Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Çay'da 2018 Eylem Planı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü Bitki Beslenme ve Teknoloji Geliştirme Daire Başkanı Metin Kayıcıoğlu, Bakan Müşavirleri Bahattin Bozkurt ve Taner Aksoy tarafından Rize Ticaret Borsasında “2018 yılı Çay Eylem Planı” bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıda 2018 yılı Çay Eylem Planı çerçevesinde çay üretiminde alınması gereken tedbirler ayrıntılarıyla açıklandı. 2018 yılında toprakların fiziksel ve kimyasal yapısını iyileştirilmesi, çaylıkların yenilenmesi, sözleşmeye dayalı ortak işletmecilik modelinin geliştirilmesi ve organik çay tarımının geliştirilmesi alınacak tedbirler olarak belirlendi.
Oluşturulan plan dâhilinde; topraklardaki fiziksel ve kimyasal yapının iyileştirilmesi için çaylık alanların toprak düzenleyicisi (dolomit) ihtiyacı karşılanacak. Yüksek verimli, damak tadına uygun yeni çeşitlerle çay fidanı üretilip, çaylık alanlar yenilenecek. Ayrıca coğrafi olarak birbirine yakın parsellerin bir araya getirilmesiyle oluşturulan üretim modeline geçilecek. Organik üretim bakanlık tarafından desteklenip müstahsile organik gübre desteği verilecek ve verim kaybı olursa telafi edilecek.Tüm bu plan çerçevesinde yapılacak çalışmalarda bakanlık tarafından finansal destek sağlanması planlanıyor.
 
 
 
 

Ahır ve Ağıl İçin Yüzde Elli Hibeden Faydalanacak İşte İller

Hayvancılıkta modern ahır veya ağıl projeler için verilen yüzde 50 hibe desteğine başvuruları başladı.

Edinilen bilgiye göre , modern ahır ve ağıl projeleri için sağlanan yüzde 50 hibe desteği için başvuruların 2-31 Ocak 2018 tarihleri arasında Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüklerine başvuru yapabilecekler. Ahır veya ağıl için destek alabilecek iller ise şöyle
 Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Erzurum, Elazığ, Hakkari, Iğdır,Kars, Malatya, Muş, Sivas, Tunceli, Van, Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin , Siirt, Şırnak, Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir,Konya Nevşehir, Niğde, Yozgat, Artvin, Bayburt, Giresun, Samsun, Gümüşhane, Ordu, Rize,Tokat, Trabzon

Başvuru yapanlarda, öncelikle en az 1 yıl öncesine dayanan Hayvancılık Bilgi Sistemine kayıt yaptırmış olma şartı aranacak. Bu ön koşula sahip en az 10, en fazla 49 baş anaç sığır veya en az 100, en fazla 200 baş anaç koyun-keçi kapasiteli aktif işletmesi olan yetiştiricilerin başvuruda bulunabileceği aktarıldı.
 

Anzer Balında Rekor Beklentisi

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda 2300-3000 rakımda üretilen ve pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen Anzer balında, bu yıl 3 tonun üzerinde üretim bekleniyor.

Rize’nin İkizdere ilçesine bağlı Anzer Yaylası’nda 2300-3000 rakımda üretilen Anzer balında bu yıl 3 bin tonu aşkın üretim bekleniyor.

Fiyatı altınla yarışan Anzer balını üretebilmek için her yıl mayıs ayı içerisinde yaklaşık 3 bin 500 kovan, güneşlenme oranına göre yaylaya yerleştiriliyor. Hava şartları yıllık bal üretiminde belirleyici olurken, üretim kalitesi ve hava şartlarına uygunluğu nedeniyle Kafkas arı ırkı tercih ediliyor.

Ayıların zarar vermemesi için kovanlarını kafeslere yerleştirerek kilitleyen arıcılar, hava şartlarına göre ağustos ya da eylül ayı içerisinde bal sağımı gerçekleştiriyor. Arının beslenebilmesi için belli miktarda bal ise kovan içerisinde bırakılıyor.

Anzer Ballıköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi çatısı altında birleşen arıcılardan toplanan ballar, Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde polen analizi yapıldıktan sonra tescil edilip, mühürlenerek piyasaya sunuluyor.

Son yıllarda bal miktarının düşüşü nedeniyle çare arayan Ballıköy Muhtarlığı ve kooperatif yetkililerinin girişimiyle İl Mera Komisyonunca alınan kararla meralarda küçükbaş hayvancılık yasaklandı.

Yasağın ardından flora yapısı korunan yaylada arıcılık yapılan alanlar artarken çiçek miktarı ve türlerinde de belli oranda artış gözlendi. Artışla beraber geçen yıl yaklaşık 2,5 ton bal elde edilen yaylada, bu yıl 3 tonun üzerinde sağım gerçekleştirildi.

Sağımı yapılan ballar analiz için laboratuvara gönderilirken, bu yıl 2 bini aşkın kişi, pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen Anzer balı için sırada bekliyor.

Anzer Ballıköy Muhtarı Remzi Güzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaylada daha önce 2 bin küçükbaş hayvanın otlatılmaya getirildiğini, bunun da 8 bin tırnak ettiğini söyledi.

Küçükbaş hayvanların, toplu halde hareket ettiğinde flora yapısını ciddi oranda yok ettiğini ve tükettiğini ifade eden Güzel, “Yaylada 3 günlük, bir haftalık, 15 günlük çiçekler var. Bunları hiç büyümeden, arı çiçek özünü almadan kaybediyorduk. Valilik nezdinde başlatılan çalışmalar ile bir nebze olsun kurtardık. Aldığımız koruma kararları ile küçükbaş hayvanların meralara girişinde kısıtlama yaptık. Bu da bal üretimimizi ciddi anlamda artırmış oldu.” dedi.

Güzel, bu yıl hava şartlarının iyi gittiğine dikkati çekerek, geçen yıla oranla bal üretiminin daha yüksek olacağını belirtti. Yaklaşık 3-3,5 ton civarında üretim beklediklerini dile getiren Güzel, son yılların en yüksek üretimini beklendiğini kaydetti.

“BAL FİYATI BU YIL DEĞİŞMEYECEK”

Güzel, Kalkınma Kooperatifi ile son yıllarda fazla olan talebin karşılanamaması nedeniyle 250 gram ve yarım kilogramlık ürünleri piyasaya çıkardıklarını hatırlattı.

Talebin her geçen gün arttığına dikkati çeken Güzel, “Geçen yıldan kalan taleplerimiz var. Bu yıl da yeni talepleri aldık. Önceden bekleyen kişiler ve hastalara öncelik vererek talepleri karşılamaya çalışacağız.” ifadesini kullandı.

Güzel, kooperatif kararıyla Anzer balının kilogram fiyatının bu yıl artırılmayacağını vurgulayarak, “Türkiye ekonomisinde bizim de tüketiciye bir katkımız olsun diyerek 2016 yılı fiyatları ile piyasaya sunacağız. Kilogram fiyatını değiştirmeyerek 900 lira olarak belirledik.” diye konuştu.

Bir kilogram balın 900 lira olmasının yanında 500 gramının 470, 250 gramının 250 liradan satılacağını ifade eden Güzel, polenin kilogramını bin, 400 gramını 470, 200 gramını 240 ve 100 gramını 130 liradan satışa sunmaya devam edeceklerini belirtti.

Güzel, Anzer balının hiçbir zaman alışveriş merkezleri veya markette satılmadığı, tek satış yerinin kooperatif olduğuna işaret ederek, tüketicilerin sahte bala karşı duyarlı olmalarını istedi.

Arıcılık yapan Suzan Çatıroğlu ise geçimlerini yaylacılık yaparak sağladıklarını ancak son yıllarda eşi ile arıcılık yapmaya başladığını söyledi.

Arıcılığın kadınlar için zor olmadığını anlatan Çatıroğlu, eşi ile 30 petekle arıcılık yaptığını ve bundan keyif aldığını kaydetti.

Kaynak:www.hurriyet.com.tr
 

Soğuk Hava Anzer Balını Olumsuz Etkiledi

Her yıl Mayıs ayında yaylaya çıkan bal üreticileri bu yıl yaylada havaların soğuk ve yağışlı gitmesi nedeniyle bu yıl Haziran ayı sonunda yaylaya çıkmaya hazırlanıyor.

Konuyla ilgili bilgiler veren Anzer Ballıköy Muhtarı Remzi Güzel, bu yılki bal üretimine umutlu girdiklerini ancak hava şartlarının umdukları gibi gitmediğini kaydetti. Anzer Yaylası’nda 500’e yakın farklı çiçek türü bulunduğunu ve bunlardan 80 tanesinin ise dünyada sadece Anzer’de görüldüğünü hatırlatan Güzel “Son yıllarda Anzer Balı üretiminde yaylada artan keçi ve koyun sayısı nedeniyle bir düşüş oluyordu. Bölgede daha önce 2 bin küçükbaş hayvan yaylaklarda otlatılıyordu. Taleplerimiz üzerine bu yıl Rize İl, Gıda Tarım ve Hayvancılık Mera Komisyonu bir karar alarak yaylayı göçer hayvancılık yapanlara kapattı. Çünkü arıların bal yaptığı çiçekleri koyun ve keçiler tahrip ediyordu. Yörede üretilen bal özelliğini bu çiçeklerden alıyordu ve arılar 1700 ila 3200 metrede bal çalışması yapıyordu. ‘Koyun ve keçi tehdidinden kurtulduk’, bu nedenle ‘bu yıl bal üretiminde ciddi bir artış bekliyoruz’ derken bu kez hava şartlarından arıcılarımız olumsuz etkilendi. Arıcılarımız her yıl Mayıs ayında gittiği yaylaya bu yıl bu ay sonuna doğru çıkabilecek. Bayram ile birlikte arıcılarımız yaylaya çıkacaklar. 1-1,5 ay ancak bal üretimi olacak ve 5 ila 10 Ağustos tarihlerinde ise bal sağımı yapılacak. İnşallah bu süreci arıcılarımız verimli geçirir ve yaşanan bir aylık açığı kapatmış oluruz” dedi.

Geçtiğimiz yıl rekor üretim olmuştu
Geçtiğimiz yıl hava şartlarının iyi gitmesi nedeniyle Anzer Balı’nda verimin rekor düzeyde yüksek olması önceki yıllardan sarkan taleplerin de karşılanmasını sağlamıştı. Normalde bir kovanda 20-40 kilogram arasında bal üretilebilirken, Anzer’de ise bir kovanda azami olarak ortalama yarım kilo bal elde edilebiliyor. Bu durum da balın fiyatının bir hayli yüksek olmasına neden oluyor.

Yaklaşık 200 üreticinin 3 bin kovanda ürettiği ballardan alınan numuneler, Ağustos ayı içerisinde analiz için Hacettepe Üniversitesi’ne gönderilirken, Hacettepe Üniversitesi’nde iki tür analiz yapılıyor. Bir tanesi bu çiçeklere ait polenler inceleniyor. Bu çiçeklerden bir tanesi bile balda bulunamazsa bal Anzer Balı olarak kabul edilmiyor. İkinci olarak ise balın şeker analizi yapılıyor. Olumlu sonuç verilen ballar satış için Rize’ye gönderilirken, üniversite onayı olmayan ballar ise Anzer Balı olarak satılamıyor. Her yıl Eylül ayında satışa sunulan Anzer Balı, geçtiğimiz yıl kilosu 900 TL’den satılmıştı.

KAYNAK: İHA