Haberler | Anadolu İzlenimleri

Türk Tarımının

Dergisi Sesi Habercisi

Haberler

Erkenci Patates Fiyatları Düşürecek İthalata Gerek Yok

Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar Anadolu İzlenimleri ’ne patates fiyatlarına ilişkin bir açıklama yaparak “patateste ithalata gerek yok. Patatesteki fiyat artışı geçicidir. Önümüzdeki günlerde erkenci patates toplanacak.” Dedi.
Niğde Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar Anadolu İzlenimleri ’ne patates fiyatlarına ilişkin bir açıklama yaparak “patateste ithalata gerek yok. Patatesteki fiyat artışı geçicidir. Önümüzdeki günlerde erkenci patates toplanacak. Niğde, Tokat’ın Niksar ilçesinde Bursa’nın Yenişehir de ve Afyonkarahisar’da erkenci yazlık dediğimiz patates çıkacak. Bu yüzden patateste ithalata gere yok dedi.


Tarlada Patates İki buçuk lira

Başkan Veli Kenar patates fiyatlarına ilişkinde değerlendirilmelerde bulunurken “ Patates fiyatları şuanda tarlada 2.50 kuruş tüketiciye gelene kadar patates fiyatları 6TL buluyor. Bu fiyatları halciler tüccarlar yükseltiyor dedi.
 
Ekim alanlarının az olması ve aşırı yağmur Patates fiyatlarında etkili oldu
Patates fiyatlarının artmasına yönelikte değerlendirmede bulunan başkan Kenar şunları söyledi.
“1 yıl önce yani 2016 -2017 yıllarında yazlıkçı dediğimiz patates ekim alanları bir hayli fazla idi. O yılda Adana’da yazlıkçı patatesin zarar etmesi 2017 -2018 yılında patatesin ekimin az olması ve aşırı yağmurlardan dolayı toplanamaması patates fiyatlarını etkiledi. Patates fiyatlarının yükselmesi geçicidir.  Önümüzdeki günlerde patates fiyatları ülke genelinde normale dönecektir.” Dedi.
 

Patates Fiyatları Düşüyor

Patateste fiyatların hızla düşmesiyle zor durumda kalan üreticiler, “Ya toprakta çürüme riskini göze alacağız, ya da zararına satacağız” diyor.

Patateste hasat mevsimi sıkıntılarla başladı. Ürünün başlıca üretim üslerinden biri olan İzmir-Ödemiş’te üreticiler 20 kuruşa kadar düşen fiyatlardan yakınırken, zor günler geçiren patates piyasası TBMM gündemine kadar taşındı.

Baharda yaşanan yağışlar nedeniyle ekimlerin geciktiği patateste hasat sezonu kg başına 70-80 kuruştan açılmıştı. Ancak ilerleyen günlerde 20 kuruşa kadar düşen fiyatlar üreticiyi zor duruma sokuyor.

En az 60 kuruş olmalı

Aniden düşüşe geçen fiyatların maliyetleri karşılayamadıklarını söyleyen Ödemişli üreticiler, zararına satış yapmak ile ürünün çürümesi ikilemiyle karşı karşıya. Üreticiler kâr edip yeniden ekim yapabilmek için fiyatların en az 60 kuruş civarında olması gerektiğini söylüyor.

Üretici söküm yapamıyor

Şubat başına kadar yağışların etkisiyle tarlaların suyla dolduğunu ve bu nedenle ekim yapamadıklarını söyleyen üreticilerden Mutlu Cengiz, “Yağışların Haziran başına kadar devam etmesiyle Mayıs ayında yapılması gereken söküm de gecikti. Şimdi ise havalar aniden ısındı. Söküm yapamıyoruz” diye konuştu.