Külliyede Gündem ''Su''

29 Mart 2021 Pazartesi 15:45
Külliyede Gündem ''Su''

Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan 1. Su Şurası Lansmanı ve 363 Tesisin Hizmete Alım Töreni’nde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli suyun önemi,  geleceğine dair açıklamalarda bulundu.
 
Suyun önemine değinen Bakan Pakdemirli:  ‘’Bilindiği üzere su; yaşamdır, berekettir, medeniyettir. Su, bu yüzyılın en kıymetli ve en stratejik kaynaklarından birisidir. Sanayileşme ve plansız kentleşmeyle birlikte
son yüzyılda suyumuzu maalesef hor kullandık. Irmaklarımız hep akacak, musluklarımız hiç kesilmeyecek, suyumuz hiç bitmeyecek diye düşündük. Şimdi ise azalan su kaynakları ve artan su tüketimi ile karşı karşıyayız’’ dedi.
 
Su kaynaklarının 2050 yılında büyük risk oluşturacağını ifade eden Bakan Pakdemirli sözlerine şu şekilde devam etti: ‘’Bugün insanoğlu; altın gibi metaller, petrol gibi karbon yakıtlar için mücadele ederken, yakın zamanda su ve gıdayla ilgili mücadelelere şahit olacağız. Çünkü Dünyadaki sulak alanların maalesef yüzde 50’si çoktan yok oldu.Dünya nüfusunun, onda birinden fazlası içme suyuna, dörtte birinden fazlası temiz suya erişemiyor. Eğer önlem alınmazsa 2030 yılında dünyadaki mevcut temiz su, ancak ihtiyacın yüzde 60’ını karşılayabilecek. 2050 yılında ise, dünya nüfusunun yarısının susuzluk riski yaşayacağı öngörülüyor. Tablo maalesef iç açıcı değil’’ açıklamasında bulundu.
 
Konuşmanın devamında küresel ısınmaya değinen Bakan Pakdemirli:
‘’Diğer taraftan, son yıllarda küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliğinin etkilerini de,
ciddi şekilde hissetmeye başladık. Sanayi devriminden bu güne, en sıcak dönemleri yaşıyoruz. Geçen yıl, Dünya’da sıcaklık rekorlarının kırıldığı bir dönemi geride bıraktık. 2020 yılında yaşadığımız meteorolojik kuraklığın, önümüzdeki yıllarda, iklim değişikliğinin etkisiyle, daha güçlü şekilde karşımıza çıkacağı bir gerçektir. O nedenle, tedbirlerimizi şimdiden almalı, kaynaklarımızı heba etmeden, elimizdeki suyu en verimli şekilde kullanarak, gelecek nesillere aktarmalıyız’’ dedi.
 
‘’Suyumuzu Vatan Bilerek Korumak, Bir Damlasını Bile Ziyan Etmeden, Tasarruflu Kullanmak  Zorundayız’’
 
‘’Kişi başına yıllık 1.340 m3 su varlığı ile su stresi altında olan ülkeler grubundayız.
Mevcut suyumuzun yüzde 77’si tarım sektöründe kullanılıyor. Nüfusumuzun, 2050 yılında yüzde 26 artışla 105 milyona ulaşması bekleniyor. 2050 yılındaki bu nüfusu doyurmak için, gıda üretimini bugüne göre yüzde 60 artırmak, bu gıda artışı için de yüzde 15 daha fazla su kullanmak zorundayız. Kısacası, artık suyumuzu yanı başımızda değil, başköşemizde tutmamız gereken bir döneme girdik.O nedenle, 84 milyon vatandaşımızla birlikte, suyumuzu vatan bilerek korumak, bir damlasını bile ziyan etmeden, tasarruflu kullanmak zorundayız’’dedi.
 
‘’Cumhuriyet Tarihinin Rekorunu Kırdık’’

‘’Suyla ilgili tüm bu gelişmeleri hesaplayarak, hem teşhisi belirliyor, hem de tedaviyi en iyi şekilde uygulayacak planlarımızı ortaya koyuyoruz. Son 19 yılda, sizin liderliğinizde, elimizdeki bu kıymeti, aziz milletimize en iyi şekilde sunmak için büyük yatırımları hayata geçirerek,
suyun gücünü milletimizle buluşturduk. Son 19 yılda Cumhuriyet tarihinde yapılandan,
iki katından daha fazla barajı hizmete aldık. Sulama alanında yaptığımız yatırımlar ile;
teknik ve ekonomik sulanabilir arazi varlığımız olan, 85 milyon dekar alanın yüzde 80’ini sulamaya açtık. İşte bu yatırımlar sayesinde; son dönemdeki meteorolojik kuraklığın,
tarımsal kuraklığa dönüşmesini önledik. Ve toplam bitkisel üretimimizi son bir yılda;
9 milyon ton artışla, 126 Milyon tona yükselterek, Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Ayrıca, bugün Ülkemiz, güvenilir içme suyu hizmeti kullanan nüfus oranında yaklaşık yüzde99 gibi, gelişmiş birçok ülkenin üzerinde bir seviyeye ulaşmıştır. İnşallah, bu seviyemizi korumaya ve geliştirmeye devam edeceğiz’’ dedi.
 
‘’Son 3 Yılda 72’si Baraj Olmak Üzere 973 Tesisi Hizmete Aldık’’

‘’Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemiyle birlikte, su alanındaki çalışmalarımıza da hız verdik. Kaynaklarımızdaki her bir damla suyu değerlendirmek ve verimli kullanmak için, Bakanlık olarak; var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Son 3 yılda 72’si baraj olmak üzere 973 tesisi hizmete aldık. Bu dönemde; Kars Barajı ve Sulaması, Konya Ovası 1.2.3. Kısım Sulamaları, Hatay-Reyhanlı Barajı,Gaziantep-Doğanpınar Barajı, Gaziantep-Düzbağ İçme Suyu İsale Hattı, gibi önemli ve büyük yatırımları tamamladık. Ayrıca, Atatürk Barajından sonra ülkemizin dolgu hacmi bakımından 2. Büyük barajı olan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajını bütün üniteleriyle birlikte tamamlayarak 2020 yılında hizmete aldık. Yine, 275 metre ile ülkemizin en yüksek barajı olan YUSUFELİ barajını da inşallah bu yıl içinde bitireceğiz,’’ diyerek konuşmasına devam etti.

“Su ve Sulama Yatırımlarında Hamle Yılı”

‘’ İçinde bulunduğumuz 2021 yılını; “Su ve Sulama Yatırımlarında Hamle Yılı” olarak ilan ettik. Sulama yatırım bütçesini zat-ı alinizin desteğiyle 2,4 kat artırarak, 15,3 Milyar Liraya çıkardık. Yeni sulama yatırımlarının tamamını modern ve kapalı sistemde projelendiriyoruz. Bu yıl; 51’i baraj olmak üzere toplam 382 tesisi hizmete almayı planlıyoruz. İnşallah dur-durak demeden, yatırımlarımızı arka arkaya hizmete almaya devam edeceğiz. ‘’
‘’64 ilimizde, 5,2 Milyar Liralık Yatırımla Hayat Bulan 363 Tesisin Açılışını Yapacağız’’
‘’Bugün de zat-ı alinizin himayelerinde, 64 ilimizde, 5,2 Milyar Liralık yatırımla hayat bulan 363 tesisin açılışını yapacağız. Baraj ve göletlerden, içme suyu tesislerine, sulama yatırımları ve taşkın koruma tesislerinden toplulaştırma projelerine kadar hizmete aldığımız yüzlerce tesisin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum’’ açıklamasında bulundu.
 

Son Güncelleme: 11.04.2021 17:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner12

banner6