Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Tarım Kredi Kooperatifleri TSK'nın Gıda İhtiyacını Karşılayacak

TSK'nın pirinç, bulgur, barbunya, kuru üzüm, bal gibi 17 farklı gıda ürünü ihtiyacı Tarım Kredi Kooperatiflerince karşılanacak. İlk sevkiyatın mayısta başlaması planlanıyor.
Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) pirinç, bulgur, barbunya, kuru üzüm, bal gibi 17 farklı gıda ürünü ihtiyacının Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) tarafından karşılanacağı bildirildi.
Tarım Kredi'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Tarım Kredi kooperatifleri, TSK'nın gıda ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayacak yüklenici kurumlar arasında yer aldı.
TSK'da görev yapan er ve erbaşların güvenli, sağlıklı ve dengeli beslenmesi hedeflenen projeyle söz konusu ihtiyacın yurt içinden temin edilmesi ve yerli üreticiye de destek olunması amaçlanıyor.
Bu yılın mayıs ayında başlaması planlanan ilk sevkiyat kapsamında, ihtiyaç duyulan pirinç, bulgur, barbunya, yeşil mercimek, kırmızı mercimek, biber salçası, domates salçası, kuru üzüm, nohut, kuru fasulye, bal, makarna, ekmeklik un, yemeklik un, toz şeker, tel şehriye ve arpa şehriye Tarım Kredi kooperatifleri tarafından karşılanacak.
 
 

Marmara Birlikten 44 Milyon liralık TSK'ya Zeytin

Marmara zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nden  (Marmarabirlik) yapılan yazılı açıklamaya göre, Milli Savunma  Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında askere sağlıklı gıda  temini amacıyla gıda maddeleri tedariki protokolü imzalandı.
Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Marmarabirlik Yönetim  Kurulu Başkanı Hidamet Asa, bir üretici kuruluşu olarak Mehmetçik'e ürün temin  edecek olmaktan büyük onur duyduklarını belirtti. Asa, "Dünyanın en büyük  sofralık siyah zeytin üreticisi olarak, dünyanın en güçlü askeri olan TSK'ya  sofralık zeytin ve zeytinyağı temin edecek olmanın onurunu yaşıyoruz." ifadesini  kullandı.
TSK'ya ürün vermenin uzun yıllardır Marmarabirlik'in hedefleri  arasında olduğunu bildiren Asa, şunları kaydetti:
"Bu Marmarabirlik tarihinde bir ilktir. Üreticinin alın terini kazanca  dönüştürecek bu karardan dolayı başta hükümetimiz olmak üzere, Milli Savunma  Bakanımız Sayın Nurettin Canikliye ve tüm devlet büyüklerimize 32 bin ortağımız  adına şükranlarımı sunuyorum.
Protokol kapsamında Milli Savunma Bakanlığı na doğrudan temin yoluyla  ürün verilecek. Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi Milli Savunma Bakanlığımız  Marmarabirlik'ten yaklaşık 44 milyon liralık sofralık siyah zeytin, yeşil zeytin,  zeytin ezmesi ve zeytinyağı temin edecektir. Savunma Bakanlığının kalite  standartlarımızı göz önüne alarak bir üretici kuruluşu olan Marmarabirlik'i  tercih etmesi diğer resmi kurumlar için önemli bir referans olacaktır. Yapılan  protokolle birlikte artık tüm kurumların da kapılarının aralanacağını  düşünüyoruz. Marmarabirlik için çok önemli bir dönüm noktası olan bu karar aynı  zamanda üreticiye destek anlamı da taşımaktadır. Mehmetçiğimizin tükettiği her  ürün üreticimizin desteklenmesi demektir. Önümüzdeki süreçte ürün temininin  artacağını tahmin etmekteyiz. Dolayısıyla bundan sonraki hedefimiz, talepleri  karşılayabilmek adına daha çok satmak yerine daha çok almak olacaktır."
 
 

Gıda Güvenliği İçin İki Bakanlık Arasında Protokol

Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki erbaş ve erlerin sağlıklı, güvenli beslenmesini sağlamak, yerli ürün temin etmek ve çiftiye destek olmak amacıyla Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında yarın protokol imzalanacak.
Edinilen bilgiye göre, kışlalardaki gıda zehirlenmesi olaylarının ardından Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından çalışma başlatıldı. Bakanlık tarafından uzun süredir devam eden çalışmada sona gelindi. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetleri'nce kullanılan gıda maddelerinin alımına yönelik Milli Savunma Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında iş birliği yapılacak.
AA'nın aktardığına göre, bununla ilgili iki bakanlık arasında yarın düzenlenecek törenle iş birliği protokolü imzalanacak. Protokolle erbaş ve erlerin sağlıklı, güvenli ve dengeli beslenmesinin sağlanması, yerli ürün temin etmek ve çiftiye destek olunması amaçlanıyor.
TSK nin ihtiyaç duyduğu gıda maddeleri, protokol kapsamında, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı ve ilgili kuruluşlar ile bakanlığın denetimi altındaki üst birlikler ve kooperatiflerden Milli Savunma Bakanlığı'nca sağlanacak.
Yarın Milli Savunma Bakanlığı'nda yapılması planlanan törende Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba ile Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'nin iş birliği protokolüne imza atması bekleniyor.
Son dönemde kışlalarda yaşanan gıda zehirlenmelerinden dolayı yüzlerce asker etkilenmişti. Manisa'da yaşanan gıda zehirlenmelerinde 1000'in üzerinde asker etkilenmiş, 1 asker şehit düşmüştü.