Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Konkordato Balıkesir'de Süt Üreticisini Mağdur Ediyor

Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek, konkordato ilan eden ve üreticilere 32-33 milyon lira değerindeki süt paralarını ödemeyen Yörsan’dan dolayı üreticilerin mağdur olduğunu ifade etti.
Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek, eylül ayı içerisinde konkordato ilan eden Yörsan firmasının üreticileri zor durumda bıraktığını kaydetti.  Yörsan’ın Balıkesir’deki üreticilerin 70 günlük süt alacağını ödemediğini bunun da 32-33 milyon liraya tekabül ettiğini ifade eden Şimşek, kendileri vasıtasıyla Yörsan’a süt satan ve 3 milyon 120 bin lira alacağı olan üyelerinin 1.5 milyon liralık kısmını Birlik olarak ödediklerini söyledi. Şimşek, konuyla ilgili şunları söyledi.
 “Balıkesir süt üretiminde Türkiye’de ilk üç il içerisinde yer alıyor. Bu potansiyeli bulunan Balıkesir’de süt üreticilerinin en büyük problemlerinden biri Yörsan firmasının durumu.  Geçtiğimiz yıllarda yerli sermayeden yabancı sermayeye geçti ve el değiştirdikten sonra da sıkıntılar baş gösterdi. Daha önceki sıkıntıları aşmışlardı ancak geldiğimiz nokta itibariyle eylül ayı itibariyle konkordato ilan ettiler. Üreticilerinde o tarihten geriye dönük 70 günlük süt alacağı vardı.  250 tonu Balıkesir ili içerisinden, 200 tonu da çevre illerden alıyordu. Bu 250 tonluk süt alımının da rakamsal değeri 33 milyon lira seviyelerinde. Üreticimiz bu parasını alamadı. Alamıyor da. Şu anda bir muhatapta yok. Aşırı derecede mağduruz. Bu mağduriyeti gidermek için Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği olarak en azından kendi pazarladığımız sütlerden alacağımız 3 milyon 120 bin liranın, 1.5 milyon lirasını Birlik bütçesinden üyelerimize ödedik. Böyle bir imkânımız vardı ve üreticilerin ağustos ayı ödemesini ödedik. Yörsan’dan da 1 kuruş para almadık. Şirketi şu anda yönlendirenlerinde ödeme yapmaya hiç niyetleri yok. Geriye dönük borçlardan 1 kuruş ödemiyorlar. Konkordatodan sonra aldıkları sütlere ödemeye yapıyorlar. Bu da Balıkesir üreticisine büyük bir darbe vurdu” dedi.
MALİYETLER ARTTI,SÜTÜN FİYATI DEĞİŞMEDİ
Süt üreticilerinin girdi maliyetlerinin artmasıyla belinin büküldüğünü ifade eden Karesi ve Altıeylül İlçeleri Süt Üreticileri Birliği Başkanı Cihat Şimşek, desteklerinde yeterli düzeyde olmadığını söyledi. Şimşek, “ Zaten döviz artışından dolayı girdi maliyetlerimiz yükseldi. Sonrasında dövizdeki düşüşe rağmen yem fiyatlarının geriye gitmediği bu dönemde ciddi bir yük kaldı üzerimizde. Süt fiyatlarımız aynı değişmiyor. Tüketiciyi düşünürken üreticiyi düşünen hiç yok. Diğer tarafta Bakanlığımızdan aldığımız teşvikler geçtiğimiz yılın ilk üç ayına göre 12 kuruş olan örgütler üzerinden pazarlanan süte bu sefer en yüksek tutar 9 kuruş. 3 kuruşta oradan üreticinin desteği kesilmiş durumda” dedi.
ÜRETİCİ ÜRETEMEZ HALE GELDİ
Süt üreticisinin zor durumda olduğunu vurgulayan Cihat Şimşek, Yörsan’ın süt üreticilerine ödeme yapması için yetkililerden destek beklediklerini söyledi. Mevcut durum itibariyle üreticinin üretim yapmaktan uzaklaştığını belirten Şimşek, “ Yetkililerden öncelikle beklediğimiz bu işin anası olan sütün kendi parasıdır. Yörsan’a ödemediği paraları ödemesi için devlet yetkililerinden destek bekliyoruz. Bu paraların ödenmesi gerekir. Her önüne gelen konkordato ilan edip üreticilerin ürettiği ürünün değerin üzerine yatacaksa bu sektörde kimse üretmez hale gelir. Herkes bu sektörden kaçar. Diğer tarafta da verilen desteklerin azalması değil artması lazım. Bu kadar ekonomik saldırı altında olan üreten kesimin desteklerinin artacağı yerde azalması, insanların yapmış olduğu işlerde heyecanını yitirmesine neden oluyor. Bu sektörün dışında kalmasına sebep veriyor. Bizim toplumumuzu üretmekten uzaklaştırıyor. Bunun önüne geçmek için desteklerin artması gerekiyor” dedi.
 
 
 

Soğutulmuş Süt Fiyatında geri adım mı Atılıyor

Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığında HAYGEM Genel Müdürü Muhittin İyimaya başkanlığında toplanan Ulusal Süt Konseyi (USK) bu kezde Merkez Bankasına takıldı. Her şeye enflasyon gelir gider ne iştir ki süt enflasyon gerekçesi ile soğutulmuş süt fiyatı aşağa çekildi. ile 27 Temmuz 2018 tarihinde alınan 1 litre soğutulmuş sütün referans fiyatı üreticiye net geçecek şekilde kararlaştırılmış,  soğutulmuş sütün fiyatı 1,lira 70kuruş ayrıca bakanlığın 12 kuruşluk süt desteği ile karara bağlanmıştı. Süt üreticisi bu süt fiyatını bile yüksek girdi maliyetler yüzünden bile karşılamayacağını söylerken;
şimdide USK nın sitesinden bir bilgi yayınlanarak   “15.08.2018 – 31.12.2018 dönemine ait %3.6 yağ ve %3.2 proteinli soğutulmuş çiğ sütün bir önceki dönemde 1.53 TL/Litre olan tavsiye fiyatı, Merkez Bankası’nın uyarısıyla 15 Ağustos 2018’den geçerli olacak şekilde 1.70 TL/Litreye yükseltilmiştir.” denildi.
BU kararı Merkez Bankası mı? aldı Merkez Bankası mı tavsiye etti bilinmez. Ama bilenenin şu ki yakında ne damızlık materyal kalacak. Nede süt kalacak. Her şeyi ithal ettiğimiz gibi artık sütü’de ithal getiririz. Öte yandan yaklaşan kurban bayramı öncesi sütün değerini bulamaması da üretici kör topal demeyip damızlıkları kesecek.
Edinilen diğer bir bilgiye göre süt üreticisi Türkiye’nin her yerinde eylem yapacağı sütleri dökeceği de söylentiler arasında.
 

“Bu karar Süt Üreticisinin Ölüm Fermanı”


Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, Ankara’da gerçekleştirilen Ulusal Süt Konseyi toplantısında süt fiyatının 1.30 TL olarak belirlenmesine tepki gösterdi. Ulusal Süt Konseyi toplantısında, 1 Ağustos 2017- 28 Şubat 2018 tarihleri arasında geçerli olmak üzere 3.6 yağ ve 3.2 Protein oranında olan bir litre sütün fiyatı 1.30 TL olarak belirlenmişti.

30 Haziran 2017’de Ankara’da Ulusal Süt Konseyi temsilcileri, süt sanayicisi, üretici ve üretici örgütlerinin de katılımıyla gerçekleştirilen Ulusal Süt Konseyi toplantısında, süt sanayicisinin süt toplama ve soğutma bedeli dâhil, 3.6 yağ ve 3.2 Protein oranında olan bir litre süte belirlenen 1.30 TL’lik fiyatın kabul edilemez olduğunu belirten Dermenci, "Maalesef bu fiyat süt üreticisinin ve Türkiye hayvancılığının ölüm fermanı niteliğindedir. Ulusal süt konseyi kurulduğu günden bu yana, süt fiyatlarının belirlenmesi konusunda uyguladığı politikaları hiçbir zaman süt üreticisini desteklememiş aksine aldığı kararlar hep süt sanayicilerinin lehine olmuştur" dedi.

Üreticiler olarak bu süt fiyatını kabul etmiyoruz

Süt fiyatı belirlenirken üreticilerin konuya müdahil edilmediğini belirten Dermenci, "Yapılan bu son toplantı da, maalesef ki yine süt üreticileri temsilcileri ve süt üreticilerinin itirazlarına rağmen, süt sanayicisi temsilcilerinin oldu bittiye getirerek, 1 Ağustos 2017- 28 Şubat 2018 tarihleri arasında geçerli olmak üzere, 3.6 yağ ve 3.2 Protein oranında olan bir litre sütün fiyatının toplama bedeli dahil 1.30 TL olmasını biz üreticiler olarak kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

Tarihin en zor günlerini yaşıyoruz

Hayvancılık sektörünün zor bir dönemden geçtiğini belirten Dermenci şunları söyledi:

"Tarihin en zor günlerini yaşayan hayvancılık sektörü ve süt üreticileri alınan bu kararla damızlıklarını kestirmek zorunda bırakılmaktadırlar. Damızlıkların kesime gitmesi, ülkemizdeki hayvan sayısının azalmasına, böylelikle de ette dışa bağımlılığa ve ithalatta da sürekliliğe yol açarak, Türkiye hayvancılığının telafisi olmayan bir yola girmesine sebep olacaktır. Bu nedenle, bir üretici olarak, buradan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik’e sesleniyorum:  Ülkemizin zor zamanlardan geçtiği ve süt üreticisinin büyük sıkıntılar çektiği bu dönemde, yapılan Ulusal Süt Konseyi toplantısında süt sanayicisinin, süt üreticilerinin yanında olmayıp, sahipsiz bırakılan bu anlaşmanın iptal edilip tekrar revize edilmesini istiyoruz”.Haber:Ali Suzi Doğan