Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Traktör ve Biçerdövere Hurda Teşviki

AA, haberine göre tarım sektöründe enerji verimliliğinin artırılması için yeni eylem planları oluşturuldu. Bunlardan birisi de "Traktörlerin ve Biçerdöverlerin Enerji Verimlileri ile Yenilenmesinin Özendirilmesi" olarak belirlendi. Sorumlu kuruluş Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak belirlenirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da ilgili kuruluşlar arasında yer aldı. Söz konusu plan kapsamında mevcut traktör ve biçerdöver filosunun daha verimlileri ile değişimi için bir destek mekanizması tanımlanacak, gerekli mevzuat düzenlemesi değerlendirilecek. Destek mekanizmasının hurda teşviki, faiz desteği gibi desteklerle yapılandırılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek. Traktör için 20 yaş, biçerdöver için 10 yaş üzerindekilerinin yüksek verimlileri ile değiştirilmesi desteklenecek. Ortak traktör ve biçerdöver kullanımı özendirilecek Ayrıca ortak traktör ve biçerdöver kullanımı özendirilerek, traktör ve biçerdöverlere yönelik enerji verimliliği desteğinin etkisi artırılacak. Bunun için bakanlıklar, destek mekanizması tasarlanması, destek etki analizinin yapılması,değişimi gerçekleştirilecek traktör ve biçerdöver sayısının belirlenmesi için çalışmalar yapacak. Eylemin zamanlama planına göre, 2018'de destek mekanizmaları ve etki analizi çalışmaları yapılacak, 2019 ve 2020 yıllarında tüm çalışmalar tamamlanarak destek uygulamasına geçilecek.

Traktörde Manisa Birinci

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, “Nisan ayında Manisa 84 bin 793 traktörle birinciliğini korurken, bu ili 84 bin 659 traktörle Konya, 62 bin 97 ile İzmir izledi” dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, nisan ayında traktör sayısında 84 bin 793 traktörle Manisa’nın birinciliğini koruduğunu belirterek, bu ili 84 bin 659 traktörle Konya, 62 bin 97 ile İzmir’in izlediğini bildirdi.

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, tarımda kullanılan en önemli iş makinası olan traktörün sayısının 2017 nisan ayı itibarıyla mart ayına göre 6 bin 84 artarak 1 milyon 787 bin 997’ye çıktığını ifade etti.

Traktör sayısında Manisa’nın 84 bin 793 adet traktörle birinciliğini koruduğuna dikkati çeken Bayraktar, bu ili 84 bin 659 traktörle Konya, 62 bin 97 ile İzmir, 61 bin 611 ile Bursa, 61 bin 308 ile Balıkesir, 52 bin 853 ile Ankara, 50 bin 661 ile Adana’nın izlediğini kaydetti.

Bayraktar, hem aylık hem de yıllık artışta Konya’nın ilk sırada yer aldığına işaret ederek, Konya’da traktör sayısının 397, Manisa’da 291, Bursa’da 224 adet arttığını bildirdi.

İnsansız Traktörler Ne Zaman Yaygınlaşacak?

Uydudan veya uzaktan kumandayla kontrol edilen İnsansız araç teknoloji son zamanlara damgasını vuruyor. Bu teknolojilerden bir yenisi de insansız kara aracı statüsündeki traktör. İnsansız hava aracı drone’lardan sonra tarımda kullanılan insansız teknolojilere traktörlerinde ekleneceği bilgisi çiftçileri heyecanlandırıyor.

Başta ABD olmak üzere arazilerde boy göstermeye başlayan insansız traktörler Türkiye’de de çeşitli illerde yapılan etkinliklerle üreticilerin beğenisine sunulmaya başladı. Otomasyonu bilgisayar sistemiyle sağlanan ve uydu desteğiyle çalışan bu araçlar yalnızca ekim, gübreleme, ilaçlama ve hasat işlemlerinde işgücü kullanımını da büyük oranda azaltıyor. En az devirle en çok işi yapmaya programlanarak yakıttan da tasarruf sağlayan insansız traktörlerin 2020’lere damga vurması bekleniyor.