Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Rusya 5 Türk Şirketinden Daha Domates Alacak

.Rusya Federal Bitki Sağlığı Denetim Servisi’nden (Rosselhoznadzor) yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından verilen garanti doğrultusunda, 5 Türk şirketinden daha yarın itibarıyla domates ithal edileceği belirtildi.

Açıklamada, Rosselhoznadzor uzmanlarının geçen yılın aralık ayında söz konusu şirketleri denetlediği kaydedildi.

Rusya, geçen yıl kasım ayında 4 Türk firmasından toplam 50 bin ton domates ithalatına başlamıştı.
 
 

Rusya'nın Tarım İhracatı 20 Milyar Dolara Ulaştı

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Rusya’nın tarım ihracatının 2017 yılında yüzde 15 artarak 20 milyar dolara dayandığını belirtti.
Federasyon Konseyinde ”Hükümet saati” çerçevesinde konuşan Bakan Tkaçev, ”Genel anlamda geçen yıl içinde tarım ve gıda ürünleri ihracatı yüzde 15 yükselerek 20 milyar dolara ulaştı” dedi. Öte yandan tahıl müdahalelerinin zararlı olduğun dile getiren Tkaçev, “Tahıl müdahaleleri fiyatların dengelenmesinde zararlı. Niçin mi? Tahıl üretimi zaten fazla ve tahıl ambarlarında fazla tahıl bulunuyor” diye konuştu.
 

Putin: Türkiye'den mahsul ithalatımız tekrar başladı


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  Rusya'nın Soçi kentinde bir araya geldi.  Soçi kentinde yapılan görüşmede tarım ürünleri konusu da gündemdeydi. Putin tarım ürünleri ile ilgili şu sözlere yer verdi.
"Bu toplantıyı ikili ilişkilerimizin bugünkü durumunu ele almak açısından önemli görüyorduk. İkili ilişkilerimizde, kriz öncesi seviyelere tekrar ulaşıldı."İnanıyoruz ki geçen yıl meydana gelen düşüşü, bu yılın sonuna kadar telefi edebiliriz."
"Sayın Erdoğan ile varmış olduğumuz anlaşma gereği, Türkiye'den mahsul ithalatımız tekrar başladı. Kalan sınırlandırmaların kaldırılmasına dair konuları bugün ele aldık." "Görüşmelerimiz, seri şekilde bürokrasiden uzak samimi olarak devam etmektedir."dedi.
 
 

Rusya Tarım Bakanından Flaş Açıklama

Rusya Tarım Bakanı Aleksander Tkaçev, Türkiye'nin Rusya'nın tarım ürünlerine uyguladığı yeni kısıtlamalara karşılık verileceğini aktardı.

Rus haber ajansı TASS'tan aktarılan habere göre Tkaçev, ''Bunu hiç beklemiyorduk, tam tersine gümrük rejiminin kolaylaştırılması gerek. Dolayısıyla bu tür gelişmeler olunca sebze, meyve, mandalina ve portakal gibi narenciye ithalatına uygun karşılığı vereceğiz'' dedi.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ekonomi Bakanlığı'nın 9 Ekim itibariyle Rusya'dan ithal edilen yedi tarım ürünü için konsolosluk ya da ticari ateşe onay şartı aramaya başladığını söylemişti.

Bu ürünler arasında buğday, ham ayçiçek yağı, mısır, kuru bezelye, çeltik, ayçiçeği küspesi ve makarnalık buğday yer alıyor.

Rusya Tarım Bakanı Tkaçev, bu uygulamanın 'daha çok bürokratik' olduğunu ve ayrı bir yük getireceğini sözlerine ekledi.

Rusya'dan ithal 9 tarım ürününe onay şartı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ekonomi Bakanlığı'nın 9 Ekim itibariyle Rusya'dan ithal edilen dokuz tarım ürünü için konsolosluk ya da ticari ateşe onay şartı aramaya başladığını söyledi.Bakan Tüfenkci, Rusya'nın Türkiye'den ithal edilen bazı ürünlerde konsolosluk ve ticari ateşelikten onay şartı aradığını belirtti.

Herhangi bir kısıtlama olmadığını ancak Rusya bu tedbiri aldığı için Türkiye'nin de mütekabiliyet esası çerçevesinde aynı adımı attığını dile getiren Tüfenkci, Ekonomi Bakanlığı'nın kararı çerçevesinde 9 Ekim'den itibaren Rusya'dan buğday, ham ayçiçek yağı, mısır, kuru bezelye, çeltik, ayçiçeği küspesi ve makarnalık buğday ithalatı için konsolosluk veya ticari ateşelikten onay şartı getirildiğini bildirdi. 

Rusya, Domates İçin Tarih Verdi

Rusya, Türkiye’den domates ithalatının 2018’de kısmen yeniden başlayabileceğini açıkladı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç yaptığı açıklamada “Türkiye’den domates ithalatı ancak 2018’de kısmen yeniden başlayabilir. Türkiye’den domates ithalatı 50 bin tondan fazla olmaz” diye konuştu. Uçak krizi öncesinde Rusya’nın Türkiye’den domates ithalatı 346 bin 747 ton seviyesindeydi. Yani Rusya’nın şu an açıkladığı 50 bin tonun tam 7 katını ihraç ediyorduk.

2015 Kasım ayında bir Rusa uçağının Türkiye-Suriye sınırında düşürülmesinin ardından Türkiye/Rusya ekonomik ve ticari ilişkileri zarar görmüştü. Rusya, Türkiye’den ithal edilen bazı ürünlere kısıtlama getirmişti. İki ülke geçen yıl yaz aylarında sağlanan normalleşme ile birlikte birçok ürün üzerindeki engeli kalksa da Türk domateslerinin Rus pazarlarına ithalatı hala yasaktı. Geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Türkiye ziyaretinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ikili görüşmeler yapılmış, ticari kısıtlamalar da ele alınmıştı.

 

Rusya, Domates Yasağını Kaldırıyor mu?

Rusya Tarım Bakanı Yardımcısı Gromıko, Türkiye’den domates ithalatının devam etmesine yönelik tekliflerini hükümete ilettiklerini söyledi.

Rusya Tarım Bakanı Yardımcısı Yevgeniy Gromıko, başkent Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, yaptırımı devam eden Türkiye’den domates ithalatına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Rus Tarım Bakanlığının, Türkiye’den domates ithalatına ilişkin mekanizmalarla ilgili çalışmalarını tamamlandığına işaret eden Gromıko, “Bu konuya ilişkin tekliflerimizi hükümete ilettik” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Ankara’da gerçekleştirilen görüşmede Rusya’nın yaptırıma devam ettiği domates ithalatının da ele alınması ve konunun neticelendirilmesi gündeme geldi.

Bakanlıktan Domates Açıklaması

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem Toplantısı’nda Rusya’nın domates ithalatına karşılık Türkiye’ye et ithalatı şartı getirdiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bir gazetede yayımlanan “Domatesin yolunu, et ithalatı açtı” başlıklı habere ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, Türkiye-Rusya Tarım Yürütme Komitesi 1. Dönem Toplantısı’nda Rusya’nın domates ithalatına karşılık Türkiye’ye et ithal etme şartı getirdiği ve Ankara’nın da bu talebe onay verdiği şeklinde bir haberin yer aldığı belirtildi.
İddialar üzerine açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu ifade edilerek, 13-14 Eylül 2017 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirilen toplantıda veteriner izleme ve hayvan sağlığı; balıkçılık ve su ürünleri; bitkisel üretim ve bitki karantina; kırsal kalkınma; tarımsal araştırmalar; tarımsal ticaret konu başlıklarının görüşüldüğü kaydedildi.

Toplantıda ayrıca başta meyve sebze ihracatı olmak üzere beyaz et, kırmızı et, domates, patlıcan ve nar ticareti konularında görüşmeler yapıldığı belirtilerek, Türk ve Rus tarafının karşılıklı olarak et ve et ürünleri ile hayvan yemi ve yem materyali ticareti konusundaki taleplerini ifade ettikleri kaydedildi. “Domates konusunda da Rusya Federasyonu hükümet kararnamesi ile karantinayla ilgili teknik hususlarda yaşanan sıkıntıların giderilmesi noktasında olumlu görüşmeler gerçekleştirilmiştir” ifadelerinin yer aldığı açıklamada şunlar kaydedildi:

“Toplantı neticesinde hazırlanan ve iki ülkenin talep ve isteklerinin bir araya getirildiği ortak mutabakat metni, her iki ülkenin bakan yardımcıları tarafından imzalanmıştır. Görüldüğü üzere söz konusu toplantıda domates ihracatıyla et ithalatı konularının birbiriyle ilişkilendirilmesi söz konusu olmamıştır. Dolayısıyla toplantıdaki görüşme sürecinin haberde iddia edildiği gibi olmadığı açıklıkla görülmektedir. Et ithalatı uygulaması ancak önümüzdeki süreçte ihtiyaç duyulması, akabinde gerekli sağlık şartlarını taşıması ve Türkiye tarafından uygunluğu tespit edilmesi durumunda ayrıca değerlendirilebilecektir.”

Kaynak: İHA

Rusya'ya Domates Yiyerek Tepki Gösterdiler

Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği ile Antalya Ziraat Odası Başkanı, Rusya'nın Türkiye'den domates ithali konusundaki kararına ve akademisyenlerin "domatesi her mevsim yemeyin" sözlerine, domates yiyerek tepki gösterdi.

Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği ile Antalya Ziraat Odası Başkanı, Rusya'nın Türkiye'den domates ithali konusundaki kararına ve akademisyenlerin "domatesi her mevsim yemeyin" sözlerine, domates yiyerek tepki gösterdi.

Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Nevzat Akcan ve Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, birlikte basın toplantısı düzenledi.

Antalya Toptancı Hal Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneğinde düzenlenen toplantıda konuşan Akcan, yaş meyve ve sebze komisyoncuları olarak, bir taraftan ciddi mesleki sorunlarla mücadele ederken bir taraftan da sektörle ilgili fazlasıyla gelecek kaygısı hissettiklerini söyledi.

Böylesine sıkıntılı bir dönemden geçerken Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev'in Türkiye'den domates ithal etmeye yeniden başlamaya hazır olmadıklarını açıkladığını kaydeden Akcan, "Bizler yeni sezon öncesi büyük umutlarla çok önemli olan bu pazarın açılmasını beklerken Rus yetkililerin bu olumsuz açıklamasıyla tüm umutlarımız yerle bir oldu. Elbette bu olumsuz gelişmenin tek sorumlusunun Rusya olduğunu söyleyemeyiz. Rusya kendi ülke tarımının geliştirmek adına böyle bir karar aldığını açıkladı." diye konuştu.

Tarımda girdi fiyatlarının her yıl ortalama yüzde 15 arttığını, üretim maliyetlerinin artmasının çiftçileri mesleğinden soğuttuğunu kaydeden Akcan, yeni Hal Kanunu'nu da eleştirdi. Akcan, şunları söyledi: 

"Yeni Hal Yasası'nın kayıtlı esnafı iyice sıkıntı içine düşüreceği açıkça görülüyor. Yasa koyucularının öncelikle birinci derecede sivil toplum örgütleri ile bizzat konuyu sahada bire bir araştırma yaparak değerlendirmesi gerekir. Yeni Hal Yasası bağlı olduğumuz Büyükşehir Belediyesindeki yetki ve hal gelirlerini elinden almıştır. Bunun için de Antalya Büyükşehir Belediyesi bize artık hizmet edememektedir. Bu sistemde ne çiftçi ne komisyoncu ne de tüccar kazanıyor. Rusya ile bir an önce gerekli temaslarda bulunup, ticaretin düzeltilmesini, bu olumsuz gelişmenin geri döndürülmesini talep ediyor ve olumlu haberler bekliyoruz."

Akcan, Rusya'ya başta buğday olmak üzere tüm ticaretin askıya alınması gerektiğini de iddia etti.

Akademisyenlerin açıklamalarına tepki

Toplantıya katılan Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp de son aylarda bazı akademisyenlerin "domatesin sürekli tüketilmemesi" yönünde açıklamalar yaptıklarını belirterek, "Benim çiftçim bu mahsulü yetiştirip tüketiciye arz ediyor. 'Bu nasıl yetişiyor?' diye kimse sormuyor. Domates 5 liraya kadar yükseldi. O zaman 'Niye fiyatlar arttı?' diye ortalık ayağa kaldırıldı. Oysa domates fiyatları kış döneminde suni olarak yükseltildi,15 gün sonra düştü." dedi.

Girdi fiyatlarının katlamasına rağmen domatesin fiyatının artmadığını kaydeden Alp, "Şu anda domates 20 yıl öncesi fiyattan satılıyor. İhracata giden salatalığın kilogramı 60 kuruş-1 lira arasında. Çiftçi hiçbir zaman para görmüyor, çiftçi hiç kazanmıyor. Sürekli borçlanmayla işlerini görüyor. Bizim de elimizden tutulması gerekiyor. Girdilerimiz artıyor fiyatlarımız aşağı çekiliyor. Yetkililerimiz gövdemizden değil, kolumuzdan tutsun yeter. Bize pazar sağlasınlar. Kaliteyse kalite, ürünse ürün. En iyisini biz üretiriz. Mükemmel ürün yetiştiriyoruz." dedi.

Dernek Başkanı Akcan, Ziraat Odası Başkanı Alp ve toplantıya katılan komisyoncular yanlarında getirdikleri domatesleri yiyerek Rusya'nın ihracat yasağına ve bazı akademisyenlere tepki gösterdi.

Domates Görüşmesi 18 Ağustos'ta

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy Dvorkoviç, Türkiye'den domates alımına yönelik yasağın kaldırılmasıyla ilgili 18 Ağustos'ta İzmir'de bir görüşme gerçekleştirileceğini açıkladı.

Sputnik'in haberine göre Dvorkoviç, "Görüşmeler, 18 Ağustos'ta İzmir'de yapılacak. Oraya bu konuyu müzakere etmeleri için bir heyet göndereceğiz. Sonuçlarına göre değerlendirme yapacağız" şeklinde konuştu.

"Yasağın kaldırılıp kaldırılmayacağını söylemek için henüz erken" diyen Dvorkoviç, "İzmir'deki toplantı bu konu hakkında yapılan ilk kapsamlı görüşme olacak" ifadelerini kullandı.

 

Lahana İhracatında Yüzde 42 Artış

Türkiye’nin Rusya’ya lahana ihracatı yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artış gösterdi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre, Türkiye’nin Rusya’ya ihraç ettiği lahana miktarı, yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 42 artarak 2 bin 76 tona yükseldi.

Miktardaki artışa rağmen, gelirde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 gerileme oldu. Bu yılın 5 aylık dönemde Rusya’ya lahana ihracatından 681 bin 277 dolar gelir sağlandı.

Öte yandan Türkiye, bu dönemde Rusya’ya 215 bin 379 ton meyve ve sebze ihracatı karşılığında 123 milyon 738 bin 321 dolar gelir elde etti.

KAYNAK: www.dunya.com

Domates Yeniden Görüşülecek

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Gruzdev, Türkiye ile domates ithalatına yönelik istişarelerin yürütüleceğini belirterek, “Bu konuyu Rus üreticilerin çıkarlarını dikkate alarak çözeceğiz.” dedi.

Rus haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Gruzdev, domates ithalatı konusunun Rusya ve Türkiye arasında ayrı bir ekonomik konu olarak ele alındığını söyledi.

Türk yetkililerle konuya ilişkin istişarelerin yapılmasının planlandığını belirten Gruzdev, “Bu konuyu Rus üreticilerin çıkarlarını ve ekonomik koşulları dikkate alarak önümüzdeki dönemde çözüme kavuşturacağız.” şeklinde konuştu.

Rus hükümeti tarafından 2 Haziran’da yayınlanan kararnameyle, domates hariç Türk gıda ürünlerine yönelik tüm kısıtlamaları kaldırmıştı.

Rus Buğdayının Fiyatı Neden Arttı?

Rusya’da buğday ihracat fiyatları mayıs ayındaki soğuk ve yağmurlu havanın etkisiyle ve güçlenen rubleden dolayı geçen hafta yükseldi.

Rus tarım danışmanlık şirketi SovEcon, artan yağışlar ve soğuk havalardan dolayı buğdayda mahsulün kalitesinin orta seviyede kalmasının beklendiğini açıkladı.

Açıklamada, “Ekinlerdeki olgunlaşma takvimin gerisinde kaldı. Geçtiğimiz haftaların soğuk havası şeker pancarı, soya fasulyesi ve arpada potansiyel verimi olumsuz etkiledi. Hastalıkların ortaya çıkmasına yönelik riskler artıyor” denildi.
SovEcon ve Moskova merkezli danışmanlık şirketi IKAR, yüzde 12.5 protein barındıran Rus buğdayı için Karadeniz FOB fiyatlarının geçtiğimiz haftanın sonunda bir dolar yükselerek sırasıyla ton başına 186.50 dolara ve 186 dolara yükseldiğini belirttiler.

SovEcon’un temmuz-ağustos vadeli yeni mahsul için sabit fiyatı 1.50 dolar artışla ton başına 172-175 dolar olurken, IKAR’ın fiyatları 174 dolar oldu ve bir önceki haftaya göre değişiklik göstermedi. Ruble, güçlenen petrol fiyatlarının da etkisiyle geçen hafta dolar karşısında yüzde 0.7 değer kazanmıştı.

Rusya’nın ihracatı zarar gördü

Mısır’ın ardından Rus buğdayının en büyük ikinci alıcısı olan Türkiye’ye ihracatlar, Moskova ve Ankara arasındaki ticari anlaşmazlıklarda yaşanan iniş çıkışlardan dolayı zarar gördü.

SovEcon ve işlemciler geçen hafta yaptıkları açıklamada, Türkiye’nin Rus buğdayına yönelik yeni sınırlamalar getirdiğini ve alımları toplam lisansların yüzde 20-25’ine sınırladığını belirtmişlerdi. Fakat Türkiye bu sınırlamaların uygulamaya konulduğunun doğru olmadığını söyledi.

Kremlin tarafından yapılan bir açıklamada, Rus ve Türk liderlerin cumartesi günü telefon görüşmesinde Moskova ve Ankara arasında ekonomik yaptırımların kaldırılmasına dair daha önce varılan anlaşmaları konuştukları belirtildi.

Rusya Tarım Bakanlığı’na göre Rusya 1 Temmuz ve 24 Mayıs tarihleri arasında 25.2 milyon buğday dahil olmak üzere 32.7 milyon ton tahıl ihracatı gerçekleştirdi. Bu rakamlar yıllık bazda yüzde 1.3 artışı temsil ediyor.
 
 

Rusya'dan Alınan İki Ürüne Kısaltama Kalktı

DİİB kapsamında Rusya Federasyonu'ndan yapılan buğday ve ayçiçeği ithalatına uygulanan kısıtlamalar resmen kaldırıldı. Buğday ithal ederek yurtiçinde işledikten sonra un, makarna veya mamul olarak ihraç edenler ile ham ayçiçekyağı ithalatçıları kısıtlamanın kaldırılması ile rahat nefes aldılar.

Rusya Federasyonu'nun domates yasağını sürdürmesi nedeniyle, Türkiye, 10 gün önce bu ülkeden ithal ettiği buğday ve ham ayçiçekyağında miktar kısıtlamasına gitti. Rusya'dan Dahilde İşleme İzin Belgesi kapsamında ithal edilen buğday ve ayçiçekyağında sadece belgede yazılı miktarın yüzde 20-25'ine izin veriliyordu. Rusya'nın tepkisi üzerine Türkiye, bu kısıtlamayı resmen kaldırdı. Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu'ndan ithalatta belgede yazılı miktarın tamamına izin verilmeye başlandı.

Sanayici rahat nefes aldı

Rusya'dan buğday ve ham ayçiçekyağı ithal ederek yurtiçinde işledikten sonra ihraç eden sanayiciler kısıtlamanın kaldırılması ile rahat nefes aldı. DÜNYA'ya bilgi veren ihracatçılar: "Dahilde İşleme İzin Belgesi'nde yazılı miktarın ancak yüzde 20-25'ine izin verilmesi maliyetlerimizi çok artıran bir uygulamaydı. Ayrıca, getirdiğimiz ürünü işleyip ihraç ediyoruz. İhracat taahhütlerimizi yerine getirememe riski doğdu. Bu nedenle kısıtlamanın kalkması son derece olumlu bir adım oldu."dedi.

Rusya yasakları kaldıracak

Türkiye'nin buğday ve ayçiçekyağında miktar kısıtlamasını kaldırması ile Rusya Federasyonu'nun da domates hariç 13 tarım ürününde ithalat yasağını kaldırması bekleniyor. Rusya Federasyonu, ithalatı yasaklanan taze üzüm, elma, armut, çilek, salatalık ve beyaz ete yönelik yasakları kaldıran kararnameyi bugün yarın yayınlaması bekleniyor. Rusya'nın Karantina İdaresi tarafından ithalatı yasaklanan biber, patlıcan, nar, marul, iceberg marul ve bal kabağı ithalatının yeniden başlaması için iki ülke arasında bakanlar nezdinde görüşmeler sürüyor.

Domates yasağı kalkmayacak 

Rusya Federasyonu'nun Türk domatesine yönelik yasağı ise şimdilik devam edecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in daha önce yaptığı açıklamalar doğrultusunda Rusya'nın domateste ithalat yasağını 3 ila 5 yıl sürdürmesi, bekleniyor.

KAYNAK: dunya.com
 
 

Ramazanda Etin Durumu Ne Olacak?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ramazan öncesi et fiyatlarının artacağı söylentileri üzerine, Şu an yeteri kadar besi hayvanımızın olduğunu açıkça ifade etmek isterim. Ayrıca yerelin dışında ithal ettiğimiz kasaplık hayvanımız da şu an elimizde var, diye konuştu. Bu anlamda, bu konuda bir arz sıkıntısının olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. 'Ramazan geliyor, yaz geliyor, turist geliyor, piknik geliyor' diye yapılanlar, spekülatif değerlendirmeler." dedi.

Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ev sahipliğinde, Türkiye'nin dönem başkanlığı kapsamında İstanbul'da düzenlenen "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) Tarım Bakanları 2. Toplantısı"nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Et fiyatları ramazanda nasıl olacak? 

Çelik, "1,5 yıldır et fiyatları stabil şekilde 30-40 lira arasında cereyan ediyor. Bizim için ağırlıklı olarak halkın yoğun tüketim kalemleri olan kıyma ve kuşbaşı fiyatları üzerinde daha bir hassasiyetimiz var. Bu çerçevede yeteri kadar şu an besi hayvanımızın olduğunu açıkça ifade etmek isterim. Ayrıca yerelin dışında ithal ettiğimiz kasaplık hayvanımız da şu an elimizde var.

Bu anlamda, bu konuda bir arz sıkıntısının olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. 'Ramazan geliyor, yaz geliyor, turist geliyor, piknik geliyor' diye yapılanlar, spekülatif değerlendirmeler. Yoksa biz 23,80 liraya Et ve Balık Kurumu'ndan kırmızı etin piyasaya arzını devam ettiriyoruz. Piyasada bunun 30-40 lira arasında bir değer bulması normaldir. Daha düşük fiyata verilebilir, piyasayı daha da aşağı çekebiliriz ama yerli üreticimizi zarar ettirecek, onu sektörden uzaklaştıracak bir uygulama içinde olamayız. "

Domatesin dolaylı yolculuğu

Domates fiyatları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çelik, bütün ülkeler açısından kendi aralarında yaşanan sorunlar dolayısıyla fiyatlarda faturanın çiftçiye kesilmesini doğru olmadığını belirtti.

Çelik, birçok ülkenin kendi aralarında sorunlarının olabileceğine işaret ederek, şunları kaydetti: 

"Bu tamamen ayrı bir şey. Bu sorunların, çiftçiye dönük, üreticiye dönük hale gelmesini doğru bulmuyoruz. Rusya ile ilişkilerimizde normalleşme dönemine girmiş bulunuyoruz. Rusya'nın 'Biz kendimiz domates üretimine girdik, bazı yerli üreticilere taahhütlerimiz var.' şeklinde ifadeleri var ama bir gerçek var ki, bizim domates ihracatımız arttı ve artmaya devam ediyor.

2017'nin 3 ayında yüzde 39'luk domates ihracatında artış var, bu da 200 bin ton civarında bir domates oluyor. Dolaylı olarak Rus piyasasına girdiğini Rus yetkililer zaten kabul ediyorlar. Biz de diyoruz ki: 'Direk alın. Hem bizim çiftçimiz hem Rus tüketicisi zarar etmesin.' Diyoruz ama o domates konusu büyük bir mesele haline geldi. Fakat netice itibariyle bizim domatesimiz elde değil, dünya piyasalarında."

Dünyadan Türk domatesine olan talebi anımsatan Çelik, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da 12 milyon 600 bin ton üretimin gerçekleşeceğini söyledi.

Çelik, iç piyasada domates fiyatlarındaki yükselişe ilişkin, "Bugün mevsimsel geçişten dolayı biraz fiyatlarında artış var. Son 4 yıl geriye doğru baktığımızda, Nisan ayında sebze fiyatlarının yükseldiğini görüyoruz, şimdi normalleşmeye doğru giriyoruz. Umarım çiftçinin zarar etmeyeceği, çiftçinin yüzünün güleceği, pazarla çiftçi arasındaki zincirin daha daraldığı, oradaki haksız kazançların ortadan kalktığı bir süreci, gıda komitesinin çalışması ile yakalarız." diye konuştu.
 

Rusya’dan Bir Sınırlamada Balıkçılığa!

Rus bitki sağlığı servisi Rosselhoznadzor tarafından, 8 Mayıs’tan itibaren bir Türk balıkçılık şirketi tarafından ihraç edilen ürünlere geçici olarak sınırlandırma kararı verildi.

Rusya Tarım Bakanlığına ait bitki sağlığı servisi Rosselhoznadzor, 8 Mayıs’tan itibaren Türk balık üreticisinin ürünlerinin Rusya’ya ihracını geçici olarak sınırlandırma kararı verdi. Deniz Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş adlı şirkete yönelik kısıtlamanın, soğutulmuş alabalıkta “listeria” bakterisinin tespit edildiği gerekçesiyle alındığını kaydetti.

8 Mayıs’tan önce Rusya’ya gönderilen ürünlerin zorunlu laboratuvar kontrolünden geçirileceği kaydedildi.

Rusya’dan Et İthal Edebiliriz

Türkiye ile Rusya’nın ilişkilerinin düzeldiğini belirten ekonomi bakanı Nihat Zeybekçi Rusya’dan et ithal edilebileceğinin sinyalini verdi.

Rusya Tarım Bakanın Aleksandr Tkaçev'in, bazı Rus tarım ürünlerinin Türkiye'ye gönderilmesinin sınırlanmasına ilişkin olarak, "Sırtımızdan bıçaklandık" ifadelerinin sorulması üzerine, "Referandumdan hemen sonra Pazar günü Rusya'ya gittik. Tarım Bakanı yoktu orada. Bu ziyaretten önceki noktadan çok daha iyi noktadayız. Pazartesi, Rus tarafından bir bakan yardımcısı başkanlığında bir heyet; tarım, ekonomi, ulaştırma ile ilgili bakanlıklardan üst düzey temsilcilerle beraber burada olacaklar. Başbakan yardımcıları ile birlikte 10 Mayıs'a kadar bir araya gelerek, şu andaki olduğumuz noktadan çok daha iyi bir noktaya gelmeyi hedefliyoruz. Biz Türkiye olarak bugüne kadar Rusya'ya hiçbir yasak koymadık. Hiçbir Rus ürününe engelleme ile ilgili bir kararımız olmadı. Bizim Rusya'dan toplam 7 milyar dolar civarında enerji dışı ithalatımız var. Bunun 1.9 milyar doları tarım ürünleri. Oraya domates satamayan Rusya'ya yaş üzüm, diğer tarım ürünlerini satamayan ihracatçılarımız ve aynı zamanda da diğer ithal eden sektörlerimiz dolayısıyla bu siyaseten de bizim üzerimizde yoğun baskı oluşturan bir durum. Bu durum sürdürülebilir değil. Rusya'nın bize karşı koymuş olduğu yasaklarda son dönemde iki ülke liderinin siyasi anlamdaki çok pozitif bir diyalog yakalanmış olmasına da uygun değil. Gelmiş noktayı olumlu olarak görüyorum. Rus bakanın yaptığı açıklamada 'sırtımızdan bıçaklandık' sözleri sanırım yanlış bir tercümedir" yanıtını verdi.

Et ithal eden bir ülke olarak Rusya’dan et alabiliriz

Bakan Zeybekci, Rusya'dan et ithalatının olabileceğini belirterek, "Türkiye olarak et ithal eden bir ülkeyiz neden bunu Rusya'dan da almayalım? Kriterleri tutmak kaydıyla, sağlık ve diğer hassasiyetlerimiz konusunda da bunlar da olduktan sonra bizim için hiçbir mahsuru yok" dedi. İthal edilmesi öngörülen et miktarına ilişkin ise Zeybekci, "Çok değil. Kendisi aynı zamanda et ithalatçısı bir ülke orada bildiğimiz kadarıyla bize teknik anlamda ihracat yapabilme kalite kabiliyetine sahip bir veya iki firma var. Onların da kapasitesi düşük" dedi.

Türk şirketlerin Rusya'da sera kurmaya başladığını söyleyen Bakan Zeybekçi sözlerini şöyle tamamladı:

"Böyle bir gelişme var. Bizim şirketlerimiz çok daha esnek çok daha aktif. Şu anda başladıklarını biliyorum ama rakamlar konusunda net bir bilgim yok. Rusya'da üretilen bir ürünse eğer bir Rusya'daki üretimi rahatsız edecek bir talep içinde değiliz."

Rusya'dan Tahıl Sevkiyatı İçin Ziyaret

Rus uçağının düşürülmesinin ardından Rusya ile tarım ürünlerinin ticareti konusunda başlayan gerginlik inişli çıkışlı bir süreçte devam ederken, Rusya’dan yeni bir haber geldi.

Tahıl sevkiyatını görüşmek üzere bir Rus heyetinin Türkiye’ye geleceğini bildiren Rusya Ekonomik Kalkınma Bakan Yardımcısı Aleksey Gruzdev, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Bu kısıtlamaların kaldırılması gerektiğinden yola çıkıyoruz. Bunun ne kadar sürede gerçekleşeceğine ilişkin görüşmeler yapacağız ” dedi.

Kısıtlamaların Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına aykırı olduğunu söyleyen Gruzdev sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zamanında Türkiye tarafından bu konuda resmi bir açıklama, yani bize sunulan resmi bir karar olmadığını söylemiştik. Bildiğimiz tek şey, bu kısıtlama belirli ülkelere uygulanıyorsa, bu kesinlikle Dünya Ticaret Örgütü’nün kurallarına aykırıdır. Bugün bizim tarafımızdan yanıt niteliğinde bir tepki verilmedi. Önümüzdeki günlerde Türkiye’de gerçekleşecek görüşmeler çerçevesinde yanıt almayı planlıyoruz. Şu anda ilgili birimler çalışıyor, bunun ardından gereklilik halinde başbakan yardımcıları tekrar bir araya gelebilirler.”

Rusya’ya Domates Çıkarması!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya'nın, Türk domatesine uyguladığı ithalat yasağı ile ilgili önemli açıklamada bulunarak Rusya’ya giden heyete ilişkin bilgi verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rus uçağının düşürülmesinden sonra Rusya ile Türkiye arasında yaşanan domates krizine ilişkin Bakanlığın üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyetin, Moskova'ya gittiğini söyledi.

Bu konuyla ilgili, tarafların daha öncede taleplerini ortaya koyduğunu belirten Bakan Çelik, "Bir gerekçeye oturtamadığımız bir gecikmeyle karşı karşıya kaldık. Süreç sözlü olarak birçok alanda sözde normalleşmesine rağmen özde bazı sıkıntılar yaşadığımız gerçeği var. Bunlardan biri 250 milyon dolarlık domates ihracatımız var. Bu konuda maalesef bir gelişme olmamıştı. Bizim de çok ciddi Rusya'dan ithalatçı olduğumuz gerçeği var. Biz 2 milyar dolarlık ithalat, 1 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz” dedi.

Rusya ile ekonomik işbirliğinden yana olduklarını belirten Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya ile tarım alanındaki ekonomik ilişkilerin devamından yanayız ama anlam veremediğimiz bir şekilde bazı ürünlerle ilgili kısıtlamaların devam etmesi ister istemez yeni görüşmeleri de beraberinde getirdi. Ben inanıyorum ki, bugün gerek Rus tarafının bu açıklaması, gerekse Bakanlık yetkilileri arasında yapılacak teknik görüşmeler bu kısıtlamaları ortadan kaldıracak, belki de tarım ve hayvancılık ürünlerinde yeni ilişki alanlarını ortaya çıkaracak. Türk tarım kesimi de Rus tarafı da aynı düşüncede. Onların da çok ciddi beklentileri var. Umarım arkadaşlarımız güzel bir neticeyle dönerler."