Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Özcan Sessizliğini Neden Koruyor?

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Sayın Özcan’a geçtiğimiz günler ’de Anadolu İzlenimleri olarak bazı sorular sormuştuk. Gel gelelim aradan iki hafta geçmesine rağmen Özcan’dan tarafımıza iletilmiş henüz bir açıklama yok. Kamuoyunun ve yetiştiricilerin merak ettiği bu hususlar başkan Özcan tarafından açıklanmazken, haberimizin ardından birçok kesim ve yetiştiricilerden çok sayıda telefon aldık. Aldığımız bu telefonlar doğrultusunda yetiştiriciler, TDSYMB Başkanı Özcan’ın bu sorulara cevap vermesini bekliyor.

Diğer taraftan edindiğimiz bilgilere göre TDSYMB önümüzdeki günlerde bir mali genel kurula hazırlanıyor. Başkan Özcan Merkez Birliğinin mali genel kurulunda bu sorduğumuz soruların cevabını genel kurul üyelerine açıklayacak mı?

Başkan Özcan Merkez Birliğinde 2 yılık bir süreçte ne gibi çalışmalar yaptı? Başkan Özcan göreve geldiğinde Merkez Birliğinin kasasını ne kadar bir para ile devraldı? Merkez Birliğinde hangi projeler yapıldı. Bu projelere ne kadar harcamalar yapıldı?

Ankara Kızılay’daki Starton otelinde Merkez Birliğinin adına bugüne kadar kimler konakladı?

Merkez Birliğinin misafir hanesi varken 2 yılda (2018 ve 2019 yıllarında)bu otele ne kadar ödeme yaptınız? Metin beyi ağırladınızmı?  kimleri ağırladınız?

Sayın Özcan hem otelde kalıp, hem harcırah aldınız mı?

Merkez Birliği Genel Başkanı Özcan’dan hem bu sorulara hem de daha önceki yönelttiğimiz diğer soruların cevaplarını kamuoyu adına bir kez daha bekliyoruz.
 

İzmir’de Hayali Süt Analizi mi? Bakan Yanıltıldı mı?

İzmir’de Hayali Süt Analizi mi? Bakan Yanıltıldı mı?
Geçtiğimiz günlerde (TDSYMB) Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan’a Anadolu İzlenimleri olarak sorularımızı yöneltmiştik. Konu ile ilgili birçok kesimden telefon ihbarı aldık.  Başkan Özcan tarafından sorularımızın cevaplanıp cevaplamadığı merak konusu oldu. Kamuoyu da bu soruların cevaplanmasını beklerken, Genel Başkan Özcan sessizliğini korumaya devam ediyor.

Yetiştiricinin büyük emek ve çabaları ile kurulan TDSYMB 20 yıllık kazanımlarını kaybederken, yetiştirici Yeter artık!  TDSYMB ve İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde Vurgun mu Var? Sorusunu soruyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca ıslah amaçlı süt içerik Analiz destekleme ödemesi her yıl yetiştiriciye yapılarak yetiştiriciyi daha kaliteli süte yönlendiriliyor.
Gel gelelim 2018 yılında Islah amaçlı süt içerik analiz desteklemesinde öyle bir rakam göze çarpıyor ki teknik olarak bakıldığında bu işin yapılabilirlik noktası soru işaretlerine neden oluyor.
2018 yılı süt analiz desteklerine baktığımızda 7 ilin yapmış olduğu süt analizi İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin yapmış olduğu süt analizi ve destek rakamı bile etmiyor.
2018 yılında bakanlıkça toplamda süt analiz desteği 46.624.800 TL olarak ödenirken, toplam rakamdan en büyük aslan payı 30.148.800 TL sini İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile birlikte Denizli, Aydın Manisa, Antalya ve Uşak alıyor.
 
İzmir Tek Başına 2018 yılı Süt Analiz Desteğinde 20.875.950 TL Alıyor
 
 İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tek başına 158 Bin 845 baş hayvanın süt analizini yaparak 20.875.950 TL almış oluyor. Uzmanlardan edindiğimiz bilgiye göre Türkiye’de bulunan süt analiz makinaları bu kadar sayıdaki analizi 7/24 çalıştırılmış olsa bile bunu yapamayacağını belirtirken; İzmir DSYB’ nin elindeki bu makinalarla bu işin olamayacağını da ayrıca belirttiler.
 
Analiz Desteği Çıkmazsa Ne Olacak?
 
Diğer taraftan aldığımız duyumlara göre 2019 yılı Hayvancılık Desteklemesi kararnamesi çıkmamasına rağmen İzmir Damızlık Sığır Birliği destekleme çıkacakmış gibi üreticiyi eksik bilgilendirme yaparak Temmuz ayından beri ücretli süt analizi yapmaya devam ettiğini de İzmirli yetiştiricilerden duymuş olduk.
 
7 İlin 2018 Yılı Süt Analiz Desteği ise 16 Milyon 476 bin
Adana, Aksaray, Erzincan, Tekirdağ, Bursa, Balıkesir ve Burdur illeri ise 2018 yılı süt analiz desteğinden sadece 16 Milyon 476 bin TL almış oluyor. Süt analiz laboratuvarlarındaki süt analiz cihazları aynı ölçümleri aynı hızıda aynı ve 3 numune ile yapılabilirken, İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği 229 bin 727 baş hayvandan üç numune alımına göre 689 bin 181 numuneyi nasıl gerçekleştirdi? Sorusu akıllara geliyor.

 Yetiştiricinin ve kamuoyu adına soruyoruz.

İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bu kadar numune aldınız mı?

Bu kadar baş hayvandan 3 numune alarak bir ay ara ile analizi nasıl gerçekleştirdiniz?

Süt analiz sistemine her hangi bir müdahalede bulundunuz mu?

Bu analizler yapılırken tüm işletmelere gidildi mi?

Aldığınız 20 Milyon desteği gerçekten hak ettiniz mi?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi yanılttınız mı?

Yetiştiricinin hakkını yediniz mi?

Tarım ve Orman Bakanlığınca 20 Milyon destek nasıl ödendi?

Merkez Birliğinden ıslah amaçlı süt analiz sistemi nasıl ayarlandı?

 Önceki bakanların döneminde açılmış olan ve Türkiye’de bir ilk olan hastalıktan ari 2 adet damızlık düve merkezini İzmir birliği neden kapattı?

Türkiye hala damızlık düve ithal ediyor. İzmir Birliği düve üretmekten vaz mı geçti?

Diğer taraftan edinilin bilgiye göre bu destekleme ödemesi Sayıştay’ında dikkatini çekmiş Sayıştay denetçileri konu ile ilgili araştırma ve inceleme yaptığının duyumlarını aldık.
Bizlerde kamuoyunun ve yetiştiricinin sesine kulak vererek kamuoyunda sürekli dile getirilen bu soruların cevaplandırılmasını bekliyoruz.
 
 

BİRLİKLERİN FERYADI Kamil Özcan Ne İş yapıyor?

Yetiştirici soruyor? Birliklerin Geleceği merak ediliyor?

20 yıl önce temelleri atılan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği büyük emek ve zahmetlerle kurularak ıslah konusunda üreticinin ve yetiştiricinin vizyonu ve misyonu olmuş bugün gelinen noktada TDSYMB kazanımlarını kaybediyor mu?

 Yüzlerce yetiştiricinin adına soruyoruz?

Soru: TDSYMB Başkanı Kamil Özcan seçildiği 17 Ağustos 2017 gününden bugüne Merkez Birliği ve il birlikleri adına hangi projeleri gerçekleştirmiştir? Projeleri var mıdır?

Soru: Merkez Birliğinin 7 olağan Genel Kurulunda karar alınarak merkez birliği tarafından satın alınan Polatlı’daki araziye boğa istasyonu kurulacaktı. Boğa istasyonu temeli atıldı mı? Boğa istasyonu temeli ne zaman atılacak?

Soru: Soy kütüğü desteği 4 yıldır artırılmadı. Soy kütüğünün artırılmasına yönelik çalışmalar var mı? Ne zaman artırılacak?

Soru: Sayın Özcan birçok İl birliği huzur hakkı ve harcırah almazken siz iki yıldır görevdesiniz. İki yılda aldığınız huzur hakkı ve harcırahlar ne kadar? Günlük kaç TL harcırah alıyorsunuz?

Soru: Sayın Özcan yerli sperma Gentürk kullanıyor musunuz? Daha önce 400 bin doz Gentürk satışı olan sperma 250 bin doza düştü mü?

Soru: Tarım ve Orman Bakanlığınca görevlendirildiği dillendirilen Metin Bey isminde birisi var mıdır?

Bu kişi Merkez Birliğinde hangi görev ve vasıfla ne gibi işler yapmaktadır? Bu kişinin Tarım ve Orman Bakanlığından görevlendirilmiş olur yazısı var mıdır?  Bu kişinin Tarım ve Orman Bakanlığında resmi olarak bir görevi var mıdır?  Metin bey hangi vasıf ve durumla merkez birliğinin imkânlarından yararlandırılmaktadır?

Anadolu İzlenimleri aracılığı ile yüzlerce yetiştiricinin adına kamuoyunda sürekli dile getirilen bu soruları Genel Başkan Özcan tarafından cevaplandırılmasını kamuoyu adına bekliyoruz.

İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin dosyasını da yakında açıyoruz.
 
 
 
 
 
 
 

Merkez Birliğinde Sular Durulmuyor mu?

Merkez Birliğinde Sular Durulmuyor mu?
1998 yılında büyük emek ve zahmetlerle kurulan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği bugün 20.yılında kazanımlarını kaybediyor mu? 20 yıl önce temelleri atılan TDSYMB ıslah konusunda üreticinin ve yetiştiricinin vizyonu, misyonu olmuştur. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Hayvancılık ’ta Türkiye’nin en büyük ve güçlü sivil toplum örgütü iken bugün gelinen noktada her geçen gün geriye doğru gitmektedir.
Bu konuda Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan ne gibi çalışmalar yapar?
TDSYMB ‘nin Ankara’da güzel bir misafirhanesi var. Genel Başkan Kamil Özcan Ankara’ya geldiğinde bu misafirhane de kalır mı? Yoksa otelde mi konaklama yapar? Otel giderlerini kendimi karşılar? Yoksa Merkez Birliğinden mi karşılanır?
2018 yılında yönetim kurulunun günlük harcırahı 150 TL dir.  Hem harcırah alıp hem de Merkez Birliği yemek giderlerinizi karşılıyor mu?
Merkez Birliğinizin 06 TMB 48 plakalı Mercedes marka aracın 2018 yılı trafik cezaları var mıdır? Bu trafik cezaları ne şekilde ödenmektedir?
Merkez Birliğinizde hali hazırda yönetim kurulu üyesi olup hapiste veya yargılanan yönetim kurulu üyeniz var mıdır?
Merkez Birliğinde yönetim kurulu üyesi olup İl Birliğine haciz giden yönetim kurulu üyeniz var mıdır?
Merkez Birliği Genel Başkanı siyasi emelleri için Merkez Birliğini kullanıyor mu? İhmal mi ediyor? Öğrenmek istiyoruz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili denetim birimlerini ve kontrolörlerini incelemeye yapmaya davet ediyor ve  bekliyoruz.

Kamuoyunun merak ettiği bu sorular ve buna benzer soruların açığa çıkması açısından muhataplarına sorumlu yayıncılık anlayışı gereği buradan sorulmak zorunda kalınmıştır. Eli nasırlı üreticiler, yetiştiriciler ve kamuoyu adına Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan’dan bu soruların ve bir önceki soruların cevaplarını beklemekteyiz.
 

Burdur Birlikte ve Merkez Birliğinde Talan mı?

Burdur Birlikte ve Merkez Birliği’nde Talan mı Var?
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği (TDSYMB) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü döl kontrol projesi yeterli boğa ve kaliteli ve sağlıklı boğa olmadığı için proje çalışmıyor mu?
Burdur’dan gelen muhtarlar ağırlama, konaklama, yiyecek ve yemek giderleri Merkez Birliği bütçesinden mi karşılanıyor? Nereden karşılandı?
Ankara Kızılay da Starton Otelde 2018’in Ocak ayından beri Merkez Birliği adına kimler konaklama yapıyor? Ayıca Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan’ın şoförü Mahmut Bey Starton otelde mi kalıyor? Şoför Mahmut beyin Otel ödemeleri Merkez Birliğinden mi karşılanıyor?
Merkez Birliğinin 20. yıl toplantısı Ankara’da düzenlenirken teklif veya ihale yapılmadan hangi kişi yada kişilere verildi? Kaça verildi? Merkez Birliğine faturası kaça patladı?
Merkez Birliği yönetimi 2018 yılının ocak ayından beri denetleme kurulu üyelerini çalıştırmıyor’ mu?
Yönetim kurulunda üyelik vasfını kaybeden üyemi var yoksa?
Merkez birliği yönetimi yerli ve milli olan Gen Türk markasını yeterli kullanmıyor mu? Üreticiyi ithal spermaya mahkûm mu ediyor? Burdur Birliğinin spermacılara ne kadar borcu var?
Burdur birliğinden son iki yılda işten çıkarılan personellere ne kadar tazminat ödendi?
Burdur Birliğinin arsası 2015 yılında ihalesiz teknik şartnamesiz hazırlanmadan hangi müteahhit’e hangi şartlarla verildi. Birlik zarara uğratıldı mı? Burdur Birliğin eski yöneticisi Ahmet beyden bilgi alınabilir.
Burdur’da buzağı yarışması düzenleniyor. Ülkemizin yerli ve mili sperması olan Gen Türk markalı buzağılar yarışmaya giriyor mu?
Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan kişisel harcamalarını ve çiçek paralarını merkez birliğine mi karşılatıyor? Bu hafta Burdur’da gerçekleşen tarım ve hayvancılık fuarına bakan bu yüzden ‘mi gitmiyor?
Yeni dönemde aday adayı olan Kâmil Özcan aday adaylık giderlerini Merkez Birliği ve Burdur birliğinden mi karşılayacak?
2015 yılı öncesi Merkez Birliğinin alacakları avukat vasıtası ile icra takibi başlatılacakken; Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil ÖZCAN tarafından bu takip durduruluyor mu?
Bu tür soruları ve buna benzer birçok soruları eli nasırlı üreticilerimiz,  yetiştiricilerimiz hem de yaklaşık 1 milyona yakın üyeyi ve kamuoyunu merak içerisinde bırakan bu soruların cevaplarını sorumlu yayıncılık anlayışı gereği bu işlerin açığa kavuşmasını istiyoruz.
 
 

Sütte Yeni Fiyat Dönemi

Ulusal Süt Konseyi süt fiyatını belirlemek üzere bir araya geldi. 1 Şubat 2018 den geçerli olmak üzere soğutulmuş 1litre süt fiyatı 1.53 kuruşa çıkarıldı. 1litre soğutulmuş sütün maliyeti 1.18 kuruş olarak belirlenirken  (USK) 1 şubattan geçerli olacak olan 1 litre sütün referans fiyatı 1.53 kuruş olarak belirlendi. 1,53 kuruşluk referans fiyatının 9 kuruşu birliklere yada kooperattiflere hizmet bedeli olarak kesilecek.
1 şubat 30 haziran tarihleri arasında geçerli olacak bu referans fiyatı firmalar ve üreticiler açısından tartışmalara neden oldu. Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı  Tevfik KESKİN Ulusal Süt Konseyin toplantısında  şu sözlere yer verdi.
 “ Hepimiz sektörün içerisinden geliyoruz.Öncelikle anlaşarak ve bir orta yolu bularak karar vermeliyiz. Her toplantıda dünya fiyatları, yem fiyatları ve iç piyasa şartları konuşuluyor. Birde bu ülkenin bir gerçeği var. Köylerde hayvan kalmadı bu işleri yapacak insanda kalmadı. Zaman zaman üreticiyi ezdiğinizide biliyorum. Biz her zaman konseyi baz aldık. Koseyin açıkladığı fiyat üzerinden süt satışlarını gerçekleştirdik. Yeri geldiğinde sütü almıyoruz bırakıyoruz diyerek üreticiyi ezdİğiniz dönemleride yaşadık Hatta başka şeylerde yapıyorsunuz ben burada bunları konuşmak istemiyorum.  Ben burada 300bin üreticim adına konuşuyorum. Artık şu gerçeği görelim Devletin bir kurumu var Türkiye İstatistik Kurumu açıklamış sütün fiyatını ne demiş? 1,55 kuruş olarak açıklamış bu bizim değil devletin istatistiği söylüyor ben söylemiyorum.  Bizde diyoruzki 1,55 kuruş artı prim diyoruz. Bu konuda artık gerçekleri görelim üreticinin omuzuna binerek bu işlerden vaz geçelim ayrıca şu konulardan da  vaz geçelim artık zaman zaman benden şu kadar yem alırsan senden sütü alırım gibi söylemlerede işleyişlerdende uzak duralım.”Dedi.

 Daha sonra Türkiye Damızlık Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil ÖZCAN ise şu sözlere yer verdi. Üretim diyoruz. Üretici diyoruz. Biz şimdi burada köyde üreticinin ürettiği sütün pazarlığını yapıyoruz. Bu üreticinin bu üretimi yapabilmesi için para kazanması gerekiyor. Eğer üretici üretmesse biz burada olmayız siz de süt bulamassınız. Siz simdi burada  neyin pazarlığını yapacaksınız?  Ayrıca yüzde 8 prim tutarının ayrı tutulması gerektiğini düşünüyorum. Son günlerde birliklerle alakalı  karalama kampanyası başlatıldı. Birlikler lüks arabalara biniyor. Birlikler yolsuz işlere giriyor. Birlikler çok kesinti yapıyor gibi söylemler var biz bu karalama kampanyasını haketmiyoruz.” Dedi
Özcanın konuşmasının ardından Ulusal Süt Konseyi 10 dk ara vererek sanayici ve üretici ile ortak bir noktada karar kılınarak 1Şubattan geçerli 1 litre soğutulmuş sütün fiyatı 1,53 kuruş olarak belirlendi.
Öte yandan açıklanan 1,53 kuruşluk soğutulmuş sütün 9 kuruşu birliklere ve kooperatiflere kesinti olarak yansırken üreticinin eline 1 litre soğutulmuş süt 1,44 kuruş oalrak geçecek.
 

TDSYMB Yönetimi Bakan Fakıbaba'yı Ziyaret Etti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetim ve Denetleme Kurulu temsilcileri ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir araya geldi.

Bakan Fakıbaba ile yapılan toplantıya, Yönetim Kurulu Genel Başkanı Kamil Özcan, Genel Başkan Yardımcısı Yunus Baydar, Yönetim Kurulu  Muhasip Üyesi Mehmet Aldemir, Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Ercüment Serkan Çelikkaya, Yönetim Kurulu Üyeleri Hacı Selvi, Tuncay Aytın, Serhat Vayısoğlu, Denetleme Kurulu Üyeleri Mehmet Sedat Güngör ve Cemal Karakoç katıldı.

Anayasa Komisyon Başkanvekili  Reşat Petek’in de katıldığı ve bir saate yakın süren toplantı çerçevesinde, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan tarafından Türkiye’de Bakanlık ile müşterek olarak yürütülen başta ırk ıslahı çalışmaları olmak üzere; Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinin yürüttüğü faaliyetler, İl Birliklerinin, Türkiye’nin büyükbaş hayvancılıkğındaki rolü, destekleme modelinin değişmesine bağlı olarak son dönemde Birliklerin yaşamış olduğu problemler ve ekonomik sıkıntılar görüşüldü.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği ve üye İl Birliklerinin hayvancılık sektörü açısından önemli kurumlar olduğunu ve hayvancılık sektörünün yaşadığı sorunların çözümünde Bakanlık tarafından önemsenen bir Sivil Toplum Kuruluşu olduğunu ifade etti. Buna istinaden Genel Başkan Kamil Özcan tarafından, özellikle kırmızı et üretimi açısından yaşanan sıkıntıların ve ithalatın, Birliklerin gerçekleştireceği ıslah çalışmaları ile tamamen ortadan kaldırılabileceği belirtildi.

Bakan Fakıbaba, Birliklerin ekonomik durumlarının düzeltilmesi için çaba sarf edeceklerini, bu kapsamda hayvancılık destekleme ödemeleri içerisinden Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliklerinin hizmetlerinin karşılığı olan bedelin kesilerek Birliklere ödenmesi konusunu değerlendireceklerini, Birlikleri üyeleri ile parasal konuda karşı karşıya getirmeyecek şekilde bir çalışma yapacaklarını söyledi.
 
 

TDSYMB'den İl Başkanları Toplantısı

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği yeni dönemde ilk birlik başkanları toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik, Islah Daire Başkanı Bekir Ankaralı ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen İl Birlik Başkanları katıldı.

TDSYMB Genel başkanı Kamil Özcan toplantının açılış konuşmasını yaparak, kendisinden önceki başkana ve yönetim kuruluna teşekkür etti. Özcan Simmental Paneline atıfta bulunarak, "Böyle bir güzelliği hepimiz yaşadık. Geçmişte emeği geçenler bu seviyeye getirdi, bizde onlardan bayrağı devraldık. Simmental Paneli bizlere nasip oldu. 2016 yılındaki çabaların karşılığında bu mutluluğu hak ettik" dedi.

Göreve geldikten sonra yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Özcan, "Birliklerimizin, üreticilerimizin sorunlarını biliyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz.  Sayın Bakanımıza sunulmak üzere hem görsel hem de dosyalar halinde bilgilendirme sunumları hazırladık. Sayın Bakanımız bize zaman ayıramadığından bu sunumları değerlendirmek mümkün olmadı. Bir gün fındık için, bir gün üzüm için ziyaret gerçekleştiren sayın Bakanımızla orada konuşma fırsatı bulup, sayın bakandan zaman ayırmasını arz ettik. İlk randevusunda bunları detaylı bir şekilde sunacağız" diye konuştu.

Toplantının gündemi, düve hibe desteklemesi, süt analiz desteği ve analiz çalışmaları ile genel değerlendirme şeklinde devam etti. 
 

Dünya Hayvancılığının Kalbi İzmir'de Atacak

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin çabaları ile Dünya Simental Fleckvieh Federasyonu’nun 22.Konferansı ilk kez Türkiye’de, İzmir’in Selçuk ilçesinde yapılacak.

Türkiye dünya sığır ithalatında Amerika’dan sonra ikinci sırada yer alması nedeniyle hayvancılık sektörünün ilgi odağı oldu.

Dünya hayvancılığının geleceğine ilişkin politikaların tartışılacağı Dünya Simental Fleckvieh Federasyonu’nun 22.Konferansı ilk kez Türkiye’de gerçekleştiriliyor. İzmir’in Selçuk İlçesi’nde 17-21 Eylül 2017 tarihlerinde yapılacak konferansa dünya hayvancılığına yön veren ülkelerin temsilcileri katılacak. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin büyük çabaları sonucunda Federasyona üye ülkelerin oybirliği aldığı karar doğrultusunda Türkiye’de ilk kez böyle bir organizasyon yapılması hayvancılık sektörünün yanı sıra ülke tanıtımına da büyük katkı sağlaması bekleniyor.

Türkiye Damızlık Sığır yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan yapılacak konferansa ilişkin DÜNYA’ya şu bilgileri verdi: “Dünya Simental Fleckvieh Federasyonu tarihinde ilk kez Türkiye’de toplanacak. Bu ülkemiz hayvancılığı için bir milat olacaktır. Dünyada hayvancılık politikalarının geleceği burada tartışılacak ve çok önemli kararlar alınacak.Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak, Dünya Simental-Fleckvieh Federasyonu üyeliğimizin üzerinden çok kısa bir süre geçmesine rağmen, Federasyonu’nun 2017 yılında gerçekleştirilecek Konferansı’nın Türkiye’de yapılıyor olması ülkemiz sığırcılık tarihinde bir ilk olacak. İzmir Selçuk’ta 17 - 21 Eylül 2017 tarihleri arasında yapılacak konferans Federasyona üye ülkeler tarafından oy birliği ile kabul edilmesi ayrıca bizi çok gururlandırdı.”

Dünya devleri katılıyor

İzmir’de yapılacak Dünya Simental Fleckvieh Federasyonu’nun 22.Konferansı’na dünya hayvancılığına yön verenlerin katılacağını belirten Özcan:” Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Kolombiya, Avustralya, Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Fransa, İtalya, Romanya, Hırvatistan, Macaristan, Slovakya ve Polonya gibi dünya hayvancılığına yön veren 30’u aşkın ülkeden toplam 300 yabancı katılımcıya ilave olarak 81 İl birlik başkanımız yönetim kurulu üyeleri katılacak. Konferans ülkemiz hayvancılığına sağlayacağı önemli katkılarının yanı sıra, ülkemizin tanıtımına da önemli katkılar sağlayacaktır. İzmir Selçuk’ta gerçekleştirilecek olan konferans kapsamında bilimsel ve sektörel konuların yer aldığı iki günlük bir toplantı programının yanı sıra çiftlik ziyaretleri, kültür ve turizm etkinlikleri ile ham hayvancılığımızı hem de ülkemizi tanıtmış olacağız” dedi.

Program da neler var?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bakanlık üst düzey bürokratları, Üniversitelerin ve özellikle hayvancılıkla ilgili sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin de katılacağı Konferans kapsamında Dünya Simental Fleckvieh Federasyonu’nun Yönetim Kurulu Toplantısı, Avrupa Simental Federasyonu’nun Konsey Toplantısı ve Genel Kurulu İzmir’de yapılacak.

Dünya Simental konferansı neden İzmir'de yapılıyor?

Türkiye’de kırmızı et açığının yüksek olması nedeniyle son yıllarda süt ırkı Holstein’dan kombine ırk (et ve süt ırkı) Simental’e ciddi bir dönüş oldu. İthal edilen damızlık hayvanların önemli bölümü Simental ırkı. İki yıl önce İzmir’de Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından düzenlenen “Türkiye Simental Yetiştiriciliği Paneli” bu konuda bir dönüm noktası oldu. Simental ırkına olan bu dönüş dünya simental üreticilerinin de ilgisini çekti.

İthalatçı konumunda olan Türkiye’ye simental satmak için rekabete girdiler. Bu açıdan Dünya Simental Fleckvieh Federasyonu’nun 22.Konferansı’nın İzmir’de yapılacak olması hem Türkiye hayvancılığı hem de Simental üreticisi ülkeler için büyük önem taşıyor. Bu konferansla Simental üreticisi ülkeler Türkiye’yi daha yakından tanıyacak. Türkiye’deki üreticiler de simental konusunda daha sağlıklı bilgiler almış olacak.

Üye sayısı 1 milyona yaklaştı

Dünya Simental Fleckvieh Konferansı’nın İzmir’de yapılmasını sağlayan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, 1995 yılında itibaren Türkiye’ de sığır ırklarının ıslahı amacıyla faaliyet gösteriyor.81 İl’de örgütlü yapısı, 1.600 çalışanı ve 950 adet saha hizmet aracı ile ülke genelinde örgütlenmiş yapısı, yaklaşık 1 milyon üye ve 10 milyon baş kayıtlı sığır varlığı ile ulusal ve uluslar arası alanda önemli başarılara imza atmış, kar amacı gütmeyen, hizmet öncelikli ve önemli bir yetiştirici kuruluşu.

Uluslararası Hayvan Kayıt Komitesi (ICAR),Avrupa Holstein ve Kırmızı Holstein Konfederasyonu (EHRC), Dünya Holstein Friesian Federasyonu, Avrupa Esmer Federasyonu ve Dünya Simental-Fleckvieh Federasyonu (WSFF ) üyesi olan Merkez Birliği, 2007-2009 yıllarında Avrupa Holstein ve Kırmızı Holstein Konfederasyonu dönem başkanlığını yürütmüş ve 2009'da Avrupa Holstein ve Kırmızı Holstein Konfederasyonu kongresi ve konferansının İstanbul’da gerçekleştirilmesine ev sahipliği yapmıştı.

Hayvancılığa yön verenler katılacak

Hayvancılıkta dünyada söz sahibi olan ülkelerden Amerika Birleşik Devletleri, Meksika, Kolombiya, Avustralya,Almanya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Fransa, İtalya, Romanya, Hırvatistan, Macaristan, Slovakya ve Polonya gibi farklı ülke ve kıtalardan temsilcilerin yanı sıra Türkiye’den 81 ilin damızlık birliği başkanları ve yöneticileri katılacak.

Kaynak: www.dunya.com

"81 İl Birliğimizin Sesine Ses, Gücüne Güç Katacağız"

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin 7. Olağan Genel Kurulu sonrası yeni Yönetim ve Denetleme Kurulu üyeleri ile önceki Yönetim Kurulu Üyeleri ile devir teslim töreni için Merkez Birliğinde bir araya geldi.
 
Yeni Yönetim Kurulu, devir teslim töreninden sonra ilk toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Yönetim Kurulu Genel Başkanı Kamil Özcan, Başkan Yardımcısı Veteriner Hekim Yunus Baydar, Muhasip Üye Mehmet Aldemir, Sekreter Üye Ercüment Serkan çelikkaya, üyeler Tuncay Aytın, Serhat Vayısoğlu ve Hacı Selvi, Yeni Denetleme Kurulu Üyeleri Mehmet Sedat Güngör, Hasan Ahmet Kırlıoğlu ve Cemal Karakoç’un yanı sıra Merkez Birliği 2012-2017 dönemi Yönetim Kurulu Genel Başkanı Cemalettin Özden, Başkan Yardımcısı İlhan Köten, Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Yılmaz, Edip Yıldız, Nurhan Dayan ve Yunus Güzel katıldı. Bir önceki Yönetim Kurulunun da hazır bulunduğu devir teslim töreninde, yeni Genel Başkan Sayın Kamil Özcan tarafından önceki Genel Başkan Sayın Cemalettin Özden’e plaket takdim edildi. Törenin anısına topluca aile fotoğrafı çektirildi. Törenin ardından yeni Yönetim Kurulu ve Denetleme Kurulu ilk toplantısını gerçekleştirdi.
 
 
Hasım Değil Hısımız
 
Devir teslim töreni ve ilk toplantı sonrası önceki yönetime, gerçekleştirilen Genel Kurul için teşekkür eden TDSYMB Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Özcan, “Öncelikle Genel Kurulumuzun demokratik bir şekilde, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan, Birliklerimize yakışan bir şekilde gerçekleşmiş olması hepimizi mutlu etmiştir. Genel Kurulumuzda da belirttiğim gibi; hepimiz öz kardeşiz, hasım değil hısımız. Şuandan itibaren Merkez Birliği, 81 İl Birliğinin temsil edildiği, sesine ses, gücüne güç kattığı bir anlayışta olacaktır. Genel Kurul bitti, yönetimi devraldık biraz dinlenelim düşüncesinde değiliz. Esas şimdi daha çok çalışacak, hayvancılığımızı ve birliklerimizi nasıl daha iyi duruma getiririz heyecanı ve çabası ile hareket edeceğiz. Bize, delegelerimiz teveccühleri ile emanetlerini teslim etti. Yönetim Kurulu olarak bu emanete en iyi şekilde sahip çıkacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.
 
Birlikler olarak sahaya hâkimiz. Yetiştiricimizin, Birliklerimizin sorunlarını biliyoruz. Bu bilgileri Bakanlığımıza doğru bir şekilde aktaracağız. Bakanlığımız ve tüm İl Birlikleri arasında köprü olma vazifesini yerine getirmek için var gücümüzle çalışacağız. Bir kez daha Merkez Birliği kurucu yönetiminden şu zamana kadar tüm Yönetim Kurullarımıza, Başkanlarımıza ve Genel Kurulumuzda bize oy versin vermesin tüm delegelerimize yürekten teşekkür ediyorum. Birlikte daha güçlüyüz” şeklinde konuştu.Haber: Ali Suzi Doğan