Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Buzağılar Kulak Küpesi Sorunu İle Karşı Karşıya

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2018 yılını buzağı yılı ilan etmiş üreticilerden tam not almıştı.  2018’in ortasını geçtik. Yeni doğan buzalar kulak küpesi sorunu ile karşı karşıyalar.  Geçtiğimiz aylarda kulak küpeler ücretsiz dendi. Gıda Kontrol kulak küpesi ihalesi açtı. İhaleyi ise 2 firma aldı. Gel gelelim buzağılar doğuyor. Ortada ne küpe var. Nede küpeleri takacak. Daha önceki yıllarda kulak küpeleri bir çok ilde damızlık birlikleri tarafından gerçekleşirdi. Buzağılar doğar. Birlikler tarafından kurulan alo buzağı hatları aranır birlik personeli ise üreticin yanına gider buzağıların  kulak küpeleri takılırdı. Türkiye’nin hemen hemen her ilinde kulak küpeleri sorun haline geldi. İşleyen bir sistem bozuldu. Küpe ücretsiz, bedava dendi. Dendi demesine de  fizibilite yapılmadan, alt yapı oluşturulmadan böyle bir karar alınınca da buzağılar küpesiz kaldı. Bazı illerde ise buzağılar zamanında takılmayan kulak küpeleri yüzünden kesime gitti.

Edinilen bilgiye göre Aydın’da kulak küpeleri olmadığı gerekçesiyle mezbahaya götürülerek kestirilen buzağılar ise vicdanları sızlattı.
Bakanlığın ilgili yönetmeliğinde bulunan madde nedeniyle Aydın’da küpeleri olmadığı gerekçesiyle 2 haftalık buzağılar mezbahaya götürülerek kesildi. Hayvan sahipleri ‘Buzağılarımızı Yaşatalım’ projesinin amacına ulaşmadığını söyleyerek duruma tepki gösterdi.
Samsun’dan Aydın’a 11 büyükbaşı satmak için gelen Erol Çakmak’ı yolda jandarma ekipleri durdurdu. Hayvanların evraklarını kontrol eden jandarma ekipleri 5 buzağının küpesinin olmadığını belirledi. Ardından kontrol noktasına çağrılan Aydın  Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri tarafından küpesiz olduğu gerekçesiyle hayvanların sahibine idari para cezası kesildi. Veteriner kontrolünden geçirilen buzağıların sağlıklı oldukları anlaşıldı. Tarım ve Orman Bakanlığa yönetmeliğine göre buzağıların kayıt altına alınarak kesilmesi gerekti. Hayvan sahibinin tüm çabalarına rağmen 2 haftalık olan buzağılar Aydın'da bulunan bir et tesisine götürülerek kesildi.
Öteyandan üreticiler kulak küpesine acilen çözüm bekliyor. "Üretici hayvanlarımızın kulak küperi yapılsın biz küpeinin parasında değiliz. Yeni doğan buzağılarımız sistem işlemediği yüzünden kesime gidiyor."diyorlar