Başkan Ali Eroğlu: 'Kuduz hastalığıyla mücadelede toplumsal bilinç artırılmalı'

28 Eylül 2019 Cumartesi 16:41
10 Okunma
Başkan Ali Eroğlu: 'Kuduz hastalığıyla mücadelede toplumsal bilinç artırılmalı'

Türk Veteriner Hekimleri Birliği 28 Eylül Dünya Kuduz Günü nedeniyle konuyla alakalı farkındalık ve bilinçlendirme toplantısı yaptı. Toplantıda konuşan Türk Veteriner Hekimler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu, "Kuduz hastalığıyla mücadelede toplumsal bilinç artırılmalı." dedi.Türk Veteriner Hekimleri Birliği 28 Eylül Dünya Kuduz Günü nedeniyle farkındalık oluşturmak ve halkı bu konuda bilinçlendirmek için toplantı yaptı. Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) göre, kuduz hastalığı dünyanın en ölümcül bulaşıcı hastalıklarından biri olarak kabul edilen kuduz hastalığı nedeni ile her gün 160 kişi, her 9 dakikada bir 1 kişi ve yüzde 40'ı çocuk olmak üzere yılda 59 bin kişinin hayatını kaybettiğinin altını çizen Eroğlu, “İnsanlar birlikte hareket ederek kuduz hastalığının kontrolü ve eradikasyonu ile ortak mücadelesine vesile olmak için amacıyla ‘Kuduzla Mücadele Küresel Birliği’ tarafından kuduz aşısını keşfeden Louis Pasteur’ün ölümünün anısına Dünya Kuduz Günü olarak 28 Eylül tarihi seçilmiştir. 2007 senesindenden bu yana da Dünya Kuduz Günü olarak kutlanmaktadır. Bu yılın teması olarak ‘Aşılat ve Yok Et’ olarak seçilmiştir.” şeklinde konuştu.

Kuduz Halk Sağlığı Açısından Büyük Önem Taşımaktadır
Başkan Eroğlu konuşmasında şu konulara değindi: “Halk sağlığı açısından büyük önem taşıyan kuduz hastalığı, insan, evcil ve vahşi hayvanlarda görülen ve hayvanlardan insanlara geçen % 99.9 oranında ölümcül aynı zamanda % 100 oranında da önlenebilir bir hastalıktır. Kuduz, tilki, kurt, çakal gibi yabani memeliler ve köpek, kedi, inek, koyun, keçi gibi evcil hayvanlardan insana ısırık, salya ve tırmalama gibi yollarla bulaşabilmektedir. Kuduz hastalığı ülkemizde yaygın olarak görülmekte olup, hastalık köpek ve tilki kaynaklı olmak üzere iki farklı siklus şeklinde devam etmektedir. Köpek kaynaklı kuduz, Trakya ve Orta Anadolu’nun bazı illeri hariç diğer bölgelerimizde görülmektedir. Tilki kaynaklı kuduz ise Çanakkale, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Uşak olmak üzere Ege Bölgesinde ve Orta Anadolu ile Doğuda bazı illerimizde görülmekte olup, bu yıl 2012 yılında olduğu gibi, Ege Bölgesinden tekrar İç Anadolu’ya doğru ilerlemektedir. Tilkilerle ilişkilendirilen ilk vakalar 1999 yılında İzmir İlinde görülmüş olup, 2014 yılında Çorum, Yozgat ve Kayseri İline kadar ulaşmıştır. Hastalık 2018 yılında batıda İzmir ve Balıkesir çevresinde, doğuda ise önceki yıllarda görülen alanlarda devam etmektedir.”
Kuduzla Mücadele Küresel Birliği kuduzun neden olduğu küresel ekonomik yükün her yıl 8,6 milyar dolar olduğunu tahmin etmektedir. Dünya çapında ise her yıl yaklaşık olarak 9 ile 12 milyon kişi kuduz profilaktik aşısı tedavisi olmakta ve toplam maliyeti yaklaşık 2.1 milyar doları bulmaktadır.

Kuduzun Neden Olduğu Ölümler Ortadan Kaldırılabilir
Kuduzla Mücadele Küresel Birliği’ne göre; “Dünyadaki köpek popülasyonunun en az yüzde 70’inin aşılanmasıyla insanlarda kuduz hastalığına bağlı ölümler ortadan kaldırılabilir.”
Bu gün, kuduz hastalığı dünyanın birçok bölgesinde hayvanlar ve insanlar üzerinde ciddi bir tehdit oluşturmakta olup, başta Asya’da ve Afrika ülkelerinde olmak üzere, 150’den fazla ülke ve bölgede halen hastalık görülmektedir.

Ülkemizde, geçmişte ağırlıklı olarak köpekler aracılığıyla yayılan hastalık, son yıllarda değişim göstermiştir. Hastalık, sokak köpeklerinden tilkilere, tilkilerden tekrar sokak köpeklerine, bunun yanında yabani hayvanların saldırıları ile meralarda çiftlik hayvanlarına bulaşmaktadır. Sahipli hayvanlar, sahipsiz hayvanlar ve yabani hayvanların eş zamanlı bağışıklığı sağlanamadığından, hastalık bu gruplar arasında sirküle olmakta ve yok edilememektedir. Bunun doğal sonucu olarak Ülkemizde, yıllık 230-240 bin insan kuduz şüpheli ısırık vakası yaşanmakta ve bazen insan ölümleri ile karşı karşıya kalınılmaktadır. Bu kapsamda sahipli ve sahipsiz hayvanların kuduz aşısının yapılması ve/veya yaptırılması ve denetlenmesi, yaban kaynaklı kuduz hastalığına karşı sürekli bir oral aşılamanın devamı gerekmektedir.
 

Son Güncelleme: 28.09.2019 16:41
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4