Türkiye İsrail'den Tohum İthal Etmiyor| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Türkiye İsrail'den Tohum İthal Etmiyor

Türkiye Tohumcular Birliğinin düzenlediği geleneksel İftar Yemeğine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar yardımcıları Ahmet Güldal ve Hasan Özlünün yanı sıra bakanlığın üst düzey bürokratları ve tohumculuk sektörünün duayenleri bir araya geldi.

İsrail'den Tohum İthalatı Yok

İftar yemeğinde bir konuşma yapan TÜRKTOB Başkanı Kamil Yılmaz; “Türkiye tohumlarını İsrail’den ithal ediyor gibi çok yanlış bir algı var. Türkiye’nin 2017 yılındaki 185 milyon dolarlık tohum ithalatı içinde İsrail’in payı oldukça düşüktür.(sadece % 7’dir.) Kaldı ki ülkemiz İsrail’e yaklaşık 3 milyon dolarlık tohum ihraç etmektedir. Bırakınız İsrail’i, şu an tohum ithalatı toptan yasaklansa Türkiye 80 milyon yurttaşını, 40 milyona dayanan turisti ve 4 milyonu aşan mülteciyi rahatlıkla doyurabilecek potansiyele sahiptir.” Dedi. Başkan Yılmaz sözlerine şöyle devam etti.

“GDO ve Hibrit tohumlar meselesidir.  Türkiye’de GDO’lu tohum üretim ve ithalatı yasaktır. Bu konuda çok ciddi yaptırımlar ve etkin bir denetim söz konusudur.       
GDO teknolojisi ile Hibrit / melez teknolojisi çok farklıdır. Hibrit tohumlarla üretilen ürünler doğaldır.Bu ürünler sağlık riski taşımaz. Tüketicilerimizi yediği meyve sebzeden ve diğer gıda ürünlerinden soğutmak ülkemize yapılacak en büyük kötülüklerden biridir.
Ayrıca, ülkemizin yaş meyve-sebze, tahıl ürünleri ve süs bitkileri ihracatı sürekli artmaktadır. Bu artışta kaliteli tohumlukların ve çoğaltım materyallerinin kullanılmasının payı çok büyüktür.”  Başkan Yılmaz;  Atadan tohum konusunu da dile getirdi. Sözlerine şöyle devam etti.
“Tohumculuk Kanunu’nun temelinde; çiftçinin ve tohum kullanan tüketicinin korunması amacıyla tohumlukların kamunun veya yetki verdiği kurumların denetiminde hastalık ve zararlılardan ari, tohum kalite kontrolleri test edilerek standartlara uygunluğu onaylanmış olmaları ve piyasaya arz edilmeleri esası yer almaktadır.” Dedi.