Erkenci Patates Fiyatları Düşürecek İthalata Gerek Yok| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Erkenci Patates Fiyatları Düşürecek İthalata Gerek Yok

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar Anadolu İzlenimleri ’ne patates fiyatlarına ilişkin bir açıklama yaparak “patateste ithalata gerek yok. Patatesteki fiyat artışı geçicidir. Önümüzdeki günlerde erkenci patates toplanacak.” Dedi.
Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar Anadolu İzlenimleri ’ne patates fiyatlarına ilişkin bir açıklama yaparak “patateste ithalata gerek yok. Patatesteki fiyat artışı geçicidir. Önümüzdeki günlerde erkenci patates toplanacak. Niğde, Tokat’ın Niksar ilçesinde Bursa’nın Yenişehir de ve Afyonkarahisar’da erkenci yazlık dediğimiz patates çıkacak. Bu yüzden patateste ithalata gere yok dedi.


Tarlada Patates İki buçuk lira

Başkan Veli Kenar patates fiyatlarına ilişkinde değerlendirilmelerde bulunurken “ Patates fiyatları şuanda tarlada 2.50 kuruş tüketiciye gelene kadar patates fiyatları 6TL buluyor. Bu fiyatları halciler tüccarlar yükseltiyor dedi.
 
Ekim alanlarının az olması ve aşırı yağmur Patates fiyatlarında etkili oldu
Patates fiyatlarının artmasına yönelikte değerlendirmede bulunan başkan Kenar şunları söyledi.
“1 yıl önce yani 2016 -2017 yıllarında yazlıkçı dediğimiz patates ekim alanları bir hayli fazla idi. O yılda Adana’da yazlıkçı patatesin zarar etmesi 2017 -2018 yılında patatesin ekimin az olması ve aşırı yağmurlardan dolayı toplanamaması patates fiyatlarını etkiledi. Patates fiyatlarının yükselmesi geçicidir.  Önümüzdeki günlerde patates fiyatları ülke genelinde normale dönecektir.” Dedi.