Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Marmara Birlikten 44 Milyon liralık TSK'ya Zeytin

Marmara zeytin Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’nden  (Marmarabirlik) yapılan yazılı açıklamaya göre, Milli Savunma  Bakanlığı ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı arasında askere sağlıklı gıda  temini amacıyla gıda maddeleri tedariki protokolü imzalandı.
Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Marmarabirlik Yönetim  Kurulu Başkanı Hidamet Asa, bir üretici kuruluşu olarak Mehmetçik'e ürün temin  edecek olmaktan büyük onur duyduklarını belirtti. Asa, "Dünyanın en büyük  sofralık siyah zeytin üreticisi olarak, dünyanın en güçlü askeri olan TSK'ya  sofralık zeytin ve zeytinyağı temin edecek olmanın onurunu yaşıyoruz." ifadesini  kullandı.
TSK'ya ürün vermenin uzun yıllardır Marmarabirlik'in hedefleri  arasında olduğunu bildiren Asa, şunları kaydetti:
"Bu Marmarabirlik tarihinde bir ilktir. Üreticinin alın terini kazanca  dönüştürecek bu karardan dolayı başta hükümetimiz olmak üzere, Milli Savunma  Bakanımız Sayın Nurettin Canikliye ve tüm devlet büyüklerimize 32 bin ortağımız  adına şükranlarımı sunuyorum.
Protokol kapsamında Milli Savunma Bakanlığı na doğrudan temin yoluyla  ürün verilecek. Sayın Bakanımızın da açıkladığı gibi Milli Savunma Bakanlığımız  Marmarabirlik'ten yaklaşık 44 milyon liralık sofralık siyah zeytin, yeşil zeytin,  zeytin ezmesi ve zeytinyağı temin edecektir. Savunma Bakanlığının kalite  standartlarımızı göz önüne alarak bir üretici kuruluşu olan Marmarabirlik'i  tercih etmesi diğer resmi kurumlar için önemli bir referans olacaktır. Yapılan  protokolle birlikte artık tüm kurumların da kapılarının aralanacağını  düşünüyoruz. Marmarabirlik için çok önemli bir dönüm noktası olan bu karar aynı  zamanda üreticiye destek anlamı da taşımaktadır. Mehmetçiğimizin tükettiği her  ürün üreticimizin desteklenmesi demektir. Önümüzdeki süreçte ürün temininin  artacağını tahmin etmekteyiz. Dolayısıyla bundan sonraki hedefimiz, talepleri  karşılayabilmek adına daha çok satmak yerine daha çok almak olacaktır."
 
 

"Dünya İkincisi Olduk"

Edremit Ziraat Odası Meclis Başkanı Cahit Çetin, “Türkiye bugüne kadar tarihinde gördüğü en yüksek rekolteyi üretmiş durumdadır. Zeytinyağında dünya ikincisi konumundayız” dedi.

Edremit Ziraat Odası Meclis Başkanı Cahit Çetin, ülkede üretilen zeytinyağında en yüksek rekolteye ulaşıldığını belirterek, “Zeytinyağında dünya ikincisi konumundayız.” dedi.

Çetin, Ziraat Odası toplantı salonunda düzenlediği basın toplantısında, zeytin hasat dönemine başlandığını anlatarak, ülke genelinde zeytinyağı rekoltesinde önemli bir artış olduğunu söyledi.

Markalaşarak dünya pazarında kalıcı olunması gerektiğinin altını çizen Çetin, “Zeytinyağı politikaları konusunda sadece üretmek yetmiyor. Dünya pazarlarında köprü başı tutmak lazım, markalaşmak lazım. Dünyanın en nadide zeytinyağını dünyanın en iyi yerlerinde, en iyi biçimde pazarlamamız lazım.” diye konuştu.

Çetin, bu yıl için rekolte tahmin çalışmalarının yapıldığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“Şunu söyleyebilirim, Türkiye bu güne kadar tarihinde gördüğü en yüksek rekolteyi üretmiş durumdadır. Türkiye bu güne kadar tarihinde gördüğü en yüksek rekolteyi üretmiş durumdadır. Zeytinyağında dünya ikincisi konumundayız. Tabii ki bölge bölge rakamlarını tespit heyeti açıklayacaktır. Türkiye bu sene 300 bin ton rekolte ile karşı karşıyadır. Bu durum, önümüzdeki senelerde yaşanacak olan katlanarak büyümenin bir habercisidir. Üreticilerimizin bu durumda markalaşma konusunda çok ciddi adımlar atması ve ellerini çabuk tutmalarını istiyoruz. Dünya pazarı için markalaşma ve pazarlama konuları hayati önem taşımaktadır.”

İngiliz Aile,Sofralık Zeytinlerini Kendileri Hazırlıyor

Aydın’ın Didim ilçesinde yaşayan İngiliz aile, sofralarında tükettikleri sofralık zeytini kendileri hazırlıyor.

Didim ilçesine 9 yıl önce yerleştiklerini belirten Rob ve Calor Thomas çifti, Türkçeyi öğrendiklerini, sıcak ve soğuk içeceklerin yer aldığı bir mekanı 6 yıldır işleterek geçinmeye çalıştıklarını belirttiler.

Calor Thomas, ilçenin yerel ürünlerine alıştıklarını, daha önce satın aldıkları işlenmiş sofralık zeytini artık kendi imkanları ile doğal ortamlarda hazırladıklarını ifade etti.

Doğal dane zeytini tanıdık zeytin üreticilerin bahçelerine giderek zeytini ağacında görerek satın aldığını kaydeden Thomas, 3 yıldır ailece tükettikleri sofralık zeytini artık kendi elleriyle hazırladıklarını sözlerine ekledi.

Zeytinde İlk Hasat Yapıldı

Türkiye’de meyvelerin ilk hasadının yapıldığı Mersin’in Silifke ilçesi, 25 bin dönüme ulaşan bahçelerde zeytin üretiminde de söz sahibi olmak istiyor.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun İlçesinde yapılan ilk hasada ilişkin: “İlçe genelindeki 25 bin dönüm zeytin bahçesinde sezonda 5 bin ton sofralık, bir o kadar da yağlık zeytin hasadı yapılacak” açıklamasında bulundu.

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, bir çok ürünün yetiştirildiği ilçede son yıllarda zeytin üretiminde de atağa geçildiğini söyledi.

Tüccarların zeytin bahçelerini gezmeye başladığını anlatan Doygun, “İlçe genelindeki 25 bin dönüm zeytin bahçesinde sezonda 5 bin ton sofralık, bir o kadar da yağlık zeytin hasadı yapılacak. Sofralık zeytinin kilogramı şu anda 5-6 lira civarında. Yağlık zeytinde de beklentimiz yüksek. Zeytinin yüzde 60’ı sofralık, yüzde 40’ı yağlık olarak değerlendiriliyor. İnşallah iyi bir hasat sezonu geçiririz ve üreticilerin yüzü güler. Şu anda da sofralık yeşil zeytin hasadına başlandı.” diye konuştu.

Doygun, Silifke’nin iklim özellikleri ve toprak yapısı sayesinde zeytinin bu yörede Türkiye’nin diğer illerine göre daha erken olgunlaşıp, toplanmaya başlandığını, çiftçilerin bu ürünü değerlendirmesi gerektiğini dile getirdi.

Zeytinciliğin son yıllarda Silifke tarımının en önemli dinamiklerinden biri olduğunu anlatan Doygun, “Eski yıllarda genellikle yabani delicelerin aşılanmasıyla yapıldığı için dağınık ve karma bahçeler şeklinde yapılan zeytin yetiştiriciliği son yıllarda kapama bahçeler kurulmasıyla daha bilinçli ve verimli hale dönüştü. Üretilen zeytinler ilçemizde bulunan zeytinyağı üretim tesislerinde yağa dönüştürülüyor.” ifadesini kullandı.

Ayvalık'tan Hong Kong'a

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde asırlık bir firmanın, Hong Kong’a yılın 6 ayındaki zeytin ve ürünleri ihracatı 150 bin doları buldu.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde kurulu bir firma, bu yılın 6 ayında Hong Kong’a 150 bin dolarlık zeytin, zeytinyağı ve sabunu, zeytin reçeli, sütü, lokumu ve zeytin kolonyası ihraç etti. Firma sahibi Mustafa Kürlek: “Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşareti ile özel cam ambalajlarla ürünlerimizi Hong Kong’a gönderdik. Gönderdiğimiz ürünler orada yoğun talep gördü ve beğenildi”

Türkiye ve yurt dışında katıldığı yarışmalarda, kendi ürettikleri zeytinyağıyla ödüller alan firmanın 4. kuşak temsilcisi Mustafa Kürlek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dedelerinden kalma babasından devraldığı butik işletmeyi büyütmeyi hedeflediğini söyledi. Zeytin ve zeytinyağı üretiminin ailesi için adeta bir yaşam biçimi olduğunu vurgulayan Kürlek, asırlık firmalarının, yıllardır ürettiği ürünlerin kalitesiyle tanındığını aktardı.

Kürlek, Türkiye’nin birçok noktasına zeytin, zeytinyağı ve ürünlerini gönderdiklerini, yurt dışına açıldıklarını belirterek, “Kendi markamızla ihracata 2016 yılında ilk defa Hong Kong ile başladık. Ayvalık Zeytinyağı Coğrafi İşareti ile özel cam ambalajlarla ürünlerimizi Hong Kong’a gönderdik. Gönderdiğimiz ürünler orada yoğun talep gördü ve beğenildi.

Aynı yıl içinde buraya dört farklı ihracat gerçekleştirdik. Bunlar küçük parti satışlardı ama Hong Kong’ta hem Ayvalık’ın zeytinyağının hem de bizim ürünlerimizin tanıtımı için büyük bir etki yarattı. Bu yılın başında da oradaki işlerimiz tamamen yoluna girdi ve ihracatımız bu yılın ilk aylarında 150 bin doları aştı. Şu anda da bu ihracatımız yükseliş ivmesi kazanarak sürüyor.” diye konuştu.

“AYVALIK’TAN GİDEN HER ÜRÜNÜMÜZ BEĞENİLDİ”     

Ayvalık’ı zeytinini ve zeytinyağını, farklı ürünleriyle adeta Hong Kong’a taşıdıklarına dikkati çeken Kürlek, “Zeytin, zeytinyağı ve sabunu, zeytin reçeli, sütü, lokumu ve zeytin kolonyası ihraç ettik. Ayvalık’tan giden her ürünümüz beğenildi.” dedi.

Kürlek, Avrupa’ya zeytin ve zeytinyağı satışı gerçekleştiren firmalara toptan ürün tedarikinde bulunduklarını, Ayvalık’ta 5 ayrı mağazalarında da gelen turistlere ürünlerini sunduklarını söyledi.

İstanbul, Ankara ve bazı büyük kentlere bayiliklerle açılmayı planladıklarını dile getiren Kürlek, “Ayvalık ürünlerini daha fazla kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. İhracat yaptığımız ülke sayılarını artırmayı istiyoruz. Ayvalık’ı tüm Türkiye ve dünyaya zeytiniyle, zeytinyağıyla ve diğer ürünleriyle tanıtmayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Ayvalık Ticaret Odası Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı da “Butik zeytinyağı üreten bir firmamızın uluslar arası arenada hem başarı ödülleri alması hem de ihracat yapması bizim uzun vadede yapmış olduğumuz planların önemli parçalarından biri olduğuna inanıyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Firmanın ihracat alanındaki hamlelerinin diğer firmalara da örnek olacağını vurgulayan Kantarcı, “Bizim elimizde dünyanın en önemli tarım ürünlerinden biri olan zeytin gibi bir değerimiz var. Dünyanın en kaliteli zeytinyağını üreten Ayvalık’ın tüm zeytinyağı üreticisi firmaların dünya ticaretinden payını alabilmesi en büyük arzumuzdur.” ifadelerini kullandı.

Zeytin Rekoltesinde Artış Bekleniyor

2016-2017 sezonunda 200 bin tona yakın gerçekleşen zeytinyağı rekoltesinin, yapılan ön çalışmalara göre 2017-2018 sezonunda 250 bin ton civarında olması bekleniyor.

Bu yıl iklim şartlarının zeytin için iyi gittiğini ifade eden Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Davut Er, 2017-2018 sezonu için zeytinyağında 250 bin tonun üzerinde rekolte beklediklerini belirtti.

Zeytinyağında gerçekleşme 2016-2017 sezonu için 200 bin tona civarında olmuştu.

Türkiye’de 170 milyon zeytin ağacı bulunduğunu ifade eden Er, “İspanya’nın ağaç varlığı 330 milyon. Onların 330 milyon ağaçtan elde ettikleri zeytinyağı 1 milyon 700 bin tonları bulurken biz hiçbir zaman 300 bin tonları bulamadık. Tarım bakanlığı verilerine göre bizim 650 bin ton zeytinyağı ve 1 milyon 200 bin ton sofralık zeytin elde etmemiz lazım bu ağaçlardan.” dedi.

"Zeytinde Yüzde 72 Artış Sağlandı"

Başbakan Binali Yıldırım haftalık Gurup Toplantısında ‘zeytin düzenlemesi’ ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Zeytin artışında yüzde 72 artışın olduğunu söyleyen Yıldırım şöyle devam etti:

"Bu tasarı içerisinde bir husus var. Zeytin kanunuyla ilgili bir düzenleme. Maalesef daha düzenleme Meclis'te görüşülmeden yine muhalefet buradan bir istismar alanı aramanın peşine düştü. Neymiş? 'Zeytin alanları yok edilecek, zeytinlikler ortadan kaldırılacak'. Ben vatandaşlarıma gerçeği buradan anlatmak istiyorum. Geçtiğimiz 15 yıl içerisinde, zeytin ağacı sayısı 100 milyondan 172 milyona çıktı mı? Yüzde 72 artış sağlandı mı? Zeytin tarihinden bugüne kadar 100 milyon zeytin ağacı varlığımız var. AK Parti iktidarında bu sayı 172 milyona çıkmış. Peki, zeytin üretiminde Türkiye'yi dünya ikincisi yapan kim? AK Parti iktidarı. 640 bin tondan 890 bin veya daha fazla 1 milyon tona kadar artırdık. İşte zeytinciliğe önem vermek, lafla değil; yaptığınız icraatlarla ortaya çıkıyor. Getirilen düzenleme ne? Zeytin alanı olarak bilinen yerlerde maalesef geçmişte birtakım yanlış uygulamalar, hukuksuz uygulamalarla sanayi tesisleri yapılmış. Dolayısıyla zeytin alanları kullanılamaz hale gelmiş. Birincisi bununla ilgili düzeltme yapmak. İkincisi de sanayi bölgesinde zeytin alanlarının 3 kilometre yakınına kadar asla hiçbir tesis yapılmayacak; ancak 3 kilometre daha fazla mesafeden bu tesisler kurulabilecek. Önce kurula gelecek, karar alınırsa ilgili bakanlığa gelecek. Bakanlık 'olur' verirse bu şekilde olacak. Eğer bu işin yapılmasında üstün kamu yararı varsa bu gerçekleşecek. Türkiye'nin geleceği açısından zeytin mi daha önemli yoksa yapılacak tesis mi daha önemli? Meseleyi doğru açıdan görmek lazım. Bir kaşık suda fırtına koparmamak lazım" 
 

Belgelerin Teslimi İçin Son Gün 2 Haziran!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, zeytinyağı fark ödemesi desteği için ilgili belgelerin teslim sürelerinin 2 Haziran’da sona ereceğini bildirdi.

Bayraktar, konuya ilişkin yazılı açıklamasında, zeytinyağı fark ödemesi desteği için, 30 Eylül 2016’da başlayan ve zeytin sıkma bedelinin faturası olan tasiriye faturalarının teslim edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Bayraktar, Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerine belge teslimlerini yapmayan çiftçilerin destekten faydalanamayacaklarını bildirdi. 

2016 tarımsal destekleri kapsamında verilecek zeytinyağı fark ödemesinin kilogram başına 80 kuruş olduğunu hatırlatan Bayraktar, “Destekten 2016 yılına ait Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) kayıtlarını yaptıranlar yararlanacak. 2016 yılında üretilerek satışı yapılan zeytinyağına tarımsal veriler kullanılarak belirlenecek olan verim değerlerine göre, destekleme ödemesi yapılacak.” dedi.

Bayraktar, tasiriye faturasıyla ilgili şunları kaydetti: 

“Zeytin sıkma tesisi, aynı zamanda çiftçi olan gerçek veya tüzel kişiliğe ait ise tasiriye faturası düzenlenemeyeceğinden, üretilen zeytinin maliyet bedeli ölçüsüne göre değerlendirilerek, tasiriye faturasında yer alması gereken bilgilerin doğrudan doğruya kanuni defterlere açıklama yapılmak suretiyle kayıt altına alınması zorunluluğu bulunuyor.

Bu kayıtlar, il/ilçe müdürlüğü tarafından kayıt fotokopileri üzerine ‘aslı görülmüştür’ ibaresi yazılarak onaylanması halinde, tasiriye faturası yerine kabul ediliyor. Üreticiye ait zeytinyağı alım satım belgelerinin tarihi üreticiye ait en erken tarihli tasiriye faturası ile aynı veya daha sonraki tarihli olabiliyor. Ancak en erken tarihli tasiriye faturasından önce olmaması gerekiyor.”
 
 

Zeytin ve Zeytinyağı Harekatı !

Zeytin ve zeytinyağı ihracatçıları, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleşmesinin ardından çeşitli girişimlerde bulundu. Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi de (ZZTK) Moskova’da Prodexpo 2017 Fuarı’na bu yıl 3. kez katıldı. 6-10 Şubat 2017 tarihleri arasında Moskova Expo Center'da düzenlenen Moskova Prodexpo Fuarı’na 57 ülkeden 2 binin üzerinde firma katılırken, 29 ülke milli katılım organizasyonuyla yer aldı. ZZTK standını Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz ve Ticaret Müşaviri Halit Oral Akbay’da ziyaret etti. Tanıtım komitesi, burada Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını yaparken, ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.
Türkiye’de 26 ana ihracatçı sektörün tamamının Rusya’yı hedef pazar olarak seçtiğini belirten Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı M. Kadri Gündeş, Rusya’nın 140 milyonu aşan nüfusu, Türkiye’ye yakınlığı, zeytin ve zeytinyağı üretiminin olmaması nedeniyle Türk zeytin ve zeytinyağı sektörü tarafından da hedef pazar olarak seçildiğini kaydetti. Rusya ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkilerin son dönemde tekrar olumlu bir iklime girdiğine işaret eden Gündeş, “Siyasi ilişkilerimizdeki olumlu gelişmenin ihracatımıza da pozitif katkı sağlamasını bekliyoruz. Eylül ayında Rusya’da 11-14 Eylül 2017 tarihleri arasında düzenlenecek World Food Moscow Fuarı’na da katılacağız. Bu yıl özellikle zeytinyağı ihracatımız güzel bir gelişim gösteriyor. 2016-2017 sezonunun ilk çeyreğinde zeytinyağı ihracatımız, geçen sezonun aynı dönemine göre yüzde 231’lik rekor artış göstererek 11 milyon 215 bin dolardan 37 milyon 176 bin dolara yükseldi. Bu artışın 2016-2017 sezonu boyunca sürmesini bekliyoruz” diye konuştu.