Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Türkiye Bu Sefer Kırmızı Et ve Canlı Hayvan İhraç Edecek

Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, “inanılması  zor olsa da Türkiye’nin canlı hayvan ve kırmızı et ihraç edeceğini” yazdı. Buna göre Türkiye, yaklaşık 20 bin ton karkas et ve kesilmek üzere bekleyen 300 bin baş canlı hayvanı ihraç etmek için pazar arıyor.
Yıldırım’ın yazısı şöyle:
Son 9 yıldan bu yana canlı hayvan ve et ithal eden Türkiye, Et ve Süt Kurumu depolarında biriken yaklaşık 20 bin ton karkas et ve kesilmek üzere bekleyen 300 bin baş canlı hayvanı ihraç etmek için pazar arıyor.
İran, Irak, Suriye ve Katar pazarı için yapılan araştırmalardan olumlu sonuç çıkarsa ihracat hemen başlayacak
Sığır ithalatında Avrupa'da birinci, dünyada ikinci sırada yer alan Türkiye, uygulanan yanlış hayvancılık politikası sonucu ihtiyacının çok üzerinde canlı hayvan ve et ithal etti. Depolarda biriken karkas et ve kesilmek üzere bekleyen canlı sığırlar pazar bulunursa ihraç edilecek.
Et stoku 20 bin tona ulaştı
Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre, Et ve Süt Kurumu depolarında yaklaşık 20 bin ton kırmızı et stoğu oluştu. Etin şoklanması ile ilgili sorun yaşamaya başlayan Et ve Süt Kurumu ihracat için pazar arayışına girdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin bir süre önce et fiyatının yüksek olmasından şikayet ederek; "Et yemeyin, hindi,tavuk, balık yiyin" açıklamasından sonra ihracatın gündeme gelmesi şaşkınlık yarattı.
Kesilmeyi bekleyen 300 bin baş sığır ihraç edilecek
Depoların dolu olması nedeniyle Et ve Süt Kurumu'na hayvanını kestirmek isteyen üreticilere en erken Şubat 2019'a gün veriliyor. Besi süresini tamamladığı için kesilmek üzere Et ve Süt Kurumu'na üreticiler tarafından başvurusu yapılmış 300 bin büyükbaş hayvan var. Depolama konusunda sorun yaşayan Et ve Süt Kurumu bu hayvanları kesmek yerine ihraç etmek istiyor.
Hedef pazar komşu ülkeler
Et ve Süt Kurumu ile Hayvancılık Genel Müdürlüğü yetkilileri ihracat için İran, Irak, Suriye ve diğer komşu ülkelere yönelik çalışma yapıyor. Ayrıca Katar'a ihracat için de çalışmalar sürdürülüyor. Bu ülkelerden olumlu sonuç alınması halinde et ve sığır ihracatı hemen başlayacak. İlk etapta depolardaki karkas et ve kesim için sıra bekleyen canlı hayvanlar ihraç edilecek
 
 

Avrupa'nın En Büyük Hayvancılık Fuarı Clermont Ferrand'ta

Uluslararası Hayvancılık Fuarı (Sommet de L'elevage), 3-5 Ekim'de Fransa'nın Clermont-Ferrand kentinde açılacak.
32 ülkeden bin 500 katılımcı 
Avrupa'nın en büyük hayvancılık fuarı olan Sommet de L'elevage'ın bu yıl 27.'si düzenlenecek. Clermont-Ferrand'da 180 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek fuarda, 32 ülkeden bin 500 katılımcı yer alacak.
2 bin baş hayvanın sergileneceği, 95 bine yakın ziyaretçinin beklendiği "hayvancılık zirvesi", sergilenen ürünler dolayısıyla dünyadaki en büyük ihtisas fuarları arasında bulunuyor.
Fuarda sergilenen hayvan ırklarının sunumu yapılacak
Fuarda, heyetlerin katılımıyla Fransa Hayvancılık ve Genetik Birliği ile ortaklaşa Büyük Uluslararası Hayvancılık Gecesi düzenlenecek.
Gecede, fuarda sergilenen tüm hayvan ırklarının sunumunun yapılması planlanıyor.
Fuarda Türkiye'den de heyet yer alıyor
Ayrıca, hayvan yarışmaları, teknik yenilikler, iş görüşmeleri, mesleki faaliyetler ve tarımla ilgili güncel konularda konferanslar da fuar gündeminde.
Fuara, Türkiye'den  Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç ve beraberindeki heyet katılacak.
 
 

Market’te de Kasap dada Hastalıklı et yok

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç’tan vatandaşları rahatlatan açıklama geldi. Tunç, mezbahalarda kontrollü kesilen ve market ile kasaplarda satılan etlerde hastalık olmasının mümkün olmadığını söyledi.
400’den fazla mezbahada veteriner kontrolünde kesim ve sevkiyat yapıldığını anlatan Tunç, “Vatandaşlar kasaplardan gönül rahatlığıyla et alabilirler. Merdiven altı üretilen etleri ise almasınlar” dedi. Tunç, kurbanlık hayvanların ise her yerde kesildiğini ve denetim yapılamadığını ifade etti.
Tunç, resmi yollarda getirilen hayvanların kan testinden geçirildiğini ve şarbonun ancak buradaki karantina döneminde geçmiş olabileceğini ifade etti. Tunç, özellikle güney sınırından Türkiye’ye giren kaçak hayvanların da hastalıklara neden olabileceğini söyledi. Salgın haberleri nedeniyle ette fiyatların yükseldiği haberlerinin spekülatif olduğunu savunan Tunç, “Burada bir oyun var. Hem üreten, hem tüketen kaybediyor. Şu an hayvan satamıyoruz” ifadelerini kullandı.
‘Kuluçka süresi değişiyor’
Ankara Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Oytun Okan Şenel ise, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın şarbon aşısı stoğunun yetersiz olduğunu iddia etti.
Şarbon hastalığının nereden geldiğinin tespit edilmesinin zor olduğunu belirten Şenel, ölen hayvanlara hastalığın Brezilya’dan ya da Türkiye’deki otlaklardan da bulaşmasının mümkün olduğunu söyledi. Türkiye’deki meralarda, sulak alanlarda şarbon bakterisinin bulunduğu kaydeden Şenel, “Burada kesin olarak söylenebilecek şey, ‘Bu hayvanlar bir aylık yolculuktan sonra geliyor, Brezilya’dan hasta olarak gelmeleri olanaklı değil’ önermesinin doğru olmadığıdır. Hastalığın hayvanlardaki kuluçka süresi genellikle kısa olduğu halde bazen bu sürenin 60 güne kadar uzaması, her seçeneği değerlendirmemizi gerektiriyor” ifadelerini kullandı.
 
 

Ette İstişare Toplantısı

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliğinin istişare toplantısı Alanya’da başladı. Programa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı HAYGEM Genel Müdürü Durali Koçak, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Müslüm Beyazgül Tarım Reformu Genel Müdür yardımcısı Faruk Fıratoğlu ve Kırmızı Et Üreticileri Birliklerin Birlik Başkanları katıldı. Programda bir açılış konuşması yapan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç “Et sektöründe yaşanan sorunlara değinerek çalışıyoruz emek veriyoruz. Kırmızı et fiyatının yüksekliğinden üretici sorumlu değildir. Üretici zor şartlarda besleyip büyüttüğü hayvanları neredeyse maliyetine satmakta ve birçok soruna rağmen özverili bir şekilde üretmeye devam etmektedir. Besicimizin sorunları çözülmelidir”. dedi. Daha sonra kürsüye gelen HAYGEM Genel Müdürü Durali Koçak ise “Hayvancılık sabır isteyen bir iştir. Biyoloji ve ekoloji diyoruz her hayvan her yerde yetişmiyor. Bizim bu ürüne ihtiyacımız var. Hayvan varlığı bakımından baktığımızda kırsalda nüfus azalıyor buna rağmen hayvansal üretimde artış var. Her ne kadar zorluklardan geçsek de Ülkenin hayvancılığı gelişiyor. Avrupa’dan sonra 2 sırada yer alıyoruz.  Ülkemizin refah seviyesi artıkça ete rağbet artıyor. Ne olursa olsun Sektörümüzün önü açık”. Dedi. Genel Müdür koçak ayrıca üretim ile ilgili ise “biz ürünü üretiyoruz her üretimin bir maliyeti var bu maliyeti ya üretici yada tüketici yada devlet karşılayacak bir gerçek var ki üretimin değerini yani gerçek fiyatını tüketici öder alan ödemelidir. üreticin alın terini ödenmeli. Dedi.

Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliğinin toplantısı 2 oturum halinde devam ederken öğleden sonraki oturuma Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımı bekleniyor.