzağıların, 2016 yılı içerisinde doğmuş olması,

Doğduğu işletmede canlı olarak 4 ayı tamamlaması,

Belirli bir programlamayla yapılan Şap, Brusella ve Sığırların Nodüler Ekzantemi aşılarının tamamlanıp küpelenerek TÜRKVET ve E-Islah sistemine kaydının yapılmış olması gerekiyor.

Başvuru nasıl yapılacak?

İşletmesi Soy kütüğüne bağlı olarak kayıtlı üreticiler; Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği aracılığıyla, ön soy kütüğüne kayıtlı olan üreticiler ise; şahsen ya da üyesi olduğu yetiştirici- üretici örgütleri vasıtasıyla İl/ İlçe Müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yapabilecekler.
Üreticinin herhangi bir dönemde yapacağı başvuru daha dönemde destek almamış tüm buzağılar için geçerli sayılacak.
Hayvancılık desteklemeleri konusunda daha ayrıntılı bilgi almak isteyen üreticilerin, İl / İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvurması gerektiğinin altı önemle çizilmektedir.