banner14

Solakoğlu’nun Amacı Provokasyon mu?

02 Ekim 2020 Cuma 10:21
Solakoğlu’nun Amacı Provokasyon mu?

Adana Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Kâhya TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu’nun önceki gün süt konusunda düzenlemiş olduğu zoom toplantına yönelik aynı zamanda bir basın kuruluşunda ise “Paralel Ulusal Süt Konseyi” başlıklı açıklamaya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Başkan Kâhya “Sayın Sencer SOLAKOĞU bu değerlendirmenin sadece “Paralel Ulusal Süt Konseyi” cümlesini alarak konuşmalar sadece burada kalacak diye taahhütte bulunmasına rağmen “bir üretici birlik başkanının alternatif yapı mı oluşturulmaya çalışıyor diye tepki göstermesini çok manidar bulduğunu” basın kanalıyla açıklamıştır. Aklı sıra üretici örgütlerine saldırı yapmıştır.” Dedi.
 
Adana DSYB Yönetim Kurulu Başkanı Kâhya; TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu’nun Gıda Komitesi ve Ulusal Süt Konseyinin her hangi bir fiyat deklare etmemesi nedeniyle bizler burada bir fiyat açıklaması yapalım ve kamuoyuna deklare edelim şeklinde teklifte bulunmuştur. Dedi.
Başkan Kâhya;  Sencer Solakoğlu’nun bir basın kuruluşunda çıkan açıklamaya ilişkin şunları kaydetti.
 
 
“Süt piyasası ve süt üreticilerinin içinde bulunduğu durumu istişare etmek amacıyla 29 Eylül tarihinde TÜSEDAD Başkanı Sayın Sencer SOLAKOĞLU ‘nun düzenlemiş olduğu Zoom uygulaması ile yapılan toplantıya ben de Adana İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı olarak davet edildim ve katıldım.

Toplantı başladığında Sayın Sencer SOLAKOĞLU tarafından toplantı kayıt altına alınacak ancak hiçbir yerde ve kimseyle paylaşılmayacak ve her şey burada kalacak diyerek güvence verilmesine rağmen bir gün sonra toplantı kayıtlarının yazılı olarak değişik firmalar tarafından paylaşılması ve bir haber kanalında da benim söylemiş olduğum bir sözü çarpıtarak haber yapılmasını görünce Sencer SOLAKOĞLU ‘nun bu toplantı üzerinden üretici örgütlerini ve bakanlık yetkililerinin aleyhine kamuoyu oluşturmak üzere provoke yaptığını anladım ve bu konuda kamuoyunu bilgilendirme gereğini duydum.
 
Toplantı katılımcıların sürekli olarak yem fiyatlarının yükselmesi nedeniyle süt fiyatlarına acilen zam yapılması temennisi ile başlamış ve son yarım saate girene kadar hiçbir katılımcı fiyat deklere etmemiştir. Bir kısım katılımcılar artık zamanın dolduğunu ve ayrılmak durumunda olduklarını beyan edince Sayın Sencer SOLAKOĞLU Gıda Komitesi ve Ulusal Süt Konseyinin her hangi bir fiyat deklare etmemesi nedeniyle bizler burada bir fiyat açıklaması yapalım ve kamuoyuna deklare edelim şeklinde teklifte bulunmuştur.
 
Bu teklife karşı Yem Sanayicileri Birliği Başkanı Sayın M. Ülkü KARAKUŞ bu yanlış olur bakanlık içinde sütün fiyatının belirlenmesi ile ilgili bir çalışma var ve bir iki gün içinde açıklanacak dolayısıyla bekleyelim diye cevap vermiştir.
 
Tire Süt Kooperatifi Başkanı Sayın Mahmut ESKİYÖRÜK ise burada herhangi bir fiyat açıklarsak yani fiyatın 2.75 TL olduğunu farz edelim. Şu an için süte ihtiyaç var yıl başında süt fazlalaşınca ne yapacağız dolayısıyla bakanlığa gitmeyecek miyiz. Bu nedenle bakanlığa rağmen böyle bir hareket yapmayalım şeklinde bir değerlendirme yapmıştır.
 
Bunun üzerine Sayın Sencer SOLAKOĞLU tekrar ısrarcı olmuş sanayiciler de burada hazır olduklarına göre en az 3,00 TL olarak fiyatı açıklayalım demiştir. Şayet bu yapılmaz ise kendilerinin tekrar bölgesel ihaleler yapma yönünde harekete geçeceklerini söylemiştir. Bu teklife tekrar Yem Sanayicileri Birliği Başkanı bu yanlış olur Bakanlığın yapmış olduğu çalışmanın sonucunu bekleyelim demiştir. Diğer sanayici ve üretici örgütleri temsilcileri her hangi bir tepki göstermemişlerdir.
 
Bunun üzerine Adana İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı olarak söz aldım. Bakanlığın açıklayacağı fiyatları beklememiz gerekir. Burada fiyat açıklamaya kalkarsak paralel Ulusal Süt Konseyi imajını yaratmış oluruz ki bu durum üretici ve hayvancılık açısından büyük bir sıkıntı yaratır. Ulusal Süt Konseyi kurulmadan önce Marmara Bölgesinde bir yerde fiyat açıklanır daha sonra fiyatlar diğer bölgelere değişerek yansır dolayısıyla büyük sıkıntılar yaşanmakta idi. Ulusal Süt Konseyi kurulunca bu sorun bir nebze olsun çözülmüş oldu. Konseyin çalışmasında şu an için aksaklıklar olabilir ama konseyin görevini yerine getirmesi için elimizden geleni hep birlikte yapmalıyız şeklinde bir değerlendirme yaptım.
 
 Sencer SOLAKOĞU bu değerlendirmenin sadece “Paralel Ulusal Süt Konseyi” cümlesini alarak konuşmalar sadece burada kalacak diye taahhütte bulunmasına rağmen “bir üretici birlik başkanının alternatif yapı mı oluşturulmaya çalışıyor diye tepki göstermesini çok manidar bulduğunu” basın kanalıyla açıklamıştır. Aklı sıra üretici örgütlerine saldırı yapmıştır.
 
Son olarak Sencer SOLAKOĞLU öncelikli olarak sözünüzde durmaya davet ediyorum. Toplantıda bulunan kişilerden izin almadan konuşmaların bir şekilde kamuoyunda yazılı olarak dolaşması tarafınızdan yapılmışsa ki yapılmıştır bu durum toplantıya katılanlara yapılmış saygısızlık değil midir? Bu durumda toplantı kayıtlarının tamamının YouTube kanalınızdan eksiksiz yayınlamanızı istiyor ve kamuoyu kimin ne dediğini bir şekilde canlı olarak öğrenmesini istiyorum.
 
Aynı zamanda bu toplantı sadece bir istişare toplantısı demenize rağmen toplantı sonunda sütün fiyatını açıklama hususunda yetkiyi kimden aldınız?
 
Yasal olarak kurulmuş olan Ulusal Süt Konseyi var iken fiyat açıklamak istemenizin sebebi yasaları tanımamak mı?
 
 Toplantı esnasında aslında kendi işletmenizde üretmiş olduğunuz sütü pazarlama konusunda sıkıntınızın olmadığını, parakende olarak çok iyi fiyatlarla sattığınızı beyan etmenize rağmen sütün fiyatının belirlenmesi için bu derece ısrarcı olmanızın sebebi nedir acaba?

 Toplantı esnasında şahsınızla ilk defa bir araya gelmiş olmama rağmen bu toplantıda konuşulanlar burada kalacak diyerek taahhütte bulunduğunuz için size inanmıştım.

Toplantıda konuşulanları dışarıya sızdırılması bir şekilde toplantıya katılanlara karşı yalan söylemiş olmuyor musunuz?


 Bu durumda kamuoyu önünde yalancı durumuna düşmüyor musunuz?
 

                                                                      
 
 
                                                                       
 
 

Son Güncelleme: 02.10.2020 10:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner20

banner17