Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

TDSYMB Yönetimi Bakan Fakıbaba'yı Ziyaret Etti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim ve Denetleme Kurulu temsilcileri ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir araya geldi.

Bakan Fakıbaba ile yapılan toplantıya, Yönetim Kurulu Genel Başkanı Kamil Özcan, Genel Başkan Yardımcısı Yunus Baydar, Yönetim Kurulu  Muhasip Üyesi Mehmet Aldemir, Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ercüment Serkan Çelikkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Hacı Selvi, Tuncay Aytın, Serhat Vayısoğlu, Denetleme Kurulu Üyeleri Mehmet Sedat Güngör ve Cemal Karakoç katıldı.

Anayasa Komisyon Başkanvekili  Reşat Petek’in de katıldığı ve bir saate yakın süren toplantı çerçevesinde, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan tarafından Türkiye’de Bakanlık ile müşterek olarak yürütülen başta ırk ıslahı çalışmaları olmak üzere; Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinin yürüttüğü faaliyetler, İl Birliklerinin, Türkiye’nin büyükbaş hayvancılıkğındaki rolü, destekleme modelinin değişmesine bağlı olarak son dönemde Birliklerin yaşamış olduğu problemler ve ekonomik sıkıntılar görüşüldü.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ve üye İl Birliklerinin hayvancılık sektörü açısından önemli kurumlar olduğunu ve hayvancılık sektörünün yaşadığı sorunların çözümünde Bakanlık tarafından önemsenen bir Sivil Toplum Kuruluşu olduğunu ifade etti. Buna istinaden Genel Başkan Kamil Özcan tarafından, özellikle kırmızı et üretimi açısından yaşanan sıkıntıların ve ithalatın, Birliklerin gerçekleştireceği ıslah çalışmaları ile tamamen ortadan kaldırılabileceği belirtildi.

Bakan Fakıbaba, Birliklerin ekonomik durumlarının düzeltilmesi için çaba sarf edeceklerini, bu kapsamda hayvancılık destekleme ödemeleri içerisinden Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinin hizmetlerinin karşılığı olan bedelin kesilerek Birliklere ödenmesi konusunu değerlendireceklerini, Birlikleri üyeleri ile parasal konuda karşı karşıya getirmeyecek şekilde bir çalışma yapacaklarını söyledi.
 
 

Demokrasinin Teminatı Genç Yetiştiriciler Ödüllerine Kavuştu

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricleri Merkez Birliği ve Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'nün ortaklaşa düzenlediği ve 2009 yılından itibaren gerçekleştirilen çiftçi çocuklarının  katıldığı resim ve şiir yarışmasında ödüller sahibini buldu. Bu sene '15 Temmuz' temalı resimler çizen ve şiirler yazan çocuklar ödüllerini alırken, aileleri de bu sevinçlerine ortak oldu. Ödül törenine TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan, GTHB Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Burhan Demirok, TDSYMB Genel Başkanı Cemalettin Özden, TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, TDSYMB Yönetim Kurulu üyeleri, Tarım İl Müdürleri, birlik başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, ödül alan çocuklar ve aileleri katıldı.

Açılış konuşmasını TDSYMB Genel Başkanı Cemalettin Özden yarışmaya katılan tüm çocukları ve ödül alanları kutlarken şunları söyledi: " Bu tür sosyal sorumluluk projelerini Merkez Birliği olarak desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Hayvansal üretimin süreklilik kazanması adına her türlü projeyi desteklemeye devam edeceğiz. Bu genç arkadaşlarımızın da ilerleyen zamanlarda bu sektör içinde katkıda bulunacaklarına herhangi bir şüphem bulunmuyor. Onlara her zaman ihtiyacımız olacak. " dedi.
Daha sonra Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof Dr. Mehmet Akan konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Akan " Hayvansal üretim dünyada çok önemli bir yere sahip. Çok zahmetli ve zor bir iş. Yetiştiricinin gösterdiği emek desteklenmeye devam etmeli. Yüksek üretim düşük maliyeti sağlamak çok önemli. Ankara Üniversitesi olarak sektörle iç içe olarak tüketicilerin sağlığını korumak en önemli görevlerimizden biridir.Daha fazla üretim ve bağlı olarak daha fazla tüketim çok önemlidir. Demokrasinin Teminatı Genç Yetiştiriciler konulu bu yarışmaya katılan tüm çocuklarımıza da teşekkür ediyor, ödül alanları kutluyor ve bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diyerek konuşmasını tamamladı. 

Son olarak TİGEM Genel Müdürü Mehmet Taşan konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi. Taşan da konuşmasında " TİGEM olarak geçtiğimiz günlerde bakanımız Faruk Çelik'in yaptığı açıklamada olduğu gibi TİGEM olarak çok önemli 2 projeye imza atmaya hazırlanıyoruz. "Yerli Sebze Tohumculuğunun Geliştirilmesi Projesi" ile "Damızlık Hayvanlara Embriyo Transferi Projesi" ... Üretime katkımızın oldukça artacağını söyleyebilirim. Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu hayvan sayısının üretileceği tesislerle alakalı olarak damızlık hayvan açığını, kırmızı et açığını bir an önce ortadan kaldırmak olduğunu ifade eden Taşan; "Bu üretim merkezleriyle ülkemiz hayvancılığının sınıf atlayacağı inancındayız." açıklamasında bulundu.
Bu tür projelerin de üretime katkı sağladığını belirten Taşan " Katılan tüm çocuklarımıza ve ailelerine de teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum" dedi.

Daha sonra yapılan ödül töreninin ardından çekilen hatıra fotoğrafıyla tören sona erdi.