Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Önemli Kongre Başladı!

Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet İstanbulluoğlu, "Birleşmiş Milletler Gıda Programı verilerine göre, yaklaşık 1 milyar insan temel besin kaynaklarına ulaşamamaktan dolayı yetersiz beslenmekte." dedi.

Trakya Üniversiteler Birliği adına Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen "2. Uluslararası Balkan Tarım Kongresi", Tekirdağ'da başladı.

Prof. Dr. İstanbulluoğlu, rektörlük konferans salonundaki açılışta, bu tür kongrelerde tarımdaki sorunların dile getirildiğini ve çözüm için önerilerin sunulduğunu söyledi.

Tarımda çalışanların oranının Amerika Birleşik Devletlerinde yüzde 2-3, Avrupa Birliği ve Japonya yüzde 4-5, Türkiye'de yüzde 21 ve Çin'de yüzde 50 civarında olduğunu aktaran İstanbulluoğlu, "Geçen yüzyıla baktığımızda nüfusun çoğu kırsal kesimde yaşamaktaydı. Günümüzde ise kentsel nüfus, tarımla uğraşan nüfusu geçmiştir. Dünya nüfusu tarım sektöründe azalırken üretilen tarım ürünlerinin toplamı, dünyanın her yerindeki açlık sıkıntısını ortadan kaldırmaya yetecek kadardır." diye konuştu.

İstanbulluoğlu, gelişmiş ülkelerin ellerindeki ürünleri çürütmek pahasına stoklaması nedeniyle birçok insanın temel besin kaynaklarına ulaşamama sebebiyle yetersiz beslendiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Birleşmiş Milletler Gıda Programı verilerine göre, yaklaşık 1 milyar insan temel besin kaynaklarına ulaşamamaktan dolayı yetersiz beslenmektedir. Tarım, çeşitli besin maddelerini üreten, bunları işleyerek çeşitlendiren bireylerin ve toplumların sağlığı ve sosyoekonomik kalkınma üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Tarım, araziyi kullanırken toprağı yok etmeyen, onu üretken kılan ve yaşam güvencesi sağlayan bir sektördür."

Kongrenin açılışına, Tekirdağ Vali Yardımcısı Suat Yıldız, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Arnavutluk, Kosova, Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ve Makedonya'dan temsilciler katıldı.
 
 

Tarımda Türkiye-Afrika İş Birliği


Türkiye'nin ve Afrika ülkelerinin üst düzey temsilcileri, Tarım Bakanları 1. Toplantısı ve Tarım İş Forumu kapsamında tarım sektöründe iki ülkenin iş birliğini ve ticaretini geliştirmek için Antalya'da bir araya gelecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca Türkiye ile Afrika ülkeleri arasında "Tarım Bakanları 1. Toplantısı ve Tarım İş Forumu" düzenlenerek Afrika ülkeleriyle tarım konusunda kapsamlı görüşmeler yapacak. Buna göre, tarım konusunda işbirliği ve tarımsal ürünlerin ticaretinin iyileştirmesi için brifingler verilecek.

27-28 Nisan tarihlerinde Antalya'da gerçekleştirilecek forumda ana konu, "Gıda Güvenliğinin Sağlanmasında Türkiye-Afrika Kırsal Kalkınma Ortaklığı" olarak belirlendi. Foruma, Afrika ülkelerinin tarım, kırsal kalkınma ve balıkçılıktan sorumlu bakanlarıyla birlikte büyükelçilerin; uluslararası kuruluşlar ve özel sektör temsilcileri ile birlikte 300’e yakın üst düzey yetkilinin katılması bekleniyor.

Forum süresince, ülkeler arası tarımsal finansman ve krediler, tarımsal mekanizasyon ve sulama sistemleri, iklim değişikliği dayanıklılığı, tarımsal ticaret ve yatırım, tarımsal girdiler, tarımsal sanayi, gençlerin istihdamı gibi konular ele alınacak. Ayrıca, kırsal kalkınmada kadın, gıda ve beslenme güvenliği gibi konular masaya yatırılacak.

Tarımsal ürünlerin ticaretinin artırılması hedefleniyor

Forumda, iş adamlarının ikili görüşmelerde de bulunarak ve Afrika ile Türkiye arasındaki tarım ticaretinin artırılmasına dönük istişare toplantılarının yapılması hedefleniyor. Bu yolla ticaret hacminin artırılması ve yatırımlara ivme kazandırılması planlanıyor.

Organizasyon kapsamında, Afrika ülkeleri ve Türk tarımının tanıtıldığı sergiler açılacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yanı sıra ana paydaşları Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu, Türk Hava Yolları ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği olan etkinlik, Afrika ülkeleriyle forum ve bakanlar toplantısının bir arada yapılması bakımından ilk olma özelliği taşıyor.

Türk tarım sektörünün üst düzey temsilcilerinin katılacağı toplantı ve foruma, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in de iştirak etmesi bekleniyor.

KAYNAK: AA