Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Genç Çiftçilere Hibe Desteği Başvuruları Başladı!

Genç çiftiler hibe desteği başvurularının başlayacağı tarihi dört gözle bekliyordu. Genç çiftçiye hibe desteği başvuruları bugün yani 2 Nisan 2018’de başladı. Peki başvuru şartları neler, nereden ve nasıl başvuru yapılacak? İşte genç çiftçiye hibe desteği hakkında merak edilenler…
2018 yılı programı kapsamında yaklaşık 16 bin 750 genç çiftçiye hibe desteği vereceklerini belirten Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Bu sene de hayvanlar, geçen yıllarda olduğu gibi genç çiftçilere yine TİGEM tarafından temin ve teslim edilecek. Genç çiftçilerin bazı projelerde temin sorunu yaşamaması için çalışmalarımızı, TİGEM'in yanı sıra Koza Tarım Satış Kooperatifleri Birliği ve Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği ile koordineli bir şekilde yürüteceğiz. Bütçenin kalan diğer kısmını ise ana hatlarıyla arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği, serbest sistem yumurta tavuğu yetiştiriciliği, ipek böceği yetiştiriciliği, meyve, bağ ve diğer üzümsü bitkilerden bahçe tesisi, örtü altı sebze ve süs bitkisi yetiştiriciliği, mantar (beyaz şapkalı/istiridye mantarı) üretimi, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği ve coğrafi işaretli ürün yetiştiriciliği konularında vereceğiz” dedi.
Hibe Desteği Başvuruları Nasıl Yapılacak?
Genç Çiftçi Destek Projesi başvuruları bu yıl 02 Nisan- 30 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Ön başvurular Bakanlık tarafından hazırlanan web tabanlı yazılımı gencciftci.tarim.gov.tr programından yapılır. Başvuru dokümanları yazılım programından çıktı olarak alınır.
Genç çiftçiler çıktıları, projeyi ve istenilen belgeleri, ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği (projenin uygulanacağı yer) nüfusu yirmibinin altındaki yerleşim
birimlerinin bağlı olduğu il/ilçe tarım müdürlüklerine başvuru tarihi ve saati sona ermeden şahsen yapacaktır. Başvurunun tamamlanmış olması için dosyanın bizzat elden teslim edilmesi şarttır.
Başvurular, illerde vali veya vali yardımcısı başkanlığında kurulan komisyonlar vasıtasıyla değerlendirilecek. Başvuruda genç çiftçilerden herhangi bir ücret talebi olmayacak. Değerlendirme sonunda belirlenen genç çiftçilerle hibe sözleşmeleri, GTHB il ve ilçe müdürlüklerince imzalanacak ve projelerin uygulanmasına başlanacak.
Genç Çiftçi Başvuru Şartları Neler?
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yayınlanan, Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Uygulama Rehberine göre;
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün
almamış olmak. (25 Mart 1978 – 24 Mart 2000 tarihleri arasında doğanlar, bu tarihlerde
dahil)
Okur-yazar olmak.
Başvuru tarihi itibari ile 31/5/2016 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve
Genel Sağlık Kanunu'na göre 4/b (Tarım Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılanlar ve
4/a (Tarım SSK-Ek5) maddesi ile isteğe bağlı sigortalılık hükümleri kapsamında tarım
veya orman işlerinde hizmet akdiyle süreksiz olarak çalışanlar ve Türkiye İş Kurumu
tarafından düzenlenen Toplum Yararına Çalışma Programlarından yararlananlar hariç,
ücretli çalışan olmamak.
Başvuru tarihi itibari ile örgün eğitime devam ediyor olmamak.
Başvuru tarihi itibari ile askerlik görevi ve cezai hükümlülüğü devam eden veya
denetimli serbestliği olan kişi olmamak.
Başvuru tarihi itibari ile Katma Değer Vergisi (KDV), gerçek ve basit usulde
vergi mükellefi olmamak.
Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konulu
proje başvuruları için Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile 15 Adet Büyükbaş veya 50
Adet Küçükbaş'tan fazla hayvan sahibi olmamak.
Arı yetiştiriciliği ve bal üretimi konulu proje başvuruları için Tebliğin
yayımlandığı tarih itibari ile 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak.
Arı sütü, ana arı, polen vb. arı ürünleri üretimi, konulu proje başvuruları için
Tebliğin yayımlandığı tarih itibari ile en az 50 adet arılı kovan sahibi ve TAB'a üye
olmak)
16/2/2016 tarihli ve 2016/8540 sayılı Kırsal Kalkınma destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Karara dayanılarak 5/6/2016 tarihli ve 29675 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ No; 2016/16) ile 31/3/2017 tarihli ve 30024 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (Tebliğ 9 No; 2017/10) kapsamında; hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş olmamak.
Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış
olmamak.
Bu maddenin (ç), (f), (g), (ğ), (ı) ve (i) bendi hükümlerine tabi kişilerin eşi
olmamak.
 
 

Yeni Semt Pazarları Fiyat Değişkenliğini Önleyecek Mi?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gıda fiyatlarındaki değişkenliğe ilişkin, “Hal dışı özellikle kayıp  kaçağın olduğu alanlarda birtakım tedbirler alarak bunu önlemeye yönelik  önerilerimiz var. En önemlisi de pazar yerlerini teşvik ederek daha modern hale getirmek istiyoruz” dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, , hükümet olarak gıda  fiyatlarındaki oynaklığı ortadan kaldırmaya yönelik yoğun çalışma içerisinde  olduklarını söyledi. Ürünlerdeki zaiyatı önleme noktasında daha önce aldıkları bir dizi  tedbirleri hayata geçireceklerini aktaran Tüfenkci, sebze-meyve fiyatlarındaki  kayıt dışılığı önlemeye yönelik adımlar atacaklarını kaydetti.

Bu kapsamda belirledikleri 43 noktada yol kontrollerini hayata  geçireceklerini dile getiren Tüfenkci, “Yine önerilerimizden biri hal içi yapılan  ticareti daha fazla teşvik etmek. Hal dışı özellikle kayıp kaçağın olduğu  alanlarda birtakım tedbirler alarak bunu önlemeye yönelik önerilerimiz var. En  önemlisi de pazar yerlerini teşvik ederek daha modern hale getirmek istiyoruz. Perakende ayağında özellikle bu zincir içerisindeki maliyet oluşturan unsurları azaltacak önerilerimizi sıralayacağız. En azından sebze ve meyve  fiyatlarındaki oynaklığı stabil hale getirmeye çalışacağız” dedi.

Rusya Tarım Bakanlığından bir heyet Antalya’daki seralarda incelemelerde bulundu. Anton Karmazin başkanlığındaki Rusya Tarım Bakanlığı heyeti, Serik  ilçesinde seralar ve işletmelerin paketleme tesislerini gezdi. İncelemeler  sırasında heyete Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel  Müdürlüğü ile Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri eşlik  etti.

Heyet; kabak, bal kabağı, aysberg marul ve biber gibi ihraç  ürünlerinin dikim safhasından hasadına kadar olan süreçteki çalışmalarla, ürünün  paketleme ve nakli konusunda bilgiler aldı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdür  Yardımcısı Yunus Bayram, Rus heyetin kabak,  marul, bal kabağı ve biber üretim tesislerini ve seraları teknik açısından inceleyeceklerini söyledi. Bayram, heyetin, inceleme sonrası Rusya’ya ihraç edilecek ürünlerle ilgili  karar vereceğini belirterek, “İzmir ve Mersin’deki tesisler de incelenecek” dedi.
 

Gençleri Tarıma Yönlendirmeliyiz!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, çiftçiliği teşvik etme, gençleri tarıma yönlendirme ve tarımın gelişmesi noktasında genç çiftçi desteklerinin bulunduğunu söyledi.

Bakan Tüfenkçi, yaptığı açıklamada, tüm çiftçilerin 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü'nü kutladı. Tarımın stratejik bir alan olduğu bilinciyle hareket ettiklerini ve bu alanda faaliyet gösteren çiftçilerin sorunları olduğunu bildiklerini aktaran Tüfenkci, çiftçiliği teşvik etme, gençleri tarıma yönlendirme ve tarımın gelişmesi noktasında genç çiftçi desteklerinin bulunduğunu ifade etti.
Binlerce çiftçinin bu destek ve hibelerden faydalandığını aktaran Tüfenkçi, şunları kaydetti:

“Malatya'da da bu teşviklere başvuranların taleplerini karşılama noktasında gıda tarım ve hayvancılık il müdürlüğümüz gayret gösteriyor. Özellikle çiftçilerimizin yetiştirdiği ürünlerin piyasaya ve pazara uygun ürünler olması gerekiyor. O ürünlerin, verilen emeğin değerinde alınıp satılması için arz ve talep dengesini gözeterek üretim yapmak lazım. Bunun da planlamasının yapılması gerekiyor.

Aracıların Kazandığı Bir Piyasa Düzeni İstemiyoruz

Biliyoruz ki, satamadığınız hiçbir ürün sizin değildir. Dolayısıyla çiftçilerimizin ürünlerinin para etmesini istiyoruz. Bu ürünler para ederken de gerçekçi bir fiyatlandırmanın olmasını arzu ediyoruz. Enflasyonu artırıcı suni müdahalelerle, fiyatla, çiftçinin kazanmadığı aracıların kazandığı bir piyasa düzenini de istemiyoruz. Onun için gıda fiyatlarını düzenlerken enflasyonu da dikkate alarak ama çiftçinin de ezilmeyeceği, emeğinin karşılığını alabileceği bir sistemi oluşturma gayreti içerisindeyiz."

KAYNAK: tarimdanhaber