Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Market’te de Kasap dada Hastalıklı et yok

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği (TÜKETBİR) Başkanı Bülent Tunç’tan vatandaşları rahatlatan açıklama geldi. Tunç, mezbahalarda kontrollü kesilen ve market ile kasaplarda satılan etlerde hastalık olmasının mümkün olmadığını söyledi.
400’den fazla mezbahada veteriner kontrolünde kesim ve sevkiyat yapıldığını anlatan Tunç, “Vatandaşlar kasaplardan gönül rahatlığıyla et alabilirler. Merdiven altı üretilen etleri ise almasınlar” dedi. Tunç, kurbanlık hayvanların ise her yerde kesildiğini ve denetim yapılamadığını ifade etti.
Tunç, resmi yollarda getirilen hayvanların kan testinden geçirildiğini ve şarbonun ancak buradaki karantina döneminde geçmiş olabileceğini ifade etti. Tunç, özellikle güney sınırından Türkiye’ye giren kaçak hayvanların da hastalıklara neden olabileceğini söyledi. Salgın haberleri nedeniyle ette fiyatların yükseldiği haberlerinin spekülatif olduğunu savunan Tunç, “Burada bir oyun var. Hem üreten, hem tüketen kaybediyor. Şu an hayvan satamıyoruz” ifadelerini kullandı.
‘Kuluçka süresi değişiyor’
Ankara Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Doç. Dr. Oytun Okan Şenel ise, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın şarbon aşısı stoğunun yetersiz olduğunu iddia etti.
Şarbon hastalığının nereden geldiğinin tespit edilmesinin zor olduğunu belirten Şenel, ölen hayvanlara hastalığın Brezilya’dan ya da Türkiye’deki otlaklardan da bulaşmasının mümkün olduğunu söyledi. Türkiye’deki meralarda, sulak alanlarda şarbon bakterisinin bulunduğu kaydeden Şenel, “Burada kesin olarak söylenebilecek şey, ‘Bu hayvanlar bir aylık yolculuktan sonra geliyor, Brezilya’dan hasta olarak gelmeleri olanaklı değil’ önermesinin doğru olmadığıdır. Hastalığın hayvanlardaki kuluçka süresi genellikle kısa olduğu halde bazen bu sürenin 60 güne kadar uzaması, her seçeneği değerlendirmemizi gerektiriyor” ifadelerini kullandı.
 
 

Ette İstişare Toplantısı

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliğinin istişare toplantısı Alanya’da başladı. Programa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı HAYGEM Genel Müdürü Durali Koçak, Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, Bitkisel Üretim Genel Müdürü Müslüm Beyazgül Tarım Reformu Genel Müdür yardımcısı Faruk Fıratoğlu ve Kırmızı Et Üreticileri Birliklerin Birlik Başkanları katıldı. Programda bir açılış konuşması yapan Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç “Et sektöründe yaşanan sorunlara değinerek çalışıyoruz emek veriyoruz. Kırmızı et fiyatının yüksekliğinden üretici sorumlu değildir. Üretici zor şartlarda besleyip büyüttüğü hayvanları neredeyse maliyetine satmakta ve birçok soruna rağmen özverili bir şekilde üretmeye devam etmektedir. Besicimizin sorunları çözülmelidir”. dedi. Daha sonra kürsüye gelen HAYGEM Genel Müdürü Durali Koçak ise “Hayvancılık sabır isteyen bir iştir. Biyoloji ve ekoloji diyoruz her hayvan her yerde yetişmiyor. Bizim bu ürüne ihtiyacımız var. Hayvan varlığı bakımından baktığımızda kırsalda nüfus azalıyor buna rağmen hayvansal üretimde artış var. Her ne kadar zorluklardan geçsek de Ülkenin hayvancılığı gelişiyor. Avrupa’dan sonra 2 sırada yer alıyoruz.  Ülkemizin refah seviyesi artıkça ete rağbet artıyor. Ne olursa olsun Sektörümüzün önü açık”. Dedi. Genel Müdür koçak ayrıca üretim ile ilgili ise “biz ürünü üretiyoruz her üretimin bir maliyeti var bu maliyeti ya üretici yada tüketici yada devlet karşılayacak bir gerçek var ki üretimin değerini yani gerçek fiyatını tüketici öder alan ödemelidir. üreticin alın terini ödenmeli. Dedi.

Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliğinin toplantısı 2 oturum halinde devam ederken öğleden sonraki oturuma Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın katılımı bekleniyor.