Erzincan DSYB Kadın Yetiştiricileri Biliçlendiriyor

24 Kasım 2017 Cuma 14:43
9 Okunma
Erzincan DSYB Kadın Yetiştiricileri Biliçlendiriyor


Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Faruk GÜNAY  Erzincan’da kadın üreticilere yönelik “Hayvancılık Sektörünü Kayıt Altına Alıyoruz.” Projesini Anadolu İzlenimlerinde değerlendirdi. Başkan GÜNAY; “ Yıllardır birliğimizin yürüttüğü her bir proje ayrı bir öneme sahiptir bizler için yani proje destekleri olmazsa olmazdır. Hangi resmi kurum olursa olsun aldığımız finansal destek ile birliğimiz bu güne gelmiş, basamak basamak gelir seviyesini artırarak 49 çalışanı ile hizmetine devam etmektedir.” Dedi. Başkan GÜNAY projenin içeriği konusunda  ise şu sözlere yer verdi. “Sizinde bildiğiniz gibi Kadınlarımız önce annedir. Sonrasında  hepsi birer emekçidir ve sonrasında yaşam alanlarımızın her yerinde bir kadın vardır. Kadın elinin değdiği her yerde masumiyet ve samimiyet vardır. Bizlerde bu düşüncelerle birlik olarak yetiştiricilik yapan cefakar ve vefekar eli öpülesi  yetiştirici kadınlarımızı  “HAYVANCILIK SEKTÖRÜNÜ KAYIT ALTINA  ALIYORUZ” projesinde eğitimler verdik. Bu projede amacımız Kayıtlı İstihdamın Teşviki Hibe Programı kapsamında yürütülen projelerde kayıt dışı istihdam ile mücadelede yerel çözümlerin üretilmesi, sosyal diyaloğun kuvvetlendirilmesi, kayıtlı istihdamı destekleyecek nitelikte mesleki eğitimler ile sosyal güvenlik kültürü oluşturulması ve kayıtlı istihdam alanında bilinç artırımı hedeflenmiştir.” Dedi.
 
Sayın başkan projenin çalışmalarından bahsedermisiniz?
 
Öncelikle birliğimizin bu çalışmasının ulusal mecralarda duyurmanızdan dolayı sizlere teşekkür ediyorum.  Yıllardır birliğimizin yürüttüğü her bir proje ayrı bir öneme sahiptir bizler için yani proje destekleri olmazsa olmazdır. Hangi resmi kurum olursa olsun aldığımız finansal destek ile birliğimiz bu güne gelmiş, basamak basamak gelir seviyesini artırarak 49 çalışanı ile hizmetine devam etmektedir. 2014 yılı içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı Kayıtlı İstihdamın Teşviki II Hibe Programı kapsamında sunmuş olduğumuz “Hayvancılık Sektörünü Kayıt Altına Alıyoruz”  projesi onaylandı. 2016 Mayıs ayı içerisinde ise sözleşme imzaladık.  Bu projeki amacımız kayıtlı İstihdamın Teşviki Hibe Programı kapsamında yürütülen projelerde kayıt dışı istihdam ile mücadelede yerel çözümlerin üretilmesi, sosyal diyaloğun kuvvetlendirilmesi, kayıtlı istihdamı destekleyecek nitelikte mesleki eğitimler ile sosyal güvenlik kültürü oluşturulması ve kayıtlı istihdam alanında bilinç artırımını hedeflemiştik.
 
Sayın Başkan proje içeriğinde başka neler vardır?
 
Proje kapsamında birlik personeline 3 gün süren  ISO 9001 eğitimleri  verildi. Eğitiminin temel hedefi birliğimizin faaliyetlerine katma değer kazandırmaktır. Birliğimizin çalışanları, kalite standardartlarının hizmet sektörlerinde nasıl uygulandığını, kendi birliklerinde neler yapmaları gerektiğini bu eğitimle daha iyi anladılar. Birlikler için önem arz eden bir durum daha var ki buda üye sadakati sağlamanın ve yeni üyeler çekmenin en iyi yolunu öğrenerek birliğimizin kurumsal kapasitesini artırmaya yönelik bu bu eğitimler  çok faydalı olmuştur. Ayrıca birliğimize üye 100 kadına Süt Sığırı Yetiştiriciliği Eğitimi, İş Sağlığı ve Güvenliği ve girişimcilik eğitimleri de verilmiştir.
Sayın Günay bu eğitimler nasıl verildi?
Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği olarak Halk Eğitim Merkezi ile yapılan protokol çerçevesinde başlatılan Süt Sığırı Yetiştiriciliği kursu açtık. Bu kursda 100 kişiye verilecek eğitimler, alınan müracaatlara göre gruplandırılarak Yaylabaşı, Çağlayan, Akyazı Beldelerinde ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl müdürlüğü toplantı salonunda birliğimiz Veteriner hekimleri tarafından gerçekleştirdik. Kursumuz 20 gün sürdü. Bunun yanı sıra kadınların hayvancılıkta  mevcut verimlerini üst düzeylere çıkarılması, değişik metot ve yöntemleri görebilmeleri adına Erzincan’da örnek bir çiftlik olan Gökbay Süt Ürünleri Hayv. Tarım ve Gıda Ltd. Şti. ziyaret edilerek  uygulamalı eğitimler verdik. İşletme sorumlusu kadın girişimci Gökay Karadoğan hayvancılık sektöründe yaşamış oldukları deneyimlerini üretici kadınlar ile paylaşmıştır. Yapılan program tam manası ile uygulanarak katılımcıların faydalanabileceği bilgi kapasitesine erişilmesi sağlanmıştır. Ayrıca birliğimizin kullandığı binanın alt katında gerekli tadilatlar yapılarak 84 kişilik Mesleki Eğitim Merkezi  salonu oluşturduk.  Bu eğitim salonumuz için gerekli tüm ekipmanlar son sistem ile donatılmıştır. 100 kadın İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerini ve Girişimcilik Eğitimlerini Mesleki Eğitim merkezimizde almışlardır. Alınan bu eğitimler sonucunda üreticilerimiz ürünlerinin daha hijyenik, daha güvenli ve daha kaliteli olmasına azami özen göstereceklerdir. Kendi işlerini bilinçli bir şekilde sürdüreceklerdir. İş hayatında kadınlarımız etkin bir şekilde yer alacaklardır. Bu da hem bütün üyelerimizin hem de yerel kamuoyunun beğenisini ve takdirini kazanacaktır. Projemiz sonrasında üyelerimize çeşitli eğitimler, seminerler Mesleki Eğitim Merkezimizde verilmeye devam etmektedir. 
Sayın başkan kadın yetiştiricilere yönelik başka neler yapmaktasınız?
Sizinde bildiğiniz gibi Kadınlarımız önce annedir. Sonrasında  hepsi birer emekçidir ve sonrasında yaşam alanlarımızın her yerinde bir kadın vardır. Kadın elinin değdiği her yerde masumiyet ve samimiyet vardır. Bizlerde bu düşüncelerle birlik olarak yetiştiricilik yapan cefakar ve vefekar eli öpülesi  yetiştirici kadınlarımız için yurtiçi yurt dışı teknik geziler düzenlendik. Bu gezilerimizi Sütaş (Aksaray ve Bursa seyahati) teknik gezisi 2 grup halinde (17-21 Eylül) ve (24-28 Eylül) tarihleri arasında gerçekleştirdik. Sütaşın eğitim merkezinde toplamda 28 kadın eğitim aldı.
Ayrıca Yurtdışı teknik gezi için katılmak isteyen kadınlar arasından kura çekilerek belirlenen 8 kadının pasaport ve vize işlemleri başlatıldı. Vize sonuçlarına göre vizesi çıkan 2 kadın ve birliğimiz personellerinden 2 kişi ile yurtdışı seyahati gerçekleştirdik. Hollanda’da Özgazi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şerif Aktürk ile yapılan görüşmeler neticesinde işletmeye misafir oldular.  Yaklaşık 20 yıllık işletme olan Özgazi peynir işleme tesisi Erzincanlı kadın yetiştiricilerimiz misafir oldular.  
Sayın başkan seminerleri kimlerle yürütüyorsunuz?
Seminer faaliyetlerimizi Erzincan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulundan Öğretim üyeleri Doç. Dr. Murat ÇETİN ile Yrd. Doç Dr. Enver SÜMER ve Erzincan SGK İl Md. Nail Van katılımları  ile düzenlenmiştir. Kayıt dışı çalışma ve Girişimcilik konularında seminerlerimiz Erzincan’ın Kemah, Refahiye, Çayırlı, Tercan ve Üzümlü ilçelerinde 23,24 ve 26 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildi.
Projemizin son ayağı olan Konferans ise Erzincan SGK İl Md. Nail Van, Erzincan Belediyesi Toplantı Salonunda Atatürk üniversitesi Veteriner Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Armağan HAYIRLI, Doç. Dr. Mehmet CENGİZ ve Erzincan Üniversitesi Meslek Yüksek Okulundan Öğretim üyeleri Doç. Dr. Murat ÇETİN katılımı ile 29 Eylül tarihinde gerçekleştirdik. SGK il müdürü tarafından Kayıtdışı İstihdamın Türleri, Nedenleri ve Olumsuz Sonuçları, kayıtlı İstihdamın Faydaları hakkında bilgi verilerek proje kapsamında 15 kadının Tarım Sigortalarının birliğimiz tarafından 1 yıl süresince yatırıldığına değinilmiştir. Bu uygulamanın örnek teşkil ettiği Tarım ve Hayvancılık sektöründe sigortalı çalışan kadınların sayısının artması gerektiğine vurgu yapılmıştır.
Sayın başkan son bir mesajınızı almak gerekirse neler söyleye bilirisiniz?
Hayvancılık sektörüne her alanda sahip çıkmalıyız. Bizler üretiyoruz Ürettiğimizinde karşılığını almamız gerekir.Yetiştiriciye devletimizin sahip çıkması gereklidir. Hayvan hastalıkları ile mücadele konularında eğitimler verilmelidir. Buzağı ölümlerinin önüne ancak böyle geçebiliriz. Kaldıki bildiğiniz gibi şuan ithal hayvan getiriyoruz. Gerekli koşulların iç piyasada sağlanması ile birlikte bizim üreticimize destek verilerek biz üretelim, biz kazanalım, gelecek yarınlara umutla bakalım istiyoruz. Yarın çok geç olmadan birlikte el ele hayvancılıkta hep ileriye diyoruz bu sözde değil filiyata geçmesi gerekiyor. Eli nasırlı yetiştiricilerimize de sizin aracılığınız ile bereketli günler diliyorum.
 
 
 

Son Güncelleme: 24.11.2017 14:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner6