Çorum ve Yozgat Şeker Fabrikaları Satıldı| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Çorum ve Yozgat Şeker Fabrikaları Satıldı

Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait Çorum ve Yozgat şeker fabrikalarının özelleştirilmesi için düzenlenen ihaleler sonuçlandı.
Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi kararından sonra iki şeker fabrikasının ihalesi daha tamamlandı.Çorum Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi ihalesini 528 milyon lira ile Safi Katı Yakıt kazandı. Yozgat Şeker Fabrikası ihalesini ise 275 milyon liralık teklifle Doğuş Çay'ın sahibi Doğuş Yiyecek İçecek A.Ş. aldı.
Geçen Cuma günü ihalesi yapılan Bor Şeker Fabrikasını Doğuş Gıda 336 milyon lira, Kırşehir Şeker Fabrikasını ise Tutgu Gıda 330 milyon lira bedelle satın almıştı. Bugünkü ihalede, Çorum Şeker Fabrikası ihalesini 528 milyon lira bedelle Safi Katı Yakıt kazanırken, Yozgat Şeker Fabrikası ihalesini 275 milyon liralık teklifle Doğuş Gıda kazandı. Doğuş Gıda Cuma günü de Bor Şeker Fabrikası ihalesini almıştı. 
İhaleye Katılan Firmalar
Çorum Şeker Fabrikası ihalesi 8 teklifle başladı. İhaleye Tutku, MBM Enerji, Albayrak Turizm, Kayseri şeker, Fernas İnşaat, Safi Katı Yakıt, Ekmekçi oğulları Metal ve Doğuş yiyecek içecek katıldı.
4 Günde İkinci Fabrikayı Doğuş Yiyecek İçecek A.Ş. Aldı
Yozgat Şeker Fabrikası ihalesini 275 milyon liralık teklifle Doğuş Gıda kazandı. Aynı şirket, geçen Cuma günü de Bor Şeker Fabrikası ihalesini 336 milyon lira bedelle kazanmıştı. 
Cuma günü yapılan ihalede Bor şeker fabrikasını Doğuş Gıda 336 milyon lira, Kırşehir’i Tutku Gıda 330 milyon lirayla en yüksek teklif sahibi oldu. Tutku Gıdanın Başkent iş dünyasınca pek tanınmaması  dikkat çekti.  En yüksek teklifle alması “Bu firma da kim” sorusuna neden oldu. Şirket ortaklarından Miraç Caner Batur, Hürriyet’in sorusu üzerine  Ankara firması olduklarını, inşaat ve fastfood işi yaptıklarını açıkladı.  Ancak fastfood markalarını açıklamak istemediğini söyledi.