Mobilya, Kağıt ve Ağaç Sektörü Sorunlara Çözüm Bekliyor

31 Temmuz 2019 Çarşamba 15:37
12 Okunma
Mobilya, Kağıt ve Ağaç Sektörü Sorunlara Çözüm Bekliyor

Hak-İş Konfederasyonuna bağlı Mobilya, Kağıt ve Ağaç sektöründe örgütlü Öz Ağaç-İş Sendikası tarafından ikincisi organize edilen, Ulusal ve Uluslararası pazarda Türk Mobilya Sektörünün yüzde 50’sini temsil eden 100’e yakın mobilya üretim firmalarının temsilcilerinin katılarak sektöre dair görüşlerini ve çözüm önerilerini sunduğu "Mobilya Sektöründeki Sorunlar ve Çözüm Yolları Paneli" Ankara’da bir otelde düzenlendi.

Sektör temsilcilerinin başlıklar halinde belirlediği sorunlar ve çözüm önerileri değerlendirme panelinde, Mobilya sektörünün canlanması ve 2023 hedeflerine ulaşılabilmesi için çözüm yolları belirlendi.
Öz Ağaç İş Sendikası tarafından gerçekleştirilen panelde  Öncelikli olarak, hükümetin ekonomik reform planlamalarında yer alan ve ülkemize uluslararası ve ulusal pazarda önemli seviyede katma değer sağlayan Mobilya sektörünün ekonomik olarak zor günlerden geçtiği vurgulandı.

 Mobilya sektörü temsilcileri, sektörün büyümesi, gelişmesi ve 2023 hedeflerine ulaşması için devletten, ilgili kurum ve kuruluşlardan taleplerini sıraladı.

Döviz Kurundaki Dalgalanmalar Fabrikaları Kapatılma Noktasına Getirmiştir

Mobilya sektörü temsilcileri konu ile ilgili şunları kaydetti.

“Sektörümüzde kullanılan hammadde ve yarı mamül maddelerin yüzde 40’ı ithal edilmekte buna bağlı olarak döviz kurundaki dalgalanmalar ve faiz oranları dolayısıyla maliyetlerdeki artış sektörümüzü büyük bir çıkmaza sokmuştur. Üreticiler mecburen küçülmeye gitmekte hatta üretim durma fabrikalar kapatılma noktasına gelmiştir. Özellikle küçük ölçekli esnafta dayanma gücü kalmamıştır.

Bu sebeple Sektörde istihdam, üretim ve satışların artması için 2009, 2017 ve son olarak Kasım 2018’de başlayıp 2019’un Haziran ayında son bulan, sektörü hem satış hem üretim hem de istihdam açısından yüzde 30 büyüten KDV indiriminin hammadde, mamul ve yarı mamul ürünlerin alımını da kapsayacak şekilde sürekli hale getirilmesini öncelikli olarak devletimizden talep ediyoruz.  Ayrıca üretimin teşvik edilmesi için yeni fonların ve kaynakların oluşturulmasını, tüm bunların yapılırken de uluslararası uygulamalar ve ülke gerçeklerinin dikkate alınmasını talep ediyoruz. ”denildi.
 
Gelir Vergisi,  stopaj ve SGK primleri Ülke gerçeklerine göre Düzenlensin
 
Mobilya Temsilcileri sektörü gelir vergisi, stopaj ve SGK primlerinin ödenmesi hususlarına ’da değinerek şu sözler ifade edildi.
“Üreticiye kamu yükü oluşturan Gelir vergisi, stopaj ve SGK primlerinde yine ülke gerçekleri dikkate alınarak mobilya üretimi gibi emek gücü yoğun olan sektörlerde yeniden düzenlemeye gidilmesini kaçınılmaz bir gerçek olarak görüyor ve kamu yükünün en aza indirgenmesini istiyoruz.

Şuan için, yüzde 1’lerde olan Türkiye’nin dünya mobilya pazarından aldığı payın artması adına, sektörün ve ürünlerinin tanıtılmasına yönelik faaliyetler yapılmalı, firmaların yatırım ve ihracat teşviklerinden yaygın olarak yararlanmalı ve sektörün gerçek potansiyeli ihracata yansıtılmalıdır. Bunun için ise Türkiye mobilya ihracatçılarının rekabet gücünün desteklenmesi, uluslararası finansman ve fuar imkânlarından yararlandırılması gerekmektedir. Yine bunda da devletimizden özellikle kamu bankaları aracılığıyla firmalarımızı finans kaynakları konusunda desteklemesini talep ediyoruz.” Denildi.

Kayıt Dışı İstihdam ve Kaçak Göçmenler Çalıştırılmamalı

“Kayıt dışı üretim oranının yüzde 60’lara, buna bağlı olarak da yine kayıt dışı istihdamın büyük oranlara ulaştığı Mobilya sektöründe, üretimde ve istihdamda mutlaka uluslararası standartlar yakalanmalıdır. Üretimin daha kaliteli hale getirilmesi için nitelikli elemanlar ve yöneticiler yetiştirilmelidir.
Tüm dünya da etkili olan ancak en çok ülkemizin etkilendiği kaçak göçmenlerin çalıştırılması ve istihdam edilmesi konusunda mutlaka bir acil eylem planı yapılmalıdır. Ülkemizin ev sahipliği yapmasına karşı olmadığımız göçmenlerin, kaçak olarak düzensiz göç etmesi ve buna bağlı olarak oluşan kayıt dışı göçmen istihdamı global olarak yaşanan ekonomik savaşta bir silah olarak kullanılmamalı ve üreticiler tarafından kaçak göçmenlerin çalıştırılması için tercih sebebi olmamalıdır.

Milli İş Gücü Desteklensin

Tüm sektörlerde olduğu gibi sektörümüz de de istihdam sorunu açısından büyük önem arz eden düzensiz kaçak göçmenlerin kayıt dışı çalıştırılması, hem kalifiye çalışan işçi hem de milli iş gücü potansiyeli açısından ülke ekonomisine ve istihdama büyük zarar vermektedir. Ucuz iş gücü düşüncesiyle kaçak göçmenlerin çalıştırılması ülkemize katma değer sağlayan sektörümüz ve üretim kalitesi için büyük tehlike arz etmektedir. Bu durum ayrıca ülkemize kaçak göçmen akımını da daha da arttırmaktadır.
Çalışma Bakanlığı verilerine göre 2017 yılındaki KDV indirimi ile artış gösteren ve 242 bine ulaşan sektörde çalışan sayısı ve TİM verilerine göre artan ihracat oranları, 2019 yılı ilk yarısında açıklanan verilere göre yaklaşık yüzde 10 azalmıştır. Yani 20 bin kalifiye eleman işsiz kalmıştır ve buna bağlı üretim ve ihracatta ciddi boyutta daralma yaşanmış, birçok üretici firma üretimini durdurmuştur.

Tüm bunlar üretim kalitesini etkilemekte ve hedeflediğimiz 2023 büyüme planlarımıza ulaşmamızda önemli engel teşkil etmektedir. Bunun en büyük somut örneği ise şuan itibari ile resmi istatistik oranlarına göre Mobilya sektörü 2023 hedefleri kapsamında yüzde 50 geride kalmıştır. Denildi.
 
 

Son Güncelleme: 31.07.2019 15:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4