Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Mevsimlerden Bu Ay Kiraz

Mevsim kiraz ayına gelince kiraz dönemi ’de başlamışken saymakla bitmeyen kirazın insan sağlığına çok önemli faydaları var. İşte bunlardan bazılarını sizler için derlerdik.
Kirazın iyi bir antioksidan olması sağlığımıza çok fazla katkı sağlamaktadır. Bu özelliği sayesinde uykusuzluğu giderir, eklem ve karın ağrısı şikayetlerini azaltabilir. Kalp hastalıklarına ve zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışması için faydalıdır.  Kolon kanserine yakalanma riskini azaltır. Bunların dışında şaşırtıcı bir şekilde bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Bu yüzden tüketimine dikkat edilmesi gereken meyvelerden bir tanesidir.
Şeker Hastaları İçin Kiraz
Kiraz diğer meyvelerle karşılaştırıldığında daha düşük glisemik indeks özelliği vardır. Glisemik indeks kan şekeriyle alakalıdır ve yüksek miktarda alındığında kan şekerini hızla yükseltir ve aynı şekilde hızla düşürür. Fakat kiraz şeker hastaları için bir risk olan bu özelliği taşımaz.
Kiraz İyi Bir Uyku Çekmeye Yardımcı Olur
 Akşam yatmadan önce bir miktar kiraz yemek veya sabah bir bardak kiraz suyu içmek melatonin alımını arttırır ve bu madde kirazda bol miktarda bulunur. Yapılan klinik deneyleri sonucu kirazın rahat bir uykuya yardımcı olduğu ispatlanmıştır.
Kiraz Yağları Eritir
 Bazı bilimsel araştırmalar kirazın yağları erittiğini ortaya koymuştur. Özellikle karın yağlarını eritme noktasında çok başarılı bir meyvedir. Düzenli olarak kiraz tüketmek veya kiraz suyu içme alışkanlığı edinmek yağları eritmenizde önemli bir rol oynar.
Alzheimer Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır
 Kirazın antioksidanlar açısından zengin olması direkt olarak bütün organların sağlığına olumlu yönde etki eder. Bunlardan bir tanesi de beyindir. Kiraz özelikle serbest radikallerin ve yaşlanmanın yol açtığı alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 
Kiraz İnme ve Felç Riskini Azaltır
Michigan Üniversitesi’nin yaptığı klinik araştırmalarına göre kirazın içerdiği yağlar ve antioksidan özelliği, kan basıncını düzenlemekle kalmayıp kolesterol seviyesini de sağlıklı bir seviyede tutmaktadır. Dolayısıyla kan basıncı ve kolesterolden kaynaklanan inme ve felç risklerini azaltır.
Kiraz Cilt Sağlığını Korur
 Kirazın içerdiği yüksek antioksidan sayesinde vücutta dolaşan serbest radikallere karşı çok etkilidir. Michigan Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptıkları araştırmaya  göre kiraz yaşlanmayı yavaşlatır. Ayrıca günlük olarak tüketilen bir bardak kiraz suyu cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Hücrelerin işlevlerini kaybetmesine neden olan serbest radikalleri ortadan kaldıran kiraz, böylece cilt sağlığına da ciddi katkıda bulunur.
Kiraz Gut Hastalığı Riskini Düşürür
 Boston Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, düzenli olarak kiraz tüketmenin Gut hastalığını %30 oranında düşürdüğünü ortaya koymuştur. Denekler üzerinde yapılan bu araştırmada ayrıca kiraz özünün gut kriz riskini azalttığı tespit edilmiştir.
 
 

Çin'e İlk Kez İhraç Edilecekti Seneye Kaldı

Türk kiraz ve vişnesi, ihracatçısına yılın ilk yarısında yüzde 26’lık düşüş yaşatırken, Bursa’da en fazla ihraç edilen ürün grubu kategorisine yerleşti. Öte yandan haziran ayında kirazı incelemek için Türkiye’ye gelen Çin Halk Cumhuriyeti Tarım Bakanlığı yetkilileri, kiraz ihracatına onay verirken, çiftçi bu yıl mahsulde beklenen kaliteye ulaşılamadı ve Çin’e beklenen ihracat gerçekleştirilemedi. İhracatçı, gelecek yıllardan umutlu.

İhracatçının, bu yıl yaşanan yağmurlar nedeniyle kiraz ürününde ortaya çıkan kalite bozulması ve buna bağlı verim kaybı nedeniyle mevcut pazarların taleplerini bütünüyle karşılamakta zorlandıklarını belirten Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Senih Yazgan, “Çin’e kiraz ihracatında önemli bir gelişmenin bu yıl gerçekleşmesi görünmemekle birlikte, gelecek yıl ve izleyen yıllarda bu ürün bazında önemli bir pazarın kapısının açıldığı söylenebilir” dedi.

Miktarda değer de düştü

Yazgan, 2017 yılı ilk yarısında Türkiye geneli kiraz ihracatının bir önceki yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 26 düşüşle 37 milyon 759 bin 178 kilo ve değer bazında da yüzde 25 oranında düşüşle 103 milyon 403 bin 449 dolar olarak gerçekleştiğini söyledi. Yazgan, kiraz ve vişne ihracatının ağırlıklı Almanya, Rusya Federasyonu, Hollanda, Avusturya ve Norveç’e yapıldığının bilgisini verdi. Yazgan, “ UYMSİB olarak kiraz ihracatında ise yılın ilk yarısında miktar bazında yüzde 32’lik düşüşle 4 milyon 493 bin 717 kilo ve değer bazında yüzde 24 oranında düşüşle 20 milyon 245 bin 986 dolar gerçekleştirdik. Bursa’da ise kiraz ve vişne, değer bazında yüzde 27’lik düşüşle 19 milyon 92 bin 575 dolar ihracat gerçekleşmesine rağmen 2017’nin ilk altı ayında en fazla ihracat edilen ürün grubu oldu. Kiraz ve vişne grubu ihracatını sırasıyla; 717 bin 128 dolar ile pırasa, 320 bin 491 dolar ile kayısı, 264 bin 113 dolar ile armut ve 204 bin 522 dolar ile ayva izledi” şeklinde konuştu.

Türkiye en çok domates gönderdi

Türkiye geneli yaş meyve sebze sektöründe ilk yarıda yüzde 7 artışla 955,2 milyon dolar ihracat gerçekleştiğini belirten Yazgan, değer bazında en çok domates, limon, kiraz, vişne, mandarin ve portakal ihracatı yapılırken, en yoğun ihracatın Rusya Federasyonu, Irak, Almanya, Romanya ve Beyaz Rusya pazarlarına yapıldığı bilgisini verdi. Aynı dönemde, UYMSİB’nin yüzde 13 düşüşle 46,1 milyon dolar ihracat kaydettiğini ifade eden Yazgan, “Yılın ilk yarısında değer bazında en çok kiraz, vişne, siyah zeytin, domates, yeşil zeytin ve biber ihraç edilirken, Almanya, Hollanda, Romanya, Belçika ve Hong Kong en fazla ihracat yapılan pazarlar oldu” dedi. Senih Yazgan, UYMSİB olarak 2017 yılı ihracat hedeflerinin 120 milyon dolar olduğunu da açıkladı. Yazgan, sektörün önündeki en önemli sorunun ise ürünlerde oluşan kalıntı problemleri olduğunun altını çizdi.

'16 gün soğuk depoda bekletme' şartı avantaj

Birçok ülke ile özel olarak imzalanan kiraz ihracat protokollerine '16 gün soğuk depoda bekletme' şartının eklenmesini de değerlendiren Yazgan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çin’le yürütülen karantina protokolü gerekliliğine göre zararlıların taşımının engellenmesi amacıyla 16 gün +4 derecede tutulması, ardından sevki ya da 16 gün belirtilen sıcaklıkta yolda süreci tamamlaması gerekiyor. Kirazın bu süreçte raf ömründe önemli kayıplar ortaya çıkmamasındaki en önemli faktör, hasattan en kısa sürede soğutulması, nihai noktaya kadar bu zincirin korunmasının yanında bu pazarlara gidecek çeşitlerin bilinen çeşitlerden farklı seçilmiş olmasıdır.”

Kiraz Ramazanda Sevindirdi

TZOB verilerine göre ramazanın ilk yarısında hem markette hem de üreticide fiyatı en fazla düşen ürün kiraz, en fazla artan ise kabak oldu.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) verilerine göre ramazanın ilk yarısında markette 35 üründen 20’sinin, üreticide ise 31 üründen 25’inin fiyatı artmadı veya azaldı.

Bu dönemde, markette sivri biber, patlıcan, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, süt, zeytinyağı, mısırözü yağı ve maydanozda fiyatlar değişmedi.

En fazla fiyat düşüşü, yüzde 38,48 ile kirazda meydana gelirken, bu ürünü yüzde 27,66 ile domates izledi. Markette en fazla fiyat artışı ise yüzde 23,35 ile kabak ve yüzde 15,49 ile salatalıkta görüldü.

Üretici fiyatlarındaki değişim

Üretici fiyatlarında ramazanın ilk yarısında marul, maydanoz, limon, elma, kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, pirinç, kuru kayısı, kuru üzüm, kuru incir, Antep fıstığı, süt ve zeytinyağında değişim olmadı.

Kiraz yüzde 18,18 düşüşle fiyatı en fazla azalan ürün olurken bu ürünü fiyatı yüzde 17,81 düşen domates takip etti. Üreticide en fazla fiyat artışı ise yüzde 25 ile kabak ve yüzde 18,83 fiyat artışıyla havuçta yaşandı.

Kabak ve salatalıkta hasat miktarı azaldı

Fiyat değişimlerinin nedenlerine ilişkin görüşlerini paylaşan TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, kabağın yanı sıra salatalık ve sivri biberdeki fiyat artışında ürün gelişiminden kaynaklı hasat miktarındaki azalmanın etkili olduğunu belirtti.

Havucun arzının depolardaki üründen sağlandığına işaret eden Bayraktar, bunun fiyatlara yansıdığına dikkati çekti.

Bayraktar, kiraz, domates, çilek, yeşil soğan, patlıcan, yeşil fasulyede yaşanan fiyat düşüşlerinin hava sıcaklıklarındaki yükselişle hasat edilen ürün miktarının artmasından kaynaklandığını kaydetti.

Fransa Türkiye’den Neden Kiraz Almıyor?

Türkiye'den kiraz alımını geçen yıl zirai ilaç kalıntısı nedeniyle durduran Fransa, bu yıl da Türkiye'den aynı sebeple kiraz almama kararı verdi.
 
Geçtiğimiz yıl kirazda "dimethoate" aktif maddesi bulunmasını gerekçe göstererek Türkiye'den kiraz ithalatını durduran Fransa, uyarılara rağmen aynı aktif maddenin bu yıl da tespit edildiğini ve Türkiye'den kiraz ithalatı yasağının devam etmesine karar verdi.
 
İhracatçılara Uyarı
 
İhracatçı Birlikleri konuyla ilgili ihracatçıları uyararak Fransa'ya kiraz ihraç etmeden önce Paris Ticaret Müşavirliği ile görüşülerek bilgi alınmasını istedi. İhracatçılara yapılan duyuruda şu bilgilere yer verildi: "Fransa Tarım Bakanlığı tarafından ülkemizin de yer aldığı muhtelif ülkelerden ithal edilen kiraz ürününde "dimethoate" aktif maddesi bulunması gerekçe gösterilerek, söz konusu ürünlerin ithalatına izin verilmemişti.
 
Aktif Maddeli Bitki Koruma Ürünleri Kirazda Kullanılmasın
 
Bu kapsamda, Ekonomi Bakanlığından alınan yazıda; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından alınan yazıya atfen, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da, kiraz ihracatının olumsuz etkilenmemesi ve alıcı ülkenin hassasiyetleri göz önünde bulundurularak, anılan aktif maddeli bitki koruma ürünlerinin kirazda kullanılmaması ve bu konuda üreticilerin uyarılmaları hususunda 04/05/2017 tarihinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca il müdürlüklerinin talimatlandırıldığı ifade edilmektedir.
 
Diğer taraftan, konuyla ilgili olarak Paris Ticaret Müşavirliği geçtiğimiz yıl "dimethoate" aktif maddesi gerekçe gösterilerek, Fransa tarafından, Türk menşeli kiraz ürünlerinin de ithalatına izin verilmediği, bu yıl da Fransa tarafından "dimethoate" aktif maddesi içeren ürünlerin ithalatına kısıtlama getirildiği belirtilmiş olup, ihracatçı firmalarımızın önümüzdeki günlerde yoğunlaşacak olan kiraz ihracatında Fransa pazarında sorun yaşamamalarını teminen ihracat işlemleri öncesinde öncelikle Paris Ticaret Müşavirliğimiz ile irtibata geçmelerinde fayda görülmektedir." 
 
 

Çin’in Gözü Türk Kirazında

Çin’den Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine gelen tarım heyeti ilçe merkezi ve köylerinde bulunan kiraz bahçelerinde inceleme yaptı. Heyet, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkililerinden kiraz başta olmak üzere çeşitli tarım ürünleri hakkında bilgi aldı.

Türkiye ile Çin arasında yapılan ticaret hacminin arttırılması çalışmaları kapsamında ülkemizden Çin’e yapılacak kiraz ihracatı öncesi ülkemize gelerek incelemelerde bulunan üst düzey Çin heyeti ilçemizde bulunan kiraz bahçelerinde inceleme yaptı. Çanakkale bölgesinde değişik tesisleri gezen heyet özellikle ziraat 900 kiraz çeşidi için önemli bir üretim kapasitesi olan Bayramiç’in değişik bahçelerinde incelemelerde bulunup, Tarım Müdürlüğü teknik elemanlarından bilgi aldı. Çin Heyetiyle birlikte Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit Uydaş, Tarım Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı uzmanları ve teknik elemanların katıldığı çalışmalar olumlu bir havada geçti.

Konuyla ilgili bilgi veren İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, “Çin dünya genelinde tarımsal ürün açısından çok büyük bir pazar. Biz de Çanakkale olarak kiraz başta olmak üzere tüm tarım ürünlerimizin kalitesine güveniyoruz. Yapılan bu üst düzey ziyaret Çin ile ilişkilerimizin olumlu yolda ilerlediğini gösteriyor. İlk olarak kiraz ile Çin pazarına girersek, ardından Bayramiç Beyazı ile ilgili çalışmalara başlayacağız. Çin’in kültüründen damak tadına kadar her şeyi değerlendiriyoruz. Üreticimizin önünü açmak için tüm personellerimle birlikte seferber olduk. İlimiz ve Ülkemiz için yeni fırsatlar oluşturma çabası içerisine girdik” dedi.