Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Türk Tohumları Moğolistan’da Filizlenecek

türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Moğolistan’da Hayvan Yemi Yetiştiriciliği Pilot Bölge Uygulaması Projesi başlatıldı.

Moğolistan’da yaklaşık 60 milyon hayvan bulunması sebebiyle hayvancılık sektörü ülke ekonomisi için en önemli sektörlerin başında geliyor. Moğolistan’da hayvan yemi yetiştiriciliğine yönelik ekonomik altyapı oluşturabilmesi amacıyla TİKA tarafından Moğolistan’ın tarıma uygun ve çeşitli toprak yapısına sahip bölgelere Hayvan Yemi Yetiştiriciliği Pilot Bölge Uygulaması projesi başlatıldı.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, Türk tarım uzmanlarının Moğolistan’da yaptığı fizibilite çalışma raporu doğrultusunda önerilen Moğolistan iklim şartlarına uygun yem bitkisinin yetiştirilmesi için TİGEM’de üretilen Türk korunga ve yonca tohumlarının Moğolistan’ın Selenge, Darhan-Uul ve Töv vilayetlerinde valilikler işbirliğinde deneme ekimi gerçekleştirildi.

Aynı zamanda Ulanbator Büyükşehir Belediyesi Nalayh İlçe Belediyesi işbirliğinde Nalayh bölgesinde, Moğolistan Ziraat Üniversitesi işbirliğinde Töv vilayeti Batsumber ve Bornuur ilçelerinde, Bulgan vilayetinde deneme ekimleri yapılmış olup kontrolleri yapılarak proje devam ettirilecek.

Yem Bitki Yetiştiriciliği Pilot Bölge Uygulaması Projesi sonucunda Moğolistan tarım ekonomisine olumlu katkı yapılmasının yanı sıra Türkiye’nin bu alandaki tecrübesinin paylaşılmasına imkan sağlayacak. Moğolistan’da et ve et ürünleri ihracatın artırılmasına, aracılığın desteklenmesine ve Moğol çiftçilerin en düşük maliyetle kaba yem ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunacak. Proje Moğolistan’ın farklı illerde ve farklı toprak türlerinde sulu ve susuz olarak tarımı yapılacak olan deneme ekimlerinin akabinde en verimli alanlarda sonraki süreçte daha etkin tarım yapılması sağlanmış olacak.
 

TİKA’dan Moğolistan’a Yem Desteği

Moğolistan’da yoğun kış şartlarının ve kuraklığın neden olduğu yem bulma sıkıntısına Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından destek verildi.

Bulgan, Selenge, Hövsgöl ve Töv bölgelerindeki hayvan sahiplerine yem desteğinde bulunan TİKA, özellikle Moğolistan’da hayata geçirdiği tarım ve hayvancılık projelerini arttırarak devam ettiriyor.

Kış mevsiminin yoğun geçmesiyle kuraklık yaşayan Moğolistan’da; Gıda, Tarım ve Hafif Sanayi Bakanlığı tarafından başlatılan yardım ve destek kampanyalarıyla hayvan telefinin en fazla olduğu Bulgan, Selenge, Hövsgöl ve Töv bölgelerindeki hayvan sahiplerine TİKA tarafından 170 ton saman balyası ve yem yardımı yapıldı.

Bulgan, Selenge, Hövsgöl ve Töv bölgelerindeki ihtiyaç sahibi hayvan üreticilerine Yem ve saman yardımının teslimi törenle gerçekleştirildi. Törene, Türkiye’nin Ulanbator Büyükelçisi M. Ahmet Yazal, TİKA Ulanbator Koordinatörü Veysel Çiftci, Gıda, Tarım ve Hafif Sanayi Bakanlığı yetkilileri ile bölge halkı katıldı.

Ulanbator Büyükelçisi M. Ahmet Yazal, teslim töreninde konuşma yaptı. Moğolistan-Türkiye işbirliğine değinen Yazal, Doğal afet dönemlerinde Türkiye’nin Moğolistan’a, TİKA aracılığıyla yaptığı desteklere değindi. 2010 ve 2016 yıllarında Moğolistan’daki doğal afetler nedeniyle Övörhangay, Zavhan ve Arhangay bölgelerindeki halka TİKA tarafından destekte bulunulduğunu belirtti. Bunu yanı sıra Van’da meydana gelen depremde de Moğolistan halkının Türkiye’nin yanında olduğunun altını çizen Yazal, “Bu karşılıklı insani yardımlar, iki ülke halkını birbirine daha da yakınlaştıracak” dedi.