Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Sasaon Çileği Cipse Dönüşüyor

Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı 2017 yılı Türkiye İkincisi olan “Çıtır Çileğim Projesi “ hayata geçirilerek, çilek hasat edilmeye başlandı. Sason Çileği, tesiste cipse dönüşüyor.
Batman ili Sason ilçesi Kavaklı mezrasında çiftçilikle uğraşan kadın çiftçi Lale Basut’un 2017 yılında program kapsamında hazırladığı ve ikincilik ödülü aldığı projeye, programın ödül sponsoru Şekerbank tarafından destek sağlandı.
5 dekar alanda Sason çileği bahçesi kuruldu
Proje ile 5 dekar alanda örnek çilek bahçesi kuruldu. Üretilen çilekler, yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisi kullanılarak katma değeri arttırıldı.
Güneş paneli ile çalışan fırınlarda kurutularak cips haline getirilen çilekler, bölgede örnek bir kazanç kapısı oldu. Raf ömrü kısa olan çileğin katma değerini artırarak farkındalık oluşturan kadın çiftçi, bölgede bu uygulamanın yaygınlaşmasına önderlik yaparak, çilek cipsinin il içi ve dışında pazarlanması ile ailenin ve bölge çilek üreticilerinin gelir düzeyinin yükseltilmesini hedefleniyor.
2017 Birincisi kadın girişimci işletmesine kavuştu!
Kahramanmaraşlı kadın çiftçi Sultan Kaçamaz’ın “Gelenekten Geleceğe Sumak Ekşisi” projesi, Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığınca yürütülen “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi” kapsamında gerçekleştirilen “Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi” programında, 2017 yılında 1200 girişimci kadın çiftçi projesi arasından Türkiye birincisi seçilmişti.
Kadın çiftçinin projesi Şekerbank ödül sponsorluğunda 40 bin TL ile ödüllendirilerek hayata geçirildi. “Gelenekten Geleceğe Sumak Ekşisi” projesinin işletme açılışı ve tanıtım günü de yapıldı.
Etkinlikte konuşan Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Bozkurt ve Eğitim ve Yayım Daire Başkanı Sürur Kır; kırsaldaki kadın girişimcilerin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkânlarının geliştirilmesi adına 2015 yılından bu yana Tarımda Kadın Girişimcilerin Güçlendirilmesi Programının hayata geçirildiğini bildirdiler.
Konuşmalarda, kadınların İŞKUR ve KOSGEB işbirliği ile girişimcilik eğitimi verilerek proje hazırlamalarının sağlandığı, son 4 yılda 63 ilde 4 bin 211 kadın çiftçi eğitim alarak sertifika sahibi olduğu, 2019 yılı itibariyle 81 ilde programın tamamlanmasının planlandığı bilgisi verildi.
 
 

Ahır ve Ağıl İçin Yüzde Elli Hibeden Faydalanacak İşte İller

Hayvancılıkta modern ahır veya ağıl projeler için verilen yüzde 50 hibe desteğine başvuruları başladı.

Edinilen bilgiye göre , modern ahır ve ağıl projeleri için sağlanan yüzde 50 hibe desteği için başvuruların 2-31 Ocak 2018 tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüklerine başvuru yapabilecekler. Ahır veya ağıl için destek alabilecek iller ise şöyle
 Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Hakkari, Iğdır,Kars, Malatya, Muş, Sivas, Tunceli, Van, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin , Siirt, Şırnak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir,Konya Nevşehir, Niğde, Yozgat, Artvin, Bayburt, Giresun, Samsun, Gümüşhane, Ordu, Rize,Tokat, Trabzon

Başvuru yapanlarda, öncelikle en az 1 yıl öncesine dayanan Hayvancılık Bilgi Sistemine kayıt yaptırmış olma şartı aranacak. Bu ön koşula sahip en az 10, en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100, en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan yetiştiricilerin başvuruda bulunabileceği aktarıldı.