“Tarım Kredi Kooperatifleri Çiftçiyi Soyan Kuruluştur”

03 Mayıs 2018 Perşembe 18:50
19 Okunma
“Tarım Kredi Kooperatifleri Çiftçiyi Soyan Kuruluştur”

Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği 7olağan mali genel Kurulunu Ankara’da gerçekleştirdi. Tarım Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Başkanı Mehmet Özkurnaz bir konuşma yaparak sektördeki gelişmeleri ve kooperatifçiliğe değindi. Başkan Özkurnaz;   “Kooperatifçiliğin her zamankinden önemsenmesi gerektiğinin bilincindeyiz. Dünya’ya baktığımızda kooperatifçilik ön plandadır. Bizler inanıyoruz ki bakanlığımız kooperatiflere ve kooperatifçiliğe önem verecektir. Tarım ülkesi olmasak ’ta tarım faaliyetlerine dayalı bir ülkede tarıma en büyük desteği verecek olan da kooperatiflerdir.” Dedi.
Genel Başkan Özkurnaz, yem fiyatlarını ve 250 bin Damızlık düve projesine yönelikte bir açıklama yaparak Özkurnaz; “ Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçiyi soyan kuruluşlardır. Çiftçi Tarım Krediden gübre, yem, tohum vs aldığı zaman %2 faizi vardır. Bugünkü tabirle %20 faiz demektir. Anapara ile faiz birleştirilir birleşik faiz uygulanır. Harmanda ödeyecekse anapara faize dönüşür bu şekilde işleyiş yapar. Tarım Kredi Kooperatifi iyi niyetle kurulmuştur ancak şuan iyi niyette değildir. Bu durumdan vaz geçilmelidir.  Tarım Kredi Kooperatiflerinin 250 bin damızlık düve projesine yönelik Tarım Kredi Kooperatifi üyeliğinin zorunlu tutulması tamamen yanlış ve pragmatik bir düşüncedir.” Dedi.
 
“Kooperatifçiliğin her zamankinden önemsenmesi gerekliğinin bilincindeyiz. Dünya’ya baktığımızda kooperatifçilik ön plandadır. Bizler inanıyoruz bakanlığımız kooperatiflere önem verecektir.  Kooperatifler aldığını da sattığını da faturaya yansıtmaktadır. Tarım ülkesi olmasak ’ta tarım faaliyetlerine dayalı bir ülkede tarıma en büyük desteği verecek olan da kooperatiflerdir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ülkemizde bu işin önderliği yapıyor.  Kooperatifçilik bu ülkede Anadolu’nun kırsalında yaşayan üretim sağlayanın sesidir. Tarım ve Hayvancılık Türkiye’de güzel bir yere gelecekse bu iş kooperatifçilikten geçmektedir.” diye ifade etti.
Yem Fiyatları
Yem fiyatlarına ve girdi maliyetlerine de değinen TARKOOP Başkanı Özkurnaz tarımdan kaçışların başladığını söyledi.
“Girdi maliyetlerin yükselmesinden dolayı tarımdan bir kaçış vardır. Tarımla hükümetlerimiz bir ahenk içeresinde olmalıdır.  Kooperatifler geçmişte olduğu gibi üst birlik üyesi olma zorunluluğu vardı. Bu durumun tekrardan eski şekline getirilmesi halinde kooperatifler daha özgün daha şeffaf ve daha faydalı olacak şekilde çalışacaktır. 
Bölgelerde kooperatifler yok olursa bu çektiğimiz sıkıntıların daha fazla sıkıntısını çekeriz.  Bakanlığımız bu duruma kayıtsız kalmaması gerekiyor. Dedi.
Çiftçi Borçları Arttı. Çiftçi Azaldı
“Geçmişte TL bazına baktığımızda 1.5 milyar çiftçi borcu vardı. Şimdi ise çiftçinin 80 milyar borcu vardır. Çiftçi azaldığı halde çiftçi borcu artmıştır. Bu borçlar kamu ve özel bankalaradır. Bir tabir vardır “Borç yiğidin kamçısıdır derler.” Çiftçi bizim toplumumuzda en ahlaklı kesimdir. Borcunu ödemek için arazisini satar. Borcunu ödeyebilmesi için tarlasını satar bu durum dada çiftçi tarımdan vaz geçmiş olur.” Dedi.
“Tarım kredi kooperatifleri Çiftçiyi Soyan Kuruluştur”
Başkan Özkurnaz Tarım Kredi ve 250 bin damızlık düve projesine yönelik ise şu sözlere yer verdi. “Geçmişte Gıda Tarım ve Hayvancılık eski bakanımız Mehdi Eker ’in bakanlığı döneminde Antalya’da bir toplantıdayken bakanımıza şunu demiştim. Tarım Kredi Kooperatifleri çiftçiyi soyan kuruluşlardır. Çiftçi Tarım Krediden gübre, yem, tohum vs aldığı zaman %2 faizi vardır. Bugünkü tabirle %20 faiz demektir. Anapara ile faiz birleştirilir birleşik faiz uygulanır. Harmanda ödeyecekse anapara faize dönüşür bu şekilde işleyiş yapar. Tarım Kredi Kooperatifi iyi niyetle kurulmuştur ancak şuan iyi niyette değildir. Bu durumdan vaz geçilmelidir.  Tarım Kredi Kooperatiflerinin 250 bin damızlık düve projesine yönelik Tarım Kredi Kooperatifi üyeliğinin zorunlu tutulması tamamen yanlış ve pragmatik bir düşüncedir. Burada Damızlık düve ilgili Tarım Kredi Kooperatiflerinin öncelikle hayvanı hangi fiyat ’tan aldığını irdelemek gerekir. Avrupa’da hayvan fiyatlarına baktığımızda 1500 EURO civarındadır. Ne hikmetse bu hayvanlar Türkiye’ye geldiğinde bu rakam 3000 EURO bulmaktadır. Bu zihniyette bu anlayışta gitmeye devam edersek yakında ne çiftçi nede hayvancılık yapan bulamayacağız. Yok, olan çiftçiyi daha da yok edeceğiz. ”dedi.
 
 
 
 

Son Güncelleme: 03.05.2018 18:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner6