Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Veteriner Aşılama Ücretine Devlet Desteği Yolda

Kasım ayından sonra veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyenlerinin aşılamadan alacakları ücretin devlet tarafından karşılanması için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca çalışmalar yürütülüyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba pazar günü Bakanlık il müdürleri ile gerçekleştirdiği toplantının ardından, bazı internet sitelerinde, tarım il ve ilçe müdürlüklerinde çalışan veteriner hekimlerin hayvan aşılama karşılığında üreticiden aldığı el emeği ücretinin kaldırılacağına ilişkin haberler yer aldı.

Bu haberler üzerine Bakan Fakıbaba ile görüşen Türk Veteriner Hekimleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Talat Gözet, söz konusu haberler üzerine sayısı 25 bine ulaşan veteriner hekimlerin manen yıkıldığını ifade ederek, haberin, alınan ücreti “bıçak parası”na benzeterek mesleki camiayı rencide ettiğini söyledi.

Görüşmelerinin kendisini memnun ettiğini dile getiren Gözet, Bakan Fakıbaba’nın veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyenlerinin bu ücretleri ile ilgili bürokratlarına çalışma yapılması, performans değerlendirmesi gerçekleştirilmesi ve çalışanların özlük haklarında iyileştirme yapılması için talimat verdiğini aktardı.

Gözet, bu konuda Bakan Fakıbaba’nın mesleğe önem verdiğini gördüklerini ifade ederek, “Meslektaşlarımız rahat olsun, Sayın Bakanımız bir meslektaşımız olarak bizimle birlikte özlük haklarımızı koruyucu düzenlemeler yapılması konusunda söz verdi.” dedi.

“Aşılama ücretleri bıçak parası ile karşılaştırılamaz”

Veteriner hekimlere ödenen aşılama ücretlerinin Bakanlığın ilgili genel müdürlüğü tarafından belirlendiğine dikkati çeken Gözet, bu ücretlerin bıçak parasıyla kıyaslanamayacak kadar küçük olduğunu dile getirdi.

Gözet, örneğin aşılamada veteriner hekimlere ödenen paranın bir koyun için 25 kuruş, büyükbaş hayvan için 75 kuruş olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Sayın Bakanımız, görüşmelerimiz neticesinde kasım ayından sonra veteriner hekim ve veteriner sağlık teknisyenlerinin aşılamadan alacakları ücretin devlet tarafından karşılanması için çalışmalar yürüteceklerinin sözünü verdi. Ayrıca özlük haklarımız içerisinde sağlık hizmetlerinde çalışanların fiili hizmetlerini de konuştuk. Onlarda da mesleki camiamıza sahip çıkacağı konusunda görüş birliğine vardık. Bakanlığın ilgili bürokratları ile birlikte çalışacağız. Bakanlığın bütçesinden ödenecek meslektaşların aşılamadan alacakları para bir performans kriteri tespit edilerek ona göre belirlenecek.”

“Hayvancılık Sektörü Kurultayı gerçekleştireceğiz”

Daha sonra Bakanlık ile çeşitli çalışmalar yürüteceklerinin altını çizen Gözet, üretim potansiyeli olan bir ülkenin ithalata bağımlı olmadan üretimini sürdürmesi için Hayvancılık Sektörü Kurultayı gerçekleştireceklerini ve bunu çalıştaylarla destekleyeceklerini bildirdi.

Gözet, hayvan varlığının artırılması için uzun vadeli politikalar gerektiğini dile getirerek, kırsalda yaşayan genç nüfusun özellikle de aile işletmelerinin desteklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Aile işletmelerinin ölçek sayısı baz alınarak desteklemek suretiyle geliştirilmesi gerektiğini belirten Gözet, böylelikle üreticilerin girdi maliyetlerinin de düşeceğini ve daha çok kazanç ile daha fazla üretime yönlenebileceğini kaydetti.

Genç Çiftçilere Hibe Tavsiyeleri

Genç Çiftçi Hibe Desteği Projesi başvuru süreci işlemeye devam ediyor. Bu kapsamda başvuru yapacak olan gençlerin dikkat etmesi gereken konular öne çıkıyor.
 
Türkiye genelinde Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri düzenledikleri programlarla, başvuru sürecinin işleyişine yönelik çeşitli bilgiler veriyor.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri, tarımda sürdürülebilirliğin sağlanması, gelir düzeyinin yükseltilmesi, alternatif gelir kaynaklarının oluşturulması, kırsalda genç nüfusun istihdamına katkı sağlayacak girişimci, güvenilir, güçlü, gönüllü gençlerin desteklenmesini amaç edinen, kırsal alanda yaşayan genç çiftçilerin mahallinde uygulayacağı bitkisel, hayvansal, yöresel tarım ürünleri tıbbi ve hoş kokulu bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik 30 bin TL ye kadar hibe ödemesi programı konusunda, çiftçilerin bilincini arttırmak için çeşitli yollarla genç çiftçilere ulaşmaya devam ediyor.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın öncülük ettiği ‘Genç Çiftçi Hibe Projesi’ geçmiş yıllara oranla daha fazla çiftçinin bu fırsattan yararlanması hedefleniyor. Türkiye genelinde tüm bölgelere fırsat eşitliğinin sunulması konusunda bu yıl daha planlı bir hibe programı sürdürülüyor.
 
Bu fırsattan yararlanmak isteyen genç çiftçilerin kayıt ve takip işlemlerini zamanında yaparak süreci takip etmeleri, konuya ilişkin önem arz ediyor.

 
Muhtarların ve birlik başkanlarının bu konuda sürece dâhil olup genç çiftçilere yol göstermeleri de Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerince teşvik ediliyor. Bilgilendirme toplantılarına katılan çiftçilerin yetkililerle istişare etmelerine imkân tanıyan programlar çiftçiler açısından olumlu karşılanıyor.
 
Sanayileşmesi az olan bölgelerimizde en büyük geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olması, bilhassa bu bölgelerde üretimin bilinçli yapılması üretimde verimin artmasına işaret ediyor. Bu durumun bilincinde olan Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleri bölgeler bazında yıllık üretimin teşviki konusunda başarılarını ortaya koyuyor ve parmakla gösterilen bölgeler olarak çiftçiler tarafından takdir ediliyor.  

Haber: Ali Suzi Doğan

Üreticiler Buzağı Yetiştiriciliğine Destek Projesi'nden Memnun

Türkiye'nin en önemli hayvancılık merkezlerinden Doğu Anadolu'daki besiciler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının başlattığı "Buzağı Yetiştiriciliğine Destek Projesi" sayesinde hem daha iyi ahır ve ağıllarda buzağı yetiştirmenin hem buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi sebebiyle fazla kazanç sağlamanın hem de ülke ekonomisine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi, yerli hayvan üretiminin teşvik edilmesi ve besicilerinin bilinçlendirilmesi amacıyla bir süre önce ülke genelinde "Buzağı Yetiştiriciliğine Destek Projesi" başlattı.

Yerli hayvan üretiminin artırılarak hayvan ithalatının önüne geçilmesi, hayvan ahırlarının şartlarının iyileştirilmesi amaçlanan proje kapsamında Bakanlık, üreticilere süt ve buzağı hibe desteği veriyor.

Bu desteklerden yararlanan ve Türkiye'nin en önemli hayvancılık merkezlerinden olan Erzurum ve çevre illerdeki besiciler, bu sayede hem buzağı ölümlerini azalttı hem de üretimini yükseltip, gelirlerini artırdı.

Erzurum Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar, buzağı yetiştiriciliğinde Doğu Anadolu'nun önemli bir bölge olduğunu söyledi.

Son yıllarda Bakanlığın buzağı desteğini artırdığını belirten Akar, 2016 yılında soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için 350 lira, 2017 yılında da Doğu Anadolu Projesi ile yetiştirici ilan edilen illerde ise buzağı başına 750 lira destek verdiklerini ifade etti.

Bakanlığın desteğiyle ahırlarda yapılan iyileştirmelerle buzağı ölümlerinin azalmaya başladığını kaydeden Akar, "Buzağı ölümleri zaman zaman ülkemizde konuşuluyor ancak Erzurum ve bölgemizde yapılan desteklerle bu oran gittikçe düşüyor ve bu sevindirici durum. Bu ölümlerin temel sebepleri arasında ahır içindeki gaz ve beslenme şartlarının iyi olmamasını sayabiliriz. Bakanlığımızın desteğiyle buzağı ölümleri asgari seviyeye düşecek. Ölümlerin azalması aynı zamanda yurt dışından ithal ettiğimiz hayvan oranlarında da düşüş sağlayacak." diye konuştu.

Buzağı besicilerinden Yaşar Mutaf da buzağı desteğinden yararlandığını ifade ederek, "Bu destekten dolayı devletimize teşekkür ediyoruz. Tam da dananın doğma zamanında desteği devletimiz verdi. Bunlarla dananın yemini de ilacını da alırız çünkü bunlar çok pahalı ve sadece buzağıyı besleyebiliriz." dedi.

Buzağı 1 yaşına gelene kadar en az 300-400 lira ilaç parası ödediklerini belirten Mutaf, devletten bu konuda da destek istedi.

Kaynak: AA
 

Elektrik Borcu Olan Üreticiye Destek Yok !

Tarımsal sulamadan dolayı elektrik borcu bulunan çiftçiler, bu borçları ödenene kadar 2017 yılı tarımsal destekleme ödemelerinden yararlandırılmayacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın, Tarımsal Sulamaya İlişkin Elektrik Borcu Bulunan Çiftçilere Bu Borçları Ödeninceye Kadar 2017 Yılında Tarımsal Destekleme Ödemesi Yapılmamasına İlişkin Uygulama Tebliği, 22 Şubat 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ ile Dağıtım Sistemindeki Kayıpların Azaltılmasına Dair Tedbirler Yönetmeliğinde belirtilen yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketleri kapsamına giren ve Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde 2016 yılında tarımsal amaçlı sulamada kullanılan elektrik için; 2017 yılında ödenecek fark ödemesi desteklerine konu ürünlerde çiftçinin alacağı bitkisel üretime konu destek ödemelerine ödeme zamanında bloke konulması, çiftçinin muvafakati ile ilgili şirkete aktarılması ve kalan kısmın çiftçiye ödenmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Destekleme ödemelerinin yapılıp yapılmayacağına ilişkin uygulama kapsamında elektrik dağıtım şirketi ve/veya elektrik perakende satış şirketi, tarımsal sulamada elektrik kullanan ve alacaklı olduğu çiftçilere ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile beraber alacak tutarını Ziraat Bankası’na iletecek.

Bakanlık tarafından Bankaya iletilen tarımsal destekleme ödemesine esas icmallerdeki çiftçilere veya tüzel kişilere ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile Şirket tarafından Bankaya iletilen elektrik borcu bulunan tüketicilere ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası veya vergi kimlik numarasının eşleşmesi halinde, 2016 Yılında Yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Karar uyarınca destekleme bedeli blokeli hale gelecek ve Banka bu bedelleri çiftçiye ödemeyecek.

Bloke konulmuş fark ödemesi desteklerine konu ürünlerde çiftçinin alacağı bitkisel üretim destekleme hakedişinin çiftçiye ödenebilmesi için, Şirketin borcun ödendiğini Bankaya bildirmesi gerekecek. Bu bildirim yapıldıktan sonra destekleme alacağı hak sahibine ödenecek.

Hububat Fark Ödemesi Desteklemeleri Üretici Hesaplarına Yatıyor

2016 yılına ait hububat fark desteklemeleri üreticilerin TC numaralarına göre ödeme yapılacak.

01.02.2017 tarihinde TC son numarası 0-2 olan üreticinin ödemesi yapılacak.

05.02.2017 tarihinde TC son numaraları 4-6-8 olan üreticilerin ödemeleri saat 18:00 da hesabına aktarılacak.

Hububat Fark Ödemesi Desteklemesi müstahsil makbuz müracaatlarının 1 Mayıs 2017 tarihine kadar devam edecek, 2. Destekleme Ödemesinin ise 2017 Mart ayı içerisinde yapılacak