Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Bayram Telaşı Başladı!

Yenimahalle Belediyesi'nin hizmete sunduğu Ankara'nın en modern, en büyük kurban satış ve kesim alanlarından biri olan Yakacık'ta, Kurban Bayramı telaşı başladı. Türkiye'nin dört bir yanından gelen kurban satıcıları, çadırlarını kurmaya devam ederken, yaklaşık 4 bin 700 kurbanlık alana giriş yaptı.

Yenimahalle Belediyesine bağlı 330 çadır kapasiteli Yakacık'ta bu yıl yaklaşık 7 bin büyükbaş, 10 bin küçükbaş hayvan görücüye çıkacak. Şu ana kadar bin 700 büyükbaş, 3 bin küçükbaş hayvanın giriş yaptığı Yakacık'ta, belediye ekipleri de bir sorun yaşanmaması için tüm önlemleri aldı. Bu kapsamda kurbanlık alanına getirilen hayvanları taşıyan araçlar, alan girişinde ilaçlama ekipleri tarafından ilaçlanarak dezenfekte edildi. 

Yenimahalle Belediyesi Veterinerlik Müdürlüğü, Yenimahalle İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Veteriner Hekimliği ekiplerinin hazır bulunduğu alanda, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanların yanı sıra 2 yaşını doldurmayan, üretici belgesi, hayvan pasaportu, kulak-küpe bilgisi olmayan kurbanlıkların satışının yapılmasına izin verilmeyecek.

Mescitten, kafeteryaya, duşlardan, lokantaya kadar tüm ihtiyaçların düşünüldüğü alanda, belediye temizlik araçları, bayram süresince çevre kirliliği ve koku olmaması için gün aşırı temizlik ve ilaçlama da yapacak. Güvenlik ve zabıta ekipleri ise 24 saat hizmet verecek.
 
Öte yandan son teknoloji otomatik kesimhaneler, yine vatandaşa büyük kolaylık sağlayacak. Kurbanlıklar modern üniformaları ile işinin ehli kasaplar tarafından otomatik kesimhanelerde 5 dakikada kesilecek ve vatandaşlara ücretsiz poşetler içinde teslim edilecek.

Ayrıca belediye 23 araçlık et taşıma filosu ve 200 et taşıma sepeti ile de vatandaşların işini kolaylaştıracak. Kurban kesim ve satış yerinde trafik sorunu çözmek amacıyla da bir dizi önlem alan belediye, 10 bin araç kapasiteli otoparkıyla da hizmet verecek. Vatandaşların araçları alana alınmayacak, ekipler vatandaşları kurban alanına servis araçları ile taşıyacak. Kesimi yapılan kurbanlıklar da yine belediye servis araçları ile alandan çıkarılarak vatandaşlara teslim edilecek.

Şeker Satışı Arttı

2.2 milyar dolarlık şekerleme ihracatının, 1.3 milyar dolarlık kısmı bayramlarda yapılıyor.

İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, “TÜİK Sanayi üretim verilerine göre şekerli ve çikolatalı mamuller sektörünün 2016 yılında 4.5 milyar TL satış cirosu bulunuyor. Kek, gofret vb. pastacılık ürünlerinin ise 5.8 milyar TL satış cirosu söz konusu. Ayrıca şekerleme, sakız, çikolata ve bisküvi toplamında geçen yıl 2.2 milyar dolarlık şekerli mamuller ihracatımız gerçekleşti. Burada hediyelik ve ikramlık bayram şekerinin payı yüzde 60 oranında. Bayramlar kadar olmasa da Anneler Günü, Sevgililer Günü vb. özel günlerde de önemli bir artış yaşanıyor. Yılsonunda yüzde 12 – 13 oranında ihracat artışı hedefliyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de 2.5 Avrupa’da 10 kilogram

Geçtiğimiz yılda kişi başı bayram şekeri tüketiminin 2.5 kilogram düzeyinde olduğuna değinen Zekeriya Mete, “Bayramlardaki şekerli mamul tüketiminin artışına rağmen dünya tüketimini dikkate aldığımızda yine geride kalıyoruz. Söz konusu tüketimde Avrupa ortalaması 10 kilogram düzeyinde, bu da sektörümüzün daha kat etmesi gereken yolu olduğunu gösteriyor” dedi.

Arap ülkelerinde 10 kat artıyor

Dini bayramlara yaklaştıkça İslami coğrafyaya şekerli mamul satışının daha fazla gerçekleştiğini kaydeden, Mete, “Arap ülkeleri çoğunlukla dökme ürünler tercih ederken, Balkan Ülkeleri’nde hediyelik paket ürünlerin satışı artıyor. Balkan ülkelerinde satışlar Bayrama yaklaşırken 3 kata kadar atarken, Arap ülkelerine satışlar 10 katına kadar artış gösteriyor. Çikolata ihracatımızın yarısı Ortadoğu ülkelerine giderken, şeker ihracatı Afrika, Ortadoğu ve Avrupa Birliği ülkelerine yaklaşık değerlerde gerçekleştiriliyor. Bu yıl yine yurt içi satışlarda 2,5 katına, ihracatta ise 5 katına kadar artış bekliyoruz. Havaların sıcak geçmesi dondurma benzeri soğuk ürünlere ve içeceklere yönelmede etkili oluyor. Bu aylarda dondurma ve aromalı içecek tozları ihracatında kış aylarına göre büyük artış görüyoruz” diye konuştu.

Zekeriya Mete tanıtım ve reklam çalışmalarının sektörün gelişmesinde önemli paya sahip olduğunu bunun bayramda yüksek oranlarda satış gerçekleştirmesine büyük katkı sağladığını ifade etti.

Açıkta satılan şekere ilgi azalıyor

Tüketim konusunda sadece Ramazan Bayramı için değil, genel olarak son yıllarda halkımızda önemli ölçüde bilinçlenmenin arttığını ifade eden Zekeriya Mete, “Gıda ürünleri üretimi ve tüketiminde en önemli etken sağlığın korunmasıdır. Bu da tabii ki Ramazan Bayramı’nda gerçekleştirilen tüketime de yansıyor. Son yıllarda açıkta satılan şekerlemelerin satışının önemli ölçüde azaldığını gözlemliyoruz” dedi.