Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesinde ilk Damızlık İhracatı

Halk elinde küçükbaş hayvan ıslahı ülkesel projesi kapsamında ilk damızlık ihracatı gerçekleşti.
Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) tarafından yürütülen “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi" meyvelerini vermeye devam ediyor. Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi 2005 yılında başlamış olup, bugün itibariyle 56 ilde ve 171 alt proje ile devam etmektedir. Proje; 21 koyun ırkı ile 6 keçi ırkında, toplam 1 milyon 100 bin baş küçükbaş hayvan materyalinde uygulanmaktadır. Proje kapsamında yer alan ve proje gerekliliklerinin yerine getiren yetiştiricilere bu zamana kadar toplam 511,5 milyon TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Proje sayesinde kaliteli damızlık koç ve tekeler elde edilmeye başlanmış ve yetiştiriciler kendi ihtiyaçları için 80 bin üstün nitelikli damızlık koç/teke üretmişlerdir. Aynı zamanda, proje dışındaki yetiştiricilere de yaklaşık 150 bin baş erkek ve 350 bin baş dişi damızlık sağlanabilecek düzeye gelinmiştir.
TAGEM daire başkanı Dr. Ali AYAR’ yaptığı açıklamaya göre; Bu projelerden Mersin ilinde yürütülen İvesi Koyun Irkı Halk Elinde Hayvan Islahı Alt Projesi I ve II kapsamında üretilen 240 baş dişi, 13 baş erkek damızlık anaç hayvan materyali Türk İş birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanlığı aracılığıyla, yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Devlet Üretme Çiftliği bünyesine yetiştirilmek üzere götürülmüştür. Bu girişimle; “proje çıktısı” olarak da değerlendirilebilecek yurt dışına “damızlık koyun ihracatı” ilk defa gerçekleştirildiğini belirterek proje kapsamında hem yurt içi hem de yurt dışı damızlık taleplerinin karşılamanın mümkün olduğunu bildirdi.
Ülke çapında projeye emek veren tüm paydaşlara ve bu İhracat aşamasındaki gayretleri nedeniyle Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü çalışanlarına, Mersin İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği yönetimine, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitü Müdürlüğüne, personeli ve Proje Liderine çalışmaları ve emeklerinden dolayı da  teşekkürlerini ifade etti.

Kurbanlıklar pazara Damızlıklar Kesime

Kurban bayramı yaklaşıyor üreticinin özenle besleyip büyüttüğü kurbanlıklar Anadolu’da görücüye çıkmaya başladı. Tüketiciler en iyi kurbanı almaya çalışırken küçük başta kurban fiyat aralığı 800 ile 1000TL arasında olurken büyük başta ise 4000 ile 11000 TL aralığında seyrediyor.

Yaklaşan kurban bayramı öncesi pazarlar hareketlenirken; üretici açısından ise girdi maliyetlerinin bir hayli fazla olduğu şu dönemde kar etmesinin ötesinde evine ekmek götürebilmenin derdinde. Yem fiyatlarının tavan yaptığı süt fiyatlarının ise taban yaptığı şu dönemde üretici ve besici yüksek girdiler yüzünden hayvanlara bakamıyor.

Damızlıklar Kesime Gidiyor

Süt üreticisi elindeki damızlık hayvanları yüksek girdi maliyetleri ve sütün para etmemesinden dolayı tek tek kesime gönderirken, besici ise 1 yıl boyunca el bebek gül bebek baktığı kurbanlıkları tüketiciyi de düşünerek kar etmeden evine ekmek götürmenin derdinde.
 
 

İthalatta Süper Lig

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın talimatları ile geçtiğimiz günlerde Tarım Kredi Kooperatifleri, Tigem ve Ziraat bankası ile üçlü bir protokol imzalanarak 250 bin damızlık projesine ilk adım atılmış oldu.
İthalatla Damızlık Projesi
Ülkemizde her sektörde olduğu gibi tarım ve hayvancılık ’tada sorunlar bitmiyor. Türkiye’de her geçen gün günü aratmaya devam ediyor.  Bu kez ’de 250bin damızlık projesine start verildi.  Verildi verilmesinede Tarım Kredi Kooperatiflerinden yapılan açıklamaya göre her üretici faydalanamıyor.
250bin Damızlık Projesine başvuru Şartları
 Proje başvuru tarihi itibari ile Tarım Kredi Kooperatifi ortağı olmak.
2 Nisan 2018 ve öncesi tarihlerde büyükbaş süt hayvancılığı yapıyor olmak.
En az 15 baş kapasiteli ve hayvancılık yapmaya elverişli ahıra sahip olmak.
 Ahırın bulunduğu yerde ikamet etmek.
 Kredi kullanmaya uygun mali durumu olmak.
 Bu şartları uygun olan üretici, yetiştirici 250 bin damızlık projesinden faydalanmış olacak. Nevar ki ülkemizde ne kadar Tarım Kredi Kooperatifi üyesi ya da ortağı var? Üreticinin yetiştiricinin ve tarım sektörünün zor günlerden geçtiği şu günlerde kredi kullanmaya uygun mali durumu olan kaç çiftçi çıkar?  İthalatla damızlık çözülebilinir mi? İthalata giden paraları ülkemizdeki yerli ve milli üreticilerimizi destekleyerek hem ülkemizi kalkındırma hem de üreticiyi kalkındırabilsek daha güzel olmazıydı?
 Her fırsatta ithal et ve ithal hayvana yönlenmemiz üretime ve üretime katma değer sağlayanlara darbe vurmaya devam ediyor. Hayvancılıkta geldiğimiz nokta üreten değil ithal eden ve ithalatta süper ligde oynayan bir duruma doğru gidiyoruz. Sanıyorum ithalatla ilgili ülkemizin bir kupa almadığı kaldı. Önümüzdeki süreçte250 bin damızlık projesinden bakalım ne kadar üreticimiz faydalanmış olacak? Sorusunu bizlerde merak ediyoruz. 24 Nisan 2018 ve 7Mayıs 2018 tarihleri arasında 250 bin damızlık ithalat projesine bakalım ne kadar başvuru ve ne kadar üretici faydalanacak?  (Muhammet Oluklu kaleminden)
 
 
 
 
 

Her Bir Aileye Üç Yüz Damızlık Koyun Verilicek

Köyden kente göçü önlemek için hazırlanan proje kapsamında çifçi ailelere 300 adet damızlık koyun verilmesi öngörülüyor.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Köyden şehire gitme. Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol” projesiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Milliyet gazetesine konuşan Fakıbaba, projeyle köyden şehre gidişi önlemeyi ve köye geri dönüş sağlamayı amaçladıklarını söyledi. 

“Müthiş bir sosyal ve sürü artırma projesi” diyen Fakıbaba, şöyle konuştu: 

“Her bir aileye 300 tane damızlık koyun vereceğiz. 300 damızlık koyunu alan ayrıca asgari ücret alacak. Sigortasını da yapacağız. Yem, ilaç, veteriner eksiği varsa onu karşılayacağız. Sadece köyde arazi tapusunu ipotek olarak alacağız. 300 koyun 300 yavru verecek. Bu yavruların tamamı da işletmemizin sahibine ait olacak. Geri ödeme 300 tane doğacak yavru ile başlayacak. Bu yavrular bir kaç ay sonra her biri 700-800 liraya satılabilir. Bir senede 210 bin lira eder. 

Müthiş bir para. İsterse bu yavruları bize satabilir, borcundan düşülür. Erkekleri kesime gönderebilir. Fiyat garantisi vereceğiz. Şehirde hastanede temizlik yapacağına asgari ücretle, köyünde hayvanıyla uğraşacak. Hem maaşı al hem kendi işinin patronu ol diyoruz. Bu istihdamı da artıracak.”
 

Erzincan'a Damızlık Düve Merkezi Kuruluyor

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası, Erzincan Ticaret Borsası, Erzincan İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Erzincan Ziraat Odası ortaklığı ile kurulan, Erzincan Damızlık Hayvancılığı Geliştirme ve Organizasyon Anonim Şirketi bünyesinde Damızlık Düve Üretim Merkezi kurulması için ilk adımlar atıldı.
Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hayati Gürkan, Erzincan ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yaşar Faruk Günay Erzincan Ticaret Borsası Başkanı Necmi Yapınca ve Erzincan Ziraat Odası Başkanı Tamer Geyik'in ortak basın açıklaması yaparak, Erzincan'da eksikliği bulunan düve üretim merkezinin kazandırılması yolunda ortak hareket içinde bulunduklarını bildirdiler.

Türkiye'de milli tarıma yönelik politikaların geliştirilmesi kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanan Damızlık Düve Yetiştiriciliğinin Desteklenmesi ile ilgili olarak sunulan proje ile; bölgesel ve milli kalkınma hedefleri doğrultusunda genellikle yurt dışından temin edilen düve ihtiyacının yerli kaynaklarla sağlanarak bölge ekonomisine katkı sağlanması, hayvan yetiştirme faaliyetlerinin tüm yılı kapsayan avantajını kullanarak üreticilere katkı sağlamak, Erzincan ve bölgenin hayvan varlığının damızlık altyapısını güçlendirmek, üreticinin elindeki hayvan varlığının yüksek kültür ırkı olmasını sağlamak, başta Erzincan olmak üzere bölgenin damızlık hayvan tedarik merkezi haline getirilmesi, mevcut damızlık hayvan varlığının ülke çapına hitap eden satış organizasyonları vasıtası ile kayıt içerisinde ve değerinde pazarlanması için altyapı oluşturulması, küçük ölçekli ve aile işletmelerinde bulunan damızlık hayvanların kurulan şirkete alınarak arilik statüsü kazandırılması, üreticilerin gelir seviyesinin artırılması, istihdama katkı sağlanması ve sivil toplum kuruluşlarının gücünü birleştirerek sürdürülebilir bir damızlık üretim ve pazarlama organizasyon oluşturulması hedefleniyor.
Erzincan yeniköy  bölgesinde 38.503 m alan üzerine kurulacak olan tesiste toplam 500 başlıklı ahır, padok, kaba yem deposu, slaj çukuru, çoban evi ve idari bina yapılacak. Yaklaşık 10 milyon TL değerindeki yatırım ile tarım ve hayvancılık sektöründe lokomotif görevi üstelenen ve projelerini sunan, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası, Erzincan İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Erzincan Ticaret Borsası ve Erzincan Ziraat Odası, projenin sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla bu güç birliğinin her zaman devam edeceğine vurgu yaparken, sivil toplum kuruluşları olarak Erzincan'ın kalkınması amacıyla bu ve benzeri projelerde her zaman beraber hareket edileceğinin altını bir kez daha çizerek projenin Erzincan'a hayırlı olmasını temenni ettiler.
 
 

Açık Ara Farkla Başkan Seçildi

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği 9. Olağan  Genel Kurul Toplantısı 22 Mayıs 2017 pazartesi günü gerçekleştirildi. Saat 11.00’ de Deva Kültür Sarayı’nda gerçekleştirilen toplantıda 1042 geçerli oy sayıldı. Oyların 848’ini alan Ali Dermenci yeniden başkan seçildi. 

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği 9. Olağan  Genel Kurul Toplantısı’nın ilk turunda çoğunluk sağlanamasaydı ikinci toplantı 30 mayıs 2017’de yapılacaktı. Birliğin üyeleri tarafından kullanılan oyların büyük çoğunluğunu alarak başkanlığını yenileyen Ali Dermenci:" Genel kurulumuza katılarak birliğimize sahip çıkan siz değerli üyelerimize gönülden teşekkür ediyorum" dedi.  

Birlik üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen seçimlerde 1042 geçerli oyun 194’ü beyaz listeye, 848’i pembe listeye çıktı. Pembe listenin temsil ettiği Ali Dermenci ve ekibinin açık ara farkla seçimleri kazanması büyük bir coşkuyla karşılandı. Seçim sonuçlarının ardından başarı çıtasını daha da yukarı çıkaran Ali Dermenci, üyelerinin kendisine teveccüh göstermesinden memnun olduğunu dile getirdi.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından üyelere hitap eden Ali Dermenci: "Bizlere güvenerek ve inanarak emanet ettiğiniz bayrağı, daha da yükseklere taşımak adına çıktığımız bu yolda, verdiğimiz tüm sözleri tutmanın, haklı gurur ve onurunu yaşıyoruz. Bizler bu hizmetleri yaparken, bütün üyelerimize eşit mesafede davranarak, insan ayrımı yapmayarak,  kapımızı ve gönlümüzü her zaman açık tuttuk" ifadelerini kullandı.

Birliği şeffaf, adil bir yönetim anlayışıyla yönettiklerini ifade eden Dermenci sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye’nin en kurumsal Birliklerinden biri ve hayvancılık alanında da, Türkiye’de adından söz ettiren bir kurum haline getirdik. Önümüzdeki dönemde de, Sizlerin Bize desteği devam ettiği sürece, hizmetlerimizin arasına Damızlık Gebe Düve Üretim ve Eğitim Çiftliği de eklemeyi planlamaktayız. Bunun yanında özellikle son yıllarda, ciddi bir sorun haline gelen, süt fiyatlarına müdahale edebilmek için de, ürettiğimiz sütün toplanması, işlenmesi ve pazarlanması konusunda da, ciddi adımlarımız ve yatırımlarımız olacaktır. Bu konuda da sizlerin desteğine ve güvenine ihtiyacımız var. Bizler görev yaptığımız sürece, bütün kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ile el ele vererek, uyum içinde çalıştık. Bunun en önemli örneği olarak ta, orman köylerimizde yaşayan üyelerimizin, orköy destekleri kapsamında, İl, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğümüz ve Orman İşletme Müdürlüğümüzle birlikte hazırladığımız, En Az 5 Baş Damızlık Simental Gebe Düve Alım Projesini, hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bizler, Ulu Önderimiz, Musatafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; Türk, öğün, çalış, güven sözüyle yola çıktık.  Yaptıklarımızla öğünüyoruz.  Bu güne kadar çok çalıştık. Çalışmaya da devam edeceğiz. Hem kendimize, hem de sizlere güveniyoruz."

Haber:Ali Suzi Doğan
 

Sosyal Medya Fenomenine Genel Başkanlık Koltuğu

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat  Çelik, Rize’nin kırsal bölgesinde yaşanan, doğum yapan keçiyi ve yavrusunu zor kış şartlarında ağabeyi ile köyüne taşıyarak sosyal medyada gündem yaratan olayın başkahramanı Hamdu Sena Bilgin'e, genel başkanlık koltuğunu devretti.

Hamdu Sena Bilgin'e, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı anlam ve önemine ilişkin gerçekleşen devir, Birlik binasında gerçekleştirilen törenle yapıldı.

Çelik, Bilgin'in doğum yapan keçi ve yavrusunu taşımasının örnek bir davranış olduğunu ve bunun dünyanın gündemine oturduğunu söyledi.

Çelik, Bilgin'i köyünde ziyaret ettiklerini belirten Çelik, "Kızımızın bu davranışı sektörümüzün yüz akı olmuştur. Ziyarette söz verdiğimiz gibi kızımızı, genel başkanlık koltuğumuzu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sebebiyle devretmek için davet ettik. Koyun ve keçilere kızımızın bu sevgisi bizi ziyadesiyle mutlu etmiştir” dedi.

Çelik, Türkiye'de hayvancılığın milli bir mesele olduğuna işaret ederek, söz konusu sektörün geliştirilmesi gerektiğini anlattı.Kırmızı et açığı için çalışıyoruz

Türkiye'de yaşanan kırmızı et açığının giderilmesi için küçükbaş hayvancılığının önemine dikkat çeken Çelik, "Biz de bu işi gece gündüz demeden bir ibadet anlayışıyla yapıyoruz. Bu ülkenin refahı için bu sektörün ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Faruk Çelik bu sektörün ilerlemesi için birçok hamle yaptı. Katkılarından dolayı Bakan'ımıza çok teşekkür ederim." ifadesini kullandı.

Küçükbaş hayvancılığa destek beklentisi

Nihat Çelik’ten Koltuğu devralan Hamdu Sena Bilgin de genel başkan sıfatıyla bir konuşma yaptı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın önemine değinen Bilgin, "Ülkemizin milli serveti olan koyun ve keçilerimizin gelişmesi için tüm birlik ve yetiştiricilerimize sahip çıkan başta Faruk Çelik'e ve sektörümüzün temsilcisi Nihat Çelik'e tüm yetiştiriciler adına teşekkür ediyorum. Ben de bir yetiştirici evladıyım. Bütün hayvanları, özellikle koyunları ve keçileri çok seviyorum. Köyümde kalarak yetiştiricilik yapmayı ve küçükbaş hayvancılığa daha çok destek verilmesini istiyorum." dedi.

Bilgin, ellerindeki hayvanların doğal şartlarda yetiştiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu ürünler insan sağlığı için çok önemli. Koyun ve keçi eti yiyenler, ayrıca sütünü içenler asla ve asla hasta olmaz. Onun için herkesin seve seve tüketmesini istiyorum. Bugün burada sektörümüzü temsilen yetiştiricilerimize hitap etmekten mutluluk duyuyorum."
 
Bilgin, ileride de hayvancılıkla uğraşmayı sürdüreceğini ve veteriner olmak istediğini söyleyerek, babası Atilla Bilgin de kızına doğum günlerinde buzağı, keçi yavrusu gibi hediyeler aldığını ifade etti.

Törende Nihat Çelik, Hamdu Sena Bilgin’e "Göstermiş olduğunuz örnek davranışınızla sektörümüzün yüz akı oldunuz. Bu sevgi dolu yüreğinizle ispatlamış olduğunuz hayvan severliğiniz daima merkez birliğimiz tarafından takdirle anılacaktır" yazılı bir plaket takdim etti.