Ziraat Bankasından Genç Çiftçi Akademisi| Anadolu İzlenimler

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Ziraat Bankasından Genç Çiftçi Akademisi

Ziraat Bankası ve Ankara Üniversitesi iş birliği ile “Genç Çiftçi Akademisi “ kapsamında gençlerin tarıma olan ilgisini arttırmak,  başvuru koşullarını taşıyan gençlere belirli konularda tarımsal üretim ve yatırım yapmayı öğretmek, eğitimli ve bilinçli genç çiftçiler yetiştirmek ve gençlere tarım alanında girişimcilik bilinci kazandırmak üzere bir eğitim programının start verildi.
Programda Zİraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin AYDIN ve Ankara Üniversitesi Rektörü Erkan İBİŞ bir protokol imzalayarak Genç Çiftçi Akademeisini başlatmış oldu.
Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin AYDIN ,  programda bir konuşma yaparak "Geçmişten bugüne hükümetlerin sermayeyi yönlendirmesiyle Türkiye'nin turizm ve enerjide önemli yatırımlar yaptığını belirterek, "Şimdi dönem, tarım sektörüne büyük oyuncuları getirme dönemidir. Bunu yapmak durumundayız." dedi.

Aydın, Genç Çiftçi Akademisi programında yaptığı konuşmada, Ziraat Bankasının 155 yaşında olduğunu ifade ederek, "Tarımı konuşuyoruz. Tarımı işin tepesine yerleştirmemiz, sektörü doğru anlatmamız gerekiyor." diye konuştu.

Eski cumhurbaşkanlarından Turgut Özal'ın devletle iş yapmış zenginlerin bir bölümünü turizme yönlendirdiğini hatırlatan Aydın, bugün Türkiye'nin turizm gelirinin 30 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Aydın, ülkenin cari açık nedeniyle her yıl 60 milyar dolar bulması gerektiğine işaret ederek, "Turizmin olmadığını düşünün, bu cari açık nerede olur? Yeni hükümetlerimiz sermaye birikimi olanlara enerjiyi gösterdi. Türkiye, düne nispetle müthiş enerji yatırımları yaptı. Şimdi dönem, tarım sektörüne büyük oyuncuları getirme dönemidir. Bunu yapmak durumundayız.

Genç Çiftçi Akademisinin amacı

Gençlere tarım alanında yeni istihdam ve iş alanları açmayı,
Gençlere tarımda bilerek yatırım ve üretim yapmayı öğretmeyi,
Halen tarımsal üretim yapan gençlerin teknik ve finansal bilgi düzeyini arttırmayı,
Eğitimli ve bilinçli genç çiftçiler yetiştirmeyi,
Tarımın geleceğinde söz sahibi olacak gençleri bugünden kazanmayı amaçlıyor.

Genç Çiftçi Akademisinden Kimler Yararlanır?

Üretim konuyla ilgili teknik bilgisini arttırmak,
Yeni tarımsal yatırım yapmak,
Mevcut tarımsal işletmesini büyütmek veya geliştirmek,
Bir tarımsal işletmede çalışmak isteyen ve başvuru koşulları taşıyan Genç Çiftçiler ve Genç adayları yararlanabiliyor.
Ziraat bankasının Genç Çiftçi Akademisinden eğitim verilecek konular ise Büyükbaş süt hayvancılığı, Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği ve Örtüaltı Tarımı kapsıyor.
Eğitim süreci ise azami beş hafta sürecek ve teknik eğitimler ve eğitimin düzenleneceği yerde bulunan Ziraat Bankası tarafından belirlenecek olan üniversitelerin teknik bölümleri tarafından 20 kişilik sınıflar halinde gerçekleşecek. Eğitimler haftanın 6 günü zorunlu olurken;  teknik eğitim ve staj sırasında katılımcı genç çiftçiler sözlü ve yazılı sınava tabi olacaklar.

Eğitimler Ücretsiz

Genç çiftçi Akademisine katılacak olan çiftçilere Ziraat Bankası tarafından eğitim boyunca belirli miktarda yemek ve konaklama giderlerine ise katkı yapılırken, eğitim süresince ücretsiz hayat ve sağlık sigortaları ’da yapılmış olacak.

Genç Çiftçi Akademisi Başvuru Şartları Nelerdir?

T.C. vatandaşı olmak
Türkiye’de yerleşik olmak
18 yaşını tamamlamış 30 yaşından gün almamış olmak.
Asgari lise mezunu olmak
Eğitim verilecek konularda tarımsal faaliyet yapmayı veya mevcut tarımsal faaliyetini büyütmeyi ya da bir tarımsal işletmede çalışmayı istemek.
Erkek adaylar için askerlik görevini tamamlamış yada muaf olmak
Medeni haklarını kullanma hakkına sahip olmak.
Kredi kullanmasına engel bir durumu olmamak
Genç Çiftçi Akademisine ise başvurular alınırken kadın çiftçilere ve kadın çiftçi adaylarına aynı zamanda tarım ile ilgili teknik lise veya üniversite mezunlarına bunun yanı sıra ailesine ya da kendisine ait tarım işletmesinde çalışıyor olanlara öncelik verilecek.

Başvurular Nasıl Yapılacak?
Ziraat Bankası Genç çiftçi Akademesi eğitim  programları ve düzenleneceği şehirler www.ziraarbank.com.tr linkinden yapılabilecek.