Mucizevi Ürün Arı Sütü

26 Şubat 2020 Çarşamba 10:57
7 Okunma
Mucizevi Ürün Arı Sütü

Türkiye uygun ekolojisi ve coğrafik yapısının yanında zengin bitki florası ve 8 milyonun üzerindeki arı koloni varlığı ile dünya arıcılık sektöründe önemli bir yere sahiptir. Arıcılık denildiğinde, ilk olarak aklımıza bal gelse de polen, propolis, arı sütü, arı zehiri ve bal mumu gibi arı ürünleri de üretilmektedir (Öztürk ve Kumova, 1998; Akyol, 2007). Ülkemiz arıcılık konusunda önde gelen ülkeler arasında olmasına rağmen yıllık arı sütü üretimi sınırlı olup birkaç yüz kg civarındadır. Değerli besin olmasının yanında çeşitli hastalıkların iyileştirilmesinde tedavi amaçlı kullanılıyor olması nedeniyle yüksek fiyatlara alıcı bulması, arı sütü üretimini kârlı ve ekonomik kılmaktadır (Korkmaz ve Akyol, 2015).

Arı sütü 1600’lü yıllarda fark edilmiş ve İngilizcede mükemmel besin anlamına gelen "Royal Jelly" adı verilmiştir. Arı sütü 5-12 günlük genç işçi arıların üst çene (mandibular) ve boğaz bezlerinden (hipofaringeal) salgılanır. Tüm yumurtalar ilk üç günlük dönemlerinde, kraliçe arı olacak larvalar ise larval ve ergin dönemlerinin tamamında sadece arı sütü ile beslenirler. Arı sütü pelte kıvamında, kemik renginde kendine has bir koku ve ekşimsi bir tada sahip gıda şeklinde tanımlanabilir (Chang, 1979; Genç, 1993). Arı sütünün yapısı, proteinler, lipitler, karbonhidratlar, kül, P, Na, K, Ca, Mg, polen, C, D, E ve B vitaminleri ile diğer bazı vitaminler içerir. Arı sütünde 1.3-2 µg/g B1 Vitamini, 7.5-10 µg/g B2 vitamini, 2-8 µg/g B6 Vitamini, 2-3 µg/g H Vitamini ve 3-5 µg/g düzeyinde C Vitamini bulunmaktadır (Benfenati ve ark., 1986).

Arı kolonisinde üç çeşit arıdan bahsedebiliriz. Görünüşleri ve fonksiyonları birbirinden farklı olan kraliçe, işçi ve erkek arılar koloni bireylerini oluşturur. Her bireyin vücut yapısı, ergin hale geliş süresi, yaşam süresi, görevleri ve davranışları tamamen farklıdır. Döllenmiş yumurtalardan işçi ya da kraliçe arının oluşumu, söz konusu yumurtalardan çıkan larvaların arı sütü ile beslenme süresine bağlıdır. Daha doğrusu, aynı genotipe sahip yumurtalardan devamlı arı sütü ile beslenen larvalar Kraliçe arı; larval dönemin ilk 3 günü arı sütü ile daha sonra bal ve polen karışımı ile beslenen larvalar ise işçi arı olarak gelişmektedirler (Genç, 1993; Akyol, 2007). Arı sütü, arı kolonisindeki yavru gelişimi için en önemli besin maddesi olmasının yanı sıra kraliçe arının beslenmesi ve fonksiyonlarını sürdürebilmesi için gereklidir. İşçi arılar, aktif dönemde 5-6 hafta yaşarken, yaşamı boyunca devamlı arı sütü ile beslenen ana arı, 4-5 yıl yaşayabilmektedir (Korkmaz ve Akyol, 2015).
Arı sütünün bilinen en önemli özelliği, insan vücudunda hücre yenilemesi, üretimi ve metabolizması üzerinde etkili olmasıdır. Organizmayı güçlü ve canlı kılarak kendisini yenilemesine imkân sağlamaktadır. Bazı deney hayvanları üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki yaşam sürelerini önemli düzeyde arttırmıştır (Akyol ve Baran, 2015).
Yapılan birçok çalışmada arısütünün insan sağlı üzerinde, cildin güzelleşmesi ve pürüzsüzleşmesini sağladığı ve sivilce problemlerini ortadan kaldırdığı, cilt için merhem olarak kullanılması, göz altı torbalarını giderdiği, daha kaliteli bir yaşam sunduğu bildirilmektedir. Ayrıca, bazı kanser türlerinin tedavilerinde yardımcı gıda olarak kullanıldığı, sperm kalitesini arttırdığı, yumurtalık ve yumurta kalitesi üzerine pozitif etki gösterdiği, damar ve kalp sistemini desteklediği, kan akışını düzenlediği, astım, bronşit ve nefes darlığı çeken hastaları rahatlattığı, çocukların gelişimine katkı sağladığı, kemikleri güçlendirip, kas gelişimini desteklediğini gösteren çalışmalar da yapılmıştır.
 
Arı sütü paketlenip taze veya kurutularak saklanıp tüketiciye sunuluyor. Burada dikkat edilmesi gereken muhafaza koşullarıdır. Özellikle ısı ve ışıktan korunmalıdır. Taze arı sütü dondurularak saklanmalı ve soğuk zincirde taşınmalıdır. Hastalıklara karşı korunmak sağlıklı ve zinde kalabilmek isteyen herkes tarafından arı sütü kullanılabilir. Arı sütü kullanımı saf şekilde olabileceği gibi bal ile farklı karışımlar hazırlanarak tüketilebilir. Tüketimi sırasında tahta kaşık kullanılması tavsiye ediliyor. Arı ürünleri genel olarak sağlıklı gıdalardır. Ancak her kişide aynı etkileri göstermeyebilirler. Arı ürünlerinin, hangi dozda kullanılması hekim tavsiyeleri ile daha doğru olacaktır.

İşletmeleri kayıt altında olan, markalı, uygun muhafaza koşullarında saklanan ürünleri tercih etmek tüketicilerin sağlığı açıcından büyük önem arz etmektedir. Tüketeceğiniz ürün ile ilgili herhangi bir problemde muhatap bulmanız önemlidir. “Sağlık en az para kadar değerlidir.”  

 
Zir. Yük. Mühendisi Ümit SAYLAK
Beyçeri Arıcılık Üretim Müdürü

 
Akyol, E. Bal Arılarında (Apis mellifera L.) ‘’Yumurtanın Yapısı ve Post Embriyonik Gelişme.’’ Uludağ Arıcılık Dergisi, 7(4) 135- 144, (2007).
Akyol, E., Baran, Y., 2015. Uludağ Arıcılık Dergisi Mayıs 2015, 15 (1): 10-15.
Benfenati, L; Sabatini, A G; Nanetti, A (1986) Composizione in sali minerali della gelatina reale. Apicoltura 2: 129-143.
Chang, S.Y., 1979; Effects of size and type of queen cup on the production of royal jelly and acceptance by nurse bees. Apic. Abst., 201.
Genç, F., 1993. Arıcılığın Temel Esasları. A.Ü. Ziraat Fak. Yayınları No:149.
Korkmaz, A., Akyol, E., 2015. Arı Sütü Üretimi. Ceylan Ofset 1. Baskı, ISBN: 978-605- 65564-0-1, SAMSUN.
 

Son Güncelleme: 26.02.2020 10:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner4