banner14
Flaş Haber
Kapat

Çiftçinin Yaş Ortalaması Artıyor

28 Temmuz 2020 Salı 09:59
Çiftçinin Yaş Ortalaması Artıyor

ATAK’ın yaptığı araştırmaya göre çiftçilerin yaş ortalaması 56. ATB ve ATAK Başkanı Ali Çandır, “Genç nüfusun geri dönmeksizin kırsaldan uzaklaşmasına sebep olan faktörlerin iyileştirilmesi öncelikli hedefimiz olmalı” dedi.

   Antalya Tarım Konseyi’nin (ATAK), İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile ortak yaptığı bir çalışma, çiftçilerin yaş ortalamasının 56 olduğunu ortaya çıkardı. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı çiftçiler üzerinden yapılan araştırmada, Türkiye’de yaş ortalaması 32 iken, kırsalda bu rakamın 55 civarında olduğu saptandı. Kurumların yaptığı sektörel incelemeye göre, tarımda yaşanan bir diğer sorun da kırsal nüfusun azalmış olması. Son nüfus sayımı verileri baz alındığında kırsalda yaşayan nüfusun yüzde 23’e kadar gerilediği kaydediliyor.
Tarımda çalışan nüfusun ve kırsaldan kente göçün röntgenini çeken araştırmada, Türkiye’de toplam istihdam içinde tarımsal istihdam payının yüzde 18.4 olduğu belirlendi. Her 5 kişiden 1’inin tarım sektöründe çalıştığının altı çizilirken, “Tarım sektörü ancak genç, dinamik ve teknolojiye açık bir işgücü ile yoluna devam ettiğinde sürdürülebilirlik yoluna girer, kalite ve verimlilik gibi kıstaslarda gelişim trendlerini yakalayabilir. Giderek artmakta olan nüfusun gıda güvencesini sağlamanın yolu da sürdürülebilir tarımdan geçmektedir” denildi.
   Türkiye’nin dünyada kırsal nüfus kaybının en fazla olduğu ülkeler arasında yer aldığının altını çizen Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve ATAK Başkanı Ali Çandır, pandemi sürecinde tarımdaki küçük aile işletmelerinin ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını vurguladı. Sera ve bahçelerde üretim yapan küçük aile işletmelerinin özellikle Antalya’da sektöre hakim olduğunu aktaran Çandır, “Türkiye’de Cumhuriyet’in ilk yıllarında kırsal nüfus oranı yüzde 76 iken, son yıllarda bu oran yüzde 23’e geriledi. Sürdürülebilir üretim için tarım politikaları ile kırsal kalkınma politikalarının bir arada uygulanması zorunludur” dedi.
   Türkiye oransal olarak genç nüfus yapısına sahip görünse de son yıllardaki yaşlı nüfus artışının dikkat çekici olduğunu belirten Çandır, “Hacettepe Üniversitesi Nüfus Etütleri Enstitüsü’nün 10 yıl önce yaptığı araştırmaya göre, kırsal kesimde 65 yaş üstü nüfusun oranı yüzde 10.3’tü. Şimdi bu yaş grubunun kırsaldaki oranının hızla yükseldiğini görüyoruz. Tarımın kırsal alanda varlığını sürdürebilmesi için genç nüfusun geri dönmeksizin kırsaldan uzaklaşmasına sebep olan faktörlerin tespit edilip iyileştirilmesi öncelikli hedefimiz olmalı. Tarımsal destekler çiftçilerin gelirini arttırmaya yönelik olsa da tarımdan kopuşun sebepleri arasında altyapı, eğitim, sağlık, güvenlik eksiklikleri de var” diye konuştu.

Son Güncelleme: 28.07.2020 09:59
Anahtar Kelimeler:
ÇiftçiTarımHayvancılık
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner20

banner17