Bayraktar;  Yerli   Besiciye acil Destek Verilsin| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Bayraktar;  Yerli   Besiciye acil Destek Verilsin


TZOB Genel Başkanı Bayraktar “ ithal et yerli üreticiyi olumsuz etkiledi.Besiye alınan hayvan başına 1000 lira destek verilmelidir. Hükümetimizden acil bir hamle bekliyoruz”dedi.
“1000 liralık desteğin tutarı 315 milyon dolarda kalır. İthalata 5 milyar doların üzerinde döviz ödendiğini düşünürsek, bu paranın çok da büyük olmadığını görürüz”
Kurban Bayramı sonrası talepte yaşanan düşme, ‘ette gümrük vergilerinin indirilmesi, lop et ithali ve anlaşma yapılacak marketlerde ithal etle ucuz et yedirme’ kararları ve söylemleri sektörü olumsuz etkilemiştir”
“Ekim ayında, kırmızı ette üretici fiyatları düşerken, market fiyatları arttı”
“Üreticimiz hayvan başına 495 lira 93 kuruş zarar ediyor”
“Hayvan pazarlarında yaprak kımıldamıyor. Besici hayvanını satamıyor”
“Süper ve hipermarketlerin hiçbir sınıra tabi olmadan açılması, yüzbinlerce esnafımızın dükkan kapatmasına yol açmıştır. Bu uygulamalar sonucunda, ülkemizde faaliyet gösteren ve sayıları 50 bine yaklaşan kasap esnafımız nasıl ayakta kalacaktır?”
“12 ilde kombinası bulunan ESK, kalan 69 ilde ve çok sayıda ilçe merkezinde nasıl alım yapacaktır?”
“ESK’nın, yerli besi hayvanı ile besicilik yapan üreticiyi ithalata karşı korumak için açıkladığı karkasta kilogram başına 25 liralık alım fiyatını artırması gerekir”
“Zincir marketler ithal ucuz et satarsa, kasaplar kırmızı et satamazsa, üreticimiz hayvanını kime kestirecektir?”
“Yemde KDV indirimi üreticiye fayda sağlamadı”
“Sütte üretici 3 yılda 9 kuruş zam alırken, süt ürünlerinin fiyatı 2 ayda yüzde 20’ye varan oranlarda arttı” acil hükümetten önlemlerin alınmasını bekliyoruz dedi.