Etobur Çiçek: Sinekkapan | Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Etobur Çiçek: Sinekkapan

Bilimsel olarak anlatmak gerektiğinde; Sinekkapan bitkisi veya Venüs Sinek yani asıl adı Venüs Flytrap, Dionaeamuscipula familyasından, ABD'nin güneydoğusundaki sulak alanlarda yetişen, böcek ve örümcekgiller ile beslenen çok yıllık bir bitki olan sinekkapan, etçil bir bitkidir.
Dikenli yapraklarını kapatarak, yaprağın üzerinde bulunan avını sıkıştırır. Özel sindirici sıvı salgılayarak avını öldürür ve beş ila yirmi gün arasında sindirir. Araştırmalar sonucunda böcekkapan bitkisinde elektrik içeren bir mekanizmanın olduğu iddia edilmiştir. Bitki yapraklarının iki ucunda yer alan üçgen şeklindeki üçer tüyün, fiziksel uyarımları elektriksel uyarılara dönüştürebilme özelliği olduğu ve avın yaprak üzerindeki hareketi ile bitkinin elektrik mekanizmasını kullanarak avını yakalayabildiği saptanmıştır.
Bakımı
Aslında bakımı kolay bir bitkidir. Bütün vitamini yakaladığı avlardan alır. Besin kaynağı olmayan peatmoss yani Baltık torfunda yetişir. Yine vitaminsiz sularla büyür ve en çok güneşi sever.
Sulara örnek verdiğimizde saf su, yağmur suyu veya evlerdeki arıtma suları kullanılabilir. Bunların dışında tabi ki hazır sular kullanılabilir ama ölçümleri iyi yapılmalı.
Suyu her zaman alttan veriyoruz bitkiye toprağı ise hep nemli olacak şekilde ve suyu bittikçe ekliyoruz 2,3 cm arası su bulunmalı.
Işık ise günde 4-6 saat arası gün ışığı almalıdır. Bunun dışında yapay ışıkla da büyütülebilir o da 16 saat verilmelidir. Yüksek lümenli ampul kullanılmalı.
Ampulleri alırken herkes voltuna göre alır ve parlaklığını o zanneder. Aslında alınan ampullerin üstünde Lümen yada LM gibi kısaltmayla bir rakam yazar ne kadar yüksek olursa o kadar parlaklık veril volt ise sadece elektrik harcamasıyla ilgilidir. 1500 LM civarı kullanılabilir.
Tropikal bir bitki olduğu için sıcağı sever ama Türkiye şartlarında bu çok mümkün değil. Bitki daha uzun yaşamak için ve kendini soğuktan korunmak için dormancy yani kış uykusuna yatarlar. Bu dönemde daha az ışık daha az su ve 0/10 derece arasında bir sıcaklıkta tutulmalıdır. Çiçeği besleyenler öldüğünü zannederler aslında onlar ilkbaharda çok daha büyümüş şekilde çiçek açarlar.
Kış aylarında sine böcek bulmak hayli zor ama bitkinin illa bir şey yemesine ihtiyacı yoktur. Aldığı ışık ve su onu büyütür. Zaten yaz aylarında sinekleri çeken bir kokusu olduğunda siz bitkinize bir şey yedirmeden o kendisi yakalayacaktır.
 
Sinekkapan bitkisini nasıl yetiştirebiliriz?
Tohum
Venusflytrap’ı tohumdan yetiştirmek kolay olduğu kadar aynı zamanda sabır gerektiren bir süreçtir. Sinekkapan bitkisi dormancy’den çıkarken çiçek üretir. Sinek Kapan tohumu ise genelde nisan ile haziran ayları arasında oluşur. Yani haziranın sonu temmuzun başında en taze sinekkapan tohumları bulma şansınız daha yüksektir. Sinekkapan tohumdan çoğaltma işlemini yılın her dönemi yapabilirsiniz
Etçil bitki tohumlarının maliyeti yüksektir. O yüzden etobur bitki tohumu alırken dikkatli olun. Bilmediğiniz yerden alacağınız etobur bitki tohumlarının sahte olma olasılıkları oldukça yüksektir.
Sinekkapan tohumdan çoğaltma işleminin adımlarını da şu şekilde açıklayayım:
Çiçekten yetiştirme
Sinekkapan bitkisini çiçek sapından çoğaltma işlemi oldukça basittir. Bitki dormancy kış bakımından çıktıktan sonra çiçek sapı üretmeye başlayacaktır. Çiçek sapının 4-5 santime kadar uzamasını bekleyin. Daha sonar çiçek sapını rizoma olabildiğince yakın bir yerden kesin. Kestiğiniz çiçek sapını hazırladığınız toprak karışımına dikiniz. Yetişkin bir venusfly trap yetiştireceğiniz toprak karışımının aynısını kullanabilirsiniz. Sphagnummoss kullanırsanız başarı oranınız biraz daha artacaktır. Çiçek sapını dik bir şekilde 1-2 santim gömün. Daima ıslak tutun ve bolca ışık verin. Çoğalmayı gözlemleyebilmeniz 2 ayı bulabilir o yüzden sabırlı olun.
Çelikten yetiştirme
Sinekkapan bitkinizi yapraktan çekerek çoğaltmak için öncelikle bitkinizi saksıdan çıkarmalısınız. Daha sonra yaprak ile rizomun (soğanın) bağlandığı yerin sağlıklı olduğu bir yaprak seçmelisiniz. Yaprağı sıkıca soğanın yakınından tutun ve aşağı doğru çekin. Yaprak çekerken olabildiğince rizomun beyaz kısmından almaya çalışın. Rizomdan gelen beyaz kısım olmazsa çoğaltma yapamazsınız.
Sinekkapan yapraktan çoğaltma işlemi için yetişkin bir venusfly trap yetiştireceğiniz toprak karışımının aynısını kullanabilirsiniz. Sphagnummoss kullanırsanız başarı oranınız biraz daha artacaktır. Toprağı daima ıslak tutun ve bitkiye bolca ışık verin. Çoğalmayı gözlemleyebilmeniz 2 ayı bulabilir o yüzden sabırlı olun.
Yapraktan sinek kapan çoğaltma işlemini bahar başında saksınızı veya toprağınızı değiştirirken yapmak daha sağlık olacaktır. Aynı zaman etçil bitkiniz dormancy kış bakımından çıkacağı için zaten bir bakım yapmanız gerekecek. Eski kuruyan kapanları keserken bitkinizin yapraklarını ziyan etmeyin. Bu yaprakları sinek kapan çoğaltmak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.