Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Türkiye İğde İthal Ediyor!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından iğde ithalatına yönelik bir eylem planı hazırlanarak köylüye gelir kapısı açılacak.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Orman köylülerine gelir sağlaması için hazırlanacak olan iğdeye yönelik eylem planının hazırlanması ilgili talimatlar vererek bunun geç kalmış bir plan olması nedeniylede planın hızlandırılmasını istedi.
 
Orman köylüleri için iğdeden farklı olarak şu ana kadar 35 değişik eylem planı hazırlanarak hayata geçirildi. İğde ile ilgili yapılacak 36’ıncı planın da köylülerin yararına olması bekleniyor.
 
Bu plan kapsamında ormanlık alanlara iğde ağaçlarının dikilmesi öngörülüyor.
 
Türkiye İstatistik Kurumu verilere göre hali hazırda Türkiye’de 343 bin iğde ağacı bulunuyor. 2016 yılında Türkiye genelinde 4 bin 520 ton iğde üretimi gerçekleşti ve buna rağmen iğde ihtiyacı ithalat yoluyla sağlanmaktadır.
 
İğdenin Faydaları nelerdir?

- öksürüğe iyi gelir
- vücut direncini artırır
- bağırsağa faydalıdır
- idrar sorunlarını düzenler
- mide bulantısını ve kusmayı önler
- ağzı temizler
- soğuk algınlığına iyi gelir
- grip önleyicidir
- cinselliği artırır
- egzamayı giderir
- böbrekleri çalıştırır

İğde Nasıl Tüketilmelidir?

İğde ağacı meyvesinin yenilebileceği gibi çiçekleri suda haşlanarak çayı yapılabilir. Hoş kokusu ile bahçeleri süsleyen iğde çiçeği koklanırsa zihni açar. iğde çiçeği ve iğde yaprağı kaynatılarak suyu içilebilir. İğde meyvesi taze olarak yada kompostosu yapılarak tüketilir. İğde meyvesi fazla yenildiğinde kabızlık yapar.