Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

İzmir’de Hayali Süt Analizi mi? Bakan Yanıltıldı mı?

İzmir’de Hayali Süt Analizi mi? Bakan Yanıltıldı mı?
Geçtiğimiz günlerde (TDSYMB) Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan’a Anadolu İzlenimleri olarak sorularımızı yöneltmiştik. Konu ile ilgili birçok kesimden telefon ihbarı aldık.  Başkan Özcan tarafından sorularımızın cevaplanıp cevaplamadığı merak konusu oldu. Kamuoyu da bu soruların cevaplanmasını beklerken, Genel Başkan Özcan sessizliğini korumaya devam ediyor.

Yetiştiricinin büyük emek ve çabaları ile kurulan TDSYMB 20 yıllık kazanımlarını kaybederken, yetiştirici Yeter artık!  TDSYMB ve İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinde Vurgun mu Var? Sorusunu soruyor.

Tarım ve Orman Bakanlığınca ıslah amaçlı süt içerik Analiz destekleme ödemesi her yıl yetiştiriciye yapılarak yetiştiriciyi daha kaliteli süte yönlendiriliyor.
Gel gelelim 2018 yılında Islah amaçlı süt içerik analiz desteklemesinde öyle bir rakam göze çarpıyor ki teknik olarak bakıldığında bu işin yapılabilirlik noktası soru işaretlerine neden oluyor.
2018 yılı süt analiz desteklerine baktığımızda 7 ilin yapmış olduğu süt analizi İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin yapmış olduğu süt analizi ve destek rakamı bile etmiyor.
2018 yılında bakanlıkça toplamda süt analiz desteği 46.624.800 TL olarak ödenirken, toplam rakamdan en büyük aslan payı 30.148.800 TL sini İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ile birlikte Denizli, Aydın Manisa, Antalya ve Uşak alıyor.
 
İzmir Tek Başına 2018 yılı Süt Analiz Desteğinde 20.875.950 TL Alıyor
 
 İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tek başına 158 Bin 845 baş hayvanın süt analizini yaparak 20.875.950 TL almış oluyor. Uzmanlardan edindiğimiz bilgiye göre Türkiye’de bulunan süt analiz makinaları bu kadar sayıdaki analizi 7/24 çalıştırılmış olsa bile bunu yapamayacağını belirtirken; İzmir DSYB’ nin elindeki bu makinalarla bu işin olamayacağını da ayrıca belirttiler.
 
Analiz Desteği Çıkmazsa Ne Olacak?
 
Diğer taraftan aldığımız duyumlara göre 2019 yılı Hayvancılık Desteklemesi kararnamesi çıkmamasına rağmen İzmir Damızlık Sığır Birliği destekleme çıkacakmış gibi üreticiyi eksik bilgilendirme yaparak Temmuz ayından beri ücretli süt analizi yapmaya devam ettiğini de İzmirli yetiştiricilerden duymuş olduk.
 
7 İlin 2018 Yılı Süt Analiz Desteği ise 16 Milyon 476 bin
Adana, Aksaray, Erzincan, Tekirdağ, Bursa, Balıkesir ve Burdur illeri ise 2018 yılı süt analiz desteğinden sadece 16 Milyon 476 bin TL almış oluyor. Süt analiz laboratuvarlarındaki süt analiz cihazları aynı ölçümleri aynı hızıda aynı ve 3 numune ile yapılabilirken, İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği 229 bin 727 baş hayvandan üç numune alımına göre 689 bin 181 numuneyi nasıl gerçekleştirdi? Sorusu akıllara geliyor.

 Yetiştiricinin ve kamuoyu adına soruyoruz.

İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği bu kadar numune aldınız mı?

Bu kadar baş hayvandan 3 numune alarak bir ay ara ile analizi nasıl gerçekleştirdiniz?

Süt analiz sistemine her hangi bir müdahalede bulundunuz mu?

Bu analizler yapılırken tüm işletmelere gidildi mi?

Aldığınız 20 Milyon desteği gerçekten hak ettiniz mi?

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’yi yanılttınız mı?

Yetiştiricinin hakkını yediniz mi?

Tarım ve Orman Bakanlığınca 20 Milyon destek nasıl ödendi?

Merkez Birliğinden ıslah amaçlı süt analiz sistemi nasıl ayarlandı?

 Önceki bakanların döneminde açılmış olan ve Türkiye’de bir ilk olan hastalıktan ari 2 adet damızlık düve merkezini İzmir birliği neden kapattı?

Türkiye hala damızlık düve ithal ediyor. İzmir Birliği düve üretmekten vaz mı geçti?

Diğer taraftan edinilin bilgiye göre bu destekleme ödemesi Sayıştay’ında dikkatini çekmiş Sayıştay denetçileri konu ile ilgili araştırma ve inceleme yaptığının duyumlarını aldık.
Bizlerde kamuoyunun ve yetiştiricinin sesine kulak vererek kamuoyunda sürekli dile getirilen bu soruların cevaplandırılmasını bekliyoruz.
 
 

BİRLİKLERİN FERYADI Kamil Özcan Ne İş yapıyor?

Yetiştirici soruyor? Birliklerin Geleceği merak ediliyor?

20 yıl önce temelleri atılan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği büyük emek ve zahmetlerle kurularak ıslah konusunda üreticinin ve yetiştiricinin vizyonu ve misyonu olmuş bugün gelinen noktada TDSYMB kazanımlarını kaybediyor mu?

 Yüzlerce yetiştiricinin adına soruyoruz?

Soru: TDSYMB Başkanı Kamil Özcan seçildiği 17 Ağustos 2017 gününden bugüne Merkez Birliği ve il birlikleri adına hangi projeleri gerçekleştirmiştir? Projeleri var mıdır?

Soru: Merkez Birliğinin 7 olağan Genel Kurulunda karar alınarak merkez birliği tarafından satın alınan Polatlı’daki araziye boğa istasyonu kurulacaktı. Boğa istasyonu temeli atıldı mı? Boğa istasyonu temeli ne zaman atılacak?

Soru: Soy kütüğü desteği 4 yıldır artırılmadı. Soy kütüğünün artırılmasına yönelik çalışmalar var mı? Ne zaman artırılacak?

Soru: Sayın Özcan birçok İl birliği huzur hakkı ve harcırah almazken siz iki yıldır görevdesiniz. İki yılda aldığınız huzur hakkı ve harcırahlar ne kadar? Günlük kaç TL harcırah alıyorsunuz?

Soru: Sayın Özcan yerli sperma Gentürk kullanıyor musunuz? Daha önce 400 bin doz Gentürk satışı olan sperma 250 bin doza düştü mü?

Soru: Tarım ve Orman Bakanlığınca görevlendirildiği dillendirilen Metin Bey isminde birisi var mıdır?

Bu kişi Merkez Birliğinde hangi görev ve vasıfla ne gibi işler yapmaktadır? Bu kişinin Tarım ve Orman Bakanlığından görevlendirilmiş olur yazısı var mıdır?  Bu kişinin Tarım ve Orman Bakanlığında resmi olarak bir görevi var mıdır?  Metin bey hangi vasıf ve durumla merkez birliğinin imkânlarından yararlandırılmaktadır?

Anadolu İzlenimleri aracılığı ile yüzlerce yetiştiricinin adına kamuoyunda sürekli dile getirilen bu soruları Genel Başkan Özcan tarafından cevaplandırılmasını kamuoyu adına bekliyoruz.

İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin dosyasını da yakında açıyoruz.
 
 
 
 
 
 
 

Bakan'dan Koyun Üreticisinin Anaç Desteğinin Artırılmasına Yönelik Açıklama

Tarım ve Orman Bakanlığı İstanbul seçimi öncesi ıslah birliklerini İstanbul Silivri’de bir otelde toplantı gerçekleştirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin başkanlığında bugün gerçekleşen toplantıda Bakan Pakdemirli şunları kaydetti.

“ Bakan Pakdemirli; Öncelikle her şeyden önce örgüt kirliliğini ortadan kaldırmamız lazım. Geçmişte çürük yumurtalar yüzünden birçok şey yaşadık. Ben birliklere karşı değilim hepimizin bir müşterisi var oda üretici. O zaman ne yapmalıyız kendimizi o müşterinin isteklerine göre şekillendirmeliyiz.” diye Kaydetti.

Bakan Pakdemirli toplantıda üretici örgütlerinin başkanlarına seslendi. Anaç koyun keçi desteğine değinen bakan Pakdemirli anaç koyun keçi desteğini önümüzdeki süreçte artıracağız dedi.
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli destekler konusunda üretici örgütlerine şu mesajları verdi. “Türkiye tekrardan hayvan ihracat edecek duruma gelecektir. Destekler konusunda benim gönlümden geçenler belli siz şimdi ne alıyorsanız 5 mislisini almanızdır. Üretici her şeyi hak ediyor.
Ama bütçe ile ilgilide belli gerçeklerimiz var. Bütçe imkânları el verdiği sürece Anaç koyun keçi desteğini de artıracağız.  Ama 25 den 100 e çıkarma gibi bir şansımız yok”. Diye kaydetti.
Öte yandan TÜDKIYEB, TDSYMB gibi ıslah birliklerinin katıldığı toplantı bir diğer arıcılık ile ilgili faaliyetler yürüten Türkiye Arıcılar Birliğinin çağrılmaması da dikkat çekti.
 
 
 

Merkez Birliğinde Sular Durulmuyor mu?

Merkez Birliğinde Sular Durulmuyor mu?
1998 yılında büyük emek ve zahmetlerle kurulan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği bugün 20.yılında kazanımlarını kaybediyor mu? 20 yıl önce temelleri atılan TDSYMB ıslah konusunda üreticinin ve yetiştiricinin vizyonu, misyonu olmuştur. Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Hayvancılık ’ta Türkiye’nin en büyük ve güçlü sivil toplum örgütü iken bugün gelinen noktada her geçen gün geriye doğru gitmektedir.
Bu konuda Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan ne gibi çalışmalar yapar?
TDSYMB ‘nin Ankara’da güzel bir misafirhanesi var. Genel Başkan Kamil Özcan Ankara’ya geldiğinde bu misafirhane de kalır mı? Yoksa otelde mi konaklama yapar? Otel giderlerini kendimi karşılar? Yoksa Merkez Birliğinden mi karşılanır?
2018 yılında yönetim kurulunun günlük harcırahı 150 TL dir.  Hem harcırah alıp hem de Merkez Birliği yemek giderlerinizi karşılıyor mu?
Merkez Birliğinizin 06 TMB 48 plakalı Mercedes marka aracın 2018 yılı trafik cezaları var mıdır? Bu trafik cezaları ne şekilde ödenmektedir?
Merkez Birliğinizde hali hazırda yönetim kurulu üyesi olup hapiste veya yargılanan yönetim kurulu üyeniz var mıdır?
Merkez Birliğinde yönetim kurulu üyesi olup İl Birliğine haciz giden yönetim kurulu üyeniz var mıdır?
Merkez Birliği Genel Başkanı siyasi emelleri için Merkez Birliğini kullanıyor mu? İhmal mi ediyor? Öğrenmek istiyoruz.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili denetim birimlerini ve kontrolörlerini incelemeye yapmaya davet ediyor ve  bekliyoruz.

Kamuoyunun merak ettiği bu sorular ve buna benzer soruların açığa çıkması açısından muhataplarına sorumlu yayıncılık anlayışı gereği buradan sorulmak zorunda kalınmıştır. Eli nasırlı üreticiler, yetiştiriciler ve kamuoyu adına Merkez Birliği Genel Başkanı Kamil Özcan’dan bu soruların ve bir önceki soruların cevaplarını beklemekteyiz.
 

Büyükbaş Hayvancılığı Adına Büyük Kazanım!

İzmir’de düzenlenen Avrupa Simental-Felckvieh Federasyonu 32. Genel Kurul Toplantısı’nda, Türkiye ve Romanya’nın Avrupa Simental-Fleckvieh Federasyonu üyelik başvuruları değerlendirilerek üyelikleri oy birliği ile kabul edildi.

Türkiye için büyük bir kazanım sağlaması beklenen Simental-Felckvieh Toplantısı, ülkemizin en önemli meselelerinden biri olan büyükbaş hayvan yetiştiriciliği adına olumlu motivasyon aracı olma özelliği taşıyor.

Kurulduğu günden itibaren büyük baş hayvan yetiştiricilerinin temsilcisi olan Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından desteklenerek hayvansal üretimin arttırılması amacıyla çeşitli projelere imza atıyor. Son olarak İzmir Simental-Felckvieh Toplantısının ülkemize kazandırılması açısından büyük gayret gösteren Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Yönetimi üreticilerin umudu olmuş görünüyor.

İzmir Simental-Felckvieh Toplantısı, Hayvancılığın uluslar arası boyutta tartışılmasının yanı sıra, ülkemizin tanıtılması ve turizme vereceği destek anlamında da beğeni topluyor. 

 

TDSYMB'den İl Başkanları Toplantısı

Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği yeni dönemde ilk birlik başkanları toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Salih Çelik, Islah Daire Başkanı Bekir Ankaralı ve Türkiye’nin dört bir yanından gelen İl Birlik Başkanları katıldı.

TDSYMB Genel başkanı Kamil Özcan toplantının açılış konuşmasını yaparak, kendisinden önceki başkana ve yönetim kuruluna teşekkür etti. Özcan Simmental Paneline atıfta bulunarak, "Böyle bir güzelliği hepimiz yaşadık. Geçmişte emeği geçenler bu seviyeye getirdi, bizde onlardan bayrağı devraldık. Simmental Paneli bizlere nasip oldu. 2016 yılındaki çabaların karşılığında bu mutluluğu hak ettik" dedi.

Göreve geldikten sonra yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Özcan, "Birliklerimizin, üreticilerimizin sorunlarını biliyoruz. Bunlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz.  Sayın Bakanımıza sunulmak üzere hem görsel hem de dosyalar halinde bilgilendirme sunumları hazırladık. Sayın Bakanımız bize zaman ayıramadığından bu sunumları değerlendirmek mümkün olmadı. Bir gün fındık için, bir gün üzüm için ziyaret gerçekleştiren sayın Bakanımızla orada konuşma fırsatı bulup, sayın bakandan zaman ayırmasını arz ettik. İlk randevusunda bunları detaylı bir şekilde sunacağız" diye konuştu.

Toplantının gündemi, düve hibe desteklemesi, süt analiz desteği ve analiz çalışmaları ile genel değerlendirme şeklinde devam etti. 
 

TDSYMB Seçimlerinde Delegeler Kamil Özcan Dedi!

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin 7’inci Olağan Genel Kurulunda 4 liste yarıştı. Buna göre Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği başkanı Kamil Özcan 475 delegenin 185’inin oyunu alarak Merkez Birliği'nin yeni genel başkanı oldu.

 4 listenin yer aldığı seçimde, beyaz listede Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan, yeşil listede Konya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Edip Yıldız, sarı listede Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci, kırmızı listede ise Adana Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yaşar Kahya yarıştı.

Buna göre, beyaz listede yarışan Başkan Kamil Özcan 475 oyun 185’ini alarak Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı oldu. Yeşil liste 161 oy, sarı liste 105 oy, kırmızı liste ise 24 oy aldı.

Seçimin sonuçlarının açıklanmasının ardından kürsüye çıkan Kamil Özcan birlik mesajı vererek şunları söyledi:

"Bugün bu salonda kaybeden yok. Hep beraber kazandık. Biz bu yükün altından el ele vererek hep birlikte kalkacağız. Sizlerle birlikte, güç birliği içerisinde bakanlığımıza doğru bilgiler aktararak, çok güzel işler yapacağız. Allah bizleri utandırmasın hayırlı uğurlu olsun."

Ayrıca diğer adayları da kürsüye çağıran Başkan Özcan, birlik içerisinde basın mensuplarına poz verdi. Kendisine teveccüh göstererek oy veren delegeler ile oy vermeyen delegelere teşekkürlerini sunarak tebrikleri kabul etti.

TDSYMB ’nin yeni yönetim kurulu listesi şöyle:

Yönetim Kurulu (Asil Liste)      
1.Kamil Özcan (Burdur)                 
2.Tuncay Aytın (Edirne)                
3.Serhat Vayısoğlu(Osmaniye)     
4.Hacı Selvi (Yozgat)
5.Ercüment Serken Çelikkaya(Samsun)
6.Yunus Baydar (Ardahan)
7.Mehmet Aldemir (Muğla)

Denetim Kurulu (Asil Liste)
 1. Mehmet Sedat Güngör (Aydın)
 2. Hasan Ahmet Kırlıoğlu (Manisa)
 3. Cemal Karakoç (Kırklareli)

Yönetim Kurulu (Yedek Liste)    
1. H.Hüseyin Özdemir (Isparta)     
2. Ahmet İlik (Kütahya)                
3. Naci Eser (Bilecik)                    
4. Murat Çarşambalı (Zonguldak )
5. Nizamettin Şahin( Ağrı)
6. Nuri Demirbaş (Mersin)
7. Ahmet Bingöl (Ankara)

 Denetim Kurulu (Yedek Liste)
 1. Metin Yaraşçı (Antalya)
 2. Yılmaz Kaya (Çorum)
 3. Hulusi Kantar (Sivas)

Haber: Ali Suzi Doğan