Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Hibe Edilen Hayvanlar Standartlara Uymayınca Hayvanlar İade Edildi

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde, Genç Çiftçi Projesi kapsamında hibe edilen danalar, çiftçiler tarafından kabul edilmedi. Hayvanların sözleşmeye aykırı olarak cılız ve piyasa fiyatının çok altında olduğunu belirten çiftçiler, durumun düzeltilmesini istedi.
Şanlıurfa Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Birliği Müdürlüğü tarafından Kızıltepe hayvan pazarında teslim edilmek üzere getirilen danalar, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüğü bünyesinde kurulan komisyon ile yetiştiriciler tarafından kontrol edildi. Hayvanların proje şartnamesi ve hayvan alım sözleşmesi standartlarına uygun olmadığı, hayvanların çok zayıf ve cılız olduğu ve ırk özelliği taşımadığı gerekçesiyle tutanak tutulup teslim alınmadı.
Çiftçiler ile Şanlıurfa Tarım Kredi Kooperatifi Bölge Birliği Müdürlüğü yetkilileri arasında hararetli tartışmaların yaşadığı gözlemlendi. Tarım İlçe Komisyonunun tutanak tutması, çiftçilerin de danaları teslim almaması nedeniyle hibe edilen hayvanlar geri gönderildi.
"Bunları kabul etmiyoruz"
Devletin kendilerine 15 bin TL değerinde dana verdiğini ama gelen danaların bu değerde olmadığını öne süren Habip Akgün, "Bize gönderilen hayvanlar 6 bin değerinde. En iyilerini seçerseniz en fazla 7 bin TL eder. Devletimiz bize bir fırsat tanımış.İnsan hayatında ancak bir defa alabilir. Ben bu gece heyecandan yatamadım. devletimiz bize güzel hayvan verecek diye. Ama bize gelen öyle değil. Devlet bu hayvanlar için 15 bin TL ödeme yapıyor yalnız çiftçilere ulaşan sadece 6-7 bin TL değerinde. Eğer bu paranın devlete kalacağını bilsem aldığıma dair imza atarım, devletime kalsın ama öyle bir şey yok. Bu para aracılara kalıyor. 15 genç çiftçiyiz. Biz bunları kabul etmiyoruz. Almadığımıza dair tutanak tutup imzaladık. Bunlar bizim üzerimize 3 seneye kadar ipotektir. Bunları beslesek de bir kâr alamayız. Onun için Fakıbaba’dan yardım bekliyoruz." dedi.
Çiftçilerden Hamdullah Baran ise Batı ve Doğu bölgelerinde hibe edilen hayvanların eş değer olmadığını, Doğu'ya değeri düşük hayvanların verildiğini iddia etti.
Yaptıkları sözleşmeye göre danaların yurt dışından getirilmesi gerektiğini ancak danaların Kars’tan getirildiklerini ve gerekli ırkı taşımadıklarını savunan Mehmet Ali Bayram, durumun düzeltilmesini talep etti.
"Genç çiftçilerimiz mağdur olmayacak, kendilerine belirtilen şartlarda danalar teslim edilecektir"
Kızıltepe İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinden konuya ilişkin alınan bilgilere göre çiftçilerin mağdur edilmeyeceği belirtildi.
Yetkililer, "Her bir genç çiftçiye 30 bin TL değerinde hibe desteği verildi. Bunun yarısı inşaat, kalan diğer yarısı ise hayvan desteğidir. Gelen hayvanlar çiftçilere teslim edilmeden önce İlçe Tarım bünyesinde kurulan komisyon tarafından kontrol ediliyor. Çiftçiler kabul etse bile komisyonun yaptığı kontrollerde hayvanlarda belirtilen şartlar bulunmasa kabul etmiyoruz. Bugün gelen danaların yetiştiriciler ve komisyon tarafından müştereken kabul edilmediği yönünde rapor tutuldu ve gelen danalar geri gönderildi.  Bu konuda genç çiftçilerimiz mağdur olmayacak, kendilerine belirtilen şartlarda danalar teslim edilecektir.” ifadelerine yer verdi. Kaynak: İLKHA
 

‘Genç Çiftçiler’ Geri Döndü

Yalova’nın Çınarcık ilçesinde “Genç Çiftçi Projesi”ne başvuran 9 genç, aldıkları 30’ar bin lira hibe desteğiyle kivi bahçeleri kuruyor.

Yalova’nın Çınarcık ilçesinde bu yıl içinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından finanse edilen Kırsal Kalkınma Destekleri kapsamındaki “Genç Çiftçi Projesi”nden yararlanmaya hak kazanan 9 genç, kivi bahçesi kurmak için 30’ar bin lira hibe desteği alacak.

İş umuduyla ayrıldıkları köylerine geri dönen gençler, Türkiye’nin en kaliteli kivi üretiminin yapıldığı Çınarcık’a bağlı Kocadere köyünde kuracakları tarım tesislerinde üretim yapacak.

Çınarcık Kaymakamı Abdullah Çiftçi yaptığı açıklamada, Yalova’nın Türkiye’de kivi üretimi konusunda önde gelen yerlerden olduğunu söyledi.

55 proje, 1 milyon 650 bin liralık katma değer

İki yıldır uygulanan tarım projeleriyle ilçede önemli mesafeler alındığını dile getiren Çiftçi, şöyle konuştu:

“Çınarcık, iki yılda ‘Genç Çiftçi Projesi’nden 55 projeyle istifade etti. Türkiye ortalamasına bakıldığında çok iyi bir rakam. Bu 55 projeden 1 milyon 650 bin lira katma değer kazandırıldı. Gençlerin büyük şehirlere iş bulmak için göç ettiği durumlar yerine Genç Çiftçi Projesi’yle ilçemize geri dönüşler başladı. Gerek Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü gerek ilçe müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımızın ciddi gayreti ve köylülerimizin de bilinçlenmesiyle beraber bu noktada önemli mesafeler alındı.”

Kivide 2 bin tonluk rekolte

Çiftçi, ilçedeki kivi rekoltesinin 2 bin ton civarında olduğunu belirterek, bu rakamı artırmayı istediklerini söyledi.

Özellikle Şenköy ve Kocadere bölgesinin, iklimi ve toprağı itibarıyla Türkiye’de kivi üretimi bakımından en verimli alanlardan olduğunu dile getiren Çiftçi, “Bu alana ağırlık vereceğiz. Genç Çiftçi Projesi bu noktada önemli bir destek sağladı.” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar da “durmak yok, üretime devam” diyen çiftçilerin, gençlerin yanında olduklarını belirtti.

Parıldar, Yalova genelinde geçen yıl 119, bu yıl da 121 gencin projeden faydalandığını ifade ederek, gençlerin köylerine dönüşünün ve üretim katkısının sağlandığını söyledi.

Genç Çiftçi Projesi’nin köylere dönüşü hızlandırdığını vurgulayan Parıldar, “Genç Çiftçi Projesi’yle gerek büyük şehirlere göçmüş ancak aradığını bulamamış, geçimini istediği gibi sağlayamayan gençlerimizin köylere dönüşümünü sağladık. Gerekse de köyden kente göç eğiliminde olan gençlerimize de yine köyünde istihdam sağladık.” diye konuştu.

Genç çiftçiler destekten memnun

Kocadere köyüne geri dönen genç çiftçilerden Erdem Er de 2008’de Süleyman Demirel Üniversitesi Orman İşletmeciliği Bölümünden mezun olduğunu aktardı.

Aldığı hibeyle kivi bahçesi kurduğunu belirten Er, “Üniversiteyi bitirdikten sonra büyükşehirlerde iş aradım, umduğumu bulamadım. Bakanlığımızın uyguladığı Genç Çiftçi Projesi’nden yararlanmak için başvuru yaptım ve 30 bin liralık hibe aldım. Yalova kent merkezinde oturuyordum. Köyüme dönmek için Bakanlığımızın uygulamış olduğu Genç Çifti Projesinden yararlanmak için çalıştığım işimi bıraktım ve kendi işimi kurma çabasındayım.” dedi.

Diğer genç çiftçilerden Barış Varol da verilen destek için teşekkür ederek, “Yalova merkezde bir işte çalışıyordum. Bakanlığın desteğini duyunca başvurdum ve köyüme döndüm. Kocadere’de kurduğum 5 dönümlük tesiste 25 ton kivi üretmeyi hedefliyorum. Elmayı kilosu 50 kuruşa satıyorduk ama kivi en düşük 2,5 liradan alınıyor.” diye konuştu.

"Burayı İthalat Cenneti Sanmayın"


Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çelik, “Halkımızın aydınlatılmasının yanında üreticilerimizin bilinçlendirilmesi önemli” dedi.

Bakan Çelik, 15 Temmuz darbe girişiminin geçen yılkı hasat bayramına denk gelmesi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Çelik, “Hasat bir yılık mücadelenin sonunda elde edilen imkânların toparlanmasıdır. Karşılığın alınmasıdır, berekettir. Toplumun büyük kısmını etkilemektedir. Biz hasatla uğraşırken birileri milletin tankıyla topuyla milleti nasıl vurma çabası içinde olduğunu gördük. Bu milletin o gece başına ocağına tankla topla mermi yağdıran FETÖ, her zaman olduğu gibi milletimizin ferasetiyle püskürtüldü. Tankın karşısında iman gücünün nasıl dik durduğunun gördük. Cumhurbaşkanı bir dünya lideri olarak bir geminin kaptanı gibi milletine liderlik etti. Milleti meydanlara davet etti. Millet bu ateşi göğsünde söndürdü, daha ağır tahribatlara neden olmaktan ülkemizi kurtardı. Bütün şehitlerimize bu vesile ile başsağlığı diliyorum" ifadelerini kullandı.

Rekolte durumu

Bu yıl ki hasat döneminden umutlu olduklarını dile getiren Bakan Çelik, "Bugün hububat üretiminde yüzde 40’ı bulmuş durumdayız. 2016 sıkıntılı bir yıldı. Birinci sevindirici gelişme, hububat üretimi artıyor. İkincisi ise, buğday üretiminde kalitede büyük bir artış var. Bakanlığa İlk geldiğimizde tohumda ARGE çalışmalarına büyük destek sunduk. Bunu özel sektöre de açtık. Yasaklayıcı olmadık. Bütün imkânlarımızı paylaştık. Yerel tohumları korurken, sınırsız gıda talebi karsısında dirençli olabilmek için sertifikalı tohum kullanımının önemine vurgu yaptık. 2018 yılında kademeli olarak, sertifikalı tohum kullanana destek vereceğiz. Kedi tohumunu kendi tarlanda üreteceksin, milli tarım politikasının temeli budur" dedi.

Buğday Fiyatında Spekülatif Durumlar

TMO’nun gerekli önlemleri aldığını kaydeden Bakan Çelik, "Piyasada farklı spekülatif çalışmalar yapanlar var. TMO alımlarda ödemeleri direk yapıyor. 300 noktada TMO ciddi alımlar gerçekleştirdi. Fiyat açıklandıktan sonrada TMO 24 saat çiftçilerimizin hizmetinde, alımlar gerçekleştiriyor. Fiyatın geç açıklanması çiftçiyi, üreticiyi korumak adına yapılmıştır. Ülkemiz geniş coğrafyaya sahip ve hasat farklı zamanlarda gerçekleşiyor. İlk hasat yapıldığında buğday fiyatları ucuzdu. Ülke genelinde hasat dönemlerinin başlamasıyla fiyatları açıkladık. Üreticiyi ve tüketiciyi korumak ve bunlar arasında dengeyi kurmak çok önemlidir. Gümrük vergilerindeki indirim psikolojik etki ile ucuzlama yarattı. Fiyatların gevşemesi ile birlikte harekete geçerek, üreticinin ucuza satmasının önüne geçtik. Milletin aleyhine bir gelişme varsa biz devreye giriyoruz" ifadelerine yer verdi.

Buğday Fiyatları

Bakan Çelik, yüzde 12,5 ila 13 arasında proteine sahip ekmeklik buğdayın 940-990 Lira arasında, makarnalık buğdayın da 1000 ila 1070 lira aralığında satışının gerçekleşeceğini söyledi. Çiftçinin emeğini yerine düşürmememiz lazım diyen Bakan Çelik, "Biz taban fiyatı belirledik, üretici de daha yüksek fiyattan satabiliyorsa buna da karışmıyoruz. Açıkladığımız fiyat doğrudur, isabetlidir. Üreticimizin de tüketicimizinse dengesini korumalıyız. Açıklanan fiyat son derece dengelidir" diye konuştu.

Gümrük Vergilerinin Düşürülmesi

Gümrük vergilerinin düşürülmesine ilişkin açıklamanın hasat dönemine denk gelmesi psikolojik olarak olumsuz bir etki yaptı diyen Bakan Çelik, "Keşke olmasaydı. Gümrük vergilerinin indirilmesinin hasat dönemine denk gelmesi keşke dedirtiyor. Gıda komitesi adı verilen komite böyle bir karar vererek açıkladı bunu. Buda algıları değiştirdi.  Çiftçimizin ürününe tüccarın tavrı değişecekmiş gibi değerlendirildi. Çiftçinin aleyhine bir şey yok. Ama algıda bir oynanma yarattı. Çiftçimiz burayı ithalat cenneti olduğunu sanmasın. Açıklamalarımızdan sonra psikolojik etki dağıldı. Çiftçimizin ürünü elinde kalmayacak. İndirimin açıklanması içerik itibariyle yanlış değil ama zamanlama olarak doğru bir zamanlama olmadı. Enflasyon yüzde 11,  Gıdadaki yüzde 2’lik kısım konuşuluyor. 9’luk kısım nerede? Önce 9’luk kısmı halledelim, gıdadakini konuşmuyor hale geliriz zaten" ifadelerine yer verdi.

Anız yakımı

Anızın enerjiye dönüştürülmesi için makine üreticilerinin çalıştığını belirten Bakan Çelik şunları söyledi:

"Bu anızların paraya dönüşeceğini şimdiden ifade ediyorum. Oradaki yaktığınız şey, anız değil, toprağı yakıyorsunuz. Verimi düşürüyorsunuz. Doğada bir denge var. 12 Ay boyunca devam ediyor bu denge. Anız yakıldığında toprak ölüyor. Dolayısıyla geleceğimiz ölüyor. İnsan kendi evini yakar mı? Toprakta da binlerce canlı yaşıyor, onların evini yakarsan, onlar işlevini sürdüremez. Bu yanlışın içinde olanları uyarıyorum. Geleceğimizi yakmasınlar."

Et fiyatı

Et ithalatı meselesinin bu günün sorunu olmadığını dile getiren Bakan Çelik,"Türkiye’de 1969’dan beri et ithalatı yapılır. Bu bizim sorun alanımızdan biridir. Milli Tarım ve Hayvancılık politikamız ile et meselesini dert meselesi olmaktan çıkmak istiyoruz. Coğrafyamızdan kaynaklana sıkıntılar bu problemleri önümüze çıkarıyor. Bununla ilgili önemli adımlar attık. İthal et eden değil kendine yeten bir ülke olmak için çalışıyoruz. Baktığınızda, yaptığımız belirli düzenlemelerle, bir kimse canlı hayvan ithal edilecekse bakanlıktan izin almadan yapamaz. Piyasayı üreticinin gözüyle gördükten sonra ithalat yapılabilir. Amacımız spekülatif durumlara karsı önlem almaktır. Biz üreticimizin 'maliyet arttı kâr' anlayışını destekliyoruz. Piyasanın üzerinde fiyat ortaya koyanlara ithalat kozumuzu ortaya koyacağız. Spekülatörler, serbest piyasa adı altında yurt dışından hayvan ithal ediyor. Daha önce üreticiye 6 dolar civarında bir maliyeti vardı bunun. Bakanlığın bünyesine aldıktan sonra ithal etme konusunu bu 3.70 ila 3.95 dolar seviyelerine düştü. Perakende satıcılar da dikkat etmelidir. Günü birlik 2-3 lira alayım diye düzeni bozarsanız sistemi bozarasınız” diye konuştu.

Ette Ararcılar Fiyatı Artırıyor

Aracıların et fiyatlarıyla oynadığını söyleyen Bakan Çelik, "Elde edilen bu paralar üreticiye gitmiyor. Hiç emek çekmeyenler kazanıyor. Hayvancılığa devam edecek üretici kazansın istiyorum. Aracılar fiyatı yükseltiyor. Kasaplara et verelim dedik. Alın bu karkası, 30-40 TL bandında arz edin. Bu konuda da kasaplarla iyi bir noktaya gelemedik. Vatandaşımıza kuşbaşı ve kıymayı alacak imkân sağlamak isteriz. Bir hayvandan elde edilen kâr rakamları var bizde. 45 liraya satıyor. İzah edebilir misiniz bunu? 80 milyon kazansın, alın teri kadar kazansın" İfadelerine yer verdi.

Hayvancılığın sorunları

Hayvancılığın temel sorunun yem sorunu olduğunu dile getiren Bakan Çelik şunları dile getirdi:

 "Milli tarım projesi kapsamında destekleme kararlarımız var. Bütün atıl ve nadas alanlarının yem bitkisi üretiminde kullanılması konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Yem maliyetini düşürmek lazım. Hayvan sağlığı ikinci meselemiz. Şaptan ari hayvanlar olsun istiyoruz. Türkiye’nin her yerine seferber oluyoruz. Buzağıların ölümü ilgisizlikten kaynaklanıyor. Diğer bir sorun; İşletme ölçeği sorunu, aile geçimi ile ilgili az ölçekli yetiştiricilik görüşünden vazgeçip daha fazla hayvana yönlemek gerekiyor. Yeni açılan işletmelere 20 baş hayvan tabanı koyduk. Klasik destek devam ediyor ama yeni işletmeler için en az 20 hayvan şartı var. Ayrıca ,embriyo transferi çalışmamız başladı.Amacımız ırk ıslahı, Kültür ırkı hayvan alıp kütüğünü bilerek damsızlık sayımızı artırmaktır."
 
 
 
 

Genç Çiftçi Projesinde İlk Mahsul Alındı

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında yürütülen Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı ilimizde ürünlerini vermeye başladı.
2016 yılında Bitkisel Üretim Projeleri başlığı altında proje uygulamasına müracaat eden ve İl Proje Değerlendirme Komisyonu tarafından projesi uygulamaya değer görülen Bünyan ilçesi Karahıdır köyü genç çiftçilerinden Nihal Aydemir’in işletmesi Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından ziyaret edildi.

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programından örtüaltı sebze yetiştiriciliği için sera yapımı, sulama sistemi ve sebze fidesi kalemlerinden oluşan projesini gerçekleştiren genç Nihal Aydemir, açıkta sebze yetiştiriciliğindeki emsallerine göre daha erken zamanda domates, biber, patlıcan ve salatalıklarını yetiştirdi ve pazarda tezgahına koydu.

Genç çiftçi Aydemir, yaptığı uygulamalarla köydeki gençlere ve bayan çiftçilere örnek oluşturduğunu ve emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadığını ifade etti.

51 Bin Büyükbaş ve 100 Bin Küçükbaş Hayvan Dağıtılacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Genç Çiftçi Hibe Desteği Programı kapsamında bu yıl 11 bin genç çiftçiye manda dâhil en az 51 bin büyükbaş ve 100 bin küçükbaş hayvan dağıtacak.

Genç Çiftçi Hibe Desteği Programı kapsamında bu yıl genç çiftçilere 151 bin baş hayvan dağıtılacak. 2016-2018 yıllarını kapsayacak genç çiftçi projelerine 30 bin lira hibe verilmesini öngören Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı’nın 2017 yılı başvuruları sona erdi.

İlk kez 2016’da uygulanan hibe desteği için geçen yıl 397 bin genç çiftçi başvurmuştu. Bu çiftçilerden 14 bin 790 çiftçinin projesi kabul edildi.

Dünya'nın haberine göre bu yıl şartların zorlaştırılması nedeniyle başvuranların son gününe kadar 195 bin kişi başvuruda bulundu. Böylece geçen yıla göre hibe desteği almak için proje başvurusu yapanların sayısı yüzde 50 azaldı. Cuma günü yapılan başvurularla sayının 200 bini aşması bekleniyor. Destek verilecek çiftçi sayısı ise 16 bin 100 olarak belirlendi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı kapsamında 16 bin 100 çiftçiye 483 milyon lira hibe desteği verileceğini açıkladı.

Geçen yıl yaklaşık 15 bin genç çiftçiye çeşitli projeleri karşılığı olarak 450 milyon liralık hibe kullandırdıklarını hatırlatan Çelik, bu sene için ise programın bütçesini 483 milyon lira olarak belirlediklerini ve bu kaynağı 16 bin 100 genç çiftçi için kullandıracaklarını ifade etti. Çelik’in açıklamalarına göre, 4 Mayıs itibariyle yaklaşık 195 bin başvuru yapıldı.

 Genç Çiftçilere 151 Bin Baş Hayvan Verilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu yılki bütçenin 330 milyon liralık kısmını en az 11 bin genç çiftçiye, büyükbaş ve küçükbaş projeleri kapsamında vermeyi planladıklarının altını çizerek, bu kapsamda genç çiftçilere manda dâhil en az 51 bin büyükbaş ve 100 bin küçükbaş hayvan dağıtılacağını bildirdi.

Hayvanların geçen yıl olduğu gibi Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından temin edileceğine dikkati çeken Çelik, “Bütçenin kalan diğer kısmı ise ana hatlarıyla ağıl ve ahır yapımı ile arıcılık, kanatlı, ipek böceği yetiştiriciliği,meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularında verilecek. Bu yıl, diğer yıldan farklı olarak en az bin adet modüler sistem büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık tesisi yapımı konusu da projeler içerisinde yer alacak ve ayrıca genç çiftçilerin finans ihtiyacını gidermek amacıyla Tarım Kredi Kooperatifl eri Merkez Birliği tarafından daha etkin kredi kullanımı ve anahtar teslim proje gerçekleştirmeleri sağlanacak” bilgisini verdi.

 Başvurular Komisyonlarda Değerlendirilecek

Başvurular, illerde vali veya vali yardımcısı başkanlığında kurulan komisyonlarda değerlendirilecek. Değerlendirme sonunda belirlenen genç çiftçilerle hibe sözleşmeleri, bakanlığın il ve ilçe müdürlüklerince imzalanacak ve projelerin uygulanmasına başlanacak.
 

Genç Çiftçilere Hibe Desteği Başlıyor

Tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, genç çiftçilerin girişimciliğinin desteklenmesi, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması ve kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak kırsal alandaki tarımsal üretime yönelik projelerin desteklenmesi amacıyla 18-40 yaş aralığındaki çiftçilere 30 bin TL hibe desteği verilecek.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliği, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ ile kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri, tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelere otuz bin TL’ye kadar hibe ödenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı Uygulama Birimleri olarak Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl ve İlçe Müdürlüklerinin görev ve sorumluluklarına yer verilen Tebliğe göre, son başvuru tarihinden en geç beş iş günü öncesinde kurulacak Genç çiftçi proje değerlendirme komisyonu ile Tebliğin yayımı tarihinden itibaren beş iş günü içerisinde kurulacak Genç çiftçi proje yürütme birimi, Tebliğ, uygulama rehberi ve ilgili mevzuat kapsamındaki iş ve işlemleri yapacak. Proje yürütme biriminin proje hazırlama yükümlülüğü olmayacak.

Hangi projeler desteklenecek?

Genç çiftçi projeleri;

Hayvansal üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında; Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı, Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, Kanatlı yetiştiriciliği ve tesis yapımı, İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı,

Bitkisel üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında; Kapama meyve bahçesi tesisi, Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği, Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği, Kültür mantarı üretimi,

Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik destekleme projeleri kapsamında; Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi, Coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim, Coğrafi işareti olan gıdaların üretimi konularını kapsayacak.