Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Türk Tarımına Destek 1 Milyar Euroyu Geçti

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Yönetici Direktörü Jean-Patrick Marquet, Türk tarımına yapılan desteğin 1 milyar euroyu geçtiğini ifade etti.

Marquet, İstanbul’da düzenlenen konferansta, bu desteğin yarısının doğrudan yatırım, diğer yarısının da Türk bankaları aracılığıyla gerçekleştirildiği söyledi. Türk tarım endüstrisinin verimli ve rekabetçi olması için buna dönük politikaların uygulamaya konularak, Türkiye’deki resmi kurumlarla işbirliği içinde olduklarını da belirtti.

EBRD'nin Türkiye'de gösterdiği gelişime dikkat çeken Marquet, "EBRD'nin tarımsal işletmelere doğrudan ya da Türk bankaları aracılığıyla sağladığı finansmandan Türkiye'nin kırsal alanlarında bulunan on binlerce tarım işletmesi faydalandı" dedi.

Marquet bu finansman desteğinin önemini vurgulayarak şöyle devam etti:

"EBRD, başarılı ekonomilerin rekabete açık, çevreye duyarlı, iyi idare edilen, kapsayıcı, dayanıklı ve tüm kesimlerin birbirine entegre edilmiş şekilde olması gerektiğine inanıyor. Türkiye, zirai anlamda dünyanın en büyük yedinci ülkesi ve her yıl 17 milyar dolarlık ihracatı var. Bu kayda değer ve yüksek bir rakam, ayrıca dünya ekonomisinde büyük etkiye yol açtığını söyleyebiliriz."

Türkiye’ye 1 milyar eurodan fazla destek verildiğini ifade eden Marquet, "Bunun yaklaşık yarısı doğrudan yatırım, diğer yarısı da dokuz Türk bankası vasıtasıyla gerçekleştirildi. EBRD'den fon aldıktan sonra tarım sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlara kredi veriliyor. Bu şekilde, 32 bin işletme Türk bankalarından kredi aldı" dedi.

Konferansta, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Tarım Sigortaları ve Doğal Afetler Daire Başkanı Bekir Engürülü de çiftçinin finansmana ulaşmasının önemli olduğunu belirtti.

Türkiye’de çiftçinin borcuna sadık olduğunu ifade eden Engürülü şöyle devam etti:

 "Çiftçimizin borçlanması iyi bir şey mi?' diye düşünenler olabilir. Burada önemli olan geri dönüş oranlarıdır. Kamu bankaları içerisinde takipteki alacakların toplam içindeki oranı yüzde 2. Yani yüzde 98'i geri dönüşü yapılan kredilerdir. Bu da tarımsal kredinin çiftçimiz tarafından mantıklı, iyi, doğru kullanıldığını ve neticesinde borcun ödendiğini gösteriyor. Çiftçinin krediye ulaşmasının artırılması, tarımsal üretimin de önemli projelerin başarısı için değerlendirilmesi gerekiyor."