Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Ramazanda Etin Durumu Ne Olacak?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Ramazan öncesi et fiyatlarının artacağı söylentileri üzerine, Şu an yeteri kadar besi hayvanımızın olduğunu açıkça ifade etmek isterim. Ayrıca yerelin dışında ithal ettiğimiz kasaplık hayvanımız da şu an elimizde var, diye konuştu. Bu anlamda, bu konuda bir arz sıkıntısının olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. 'Ramazan geliyor, yaz geliyor, turist geliyor, piknik geliyor' diye yapılanlar, spekülatif değerlendirmeler." dedi.

Çelik, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ev sahipliğinde, Türkiye'nin dönem başkanlığı kapsamında İstanbul'da düzenlenen "Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) Tarım Bakanları 2. Toplantısı"nda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Et fiyatları ramazanda nasıl olacak? 

Çelik, "1,5 yıldır et fiyatları stabil şekilde 30-40 lira arasında cereyan ediyor. Bizim için ağırlıklı olarak halkın yoğun tüketim kalemleri olan kıyma ve kuşbaşı fiyatları üzerinde daha bir hassasiyetimiz var. Bu çerçevede yeteri kadar şu an besi hayvanımızın olduğunu açıkça ifade etmek isterim. Ayrıca yerelin dışında ithal ettiğimiz kasaplık hayvanımız da şu an elimizde var.

Bu anlamda, bu konuda bir arz sıkıntısının olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. 'Ramazan geliyor, yaz geliyor, turist geliyor, piknik geliyor' diye yapılanlar, spekülatif değerlendirmeler. Yoksa biz 23,80 liraya Et ve Balık Kurumu'ndan kırmızı etin piyasaya arzını devam ettiriyoruz. Piyasada bunun 30-40 lira arasında bir değer bulması normaldir. Daha düşük fiyata verilebilir, piyasayı daha da aşağı çekebiliriz ama yerli üreticimizi zarar ettirecek, onu sektörden uzaklaştıracak bir uygulama içinde olamayız. "

Domatesin dolaylı yolculuğu

Domates fiyatları hakkında da değerlendirmelerde bulunan Çelik, bütün ülkeler açısından kendi aralarında yaşanan sorunlar dolayısıyla fiyatlarda faturanın çiftçiye kesilmesini doğru olmadığını belirtti.

Çelik, birçok ülkenin kendi aralarında sorunlarının olabileceğine işaret ederek, şunları kaydetti: 

"Bu tamamen ayrı bir şey. Bu sorunların, çiftçiye dönük, üreticiye dönük hale gelmesini doğru bulmuyoruz. Rusya ile ilişkilerimizde normalleşme dönemine girmiş bulunuyoruz. Rusya'nın 'Biz kendimiz domates üretimine girdik, bazı yerli üreticilere taahhütlerimiz var.' şeklinde ifadeleri var ama bir gerçek var ki, bizim domates ihracatımız arttı ve artmaya devam ediyor.

2017'nin 3 ayında yüzde 39'luk domates ihracatında artış var, bu da 200 bin ton civarında bir domates oluyor. Dolaylı olarak Rus piyasasına girdiğini Rus yetkililer zaten kabul ediyorlar. Biz de diyoruz ki: 'Direk alın. Hem bizim çiftçimiz hem Rus tüketicisi zarar etmesin.' Diyoruz ama o domates konusu büyük bir mesele haline geldi. Fakat netice itibariyle bizim domatesimiz elde değil, dünya piyasalarında."

Dünyadan Türk domatesine olan talebi anımsatan Çelik, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da 12 milyon 600 bin ton üretimin gerçekleşeceğini söyledi.

Çelik, iç piyasada domates fiyatlarındaki yükselişe ilişkin, "Bugün mevsimsel geçişten dolayı biraz fiyatlarında artış var. Son 4 yıl geriye doğru baktığımızda, Nisan ayında sebze fiyatlarının yükseldiğini görüyoruz, şimdi normalleşmeye doğru giriyoruz. Umarım çiftçinin zarar etmeyeceği, çiftçinin yüzünün güleceği, pazarla çiftçi arasındaki zincirin daha daraldığı, oradaki haksız kazançların ortadan kalktığı bir süreci, gıda komitesinin çalışması ile yakalarız." diye konuştu.
 

ESK’den Kırmızı Et Fiyatına Müdahale

Et fiyatlarının bir türlü düşürülememesi nedeniyle Et ve Süt Kurumu kırmızı et fiyatlarına müdahale etmek için devreye giriyor. Bugünden itibaren kasaplara 22,5 TL fiyatla Güney Amerika ülkelerinden ithal edilen karkas et satılacak. 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, fiyatların düşürülememesine neden olarak spekülatörleri gerekçe gösterip, kırmızı et fiyatlarına müdahale edileceğini açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra yerli üreticinin tepkisini çeken Çelik,  bu müdahalenin geçici olduğunu belirtilmişti.

Bakan Çelik'in müdahalenin geçici olduğunu açıklamasına rağmen Et ve Süt Kurumu'nun bir ay sonra yeniden piyasaya müdahale kararı alması, geçici olduğu belirtilen kararın uzatılıp uzatılmadığı sorusunu akıllara getirdi.

ESK’nin duyurusu kararın uzatıldığı anlamına mı geliyor?

Et ve Süt Kurumu, internet sitesi üzerinden yaptığı duyuruda, kasaplara yönelik taze karkas dana eti satış duyurusu yayımladı. Bugünden itibaren kasaplara düşük fiyattan Güney Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleri kökenli taze karkas dana eti satılacak. Güney Amerika kökenli karkas dana eti 22,5 TL’den, Avrupa Birliği ülkeleri karkas dana eti ise 23,80 TL’den satılacak.

Fiyatlandırmaya uymayan kasaplara satış durdurulacak

ESK’den et alan kasapların da belirlenen fiyatlarla et satışını gerçekleştirmesi gerekiyor. Aksi durumda belirlenen satış fiyatına uymayan kasaplara et satışı durdurulacak. Buna göre, kıyma 32,00 TL/Kg, Kuşbaşı 34,00 TL/Kg KDV dâhil fiyatlardan satış yapabilecek.

KAYNAK: tarimdanhaber.com

Rusya’ya Domates Çıkarması!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rusya'nın, Türk domatesine uyguladığı ithalat yasağı ile ilgili önemli açıklamada bulunarak Rusya’ya giden heyete ilişkin bilgi verdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Rus uçağının düşürülmesinden sonra Rusya ile Türkiye arasında yaşanan domates krizine ilişkin Bakanlığın üst düzey yetkililerinden oluşan bir heyetin, Moskova'ya gittiğini söyledi.

Bu konuyla ilgili, tarafların daha öncede taleplerini ortaya koyduğunu belirten Bakan Çelik, "Bir gerekçeye oturtamadığımız bir gecikmeyle karşı karşıya kaldık. Süreç sözlü olarak birçok alanda sözde normalleşmesine rağmen özde bazı sıkıntılar yaşadığımız gerçeği var. Bunlardan biri 250 milyon dolarlık domates ihracatımız var. Bu konuda maalesef bir gelişme olmamıştı. Bizim de çok ciddi Rusya'dan ithalatçı olduğumuz gerçeği var. Biz 2 milyar dolarlık ithalat, 1 milyar dolarlık ihracat yapıyoruz” dedi.

Rusya ile ekonomik işbirliğinden yana olduklarını belirten Bakan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rusya ile tarım alanındaki ekonomik ilişkilerin devamından yanayız ama anlam veremediğimiz bir şekilde bazı ürünlerle ilgili kısıtlamaların devam etmesi ister istemez yeni görüşmeleri de beraberinde getirdi. Ben inanıyorum ki, bugün gerek Rus tarafının bu açıklaması, gerekse Bakanlık yetkilileri arasında yapılacak teknik görüşmeler bu kısıtlamaları ortadan kaldıracak, belki de tarım ve hayvancılık ürünlerinde yeni ilişki alanlarını ortaya çıkaracak. Türk tarım kesimi de Rus tarafı da aynı düşüncede. Onların da çok ciddi beklentileri var. Umarım arkadaşlarımız güzel bir neticeyle dönerler."
 

“Tarım Hiç Eskimeyen Stratejik Bir Alan”

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen  “Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı” Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla bugün saat 14.00'te açıldı.

Açılış törenine; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Nusret Yazıcı, Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa Belediye başkanı Nihat Çiftçi, Şanlıurfa Tarım il Müdürü Murat Çakmaklı ve pek çok ziyaretçi katıldı.

Tarımın hiç eskimeyen stratejik bir alan olduğunu belirten Faruk Çelik, “Tarım hiçbir zaman modası geçmeyecek bir alan. Çok ciddi bir tarım potansiyeline sahibiz. Bu tarım potansiyelinin en akılcı ve en rasyonel biçimde kullanılması noktasında üzerimize düşeni yapacağız. Bu potansiyelin rasyonel kullanılmasının araçlarından birisi de fuarlardır. Fuarlar vasıtasıyla potansiyelimizi nasıl kullanacağımızı, nasıl verime dönüştüreceğimizi bu alanlar bize öncülük ederek gösterecektir” dedi.

Şanlıurfa Ticaret Borsası ve Ziraat Odası ile Start Fuarcılık işbirliğiyle düzenlenen  Şanlıurfa Gıda Tarım ve Hayvancılık Fuarı kapılarını katılımcılara yarın açacak.

Faruk Çelik’in katılımıyla açılan fuar pazari akşamına kadar ziyaretçilerine açık olacak. Şimdiye kadar organize edilen tarım fuarlarının en kapsamlısı olması nedeniyle yoğun ziyaretçi katılımının olması bekleniyor. Şanlıurfalı katılımcıların dışında, çevre illerden gelecek olan katılımcılarında Şanlıurfa’ya akın ettiği görülüyor.

12-15 Nisan tarihleri arasında 10.00-18.00 saatleri arası ziyaretçilere olan fuarda, birçok konu fuarın gündemini belirleyecek.
Çiftçinin bölgesel teşvikler ve hibe programlarından nasıl yararlanabileceği; Türkiye’de en fazla pamuk, mercimek ve antepfıstığının Şanlıurfa’da yetişiyor olması ve bunların üretiminin daha da artırılmasına dönük nasıl bir planlamanın yapılacağı; tarımsal ürün çeşitliliğine sahip olduğu halde, tarımsal sanayi konusunda neden gelişme gösteremediği; makarnalık buğdayın dünyadaki gen merkezi olması ve bunun geliştirilmesi; GAP’ın olanaklarının daha verimli kullanılması; jeotermal kaynaklara sahip olması, güneşli gün sayısının ve güneşlenme süresinin yüksek olması gibi avantajları sebebiyle seracılık açısından Türkiye'nin parlayan yıldızı olması; Türkiye'nin en fazla organik tarıma elverişli toprak varlığına sahip olması gibi gündem maddeleri hakkında istişareler yapılarak bu konulara ışık tutulacak.